Последна надежда за работилите в “Новотекс-Р” - гражданско неподчинение
Публикувано на 21 Oct 2001 02:30
На 19 май 2000 г. между текстилния завод “Новотекс-Р” - Ракитово, г-н Костадин Чилингиров - изпълнителен директор и организацията на КНСБ, представлявана от председателката Величка Стоева се подписва споразумение. В точка 4д от него пише: “До 15 септември 2000 г. да бъдат изплатени дължимите суми за работна заплата за периода 1 октомври 1998 г. - 1 май 2000 г.”.
Въпреки достигнатата договореност до изпълнение на поетите ангажименти от страна на ръководството не се стига и до настоящия момент. Нямайки право на законни стачни действия в упоменатите в Кодекса на труда срокове, 220 бивши работници и служители от “Новотекс-Р” АД се събират и на 24 септември 2001 година учредяват Организационен комитет за защита на финансовите им права. Председател на 15-членния комитет е г-жа Катя Туфанова, заместник г-жа Ангелина Димова. Действията на комитета ще се простират от граждански протест до гражданско неподчинение.
На същото събрание е подписана и протестна декларация с копия до министъра на социалните грижи г-жа Лидия Шулева, изпълнителния директор на предприятието г-н К. Чилингиров и до кмета на Община Ракитово г-н Г. Михайлов. В нея хората декларират, че от своя страна са спазили гореспоменатото споразумение и не са нарушили закона за уреждане на КТД, но до момента приватизационните фондове “Труд и капитал” и “Албена инвест холдинг” не спазват договорените срокове за изплащане на заплатите и довеждат предприятието до фалит, какъвто не е обявен по законов път.
Исканията в декларацията са за: незабавно изплащане на трудовите възнаграждения от октомври 1998 г. до май 2000 г.; защита на социалните права и гарантиране на човешките ценности; спиране на незаконните разпродажби от страна на собствениците и на прибирането на суми по небанков път. Документът завършва с обявената решимост на 220 души за изпращане на ежеседмични протестни декларации до президента, министър-председателя, парламента и националните медии.
Следва нов граждандски протест на 1 октомври 2001 г. пред сградата на предприятието. Пакетът от документи и протестната декларация са зачетени отново. Единствен на исканията на работниците и служителите открикна кметът Георги Михайлов. Г-жа Шулева и г-н Чилингиров още не са ги удостоили с внимание.
На 3 октомври се проведе среща на организационния комитет с кмета. Г-н Михайлов осведоми протестиращите, че за исканата среща с министър Шулева има свободни приемни часове чак за месец март 2002 година. При срещата с г-н Чилингиров той е отговорил, че исканите заплати могат да се получат само по съдебен път. Пред кмета организационният комитет още веднъж изказа своето негодувание за това, че предприятието не работи и до настоящия момент не е обявено във фалит, за да могат всички ощетети да си получат парите. Те подчертаха: “Смешно е да се говори, че г-н Чилингиров търси инвеститор за предприятието, след като “Труд и капитал” и “Албена инвест холдинг” са собственици и са тези, които трябваше да инвестират и да осигурят работа за всички нас. А те ни изхвърлиха поетапно и до май 2000 г. в завода не остана нито един работник, а основните средства и съоръжения се разпродават кеш”. Протестиращите предупредиха кмета, че започва подготовка за гражданско неподчинение, което ще се изрази главно в блокиране на пътища до изпълнение исканията на 220-те работници.
В петък, 5 октомври, бе взето и окончателното решение: протестиращите обявяват гражданско неподчинение и на 10 октомври, сряда, от 7.00 часа сутринта ще блокират пътя Пазарджик - Велинград - Батак на разклона на гара Костандово.
Невена Павлова
CopyRight Вестник "Темпо" ЕООД , Велинград 2023