17 Nov 2025


ДСБ намери нови лица за тежката политическа мисия във Велинград

Публикувано на 07 Dec 2004 09:00

19 регистрирани членове учредиха във Велинград местна организация на партия “Демократи за силна България” (ДСБ). На събранието на 2 декември присъстваха симпатизанти и граждани, сред които емблематични лица на “синята идея” още от началото на демократичните промени. Гости бяха Екатерина Михайлова - зам.-председател на ДСБ, депутатът Панайот Ляков, зам.-председателите на структурата на ДСБ в Пазарджик Катя Гешева и Калина Янева.
Искам да избягам от схемата “отчетен доклад”, но трябва да обясня защо сме тук, каза от името на Инициативния съвет за учредяване на партията Асен Попов. В анализа си той отбеляза, че процесите в България текат вече 15 години, през които ние поддържаме едни и същи принципи за развитието на обществото и се оказа, че сме били прави - днес по членството на България в ЕС и НАТО и по основополагащи демократични принципи на общественото развитие има консенсус, колкото и на някои да е неудобно да помнят, че сме спорили. Правителството на ОДС свърши работата да извърши необратими промени и обществото направи качествен скок. От изборите през 2001 г. настана политическо спокойствие, в което се питаме премиер или цар имаме; добър ли е моделът на управление; религиозната принадлежност предопределя ли и политическата; изгубихме ориентира ляво - дясно. СДС влезе в един кръг с подкрепата си за ССД, които подкрепят царя, който управлява с ДПС и вкара БСП във властта. Това е кръг, в който като сложим малко сирене, става баница, готова за преразпределяне. Въпросът за управлението на ОДС изисква справедлив отговор и еднакви критерии да оценяваме преди и след това управление. Възниква и въпросът дали е достатъчна подкрепата от избор на избор да поприказваш, а през другото време в удобна поза да критикуваш. В отговор на този въпрос на 8 май А. Попов заедно с Димитър Ищев и Стефан Попчев подемат инициативата за учредяване на ДСБ във Велинград като осъзната необходимост.
След думите на Асен Попов бе гласувана с пълно единодушие учредителната декларация на партията във Велинград. В нея се заявява, че освен за Силна България в Обединена Европа членовете на ДСБ ще работят и за силна и демократична местна власт в община Велинград: “Ние искаме местна власт, която да защитава общия интерес и да прегражда опитите за лично облагодетелстване на ограничен кръг от хора за сметка на всички останали... Способна да работи за превръщане на община Велинград в едно добро място за живеене на способните, предприемчиви и почтени граждани, независимо от техните убеждения, вяра и финансово положение”.
С пълно единодушие при явно гласуване за председател на ДСБ - Велинград бе избран Асен Попов. Според устава на ДСБ председателят сам предлага своя екип. Г-н Попов предложи за зам.-председател Капка Вачева и за членове на ръководството Бранко Манушев, Димитър Ищев и Стефан Попчев. От присъстващите бяха дадени и други предложения, но последваха самоотводи. Първият поздрав към новото ръководство бе от Екатерина Михайлова, която съобщи, че това е седмата организация в Пазарджишка област и ДСБ вече има над 15 000 членове в страната. Партията се създава трудно, във враждебна среда и недобър медиен комфорт. Целта не е да се правят кухи структури, а да се привлекат активни хора, за да се подсигури честността на провеждането на парламентарните избори. В община Велинград вместо силна и демократична местна власт 1 година след изборите почти няма местна власт; като осъмнат велинградчани не знаят кой е кмет. Частичните избори за кмет ще са голямо изпитание за ДСБ, политическото решение за самостоятелно участие или зад кого да застане ще бъде на местната организация. Всички ще помагаме, но вие трябва да сте генератор на идеите, защото през тази политическа заявка ще бъде оценена организацията, каза г-ца Михайлова. Тя напомни, че ДСБ се създава с огромната енергия на граждани, които не приемат подмяната и политическата мимикрия и че те внимателно наблюдават партията - ако не си спазим обещанията, няма да ни простят! Екатерина Михайлова определи като истерична реакция последните атаки срещу лидера на ДСБ Иван Костов и обеща политически отговор на махленските интриги, за да видят хората, че са силни, а не страхливи демократи. Няма други политически новини освен ДСБ и Костов, защото партията има огромен потенциал. В отговор на въпрос какво трябва да се преодолее, за да се обедини дясното, г-ца Михайлова отговори, че основното разделение е на управляващи и опозиция. ДСБ не са отишли на срещата на 10 ноември, защото не приемат ролята на подкрепяща опозиция. Водоразделът е, че не могат да са заедно с хора, отрекли се от управлението на ОДС. Създаването на ДСБ дава възможност да гласуват точно хората, които биха си останали вкъщи и резултатите от изборите ще покажат какви коалиции са възможни в следващия парламент. Няма вариант ДСБ да не е в следващото Народно събрание, категорично заяви Ек. Михайлова. На местните избори във Велинград ДСБ трябва да участва, за да бъде алтернатива, каза Панайот Ляков. Коалицията между леви и десни партии “анти-Беев” е парадоксална и глупава от политическа гледна точка; другият полюс също е “анти”. Затова ДСБ трябва да предложи алтернатива, още повече, че във Велинград има силен демократичен потенциал, който сега изчаква. Участието в изборите ще бъде безценен политически опит за ДСБ, ще подготви кандидат с перспектива, който ще спечели следващите избори за кмет на общината, прогнозира депутатът.
Г-н Христов - един от присъстващите на учредяването граждани, определи ДСБ като връщане към откровението и като пречистване. Тежка мисия, за която ДСБ - Велинград намери наред с хората с политическа биография и нови лица. А тяхното първо доказване на местната политическа сцена ще бъде в предстоящите свръхтрудни кметски избори.
Елена Баева

Велинград тел: 0876521487


Край Драгиново се води учение за авиационно произшествие

Публикувано на 12 Nov 2025 21:24


Учението се организира от компетентните институции с цел повишаване готовността за реакция при извънредни ситуации.
В рамките на упражнението ще бъдат задействани специализирани автомобили, екипи и техника, което може да предизвика временно повишено присъствие на служби и движение на машини в района.
Община Велинград апелира гражданите да запазят спокойствие и да проявят разбиране, тъй като дейностите са част от предварително планирано учение и няма реална опасност за населението.
Темпо

Към цялата статия »


Общо събрание смени ръководството на Туристическо дружество „Юндола“

Публикувано на 11 Nov 2025 10:13


На 6 ноември в голямата зала на общината се събраха членове на ТД „Юндола“, както и велинградчани, които споделят и милеят за каузата на туристическото движение. Отчетено бе, че присъстват 38 от общо 51 членове, така че събранието има кворум и може да взима решения. Гости на общото събрание бяха председателят на Българския туристически съюз (БТС) Венцислав Венев и секретарят Васил Николов. Г-н Венев пожела на ТД „Юндола“ мъдри решения, които да водят към развитие на туризма и обеща подкрепа от БТС. За да се гарантира законността на събра

Към цялата статия »


СЕДМИЧЕН ОБЕКТИВ 11. 11. 2025

Публикувано на 11 Nov 2025 10:11



„ГРАЦИЯ“ На 2 ноември танцова  формация  „Грация“ към ЦПЛР -ОДК с ръководител Мая Кондарева взе участие  в Международния  фестивал „Кръстопът на музите“  в София. Децата поведоха празничния парад на участниците по бул. „Витоша“, а след това се включиха в гала-концерта в зала „Люмиер“ в НДК. Формацията спечели първо място, а танцовата двойка Валентин Дурчев - Рая Манолева беше наградена с купа и диплом.

„ЕВРИДИКА“ Групата за стари градски песни „Евредика“ с ръководител маестро Никола Янев -Чоли при НЧ „

Към цялата статия »


За да върви напред ТД „Юндола“

Публикувано на 11 Nov 2025 10:10


Известно е, че основната цел на туристическите дружества е да пазят и разширяват материалната база, да съхраняват всички придобито и чрез нея да развиват географски, исторически и културен туризъм. Известно е също, че Велинград е много богат на исторически находки. По времето, когато баща ми Манол Чолев дълги години и председател на ТД „Юндола“, заедно с туристическата общност на града тази цел е била водеща за дружеството и неговото ръководство: разширена е материалната база, подобрени и обновени са туристическите спални, построени са х

Към цялата статия »


Поскъпнаха билетите за 3 бани във Велинград

Публикувано на 11 Nov 2025 10:09


Билетът за възрастни и за деца над 5 години се повишава от 3 на 5 лева. Пенсионери и инвалиди, които са жители на община Велинград, ще могат да ползват намаление само в делнични дни, като за тях цената на билета ще е 3.50 лева. Децата до 5 години могат да ползват банята безплатно, но също само в делнични дни. Цената на билета е за 1 час, а за два часа се удвоява. Престоят над 2 часа в баните е забранен по здравословни причини.
Нови са и цените за ползване на ваните, включително в Курортна поликлиника. Единичната вана вече струва 12 ле

Към цялата статия »


Посланикът на ОАЕ посети Велинград

Публикувано на 11 Nov 2025 10:07


Общинският пресцентър съобщи, че гостите са се запознали с природните дадености на Велинград и с възможностите за туризъм и за културен обмен. Изразен е интерес за развитие на отношенията. Посланикът е изразил подкрепа и към предложение на кмета Коев за инвестиции в изграждането на спортен център във Велинград.
Темпо

Към цялата статия »


Кметове в Европейския парламент в Брюксел

Публикувано на 11 Nov 2025 10:07

Абланица - Гълъбин Мечкарски и Рохлева - Мустафа Пашалиев. Във визитата участва и общинският съветник от ГЕРБ и заместник-председател на местния парламент Идрис Пашалиев.
Общинският пресцентър съобщи, че по време на посещението общинарите са  имали възможност да се запознаят отблизо с дейността и структурата на европейските институции, за което благодарят на Андрей Новаков.
Темпо

Към цялата статия »


Общината продава два парцела на булеварда по 42 и 58 лева/кв.м.

Публикувано на 11 Nov 2025 10:03

Така квадратният метър излиза около 58 лева. Вторият парцел е с площ 607 кв.м. и неговата стартова цена е 25 385 лева или близо 42 лева за квадрат. Двата парцела са частна общинска собственост.
Решението за продажбата бе гласувано от Общинския съвет първо през януари тази година. Тогава тези два парцела бяха част от общо 17, които общината имаше намерение да продава. По-късно съветниците отмениха продажбата на част от парцелите, а през юли с ново решение гласуваха повторно продажбата на двата парцела на бул. „Съединение“ с нови, малко по-

Към цялата статия »


ОБРАТНА ВРЪЗКА: Знакът не помага за пътната безопасност на ул. „Юндола“

Публикувано на 11 Nov 2025 10:01


Движението по цялата улица „Юндола“ е изключително натоварено, независимо от деня и часа. По тази пътна артерия минава не само трафикът на градските моторни превозни средства. Заради липсата на околовръстен път по „Юндола“ върви и трафикът на всички тежкотоварни камиони и леки автомобили, които минават транзит през Велинград. Заради напрегнатата пътна обстановка е изключително важно шофьорите да имат постоянна и ясна видимост към всички пътни знаци и маркировка. Затова хората, които живеят на оживената улица настояват знакът да бъде пост

Към цялата статия »


Модерна „Agora litera“ в НПГГС „Христо Ботев“

Публикувано на 11 Nov 2025 09:59


Кабинетът е обновен с 15 000 лева от Националната програма на МОН за съвременна образователна среда. Обновеният кабинет по БЕЛ вече носи името „AGORA LITERA“, като името е обвързано с античната агора - главния градски площад, където гражданите са изявявали мнението и оценката си за случващото се.
Екипът по проекта – г-жа Недялка Стефанова и г-н Здравко Ботушанов, запознаха  присъстващите с възможностите на кабинета, в който са обособени зони за публичност, заизяви и дебати, за креативност и творчество, както и с модерно компютърн

Към цялата статия »


Велинградски фермер с отличие

Публикувано на 11 Nov 2025 09:58

 Той получи грамота от председателя на Управителния съвет на АРМПГБ зооинженер Стоян Чуканов на 7 ноември в Сливен, където бяха отбелязани 10 години от създаването на асоциацията.
Бойко Нейков, президент на „Еко ферма“ ЕООД - Велинград, подчерта: „Тази награда е признание не само за моя труд, но и за всички колеги и партньори, с които заедно работим за развитието на месодайното говедовъдство в България.“ „Еко ферма“ е едно от стопанствата, които внасят мъжки разплодни животни от породата Херефорд и така съдействат за подобряване на г

Към цялата статия »


Поздравления за столетницата Мара Бучкова

Публикувано на 11 Nov 2025 09:57

представители на Общинския съвет и екипът на социалното звено „Асистентска подкрепа“ посетиха юбилярката. Те поднесоха на рожденичката почетен плакет и поздравителен адрес от името на кмета Костадин Коев, цветя, празнична торта и кошница с плодове. 
С нескрито вълнение Мара Бучкова благодари от сърце за вниманието и уважението. Честит 100-годишен юбилей и пожелания за здраве и достойни старини!
Темпо

Към цялата статия »


ОУ „Неофит Рилски“ в крак с бъдещето

Публикувано на 11 Nov 2025 09:56

 че бъдещето вече е в класната стая. Учителите г-жа Кузманова и г-жа Иванова проведоха открит бинарен урок с ученици от втори клас, който за първи път в областта успешно интегрира инструменти с изкуствен интелект (AI) в учебния процес.
Урокът, който бе представен пред колеги и гости, умело съчетаваше учебно съдържание по Български език и литература (БЕЛ) и Родинознание. Демонстрацията е част от участието на двамата педагози в престижен Майсторски клас по Национална програма „Квалификация на педагогическите кадри“. Темата на майсторск

Към цялата статия »


Малки обяви: 11. 11. 2025

Публикувано на 11 Nov 2025 09:55


***
Продажба на апартаменти, търговски помещения, гаражи и др. 0887 660499.
***
Продавам два етажа от къща в кв. Лъджене, без двор, с гараж, от собственик. 0888 551418.
КУПУВА
Фирма изкупува имоти: стари къщи, парцели подходящи за строителство и др. Възможно обезпечение. 0887 660499.
***
Търси имоти за строителство, обезщетение, покупка. 0885 271696.
ПОДАРЯВА
Подарявам чугунено казанче за тоалетна, стъклени буркани за компот 750 мл. 0887 962260.
РАЗНИ
Продавам професонална шевна машина модел Кинтекс GC555

Към цялата статия »


КРИМИ ХРОНИКА 11. 11. 2025

Публикувано на 11 Nov 2025 09:54

 Те го последвали и подали светлинен и звуков сигнал с патрулния автомобил на шофьора му да спре. Той обаче не се подчинил и продължил по пътя си. Органите на реда го приближили, но водачът на шкодата загубил управление и се блъснал в тях странично. След удара мъжът отново не спрял, а продължил по пътя си. Едва след няколкостотин метра органите на реда успели да го спрат и задържат. Зад волана се оказал 41-годишен жител на якорудското село Черна Места. Екип на „Пътна полиция“ го тествал с технически средства, като пробата му за алкохол

Към цялата статия »


Габриела Ръжанкова е сред най-добрите в турнира „Пловдив“

Публикувано на 11 Nov 2025 09:53


С общо 14 отличия плувците на ПК „Чепинец“ се наредиха на шесто място в класирането по медали със спечелени  7 златни, 3 сребърни и 4 бронзови медала.
Габриела Ръжанкова отново се нареди сред най-добрите при девойките ст. възраст, като завоюва златни медали на 50, 100 и 200 метра свободен стил и бронз на 100 метра съчетано плуване. В същата възрастова група Вероника Николова спечели злато на 50 метра бруст и бронз на 50 метра гръб.
При девойките мл. възраст Виктория Генова е златен медалист на 100 и 200 метра гръб и сребърен н

Към цялата статия »


„Голям шлем“ за Мартин Гърбев

Публикувано на 11 Nov 2025 09:52


Със свои плувци участва и ПК „Белмекен“, който изпрати 11 състезатели – 9 момчета и 2 момичета.  Равносметката от турнира показва спечелени общо 7 медала – 3 златни и 4 бронзови, както и 10-то място за клуба в крайното класиране по медали. И това е постигнато въпреки проблемите с провеждането на нормален тренировъчен процес поради ремонта на Покрития плувен басейн! 
„Голям шлем“ за Мартин Гърбев във възрастовата група между 15 и 17 г. Роденият през 2008 г. плувец спечели 3 златни медала във всички дистанции на гръб – 50, 100

Към цялата статия »


Третокласник с два бронза по бразилско джу-джицу

Публикувано на 11 Nov 2025 09:52


Сред талантливите състезатели блесна и Борис Моллов от 3.б клас в СУ „Св. св. Кирил и Методий“, който се представи изключително достойно. В надпреварата с кимоно Борис завоюва 3-то място във възрастова група 9 години, до 26 кг, със сив колан. В дисциплината без кимоно младият боец отново се изкачи на третото място, този път в по-трудна категория – 10–12 години, където се състезава с по-големи опоненти.
Тези отличия са резултат от постоянство, труд и отдаденост. Борис ежедневно пътува до Пазарджик и Пловдив, за да посещава тренировки и

Към цялата статия »


4 финала излъчиха победителите във футболния турнир

Публикувано на 11 Nov 2025 09:50


При юношите VIII - X клас двубоят за третото място между СУ „Св. св. Кирил и Методий“ и ПГИТ „ Ал. Константинов„ завърши с резултат 1:2. Във финала титлата спечелиха футболистите  на НПГГС „Христо Ботев“, които победиха СУ „В. Левски“ с 1:4.

Юноши XI-XII клас: Шампионът е ПГИТ „Ал. Константинов“ 
Срещата за третото място между СУ „Хр. Смирненски“, Света Петка и СУ „В. Левски“ завърши  с резултат 3:2. В битката за шампионската титла ПГИТ „Ал. Константинов“ се наложи на  НПГГС „Хр.Ботев“ с 4:1. Победители в гр

Към цялата статия »


Учители и общински служители във волейболна надпревара

Публикувано на 11 Nov 2025 09:49


В събитието се включиха шест волейболни отбора, подкрепени от сериозни агитки, които в продължение на повече от пет часа мотивираха своите отбори. След оспорвани и емоционални срещи, финалното класиране е следното:
На първо място се класира учителският състав на ОУ „Хр. Ботев”, Дорково начело с директора на училището Ангел Гивечев. Втори се класираха преподавателите от СУ „Св. Кл. Охридски”, Ракитово. Третото място бе за учителите на ОУ „Неофит Рилски”, Костандово. Четвърти остана отборът на ОУ „Хр. Ботев”, Ракитово. Общинарите се кла

Към цялата статия »



Продава апартаменти във Велинград

CopyRight Вестник "Темпо" ЕООД , Велинград 2023