

Базата и финансирането си остават основен проблем
Публикувано на 26 Nov 2001 20:54

Представители на част от спортните клубове в общината на 21 ноември се срещнаха с кмета д-р Дафов, управителя на ОП “Спортни имоти и плажове” (“СИП”) и завеждащия “Спорт и туризъм” Тодор Бозев. Участваха трите клуба по плуване, ски, ориентиране и борба. Срещата стана факт по настояване на спортните среди заради състоянието на базата и липсата на финансова помощ от страна на общината.
На първо място бе изяснена ситуацията с липсата на топла минерална вода за Закрития басейн поради включване на незаконни ползватели. След 20 дни предстои държавно първенство, велинградските клубове подготвят състезатели за националните отбори, тренировките са провалят, а много от децата боледуват заради студената вода. Да не чакаме решения от Пазарджик или София, а на място да се вземат мерки, защото ако температурите паднат и инсталацията замръзне, Закритият басейн като спортно съоръжение няма да се възстанови, би тревога Христо Доксинов от ПК “Чепинец” и поиска да се запечатат крановете на фирма “Булгарцвет”, собственост на д-р К. Коппе.
Кметът съобщи, че е получено официално становище от РИОСВ - Пазарджик, според което преносната система на минералната воза от извор Власа е публична общинска собственост (досега не се знаеше чия е мрежата). Като такава тя ще бъде включена в капитала на “СИП” и общината ще трябва да се грижи за поддръжката, но и ще може да контролира незаконните ползватели. Д-р Дафов съобщи, че назначава комисия с представители на “СИП”, ХЕИ, РПУ на МВР и спортните клубове, която ще има право да затвори крановете на тези, които без съответното разрешително черпят вода от извор “Власа”.
Обсъдени бяха и други проблеми на басейна: ще се смени вътрешното осветление и ще се освети района, тъй като децата тренират до тъмно. Има средства за ремонт на тренировъчната зала, зарадва плувците Н. Тодев. Той напомни, че очаква предложения от всички клубове къде да бъдат вложени пристигналите от тото “5 от 35” общо 4800 лева.
Другият основен проблем бе свързан с искането да се проведе сесия на Общинския съвет само за спорта. Всички настояха да се проучи опита на другите общини и да се вкарат в русло взаимоотношенията между общината и клубовете по отношение на базата и финансовата помощ. Според кмета такава сесия може да има най-рано януари, а бюджетът за догодина е силно рестриктивен. Той отчете, че за последните 2 години общината е дала за спортни мероприятия 3850 лева.
За пореден път бе коментирано защо парите от спортните обекти в “СИП” не се връщат като инвестиции или помощ към клубовете. За пореден път Н. Тодев обясни законовите рамки, които правят това невъзможно: печалбата от “СИП” отива в общия кюп на общинския бюджет и после се харчи по определените и от МВФ приоритети, сред които не е спортът.
Големият конфликт е, че един се грижи за спортната база, а друг развива спортна дейност, каза Иван Лебанов от СК “Чепинец”. Така ски-клубът е доведен до положение да не развива дейност, не приема нови деца и е оставен без дом. В същото време общината обявява кафе-сладкарница “Спортна среща” за приватизация, въпреки че през годините тя стана естествен тренировъчен център на зимните спортове, направен с много труд от клубовете. Според г-н Лебанов това отношение на общината се разминава с идеята да развива туризма, включително проекта за зимен ски-център “Сютка”, за който е хубаво Велинград да разполага със свои професионални кадри. Кметът обеща, че ако Ски-клубът се съгласи, може сладкарницата да се извади от програмата за приватизация или да се търси друг подходящ общински обект.
От името на клубовете по ориентиране и биатлон говори г-н Гълев. Той припомни, че преди време Велинград беше домакин на световно първенство по ориентиране, а през последните години не може да организира и републиканско. От федерацията са идвали, но в общината не им обърнали внимание и хората отишли в Девин, а сега ще правят световно първенство в Боровец. Двата клуба работят с много деца, но напоследък ситуацията е невъзможна - бараката до “Вельова баня” е без ток, руши се, студено е. Има 5-6 вида спорт във Велинград, които са дали много на града и не бива да им се пречи, а трябва общината да им помогне, призова г-н Гълев. В отговор кметът се ангажира да се изясни най-после собствеността на бараката или общината да предостави друго помещение.
На срещата клубовете получиха обещания за решаване на най-неотложните проблеми. Големият проблем обаче така и остана висящ. Не случайно на финала Иван Лебанов повтори, че противоречието база - дейност ще продължи, а Антон Митров даде пример, че навсякъде в другите общини базата се дава за безвъзмездно ползване на клубовете като общината поема издръжката. Георги Костадинов попита какъв е фонд работна заплата на “СИП” и Никола Тодев отговори, че е около 25 000 лева годишно. Тази цифра също си остава част от противоречието: спортистите са убедени, че ще стопанисват базата по-добре от “СИП” и така сами ще могат да си изкарват парите, а не да чакат нечие благоволение.
Елена Баева
CopyRight Вестник "Темпо" ЕООД , Велинград 2023