17 May 2025


Национален музей за гората и природата в местността Юндола

Публикувано на 20 Jun 2017 09:27

Непосредствено след провеждането на Първия учредителен конгрес на Независимия съюз на лесовъдите в България, състоял се на 12 октомври 1990 г., възниква идеята за създаване на Национален музей на гората. Предложението се приема единодушно с подкрепата на лесовъдската общност с подкрепата на лесовъдската общност и ръководството на тогавашния Комитет по горите с председател инж. В. Карамфилов. Началото на създаването се поставя с проект за реконструкция и модернизация на Учебния център в курорта Боровец.
По-късно, след 1997 г., поради настъпилите обществено-политически промени, модернизираният учебно-образователен център с музей прекрати дейността си, но проблемите на музея останаха открити и нерешени в продължение на повече от две десетилетия. Понастоящем, при служебното управление на МЗХ със зам.-министър проф. д-р Иван Палигоров, Съюзът отново постави въпроса и съгласувано с ректора на ЛТУ проф. Иван Илиев, предлага Националния горски музей да бъде устроен в първия древен горски дом в България, построен в м. Юндола през 1908/1909 година. През същата година се създава Дружеството на българските лесовъди 1909 г. в България.
Необходимо е да се посочи, че в създаването на Музея на горското село тук, в УОГС – Юндола на територията на Университетската гора, която е своеобразен открит природен музей, придобива огромно ценностно значение за историческата памет и развитието на горското ни дело.
В този смисъл, историята и развитието на националното ни горско стопанство е тясно свързано с житейския и професионален път на няколко поколения високо ерудирани лесовъди и учени, създатели на крупни обекти и постижения, свързани с възстановяването на обезлесени горски територии и опустошената природа. Тези пионери са предопределени от мисията да бъдат носители на високия дух и отговорност на времето, да сътворяват грандиозни дела, посветени на българската гора – Silva bulgarica.
Техните дела, както и приносите на безименните следовници, не трябва да потъват в забрава. Именно затова са книгите, които се пишат, такова е предназначението на музеите и техните експозиции, да напомнят за творческия и всеотдаен житейски път на плеядата лесовъди от различни краища на страната.
Обективно, всичко това се дължи на високия професионализъм и безрезервната отдаденост на поколения лесовъди и горски служители. В тази насока е достатъчно да се посочат редица проекти и проблеми, които напомнят за изпълнението на мащабни професионални решения и постижения, които във времето придобиват огромни ценностни измерения като:
• Изпълнението на крупни проекти, свързани с провеждането на противоерозионни масивни залесявания и лесопаркови озеленявания около градовете, селищата и населените места;
• За националния опит при изграждането на технико-укрепителни съоръжения и системи във водосборите на национални язовири, както и специални проекти за корекции на планински поройни поречия, устройството на хидрографски и вододайни зони и др.;
• Изпълнение на технически проекти и програми за ландшафтно озеленяване край магистрали, изграждане крайпътни съоръжения и горски масивни оазиси и др. обекти;
• Национална програма за изграждане на система от лесозащитни и аграрно-полезащитни пояси за преобразяване на природата и подобряване на климата на Добруджа;
• Възстановяване на ерозирани и девастирани горски насаждения и нарушени планински терени; • Проекти за възстановяване горната граница на планинските гори; устройство на местообитанията и базата за развитие на дивеча;
• Специално лесоустройствени проекти за подобряване състава и структурата на горските екосистеми, с оглед увеличаване прираста и запаса на горите;
• Създаване на бази за развитие на интензивно дивечовъдство и модерно ловно стопанство за селективен отбор;
• Заслугите на колегията за провеждане на традиционни лесовъдски балове в Лъджене, Пещера, Девин, Чепеларе и др. селища, като принос в националното културно-исторически наследство в горските региони.
И сега, от дистанцията на времето, въпреки житейските и обществени повратности, създаденото горско богатство и културно-историческо наследство заслужават висока оценка и адмирация за постиженията на лесовъдската колегия, както и проявената висока професионална отговорност за отстояване националната кауза в защита на българската гора, за издигане авторитета на горското стопанство в страната.
Не случайно Музеят за горското дело се устройва в Юндола, като средищен лесовъдски център в Чепинското корито и Западните Родопи с предназначението да обогатява информацията, да набира и съхранява ценни исторически документални източници и паметници, свързани с изграждането и развитието на горското ни стопанство, да подпомага образователни дейности в областта на лесовъдните и лесотехническите науки.
Исторически, неговото създаване прераства във всеобща професионална кауза за издигане ролята и авторитета на Централното управление на корите, на ДГП, РДГ, ЛТУ, ИГ-БАН, ДТС/ДЛГ, СЛБ и лесовъдската общност на браншовите организации, горския бизнес и всички ползватели на дървесина и горски ресурси с мисията да помагат за преустройството на сградата-музей с оглед ускорено изграждане и уредба на фондови колекции и експозиции по основни тематични професионални направления и обекти, в знак на признание и отговорност за съхраняване на лесокултурното и природно-историческо наследство.
Така, с дълбоко признание няколко поколения лесовъди по достойнство изпълниха непреходния завет на патриарха на българската книжовност Иван Вазов: „Сейте гори, сетне ще ви трябват!“. И наистина това време дойде. Време за историческа оценка на знаменателната лесовъдска дейност през тези 138 години от съществуването на централното горско управление. В резултат на това дело се достигна до лесовъдската епопея през втората половина на ХХ век, когато природата и горите на България неузнаваемо са преобразени в национално богатство, което с гордост трябва да се помни, отразява и съхранява.
В този вълнуващ момент, позволете с химна на българската гора „Хубава си, моя горо“ да пожелаем „На добър час!“ на нашия толкова желан и изстрадан Музей на горското дело, който ще спомогне за издигане ролята и престижа на горското ни стопанство и авторитета на българските лесовъди!
Проф. Никола Колев

Велинград тел: 0876521487


Нов началник на полицията във Велинград

Публикувано на 13 May 2025 20:45

 степен „магистър“ по право. Започнал е работа в структурите на вътрешното министерство през 1996 година. Има богат оперативен, административен и ръководен опит. Бил е началник на РУ-Пазарджик, работил е в сектор „Противодействие на криминалната престъпност“ в ОДМВР-Пазарджик, в сектор „Пътна полиция“ и РУ-Пещера. Последната заемана от него длъжност е началник на група „Криминална полиция“ в РУ-Пещера. Преминал е през множество курсове за повишаване на квалификацията по направление на криминална  и пътна полиция.
Главен инспекто

Към цялата статия »


Общината се справи с рушенето, чакаме дали и какво ще изгради

Публикувано на 13 May 2025 10:19


Дни след писмото на г-н Томов общината предприе действия в парк Вельова баня. На 9 май бяха премахнати изпочупените дървени огради, една от най-изпотрошените беседки и всички дървени перголи. Г-жа Мария Тошева, началник на общинския отдел по екология, съобщи, че това става със заповед на кмета Костадин Коев. Посочено беше, че голяма част от перголите са изгнили и затова се премахват, за да се избегне опасността от инциденти. В парка останаха единствено перголите на спортната площадка.
Дървените огради, беседката и перголите в парк Вел

Към цялата статия »


СЕДМИЧЕН ОБЕКТИВ 13. 05. 2025

Публикувано на 13 May 2025 10:18



ПОРЪЧКА Община Велинград обяви обществена поръчка за доставка и монтаж на обзавежданеза новия дом за стари хора „Ела“. Стойността на поръчката е 143 606 лева, провежда се чрез открита процедура, а крайният срок за подаване на оферти от кандидатите е 4 юни 2025 г.

ЛЕСОВЪДИ Екип ученици и преподаватели от Националната ПГГС „Христо Ботев“ - Велинград бе сред участниците в Юбилейната международна научна конференция CENFORKNOW 2025 в София. Двудневният научен форум е посветен на 100 години висше лесовъдско образование и е под мотот

Към цялата статия »


ПГИТ „Алеко Константинов“ достойно отбеляза своя юбилей под наслов „50 години с пулса на времето“

Публикувано на 13 May 2025 10:16


Днес, когато нашето училище празнува своята 50-годишнина, сърцата ни се изпълват с гордост, че сме част от неговата история. Да си учител, ученик и служител в такова училище е чест и призвание.
Поредица от празнични дни – изпълнени с много инициативи, емоции, гости... 
На 7 май започнаха традиционните Алекови дни, в които бяха посрещнати партниращите ни училища по НП на МОН „Иновации в действие“ и училища, носещи името на Алеко Константинов. Участниците в програмата: учители и ученици  от ПГТ „Проф. д-р Асен Златаров“ - г

Към цялата статия »


Юбилей, който обединява

Публикувано на 13 May 2025 10:12


В подготовката за юбилея се вплетоха и няколко незабравими срещи – работилници и лектории с двама изключителни музиканти и педагози: проф. Атанас Карафезлиев и д-р Росен Идеалов. В рамките на проект „Традицията продължава!...“, финансиран от Национален фонд „Култура“, младите музиканти от школата и оркестъра се срещнаха с истински вдъхновители. Тези събития бяха не просто част от предвидените по проекта дейности – те се превърнаха в значими моменти в ритъма на една традиция, която расте и се предава. Създаден бе контакт, който вярваме, ч

Към цялата статия »


Оценка „добър“ за работата на МВР в област Пазарджик

Публикувано на 13 May 2025 10:09

 Г-н Митов е поставил акцент върху повишаването на дисциплината сред полицейския състав и повишените обществени очаквания след „напълно заслуженото и дори закъсняло увеличение на възнагражденията на служителите в МВР“. Министърът е  призовал униформените служители да бъдат видими на пътя, защото водачите се дисциплинират, когато знаят, че на пътя има разположени полицейски патрули. Основните приоритети в дейността на министерството и неговите териториални структури през настоящата година са осигуряване на пътната безопасност, проти

Към цялата статия »


„НИЛЕТ“ организира Уикенд на реката за малки и големи

Публикувано на 13 May 2025 10:08


На 17 май, събота, от 9 часа, също в парка на Клептуза ще бъде организирано Детско риболовно училище. Всички деца до 16-годишна възраст могат да се чувстват поканени  да научат повече за биологичното разнообразие, водата като среда за живот на рибите, демонстративно зарибяване, основни видове риби, които се срещат в нашия регион, биология и начин на живот на рибите, основни методи и техники на риболов. 
Инициативата на „НИЛЕТ“ е подкрепена от Средно училище „Васил Левски“ с директор г-н Емил Моллов.
Членовете на сдружение

Към цялата статия »


Кметът на Сърница въведе забрани за тротинетки

Публикувано на 13 May 2025 10:07


Заповедта на кмета на Сърница забранява движението  на електрически тротинетки, превозни средства, задвижвани чрез бутане с крак и велосипеди по тротоарите, пешеходните зони и парковете в трите населени места в общината. В разрешените зони максиманата допустима скорост за изброените превозни средства е 25 километра в час, като водачите задължително трябва да бъдат с предпасни средства, включително каска. Забранява се използването на тротинетки от деца под 16 годишна възраст.
Контролът за спазване на кметската заповед се възлага н

Към цялата статия »


КРИМИ ХРОНИКА 13. 05. 2025

Публикувано на 13 May 2025 10:07

Автопатрулът го последвал със светлинна и звукова сигнализация на служебната кола, но шофьорът отново не се подчинил. Не след дълго возилото било засечено и спряно. Оказало се, че зад волана е 25-годишен жител на якорудското село Конарско. При направената проба с дрегер, уредът отчел 1.20 промила концентрация на алкохол в издишания въздух. Беглецът e задържан в ареста на РУ-Велинград, а спрямо него е образувано бързо производство.

НАРКОТИЦИ Четирима тийнейджъри, притежаващи наркотици, са засечени от велинградски криминалисти по време

Към цялата статия »


На Гергьовден във Велинград

Публикувано на 13 May 2025 10:06

като най-много миряни се събраха в църквата „Св. вмчк Георги“ в кв. Чепино, където бе раздаден и традиционният курбан за здраве.
В 10 часа започна официалната церемония, организирана от обищната и открита от ПДОМС „Димитър Мечев“ към НЧ „Отец Паисий-1893“. Музикантите и мажоретките поведоха дефилето от общината до паметника на  героите от войните в Лъджене, където отец Иван от църквата „Успение Богородично“ отслужи водосвет, честити деня на войнската храброст и Българската армия и поръси със светена вода знамената на СОСЗР и копие на

Към цялата статия »


Диагноза: Театър

Публикувано на 13 May 2025 10:05

както я определиха учениците от класа на г-жа Илиана Гагова, които представиха класиката „Балкански синдром“.
В театралната вечер участваха ученици от всички възрастови групи, а спектаклите се играха на български, английски, испански и немски език, които се изучават в учебното заведение. Емоцията бе завладяваща както за актьорите, така и за публиката. А СУ „Св. св. Кирил и Методий“ се готви за нова доза театър, защото наближават дните на Националния многоезичен театрален фестивал  „Словото - сила и необятност“, който ще се проведе от

Към цялата статия »


Малки обяви: 13. 05. 2025

Публикувано на 13 May 2025 10:04


***
Продава 2 съседни парцела 7.446 кв.м. и 9.155 кв.м. с разработен ПУП, в регулация, срещу Пневмоболницата, на 400 м. от главен път. 0876 777166
КУПУВА
Фирма изкупува имоти: стари къщи, парцели подходящи за строителство и др. Възможно обезпечение. 0887 660499.
***
Търси имоти за строителство, обезщетение, покупка. 0885 271696.
РАЗНИ
Продавам легла, гардероби, телевизор, печки на дърва. 0885 996455.
***
Продава 2 броя пружини за единични легла. 0887 962260.
***
Продавам крачна шевна машина Haumann - шие

Към цялата статия »


Изключително добра организация на националната олимпиада по ИТ

Публикувано на 13 May 2025 10:02


Домакин на Националната олимпиада по информационни технологии беше СУ „Св. св. Кирил и Методий“ заедно с НПГГС „Христо Ботев“ и ПГИТ „Алеко Константинов“. От името на Министерството на образованието г-жа Калина Дамянова определи организацията на състезанието като „изключително добра“ и благодари на училището-домакин с директор г-жа Ани Василева, на ИТ специалиста г-н Виктор Вълков и на всички, които подпомогнаха провеждането на олимпиадата. Сред тях адмирации заслужават и участниците в програмата на откриването и закриването на олимпиада

Към цялата статия »


Международен детски турнир по футбол завладя Велинград

Публикувано на 13 May 2025 10:01

 от Великобритания, ФК „Кент“ ФА – Драгиново, който е клон на KFA и всъщност е  детско-юношеската школа на ФК „Драгиново“, Община Велинград и ФК „Чепинец“. Откриването на турнира уважиха зам.-кметовете И. Моллов и Л. Перчинков, а  началникът на отдел  „Туризъм и реклама“ Цвета Спасова поздрави отборите и им пожела успешно представяне. За празничната атмосфера се погрижиха с изпълненията си танцовите състави „Юнаци“ с ръководител Д. Алендаров и „Еделвайс“ с ръководител А. Симеонова. 
Това е първото издание на турни

Към цялата статия »


Кои са военните паметници в Чепинския край

Публикувано на 13 May 2025 10:00

 Според този закон те се наричат „военни“, а не „войнишки“, както понякога са наричани. Законът дава и определение: „Военен паметник е недвижимо материално свидетелство в памет и прослава на военнослужещи от въоръжените сили, взели участие във война, водена от българската държава, на загиналите български военнослужещи при участие в операции и мисии извън територията на страната и при изпълнение на служебния им дълг в мирно време при защита на населението, на българските граничари, загинали при охрана или отбрана на държавната граница, к

Към цялата статия »


Между деня на Европа и деня на победата

Публикувано на 13 May 2025 09:58


Дни по-рано, на 4 май, в Ракитово група русофили поднесе цветя на паметника на Иван Москвиченко.
Като Ден на Европа и символ на единството и мира между народите на Стария континент 9 май бе отбелязан в Община Сърница. Кметът Неби Бозов проведе с абитуриенти от СУ „Св. св. Кирил и Методий“  разговор за мира, свободата и  европейската демокрация.
Темпо

Към цялата статия »


Щафетата на ОУ „Христо Ботев“ отново спечели Купа „Велинград“

Публикувано на 13 May 2025 09:57

завоюва тази чест, пробягвайки трасето от „паничките“ до Кална баня с резултат 6.15 минути.
Тази година на второ място, с разлика от 5 секунди, се класира тимът на СУ „Методий Драгинов“, следван от ОУ „Неофит Рилски“ с резултат 6.36 мин. Четвърти в класирането са СУ „Св. Св. Кирил и Методий“ – 6.39 мин., пети СУ „Васил Левски“ – 6.49 мин.; шести  ОУ „Георги Бенковски“ – 7.14 мин. И седми ОУ „Васил Левски“ с. Грашево, които участват за първи път в щафетата и постигнаха време от 7.21 мин.
Всички участници получиха награди, връчени о

Към цялата статия »


„Чепинец“ без домакинска победа в плейофите

Публикувано на 13 May 2025 09:56

Изходът от срещата за пореден път потвърди  тенденцията в домакинските мачове на велинградчани в плейофната фаза на първенството. В четвърто поредно домакинство футболистите на „Чепинец“ не успяват да вземат 3 точки и се задоволяват с равенства.
По-добрата и организирана игра на домакините през първото полувреме доведе до напълно логична развръзка и в 17 мин. „Чепинец“ откри резултата с попадение на голмайстора Ив. Гюров.  Втори гол във вратата на гостите можеше да наклони везните в полза на домакините и донякъде да предреши изх

Към цялата статия »


„Драгиново“ и „Левски“ не се победиха

Публикувано на 13 May 2025 09:55


Въпреки че играта през първото полувреме е била равностойна, домакините са успели да поведат в резултата и да ударят една греда, докато гостите са имали три много добри положения за гол, но са пропуснали.
След почивката футболистите на „Драгиново“ са излезли по-организирани и са успели да изравнят резултата в мин. чрез И. Качаков. Това не е смутило домакините, които в 65 мин. отново са излезли напред в резултата. Но и гостите не са казали последната си дума, когато в 75 мин. А. Садъков с далечен изстрел от пряк свободен удар е донесъл

Към цялата статия »


ПК „Белмекен“ с 6 медала от турнира „Спартак“

Публикувано на 13 May 2025 09:54


Крайната равносметка от представянето им включваспечелени  общо 6 медала – 2 златни, 2 сребърни и 2 бронзови. Христо Джонгалов при по-големите от 15 г. беше най-бърз на 100 м св. стил и на 200 м съчетано плуване, а остана трети на 50 м св. стил. Сребърни медали спечелиха Борис Грахов на 100 м съчетано плуване про 11-12-годишните и Мартин Гърбев на 100 м гръб при 15-годишните и по-големи. С бронзов медал на 50 м гръб се отличи още веднъж Мартин Гърбев.
Темпо

Към цялата статия »



Продава апартаменти във Велинград

CopyRight Вестник "Темпо" ЕООД , Велинград 2023