16 May 2025


Зелените площи в града са конституционно право на гражданите

Публикувано на 18 Jul 2017 09:52

Конституционно право на гражданите на България е съществуването на озеленени площи за широко обществено ползване, до които да имат достъп, независимо от възрастта си, в рамките на 10-15 минутен пешеходен изохрон. Те са различни по големина, предназначение и др. Съществено е да се знае, че Велинград е под необходимия норматив м2/жител, че нямаме парк, според определението (минимална площ от 50 дка) и това, че наоколо има гори, няма влияние върху норматива. Подробни анализи за състоянието на зелената система на общината съм давала през определени периоди на общинското ръководство и на Общинския съвет.
Проблемите в изграждането и поддържането на зелените системи са в почти всички общини, особено по-малките. И те започват от министерство на строителството, от Камарата на архитектите в България, към които се числим. Главните спорове са били не как да бъде финансирана дейността, как да се спазват нормативи, контролът, нивото на професионализъм и др., а защо се наричаме ландшафтни архитекти! А званието архитект не е запазена марка за тези, които създават сгради. Думата е от гръцки произход и означава главен майстор или човек, който не само има повече знания и умения, но и по-широки възгледи, новаторски идеи.
Специалността ландшафтна архитектура/озеленяване към ВЛТИ/ЛТУ е създадена през 1951 г., преименувана е няколко пъти, последното след 1990 г. – ландшафтна архитектура. На завършилите магистърска степен от началото на създаването се признава званието ландшафтен архитект. Причините са няколко – уеднаквяване с международните стандарти (много отдавна специалистите могат да работят в чужбина, без да държат други изпити и са признати като едни от най-добрите) и това, че терминът озеленяване се свързва предимно със засаждане на растителност, а това съвсем не е така. И точно тук е основната грешка за подценяване, пренебрегване на хората с тази професия, а те могат да направят света около нас с идеи не само каква растителност да има. Аз не бих могла, въпреки че сме от един университет, да работя в горско стопанство – ще ми кажат “Не си завършила това”! Но в същото време се счита, че всеки би могъл да бъде озеленител, независимо какво е завършил и дали е завършил – демократични времена – можеш да работиш без някаква диплома или да си я купиш, ако толкова държиш, но по-важно е – солиден партиен гръб, влиятелни роднини, ако пък са и двете – просто никой не може да те мръдне да заемаш постове, от които нищо не разбираш. За това колко тук (в големите градове не е така – може би защото там богатите не ходят в чужбина само за шопинг и показност на възможностите си) се цени труда на озеленителя (въпреки над 200-те проекта, на които съм била и технически) е, че заплатата, сега и съответно пенсията са чувствително по-ниски от служители със средно образование, работещи в техническа служба, счетоводство, деловодство и пр.
Интересно ми е какво точно СХР са направили за града, освен да ползват всички негови придобивки и природни дадености. Ако са толкова загрижени и добронамерени за състоянието на озеленените площи, трябваше да прочетат по-добре Закона за устройство на територията (ЗУТ) и макар че и малкото членове, отнасящи до озеленяването да не се спазват, щяха да установят, че не могат да строят „каквото си искат” в тях, какъвто явно е стремежът им. Има точен процент от площта и точни изисквания – свързано с инфраструктурата им, преместваеми търговски обекти – 1-2% според площ, за атракции и спорт – до 10%. Пак в Наредба №7/22.12.03г. – чл.33, в града трябва да има и още 160-220 дка площи за спорт и развлечения.
През годините 2-3 пъти ми бяха давани план-сметки на Консултативния съвет по туризъм, където имаше перо за озеленяване в града за 30-40 000 лева, но никога не бяха реализирани затова. Ако мислеха наистина за подобряване облика на града, уважаемите членове на СХР можеха годишно да отделеят 2-5 000 лева за озеленяване на улица, подобрения в зелените площи на града.
Общината е доказала, че не може да устои на различните „предложения” и да изисква спазването им: с концесията за Женска баня – разрушена настилка, изгнили пейки, безцелно засадени туи, окрадена растителност, засадена от общината, все по намаляваща озеленена площ; с дадените на безценица общински оранжерии и разсадник, с което градът загуби поминък за високо квалифицирани работници и евтина растителност; че не може да пресече апетитите за притежание на общински озеленени площи. “Общинска собственост” и “Техническа служба” трябва да си запишат с големи червени букви в Акта за общинска собственост за кв.198, че озеленените площи там са дарени за парк и всички следващи поколения не трябва да допускат каквото и да е строителство – паркинги, хотели, ресторанти.
„Благодарение” на заместник-кметица, която счете, че общината няма нужда от специалист по озеленяване, а от „наш човек”, осъществих една от студентските си мечти – да видя най-старата, най-прочута градина – Вила Д`Есте в Тиволи, близо до Рим, известна като „вилата на 100-те фонтана”. Шедьовър на изкуството е и самата графика на плана на градината – в часовете по история на парковото изкуство са ни задължавали да пресъздаваме техниката на изпълнение. Сега градината е част от световното културно наследство, през 2007 г. печели конкурса за „Най-красив парк в Европа”. Теренът става собственост на кардинал Д`Есте след 1510 г. Въпреки че изградената вила е много красива, цялата в невероятни стенописи, картини, посетителите идват главно заради великолепието на градините.През 1670 г. великият скулптор Бернини (в Наполи има много негови творби и улица на негово име) създава едни от първите големи фонтани. На площ от 35 дка има алея на 100-те фонтана, пеещ фонтан, фонтани с имена на митични герои и техните статуи, 250 водни струи, бликащи отвсякъде, 250 водни ефекта, водни тераси, водни завеси, 30хброя растителност, 150 вековни дървета и т.н. Всички чудеса, направени с водата са без използване на механични устройства, с използване силата й – принципа на скачените съдове – водата се взема от река при голяма денивелация на терена. Тази градина показва стила и начина на мислене и живот на богатите и известните тогава и сега. На никой не му е хрумнало да сложи бира-скара, паркинг, дрънкулки, от които никой няма нужда. Отвън в малка сграда се продават билети, вода и сладолед.
Друга пленителна градина е тази на Вила Руфоло в Равело. Изградена през ХІІІ в. на стръмен бряг, на няколко тераси. На една от тях, надвесена над морето се провеждат традиционните Вагнерови празници – той е бил там през 1880 г. и остава поразен от естествената й красота (пинията и куполът на вилата, малката геометрична градинка са като символ на Равело). Цялата градина около вилата е с великолепна екзотична растителност, но най-впечатляваща е малката геометрична градинка с пряк изглед към морето. Но впечатляваща е не толкова с красотата на цветята- където и да се сложат те винаги внасят красота, а с това, че е с оригиналните при създаването й каменни, вече много износени, леко килнати бордюри, пясъчните алеи. За тези градини се казва, че са „мястото, където поетите отиват да умрат”. Равело е известен и с един много, много стар кладенец, тиражиран на милиони картички. И защо ли и тук на никой не му е хрумнало да помете кладенеца и градинката, па да си опъне някоя бира скара или поне да ги затрупа с хубав лъскав черен мрамор?! Ами защото едно от нещата е чувството за респект към това, което някой е създал, да запазиш за другите след теб, откъде се е тръгнало, кого си наследил, а другото няма как да обясниш на някой, чиято ценностна система се измерва в парични стойности.
Има градини, които за да бъдат посетени се чака с месеци и посетителите са от цял свят.
В града, където живях повече от 2 г. навсякъде имаше добре поддържани паркове и градини, оградени, с часове за достъп, на територията им нямаше никакви заведения за хранене, при по-големите – спортни площадки, но във всички – много статуи, пластики, богато озеленяване. Там всички жилищни сгради са затворени пространства и всеки месец заедно със сметките за ток, вода, газ, има и сметка за градинаря, който поддържа задължителната градинка. Близо до сградата, където живях, имаше градинка, образувана от останало между блоковете пространство. Обитателите на околните блокове бяха го закупили, оградили и създали за всички прекрасно място за отдих – алея с вградено в настилката и отстрани осветление, малка комбинирана спортна площадка, детска площадка, декоративна водна площ, пластики, характерната за този район люлка с приказни кончета, малка комбинирана сграда за пазача/градинаря, WC. И пак никакъв търговски обект. Времето за посещение като всички останали – 7,30-8 до 21-22 часа според сезона, поддържането й се плащаше от обитателите на съседните блокове, а можеше да се ползва от всеки.
Пак в този град ми попадна вестник, в който имаше план с разделението му на зони на влияние на отделните „фамилии”. И може би една от причините ние да нямаме такава публикация е, че нашите „фамилии” все още срамежливо се оглеждат дали не могат да се поразширят.
Относно визията за Клептуза (само да допълня, че за радост, дали една местност да е защитена не зависи от Общинска администрация) съм казала мнението си в протокола на комисията – с възможно най-малка намеса, без помпозните навеси, имитиращи операта в Сидни, без търговски обекти и ресторанти на цялата територия на парка, езерата, лесопарка (не мога да си обясня защо удоволствието да видиш природа трябва да се свързва непременно с мириса на скара и бира). Може да има малка сладкарница до детската площадка. В проектирането да участват по-широк кръг специалисти, включително художници, скулптори, историци, етнографи, физици – за да има идеи и изпълнение да се използва водата в различни пластики, водни ефекти. И озеленители, за да не се допуска засаждане на палми и др. нехарактерна растителност, да има кът, в който да се покаже уникалната защитена растителност от лесопарка и др.
ландш. арх. Невена Фендрина

Велинград тел: 0876521487


Нов началник на полицията във Велинград

Публикувано на 13 May 2025 20:45

 степен „магистър“ по право. Започнал е работа в структурите на вътрешното министерство през 1996 година. Има богат оперативен, административен и ръководен опит. Бил е началник на РУ-Пазарджик, работил е в сектор „Противодействие на криминалната престъпност“ в ОДМВР-Пазарджик, в сектор „Пътна полиция“ и РУ-Пещера. Последната заемана от него длъжност е началник на група „Криминална полиция“ в РУ-Пещера. Преминал е през множество курсове за повишаване на квалификацията по направление на криминална  и пътна полиция.
Главен инспекто

Към цялата статия »


Общината се справи с рушенето, чакаме дали и какво ще изгради

Публикувано на 13 May 2025 10:19


Дни след писмото на г-н Томов общината предприе действия в парк Вельова баня. На 9 май бяха премахнати изпочупените дървени огради, една от най-изпотрошените беседки и всички дървени перголи. Г-жа Мария Тошева, началник на общинския отдел по екология, съобщи, че това става със заповед на кмета Костадин Коев. Посочено беше, че голяма част от перголите са изгнили и затова се премахват, за да се избегне опасността от инциденти. В парка останаха единствено перголите на спортната площадка.
Дървените огради, беседката и перголите в парк Вел

Към цялата статия »


СЕДМИЧЕН ОБЕКТИВ 13. 05. 2025

Публикувано на 13 May 2025 10:18



ПОРЪЧКА Община Велинград обяви обществена поръчка за доставка и монтаж на обзавежданеза новия дом за стари хора „Ела“. Стойността на поръчката е 143 606 лева, провежда се чрез открита процедура, а крайният срок за подаване на оферти от кандидатите е 4 юни 2025 г.

ЛЕСОВЪДИ Екип ученици и преподаватели от Националната ПГГС „Христо Ботев“ - Велинград бе сред участниците в Юбилейната международна научна конференция CENFORKNOW 2025 в София. Двудневният научен форум е посветен на 100 години висше лесовъдско образование и е под мотот

Към цялата статия »


ПГИТ „Алеко Константинов“ достойно отбеляза своя юбилей под наслов „50 години с пулса на времето“

Публикувано на 13 May 2025 10:16


Днес, когато нашето училище празнува своята 50-годишнина, сърцата ни се изпълват с гордост, че сме част от неговата история. Да си учител, ученик и служител в такова училище е чест и призвание.
Поредица от празнични дни – изпълнени с много инициативи, емоции, гости... 
На 7 май започнаха традиционните Алекови дни, в които бяха посрещнати партниращите ни училища по НП на МОН „Иновации в действие“ и училища, носещи името на Алеко Константинов. Участниците в програмата: учители и ученици  от ПГТ „Проф. д-р Асен Златаров“ - г

Към цялата статия »


Юбилей, който обединява

Публикувано на 13 May 2025 10:12


В подготовката за юбилея се вплетоха и няколко незабравими срещи – работилници и лектории с двама изключителни музиканти и педагози: проф. Атанас Карафезлиев и д-р Росен Идеалов. В рамките на проект „Традицията продължава!...“, финансиран от Национален фонд „Култура“, младите музиканти от школата и оркестъра се срещнаха с истински вдъхновители. Тези събития бяха не просто част от предвидените по проекта дейности – те се превърнаха в значими моменти в ритъма на една традиция, която расте и се предава. Създаден бе контакт, който вярваме, ч

Към цялата статия »


Оценка „добър“ за работата на МВР в област Пазарджик

Публикувано на 13 May 2025 10:09

 Г-н Митов е поставил акцент върху повишаването на дисциплината сред полицейския състав и повишените обществени очаквания след „напълно заслуженото и дори закъсняло увеличение на възнагражденията на служителите в МВР“. Министърът е  призовал униформените служители да бъдат видими на пътя, защото водачите се дисциплинират, когато знаят, че на пътя има разположени полицейски патрули. Основните приоритети в дейността на министерството и неговите териториални структури през настоящата година са осигуряване на пътната безопасност, проти

Към цялата статия »


„НИЛЕТ“ организира Уикенд на реката за малки и големи

Публикувано на 13 May 2025 10:08


На 17 май, събота, от 9 часа, също в парка на Клептуза ще бъде организирано Детско риболовно училище. Всички деца до 16-годишна възраст могат да се чувстват поканени  да научат повече за биологичното разнообразие, водата като среда за живот на рибите, демонстративно зарибяване, основни видове риби, които се срещат в нашия регион, биология и начин на живот на рибите, основни методи и техники на риболов. 
Инициативата на „НИЛЕТ“ е подкрепена от Средно училище „Васил Левски“ с директор г-н Емил Моллов.
Членовете на сдружение

Към цялата статия »


Кметът на Сърница въведе забрани за тротинетки

Публикувано на 13 May 2025 10:07


Заповедта на кмета на Сърница забранява движението  на електрически тротинетки, превозни средства, задвижвани чрез бутане с крак и велосипеди по тротоарите, пешеходните зони и парковете в трите населени места в общината. В разрешените зони максиманата допустима скорост за изброените превозни средства е 25 километра в час, като водачите задължително трябва да бъдат с предпасни средства, включително каска. Забранява се използването на тротинетки от деца под 16 годишна възраст.
Контролът за спазване на кметската заповед се възлага н

Към цялата статия »


КРИМИ ХРОНИКА 13. 05. 2025

Публикувано на 13 May 2025 10:07

Автопатрулът го последвал със светлинна и звукова сигнализация на служебната кола, но шофьорът отново не се подчинил. Не след дълго возилото било засечено и спряно. Оказало се, че зад волана е 25-годишен жител на якорудското село Конарско. При направената проба с дрегер, уредът отчел 1.20 промила концентрация на алкохол в издишания въздух. Беглецът e задържан в ареста на РУ-Велинград, а спрямо него е образувано бързо производство.

НАРКОТИЦИ Четирима тийнейджъри, притежаващи наркотици, са засечени от велинградски криминалисти по време

Към цялата статия »


На Гергьовден във Велинград

Публикувано на 13 May 2025 10:06

като най-много миряни се събраха в църквата „Св. вмчк Георги“ в кв. Чепино, където бе раздаден и традиционният курбан за здраве.
В 10 часа започна официалната церемония, организирана от обищната и открита от ПДОМС „Димитър Мечев“ към НЧ „Отец Паисий-1893“. Музикантите и мажоретките поведоха дефилето от общината до паметника на  героите от войните в Лъджене, където отец Иван от църквата „Успение Богородично“ отслужи водосвет, честити деня на войнската храброст и Българската армия и поръси със светена вода знамената на СОСЗР и копие на

Към цялата статия »


Диагноза: Театър

Публикувано на 13 May 2025 10:05

както я определиха учениците от класа на г-жа Илиана Гагова, които представиха класиката „Балкански синдром“.
В театралната вечер участваха ученици от всички възрастови групи, а спектаклите се играха на български, английски, испански и немски език, които се изучават в учебното заведение. Емоцията бе завладяваща както за актьорите, така и за публиката. А СУ „Св. св. Кирил и Методий“ се готви за нова доза театър, защото наближават дните на Националния многоезичен театрален фестивал  „Словото - сила и необятност“, който ще се проведе от

Към цялата статия »


Малки обяви: 13. 05. 2025

Публикувано на 13 May 2025 10:04


***
Продава 2 съседни парцела 7.446 кв.м. и 9.155 кв.м. с разработен ПУП, в регулация, срещу Пневмоболницата, на 400 м. от главен път. 0876 777166
КУПУВА
Фирма изкупува имоти: стари къщи, парцели подходящи за строителство и др. Възможно обезпечение. 0887 660499.
***
Търси имоти за строителство, обезщетение, покупка. 0885 271696.
РАЗНИ
Продавам легла, гардероби, телевизор, печки на дърва. 0885 996455.
***
Продава 2 броя пружини за единични легла. 0887 962260.
***
Продавам крачна шевна машина Haumann - шие

Към цялата статия »


Изключително добра организация на националната олимпиада по ИТ

Публикувано на 13 May 2025 10:02


Домакин на Националната олимпиада по информационни технологии беше СУ „Св. св. Кирил и Методий“ заедно с НПГГС „Христо Ботев“ и ПГИТ „Алеко Константинов“. От името на Министерството на образованието г-жа Калина Дамянова определи организацията на състезанието като „изключително добра“ и благодари на училището-домакин с директор г-жа Ани Василева, на ИТ специалиста г-н Виктор Вълков и на всички, които подпомогнаха провеждането на олимпиадата. Сред тях адмирации заслужават и участниците в програмата на откриването и закриването на олимпиада

Към цялата статия »


Международен детски турнир по футбол завладя Велинград

Публикувано на 13 May 2025 10:01

 от Великобритания, ФК „Кент“ ФА – Драгиново, който е клон на KFA и всъщност е  детско-юношеската школа на ФК „Драгиново“, Община Велинград и ФК „Чепинец“. Откриването на турнира уважиха зам.-кметовете И. Моллов и Л. Перчинков, а  началникът на отдел  „Туризъм и реклама“ Цвета Спасова поздрави отборите и им пожела успешно представяне. За празничната атмосфера се погрижиха с изпълненията си танцовите състави „Юнаци“ с ръководител Д. Алендаров и „Еделвайс“ с ръководител А. Симеонова. 
Това е първото издание на турни

Към цялата статия »


Кои са военните паметници в Чепинския край

Публикувано на 13 May 2025 10:00

 Според този закон те се наричат „военни“, а не „войнишки“, както понякога са наричани. Законът дава и определение: „Военен паметник е недвижимо материално свидетелство в памет и прослава на военнослужещи от въоръжените сили, взели участие във война, водена от българската държава, на загиналите български военнослужещи при участие в операции и мисии извън територията на страната и при изпълнение на служебния им дълг в мирно време при защита на населението, на българските граничари, загинали при охрана или отбрана на държавната граница, к

Към цялата статия »


Между деня на Европа и деня на победата

Публикувано на 13 May 2025 09:58


Дни по-рано, на 4 май, в Ракитово група русофили поднесе цветя на паметника на Иван Москвиченко.
Като Ден на Европа и символ на единството и мира между народите на Стария континент 9 май бе отбелязан в Община Сърница. Кметът Неби Бозов проведе с абитуриенти от СУ „Св. св. Кирил и Методий“  разговор за мира, свободата и  европейската демокрация.
Темпо

Към цялата статия »


Щафетата на ОУ „Христо Ботев“ отново спечели Купа „Велинград“

Публикувано на 13 May 2025 09:57

завоюва тази чест, пробягвайки трасето от „паничките“ до Кална баня с резултат 6.15 минути.
Тази година на второ място, с разлика от 5 секунди, се класира тимът на СУ „Методий Драгинов“, следван от ОУ „Неофит Рилски“ с резултат 6.36 мин. Четвърти в класирането са СУ „Св. Св. Кирил и Методий“ – 6.39 мин., пети СУ „Васил Левски“ – 6.49 мин.; шести  ОУ „Георги Бенковски“ – 7.14 мин. И седми ОУ „Васил Левски“ с. Грашево, които участват за първи път в щафетата и постигнаха време от 7.21 мин.
Всички участници получиха награди, връчени о

Към цялата статия »


„Чепинец“ без домакинска победа в плейофите

Публикувано на 13 May 2025 09:56

Изходът от срещата за пореден път потвърди  тенденцията в домакинските мачове на велинградчани в плейофната фаза на първенството. В четвърто поредно домакинство футболистите на „Чепинец“ не успяват да вземат 3 точки и се задоволяват с равенства.
По-добрата и организирана игра на домакините през първото полувреме доведе до напълно логична развръзка и в 17 мин. „Чепинец“ откри резултата с попадение на голмайстора Ив. Гюров.  Втори гол във вратата на гостите можеше да наклони везните в полза на домакините и донякъде да предреши изх

Към цялата статия »


„Драгиново“ и „Левски“ не се победиха

Публикувано на 13 May 2025 09:55


Въпреки че играта през първото полувреме е била равностойна, домакините са успели да поведат в резултата и да ударят една греда, докато гостите са имали три много добри положения за гол, но са пропуснали.
След почивката футболистите на „Драгиново“ са излезли по-организирани и са успели да изравнят резултата в мин. чрез И. Качаков. Това не е смутило домакините, които в 65 мин. отново са излезли напред в резултата. Но и гостите не са казали последната си дума, когато в 75 мин. А. Садъков с далечен изстрел от пряк свободен удар е донесъл

Към цялата статия »


ПК „Белмекен“ с 6 медала от турнира „Спартак“

Публикувано на 13 May 2025 09:54


Крайната равносметка от представянето им включваспечелени  общо 6 медала – 2 златни, 2 сребърни и 2 бронзови. Христо Джонгалов при по-големите от 15 г. беше най-бърз на 100 м св. стил и на 200 м съчетано плуване, а остана трети на 50 м св. стил. Сребърни медали спечелиха Борис Грахов на 100 м съчетано плуване про 11-12-годишните и Мартин Гърбев на 100 м гръб при 15-годишните и по-големи. С бронзов медал на 50 м гръб се отличи още веднъж Мартин Гърбев.
Темпо

Към цялата статия »



Продава апартаменти във Велинград

CopyRight Вестник "Темпо" ЕООД , Велинград 2023