· Предложение: Плажа да носи името на своя създател Йосиф Шнитер3024
· Пълен консенсус: съветниците подкрепиха колега да строи хотел в парк2144
· Два месеца в академията на Рафа Надал1752

Спортните успехи през 2017 г.
Публикувано 2018-01-09 17:55:54 от Темпо

Броят на активните спортни клубове от Община Велинград, които извършват тренировъчна дейност и редовно участват в първенства и състезания, по различни причини намаляват с всяка изминала година. Фактите показват, че само за няколко години клубовете са намалели почти два пъти. Техният брой е достигал преди време до 15 клуба, а през 2017 г. едва 9 могат да се похвалят със своите спортни постижения и успехи. Подредени по азбучен ред тези клубове защитиха спортната чест на Велинград.

Годината бе успешен за състезателите на СК „Атлас” с треньор Тодор Гълев. Сред наградените от БФСки скиори в категория „Ски бягане” се нареди Лидия Нанова, което бе удостоена с купа "Олимпийска надежда" при девойки младша възраст. В различни състезания, първенства и турнири състезателите Даниел Бошнаков, Александра Влахова и Лидия Нанова спечелиха призови места и донесоха медали за клуба.
Плувците от ПК “Белмекен” с треньори Йорданка Пенина и Велко Клешков взеха участие на първия международен турнир по плуване "Пирин-Благоевград" на 25 и 26 февруари. При мъжете Ангел Йовчев спечели три сребърни медала на 50, 100 и 200 м св. стил. Радина Попова е със златен, сребърен и бронзов медал на 50, 100 и 200 м св. стил при девойки старша. Ясен Кичуков взе сребърен медал на 50 м св. стил при юноши старша. Яким Митев спечели сребърен медал на 50 м бруст при юношите младша възраст. Ангел Йовчев спечели бронзов медал на Балканиадата по плуване за младежи и девойки c щафетата на България на 4 по 200 метра св. стил. На Държавното първенство по плуване за юноши и девойки старша възраст (15-17 годишни), което се проведе от 28 до 30 юли на басейн „Диана“ в София. Кандидат майсторът на спорта Ангел Йовчев в много силна конкуренция спечели бронзови медали на 200 и 400 м свободен стил. България беше представена от 24 ветерани – мъже и жени в различните възрастови групи и дисциплини, а сред тях беше и велинградчанинът Георги Сейменов, роден през 1989 г. В кралската дисциплина на 100 м св. стил във възрастовата група 25 – 29 Георги постигна време от 53:44 сек., което му отреди 8. място в крайното класиране при най-бързите плувци в света.
СК „Бойни изкуства” с треньор Николай Цинцев участва с четирима ММА бойци на Балканско първенство, като всички те завоюваха призови места в своите възрастови групи. Димитър Лачев стана балкански шампион и съответно завоюва златен медал. Александър Терзиев също стана балкански шампион и спечели златото. Александър Кръстев и Николай Василев спечелиха сребърни медали.
Спортен клуб “Велинград волей” с треньор Димитър Санкев успешно разви своята дейност като привлече в редиците си повече от 120 състезатели. В края на януари 2017 г. Велинград стана домакин на срещи от Скаут лигата по волейбол. Основната цел на Скаут лигата е натрупване на повече мачове и опит сред подрастващите, както и открояването на талантливи деца. Проектът дава възможност на треньорите да се запознаят с максимален брой състезатели и да бъде направена качествена селекция за националните отбори в бъдеще. Отборите на ВК „Велинград волей” участват в държавното първенство и в различни турнири, като се птедставят на много добро ниво.
Ветераните също имат своите изяви. СК „Здраве и дълголетие” чрез Незабравка Янакова спечели два златни медала на водни спортове от Държавното първенство в гр. Китен, а Беди Хаджиева завоюва сребърен медал по лека атлетика на Държавно първенство в гр. Китен.
Клубът за спортни танци “Импулс”, воден от Петър Милчев и Мая Кондарева–Енчева, взе участие в международния турнир „Larissa Dance Open”, който се проведе в Гърция от 26 до 28 май 2017 г. В състезанието се включиха над 100 двойки в различните категории. При младежите Георги Киряков - Диана Енчева спечелиха сребърните медали в стандарт и латина. При юноши младша възраст Мирослав Бозев - Габриела Навякова завоюваха златните медали в стандарт и латина. Същият успех записаха и двойката Борис Ушев - Ивана Енчева при децата до 9 години. Три комплекта бронзови медали спечелиха Христо Манов - Никол Джуркова, който танцуваха не в своята категория деца до 9 години, а в по-висока възрастова група. Силно представяне имаха двойките на КСТ „Импулс” не само на републиканските първенства и турнири, но и в международните състезания. С 3 златни медала от Балканското първенство се завърна двойката Борис Ушев-Ивана Енчева, а на Детското европейско първенство Мирислав Бозев – Габриела Навякова спечелиха бронзов медал.
Работническият спортен клуб „Хамлет Йовчев” стана домакин на турнир по тенис на корт, на който спечели 7 призови места. При жените се изявиха Силвия Димитрова, Мария Кръстева, Настя Амурова и Полина Димитрова, а при мъжете най-добре се представиха Марин Пашев, Виктор Йовчев, М. Тюфекчиев и Атанас Палигоров.
Плувен клуб “Чепинец” с треньори Любов и Христо Доксинови също изпрати успешна година. На Държавното лично-отборно първенство по плуване за юноши и девойки младша възраст отлично се представи Георги Целев, който спечели пълен комплект медали. Той стана държавен шампион на 200 м бруст. През втория ден, прибави към богатата си спортна колекция и сребро но 100 м бруст и бронз на 50 м бруст. Георги постигна и още две престижни класирания: пето място на 50 м свободен стил и шесто място на 200 м съчетано плуване с отлични лични постижения. В края на юли София бе домакин на Държавното лично-отборно първенство по плуване за юноши и девойки старша възраст, родени през 2000-2002 г. Отлично се представи Василена Белева, която спечели шампионската титла на 200 м гръб. Тя е и мнокократна шампионка и медалистка от национални и международни турнири.
ФК „Чепинец” със своя мъжки отбор, воден от старши треньора Атанас Стоилов, няма много поводи за радост от постигнати добри резултати, след като през 2017 г. се смъкна до четвъртото ниво на родния футбол и изпадна от ЧЗ Трета лига в „А” Областна група – Пазарджик. За сметка на това детският отбор, воден от треньорското дуо Ангел Минчев-Стефан Караманов се представя изключително силно и е едноличен лидер в своята група.
В община Ракитово направиха много добро впечатление изявите на Клуб по борба „Торнадо” от Костандово с треньор Момчил Балиев. Този клуб е единственият в област Пазарджик, който в момента се занимава с развитието на борбата. На Държавното лично отборно първенство по борба, което се проведе през февруари в Бургас клубът спечели бронзов медал във възрастовата група за момчета VII-VIII клас. В категорията до 59 кг Кевин Балиев завоюва бронзов медал. Бронзов медал от Държавния личен отборен шампионат по класическа борба донесе в категория до 35 кг при 11-13 годишните Петьо Ангелов. КБ “Торнадо” участва с трима борци, като и тримата се класираха за финалите за трето място. Това позволи на клуба от Костандово да се нареди на 11 място от общо 38 отбора в крайното отборно класиране.