16 May 2025


Идвал ли е Васил Левски в с. Каменица

Публикувано на 18 Jul 2017 09:41

Чепинският край е населяван от най-дълбока древност – неолит, шесто хилядолетие преди Христа. Археологическите находки недвусмислено доказват обитанието му от тракийското племе беси, славяните, а част от Първата българска държава, краището става през 836 г. при кановете Маламир или Пресиян. Славна и трагична е участта на основната чепинска крепост Цепина – политически и административен център на Западните Родопи и на самостоятелното владение на деспот Алексий Слав. След деветмесечна обсада крепостта се предава, но населението запазва административно и църковно самоуправление – административно до разделната 1666 г. (масовото помохамеданчване, според летописа на Методий Драгинов), а църковната самостоятелност до 1888 г.
Като най-будно селище се очертава Каменица – единственото християнско село в котловината. Тук никога не спира обучението на български език, според „Статистиката на училищата в Източна Румелия“ официално училището съществува от 1823 г. и е единственото в целите Северозападни Родопи. През 1881 г. родолюбците Илия Попатанасов (поп Топорчо) и Стою Масларов с помощта на източнорумелийския Директорат и каменското население построяват първото модерно училище в Западните Родопи, с театрален салон и пансион за децата, българомохамеданчетата от околните села. Със задачата за тяхното приобщаване се заемат учителите Стою Докумов и Яна Грънчарова. Те създават и ученическото дружество „Просвета“, предвестник на „Дружба Родина“. На Стою Докумов принадлежи израза „възродителен процес“.
Просветителската дейност на каменчани привлича в отдалечения края личности като проф. Константин Иречек: „В самотно село, единственото чисто хирстиянско селище в Чепино, се издига голямо ново училище, което виждаме като бяла точка още по върховете.“ 1883 г. Иван Вазов „В недрата на Родопите“ пише: „От Освобождението насам Каменица взе на себе си честната роля на разсадник на просвещението и българското национално чувство… За тази цел е издигнато, както казах, зданието на едно голямо училище. То стърчи на едно високо място, отдето гордо гледа на цялата долина“. Малко по-късно тук идват Петко Каравелов, Петко Рачов Славейков, Алеко Кностантинов („През марта на Чепино“), Стефан Стамболов, Стефан Веркович и много други видни личности.
Чепинският край е свързан с три събития, които и досега предизвикват полемика сред изследователите, а именно: личността и летописната бележка на Методий Драгинов от втората половина на XVII век. Летописът е бил и продължава да бъде обект на множество изследвания от наши и чужди учени с нееднозначна оценка. При непредубеден анализ и съпоставка на данните се установява неговата абсолютна достоверност.
Другото събитие, което продължава да бъде една от най-големите литературни мистерии е „Веда Словена“. Голяма част от публикуваните в сборника песни са от ченпинските села и най-вече от Корово. За да издири певците, през 1893 г. тук пристига Стефан Веркович, придружен от първия описател на Чепинско – Христо Попконстантинов. Обявените за „фалшификати“ древни песни се изпълняват и досега от ансамбъл за автентичен фолклор „Драгиново“.
Третото събитие не е от национален, а от локален интерес и то е дали Апостолът на свободата е идвал в Каменица (Велинград е създаден през 1948 г. от трите села Каменица, Лъджене и Чепино).
Една малка част от краеведите се съмняват в неговото посещение, като изтъкват трудно достъпния чепински край по онова време и слабата съобщителност с околните села. По-важният им довод е, че Илия Попконстантинов (поп Топорчо) не е оставил писмени сведения за срещите си с Васил Левски и Георги Бенковски, че не присъства делегат от каменския революционен комитет на събранието в Оборище през 1876 г.
Мрамор Полежански (правнук на Илия Попатанасов) твърди, че Левски не е идвал в Каменица, но се е срещал с поп Топорчо в Пазарджик: „Не е известно кога е била срещата, дали преди клетвата на революционния комитет или след нея, преди заминаването му за Ловеч. Хаджи Рашко Хаджииванов (баща на първата учителка в с. Каменица – Олга Хаджирашкова) е предлагал на Левски да сменят коня му, но той отказал, минал през комшулука на къщата му и потеглил за Ловеч. Поведението му било такова, че изпращачите му останали с впечатлението, че Дяконът знаел, че е обречен“.
Атанас Дончев, автор на „Чепинското църковно самоуправление“ 1996 г. също се съмнява, че Левски е посещавал с. Каменица, като основният му довод е отдалечеността и че по това време поп Топорчо тъкмо е поел Чепинската самостоятелна църква и е бил зает с тази си дейност. Дончев се съмнява и в създадения по-късно и ръководен от поп Топорчо каменски революционен комитет, за който има безспорни устни и писмени доказателства. В по-горе споменатата книга на стр. 75 Атанас Дончев посочва под линия, че „Освен посочените писмени източници съм ползвал и устни сведения от възрастни каменчани, включително и от Илия Попов, внук на поп Илия Попатанасов, починал преди две години (1994 г.) на 86 годишна възраст.“
Любопитно е, че точно този внук на поп Топорчо, Илия Попов на „Среща на поколенията“ в читалище „Васил Левски“ кв. Каменица през 1984 г. разказа спомени на своя баща и леля как Апостолът е посещавал техния дом заедно с Кузман Поптомов-Шарланджияха на път за Мехомия (дн. Разлог).
Такива сведения дават и други сродници, но ние трябва да се придържаме и към написаното в неиздадената книга на краеведа Васил Содев „Каменица през вековете“, както и в книгата на Асен Дамянов „Свещеник Илия Попатанасов (поп Топорчо)“ 1966 г., които са общували пряко с чепинския просветител и поборник. На стр. 19 Асен Дамянов пише: „Дружах с внука на свещ. Илия Попатанасов – Христо, при когото често отивах. Той беше също учител и живееше в една къща със стария свещеник. Попът обичаше гостите и често ни преканяше на своята трапеза, която не всякога беше богато наредена. Поп Топорчо беше извънредно скромен и за своята дейност като революционер и председател на комитета не обичаше да говори. Лично съм му поставял въпроси за Левски и Бенковски, на които не отговаряше подробно. От негови другари – членове на революционния комитет в Каменица научих повече. (стр. 13) Пазарджишкият и Разложкият комитет са имали връзка чрез Кузман Поптомов-Шарланджията, привлечен в беловския революционен комитет от Васил Левски и негов доверен човек. Последният често минавал през Каменица и давал сведения на поп Топорчо. Чрез него попът е имал възможност да се срещне и с Бенковски в Белово, Пазарджик и на други места. Всички членове на комитета бяха скромни хора. Държавата им бе отпуснала пенсии и формени шапки като на опълченците.“ На запазените фотографии (в това число и поп Топорчо) позират гордо, закичени с поборническите медали. Каменските революционери са снимани и с водача на баташките въстаници Петър Горанов. Споменавам тези факти, тъй като след Освобождението поборническите пенсии и медали са отпускани само на хора, които имат доказана революционна дейност.
Потвърждение за това, че Левски е посещавал Каменица, но не е създал революционен комитет, срещаме и в книгата на Иван Цопанов „Каменица в миналото и днес“, издадена през 1994 г., на стр. 14 той пише: „В с. Каменица е съществувал революционен комитет, въпреки неблагоприятните условия за революционна дейност, тъй като обкръжението с помашки села не би подкрепило и улеснило едно бъдещо въстание. Председател на комитета е Илия Попатанасов (поп Топорчо), негови членове са: Спас Бояджиев, Спас Делиев „Аламата“, Георги Делиев, Георги Аврамов Чолаков (Дядо Даскал), синът му Никола Даскалов, Стою Масларов. Попът често говорел за Левски, Бенковски и Петър Горанов. По негови свидетелства и по разкази на стари каменчани може да се съди, че Апостолът на свободата е идвал в Каменица, но въпросният комитет е основан през 1876 г. според спомените на свещ. Сава Докторов. Следите за срещите на поп Топорчо с Левски идват най-вече от Батак, а с Бенковски от Белово. В църквата „Св. Троица“ под олтара направили скривалище за съхраняване на барут и оръжие“.
И така, нека обобщим! Отдалечеността и трудно достъпната Каменица не са аргумент, че Левски не я е посетил. Достатъчно е да погледнем картата на комитетската мрежа, създадена от него, в издадената от БАН през 1987 г. „История на България“, том VI, стр. 294. Там са отбелязани редица селища, значително по-трудно достъпни от Каменица. Тук фигурира и революционният комитет, създаден от В. Левски в родното ми село Бодрово, Хасковско. За него има безспорни и писмени, и устни доказателства, намиращи се в Хасковския исторически музей. Споменавам това, за да направим т.нар. сравнителен исторически анализ. Когато Левски е отивал в непознато село, той е отсядал задължително в къщата на местния свещеник и разговаряйки с него, се е ориентирал за положението на населението и има ли почва за революционна дейност. Ако селището е много бедно и изостанало, той препоръчвал да си направят училище или читалище и си тръгвал без да създаде комитет. Такива случаи има много. Отстоящото само на 4 км от Бодрово село Каяли (Върбица) е посетено от Апостола, но там той не създава комитет, поради разположението му на цариградския път. По същия начин той постъпва и с другите села с такова местоположение, тъй като през тях непрекъснато се движели турци – пътници и войски.
Интересен е разказът на жената на поп Андон (председателят на комитета в село Бодрово) за посещението на Апостола: „Трябва да е било през зимата на 1869 или ранната пролет на 1870 г. Влизайки в одаята, мама (майката на поп Андон) заварва ябанджия (непознат) да седи до оджака и започва да го разпитва кой е, от къде е… Дяконът й отговорил „Бабо, дошъл съм във вашето село да видя дали ще сеем. И ще сеем, но дали ще жънем – божа работа…“ Още същата нощ в църквата са свикани по-сърцати хора и е създаден комитета“.
Дейците на този комитет, както и тези от близкото село Алмали (Ябълково), под ръководството на Атанас Узунов, научавайки за залавянето на Васил Левски, правят засади на жп линията, мислейки че ще бъде откаран в Цариград, за да го освободят. Научават, че е обесен в София в края на месец май 1873 г. Поп Андон се отравя, за да не бъде заловен от турците и подложен на мъчения да не издаде другарите си.
Да се върнем на посещението на Апостола в с. Каменица. Както споменахме по-горе, връзката на поп Топорчо с Васил Левски е неговият доверен деец Кузман Поптомов-Шарланджията, който често е пътувал до Мехомия и е нощувал в къщата на свещеника в Каменица. Доказано е, че Васил Левски е посетил Разлог, придружен от Поптомов. Пътят тогава е минавал от Белово през Алабак, Корово, Каменица, Юндола, Якоруда, Мехомия. Логично е да си зададем въпроса къде са нощували Дяконът и придружителят му? Отговорът е ясен!
Защо не е създаден комитет в Каменица от Васил Левски? Нека не забравяме колко отговорен към съдбата на народа е Васил Левски: „Ние си играем с живота на 3 милиона българи, не трябва да бързаме…“, пише той до Любен Каравелов. Обкръжението на Каменица от 6 мюсюлмански селища в котловината карат Левски да бъде предпазлив.
Защо поп Топорчо не е говорел подробно за срещата или срещите си с великия българин? Краеведите, които са склонни да допуснат, че с това свещеникът прикрива липсата на такива, всъщност забравят за народопсихологията на възрожденските българи. Те не говоролят наляво и дясно за дейността и преживяванията си. Много малко от революционните дейци оставят спомени. Самият Захари Стоянов, събирайки севдения за „Записки по българските въстания“, споделя, че най-трудно му е да накара оцелелите дейци да говорят за преживяното. Същото споделя и Димитър Маринов.
В статията си „Последната изповед на дякон Игнатий“ проф. Дойно Дойнов посочва, че родствениците на свещеник Тодор Митов, изповядал Левски под бесилото, съобщават фактите едва през 30-те години на ХХ век. Колкото до твърдението на „отрицателите“, че планинците през XIX век са водели затворен живот и рядко са пътували, следователно не са знаели за промените и новостите...
Достатъчно е да посочим, че в чепинския край винаги е имало будни хора като Стою Масларов, който си е изписвал книги и вестници от Цариград. Стою Докумов, който е завършил образованието си там, Георги Аврамов Чолаков (Дядо Даскал), който от ранна възраст пребивава в градче на Мраморно море, учи в манастирите на Атон и Рилския, говори няколко езика. Той е първият, изпратил дъщерите си на училище и дава пример и на другите. Самият поп Топорчо завършва училищата в Ракитово и Якоруда. Неговият баща поп Атанас дарява двете мраморни плочи при възстановяването на „Заритата“ средновековна църква в Паталеница през 1867 г. Престарелият поп Илия в средата на XIX век дава на Стефан Захариев пергаментовия Требник с летописната бележка на Методий Драгинов, за да бъде публикуван през 1871 г.
Вярно е, че основният камък, на който се гради историята, са изворите и то писмените. Има документ – има история. Как да постъпим с многобройните предания, легенди, топонимия, спомени, които най-често са корените в краезнанието? Да ги отхвърлим?
Радка Тотолакова

Велинград тел: 0876521487


Нов началник на полицията във Велинград

Публикувано на 13 May 2025 20:45

 степен „магистър“ по право. Започнал е работа в структурите на вътрешното министерство през 1996 година. Има богат оперативен, административен и ръководен опит. Бил е началник на РУ-Пазарджик, работил е в сектор „Противодействие на криминалната престъпност“ в ОДМВР-Пазарджик, в сектор „Пътна полиция“ и РУ-Пещера. Последната заемана от него длъжност е началник на група „Криминална полиция“ в РУ-Пещера. Преминал е през множество курсове за повишаване на квалификацията по направление на криминална  и пътна полиция.
Главен инспекто

Към цялата статия »


Общината се справи с рушенето, чакаме дали и какво ще изгради

Публикувано на 13 May 2025 10:19


Дни след писмото на г-н Томов общината предприе действия в парк Вельова баня. На 9 май бяха премахнати изпочупените дървени огради, една от най-изпотрошените беседки и всички дървени перголи. Г-жа Мария Тошева, началник на общинския отдел по екология, съобщи, че това става със заповед на кмета Костадин Коев. Посочено беше, че голяма част от перголите са изгнили и затова се премахват, за да се избегне опасността от инциденти. В парка останаха единствено перголите на спортната площадка.
Дървените огради, беседката и перголите в парк Вел

Към цялата статия »


СЕДМИЧЕН ОБЕКТИВ 13. 05. 2025

Публикувано на 13 May 2025 10:18



ПОРЪЧКА Община Велинград обяви обществена поръчка за доставка и монтаж на обзавежданеза новия дом за стари хора „Ела“. Стойността на поръчката е 143 606 лева, провежда се чрез открита процедура, а крайният срок за подаване на оферти от кандидатите е 4 юни 2025 г.

ЛЕСОВЪДИ Екип ученици и преподаватели от Националната ПГГС „Христо Ботев“ - Велинград бе сред участниците в Юбилейната международна научна конференция CENFORKNOW 2025 в София. Двудневният научен форум е посветен на 100 години висше лесовъдско образование и е под мотот

Към цялата статия »


ПГИТ „Алеко Константинов“ достойно отбеляза своя юбилей под наслов „50 години с пулса на времето“

Публикувано на 13 May 2025 10:16


Днес, когато нашето училище празнува своята 50-годишнина, сърцата ни се изпълват с гордост, че сме част от неговата история. Да си учител, ученик и служител в такова училище е чест и призвание.
Поредица от празнични дни – изпълнени с много инициативи, емоции, гости... 
На 7 май започнаха традиционните Алекови дни, в които бяха посрещнати партниращите ни училища по НП на МОН „Иновации в действие“ и училища, носещи името на Алеко Константинов. Участниците в програмата: учители и ученици  от ПГТ „Проф. д-р Асен Златаров“ - г

Към цялата статия »


Юбилей, който обединява

Публикувано на 13 May 2025 10:12


В подготовката за юбилея се вплетоха и няколко незабравими срещи – работилници и лектории с двама изключителни музиканти и педагози: проф. Атанас Карафезлиев и д-р Росен Идеалов. В рамките на проект „Традицията продължава!...“, финансиран от Национален фонд „Култура“, младите музиканти от школата и оркестъра се срещнаха с истински вдъхновители. Тези събития бяха не просто част от предвидените по проекта дейности – те се превърнаха в значими моменти в ритъма на една традиция, която расте и се предава. Създаден бе контакт, който вярваме, ч

Към цялата статия »


Оценка „добър“ за работата на МВР в област Пазарджик

Публикувано на 13 May 2025 10:09

 Г-н Митов е поставил акцент върху повишаването на дисциплината сред полицейския състав и повишените обществени очаквания след „напълно заслуженото и дори закъсняло увеличение на възнагражденията на служителите в МВР“. Министърът е  призовал униформените служители да бъдат видими на пътя, защото водачите се дисциплинират, когато знаят, че на пътя има разположени полицейски патрули. Основните приоритети в дейността на министерството и неговите териториални структури през настоящата година са осигуряване на пътната безопасност, проти

Към цялата статия »


„НИЛЕТ“ организира Уикенд на реката за малки и големи

Публикувано на 13 May 2025 10:08


На 17 май, събота, от 9 часа, също в парка на Клептуза ще бъде организирано Детско риболовно училище. Всички деца до 16-годишна възраст могат да се чувстват поканени  да научат повече за биологичното разнообразие, водата като среда за живот на рибите, демонстративно зарибяване, основни видове риби, които се срещат в нашия регион, биология и начин на живот на рибите, основни методи и техники на риболов. 
Инициативата на „НИЛЕТ“ е подкрепена от Средно училище „Васил Левски“ с директор г-н Емил Моллов.
Членовете на сдружение

Към цялата статия »


Кметът на Сърница въведе забрани за тротинетки

Публикувано на 13 May 2025 10:07


Заповедта на кмета на Сърница забранява движението  на електрически тротинетки, превозни средства, задвижвани чрез бутане с крак и велосипеди по тротоарите, пешеходните зони и парковете в трите населени места в общината. В разрешените зони максиманата допустима скорост за изброените превозни средства е 25 километра в час, като водачите задължително трябва да бъдат с предпасни средства, включително каска. Забранява се използването на тротинетки от деца под 16 годишна възраст.
Контролът за спазване на кметската заповед се възлага н

Към цялата статия »


КРИМИ ХРОНИКА 13. 05. 2025

Публикувано на 13 May 2025 10:07

Автопатрулът го последвал със светлинна и звукова сигнализация на служебната кола, но шофьорът отново не се подчинил. Не след дълго возилото било засечено и спряно. Оказало се, че зад волана е 25-годишен жител на якорудското село Конарско. При направената проба с дрегер, уредът отчел 1.20 промила концентрация на алкохол в издишания въздух. Беглецът e задържан в ареста на РУ-Велинград, а спрямо него е образувано бързо производство.

НАРКОТИЦИ Четирима тийнейджъри, притежаващи наркотици, са засечени от велинградски криминалисти по време

Към цялата статия »


На Гергьовден във Велинград

Публикувано на 13 May 2025 10:06

като най-много миряни се събраха в църквата „Св. вмчк Георги“ в кв. Чепино, където бе раздаден и традиционният курбан за здраве.
В 10 часа започна официалната церемония, организирана от обищната и открита от ПДОМС „Димитър Мечев“ към НЧ „Отец Паисий-1893“. Музикантите и мажоретките поведоха дефилето от общината до паметника на  героите от войните в Лъджене, където отец Иван от църквата „Успение Богородично“ отслужи водосвет, честити деня на войнската храброст и Българската армия и поръси със светена вода знамената на СОСЗР и копие на

Към цялата статия »


Диагноза: Театър

Публикувано на 13 May 2025 10:05

както я определиха учениците от класа на г-жа Илиана Гагова, които представиха класиката „Балкански синдром“.
В театралната вечер участваха ученици от всички възрастови групи, а спектаклите се играха на български, английски, испански и немски език, които се изучават в учебното заведение. Емоцията бе завладяваща както за актьорите, така и за публиката. А СУ „Св. св. Кирил и Методий“ се готви за нова доза театър, защото наближават дните на Националния многоезичен театрален фестивал  „Словото - сила и необятност“, който ще се проведе от

Към цялата статия »


Малки обяви: 13. 05. 2025

Публикувано на 13 May 2025 10:04


***
Продава 2 съседни парцела 7.446 кв.м. и 9.155 кв.м. с разработен ПУП, в регулация, срещу Пневмоболницата, на 400 м. от главен път. 0876 777166
КУПУВА
Фирма изкупува имоти: стари къщи, парцели подходящи за строителство и др. Възможно обезпечение. 0887 660499.
***
Търси имоти за строителство, обезщетение, покупка. 0885 271696.
РАЗНИ
Продавам легла, гардероби, телевизор, печки на дърва. 0885 996455.
***
Продава 2 броя пружини за единични легла. 0887 962260.
***
Продавам крачна шевна машина Haumann - шие

Към цялата статия »


Изключително добра организация на националната олимпиада по ИТ

Публикувано на 13 May 2025 10:02


Домакин на Националната олимпиада по информационни технологии беше СУ „Св. св. Кирил и Методий“ заедно с НПГГС „Христо Ботев“ и ПГИТ „Алеко Константинов“. От името на Министерството на образованието г-жа Калина Дамянова определи организацията на състезанието като „изключително добра“ и благодари на училището-домакин с директор г-жа Ани Василева, на ИТ специалиста г-н Виктор Вълков и на всички, които подпомогнаха провеждането на олимпиадата. Сред тях адмирации заслужават и участниците в програмата на откриването и закриването на олимпиада

Към цялата статия »


Международен детски турнир по футбол завладя Велинград

Публикувано на 13 May 2025 10:01

 от Великобритания, ФК „Кент“ ФА – Драгиново, който е клон на KFA и всъщност е  детско-юношеската школа на ФК „Драгиново“, Община Велинград и ФК „Чепинец“. Откриването на турнира уважиха зам.-кметовете И. Моллов и Л. Перчинков, а  началникът на отдел  „Туризъм и реклама“ Цвета Спасова поздрави отборите и им пожела успешно представяне. За празничната атмосфера се погрижиха с изпълненията си танцовите състави „Юнаци“ с ръководител Д. Алендаров и „Еделвайс“ с ръководител А. Симеонова. 
Това е първото издание на турни

Към цялата статия »


Кои са военните паметници в Чепинския край

Публикувано на 13 May 2025 10:00

 Според този закон те се наричат „военни“, а не „войнишки“, както понякога са наричани. Законът дава и определение: „Военен паметник е недвижимо материално свидетелство в памет и прослава на военнослужещи от въоръжените сили, взели участие във война, водена от българската държава, на загиналите български военнослужещи при участие в операции и мисии извън територията на страната и при изпълнение на служебния им дълг в мирно време при защита на населението, на българските граничари, загинали при охрана или отбрана на държавната граница, к

Към цялата статия »


Между деня на Европа и деня на победата

Публикувано на 13 May 2025 09:58


Дни по-рано, на 4 май, в Ракитово група русофили поднесе цветя на паметника на Иван Москвиченко.
Като Ден на Европа и символ на единството и мира между народите на Стария континент 9 май бе отбелязан в Община Сърница. Кметът Неби Бозов проведе с абитуриенти от СУ „Св. св. Кирил и Методий“  разговор за мира, свободата и  европейската демокрация.
Темпо

Към цялата статия »


Щафетата на ОУ „Христо Ботев“ отново спечели Купа „Велинград“

Публикувано на 13 May 2025 09:57

завоюва тази чест, пробягвайки трасето от „паничките“ до Кална баня с резултат 6.15 минути.
Тази година на второ място, с разлика от 5 секунди, се класира тимът на СУ „Методий Драгинов“, следван от ОУ „Неофит Рилски“ с резултат 6.36 мин. Четвърти в класирането са СУ „Св. Св. Кирил и Методий“ – 6.39 мин., пети СУ „Васил Левски“ – 6.49 мин.; шести  ОУ „Георги Бенковски“ – 7.14 мин. И седми ОУ „Васил Левски“ с. Грашево, които участват за първи път в щафетата и постигнаха време от 7.21 мин.
Всички участници получиха награди, връчени о

Към цялата статия »


„Чепинец“ без домакинска победа в плейофите

Публикувано на 13 May 2025 09:56

Изходът от срещата за пореден път потвърди  тенденцията в домакинските мачове на велинградчани в плейофната фаза на първенството. В четвърто поредно домакинство футболистите на „Чепинец“ не успяват да вземат 3 точки и се задоволяват с равенства.
По-добрата и организирана игра на домакините през първото полувреме доведе до напълно логична развръзка и в 17 мин. „Чепинец“ откри резултата с попадение на голмайстора Ив. Гюров.  Втори гол във вратата на гостите можеше да наклони везните в полза на домакините и донякъде да предреши изх

Към цялата статия »


„Драгиново“ и „Левски“ не се победиха

Публикувано на 13 May 2025 09:55


Въпреки че играта през първото полувреме е била равностойна, домакините са успели да поведат в резултата и да ударят една греда, докато гостите са имали три много добри положения за гол, но са пропуснали.
След почивката футболистите на „Драгиново“ са излезли по-организирани и са успели да изравнят резултата в мин. чрез И. Качаков. Това не е смутило домакините, които в 65 мин. отново са излезли напред в резултата. Но и гостите не са казали последната си дума, когато в 75 мин. А. Садъков с далечен изстрел от пряк свободен удар е донесъл

Към цялата статия »


ПК „Белмекен“ с 6 медала от турнира „Спартак“

Публикувано на 13 May 2025 09:54


Крайната равносметка от представянето им включваспечелени  общо 6 медала – 2 златни, 2 сребърни и 2 бронзови. Христо Джонгалов при по-големите от 15 г. беше най-бърз на 100 м св. стил и на 200 м съчетано плуване, а остана трети на 50 м св. стил. Сребърни медали спечелиха Борис Грахов на 100 м съчетано плуване про 11-12-годишните и Мартин Гърбев на 100 м гръб при 15-годишните и по-големи. С бронзов медал на 50 м гръб се отличи още веднъж Мартин Гърбев.
Темпо

Към цялата статия »



Продава апартаменти във Велинград

CopyRight Вестник "Темпо" ЕООД , Велинград 2023