16 May 2025


Ученици и учители от Чепинско участваха във Второто пътуващо училище за карста в

Публикувано на 26 Sep 2017 08:58

През 2009 г. ракитовското сдружение “Суткя” става член на Българската федерация по спелеология (БФСп). По този начин се възстановява богатата традиция на ракитовското пещерно дружество от 40-те години на изминалия век, когато авторитетът на пещерняците е бил толкова висок, че на тях е поверено да се грижат за старините в Чепинско. Веднага след отваряне за посещения на пещерата Лепеница през 2011 г., пещерняците от “Суткя” подновяват и дейността по проучване на карста в района на общините Ракитово, Велинград, Батак. През 2014 г. се подновяват и проучванията на Лепеница от учени от Българската академия на науките (БАН).
В края на учебната 2016/2017 г. учителката Елена Боянова от драгиновското СУ „Методий Драгинов” в разговор с представители на “Суткя” заявява интереса на ученици и учители към посещение на пещерата Лепеница и научаване повече за пещерите и карста. В този момент тече кампанията по организиране на второто Пътуващо училище за карста. Възниква идеята учители и ученици от Драгиново и “Суткя” да формират обща група за участие. След продължително обсъждане в групата се включват учителят по география Венцислав Атипов и учениците от VІІ клас Руси Алендаров и Али Садъков от Драгиново и Свилен Топчиев, учител, от “Суткя” – Ракитово. Групата от Чепинско става част от сборна група с 35 участници (29 учители и ученици и 6 лектори и организатори) от София, Бургас, Враца, Смолян. Главен ръководител и основен лектор по карста е Петър Стефанов от Националния институт по геология, география и геофизика към БАН (НИГГГ – БАН).
Карстът е терен, при който водоразтворими скали, най-често варовици и производните от тях мрамори, са надупчени от водата по уникален начин. Въртопи, валози, понори (губилища), скални мостове, пещери, водопади – невероятно многообразие от форми, които палят въображението и с красотата си предизвикват искрено възхищение.
Пътуващото училище за карста е иновативна форма на теренно обучение в реално време на карстови територии с приложение на изследователски методи и експерименти. То е инициатива от специализираната образователна стратегия ProKARSTerra – Edu, разработена от Експерименталната лаборатория по карстология на НИГГГ – БАН в международно сътрудничество. Целта е по-широко включване на карстовата тематика в учебния материал по различни предмети: география, физика, химия, биология, чужди езици.
Второто пътуващо училище за карста от 5 до 8 септември 2017 г. е част от дейността на НИГГГ – БАН „Иновативно образование чрез карста”. То се организира за учители и ученици със заявени интереси в тази област. Участниците се подготвят за участие в Четвъртото издание на Международния конкурс „Карст под защита – дар за поколенията” (2019). Може да бъде разработен и ученически проект, който да бъде представен в научна сесия на Ученическия институт към БАН. При подготовката си за участие в Международния конкурс или на ученически проект по теми за карста ученици и учители могат да получат методическа помощ от Експерименталната лаборатория по карстология, могат дори да ползват научната база и апаратурата на лабораторията.
Маршрутът на пътуващото училище за карста е общо около 700 км. Стартът е даден в 8.30 часа на 5ти септември. Но групата от Чепинско, която пристига в София още в 7.30 часа, получава специално внимание от работещите в НИГГГ – БАН. Във фоайето на института има музейна експозиция за стари лабораторни уреди, използвани през предишния век, която те могат да видят. Момчетата и учителите са поканени в сеизмологичната зала, в която уредите в реално време регистрират всяка сеизмична активност. След това влизат за минута в сеизмологичния център, от който проф. Ботев по националната телевизия коментира земетресенията по света. В този момент уредите засичат леко земетресение в Румъния, в района на Вранча.
Първият реален обект за изследвания от участниците в Пътуващото училище е пещерата “Бачо Киро” край Дряново. Това е първата електрифицирана пещера в България, като електроенергията първоначално е идвала от малка ВЕЦ на река Андъка. С апаратурата от Експерименталната походна лаборатория е измерена влажността в различни точки от пещерата. Оказва се, че тя е 96-98%. Измерено е и съдържанието на въглероден двуокис (СО2 ), което е под 1% и е в рамките на допустимото. Въглеродният двуокис е тежък газ и се натрупва в долните части на пещерите, особено в залите, които не се проветряват (зали, в които няма въздушно течение). При натрупване на СО2 над 1% залите стават опасни за пещерняците и за туристите. По тази причина непрекъснатото мерене на нивата на въглероден двуокис е жизнено важно.
От няколко години се мери и нивото на радон 222. Това става с помощта на детектори, които улавят радона. В лабораториите на НИГГГ – БАН и в институти в Чехия се засичат нивата на натрупания радон. Особено интересна е тензометричната установка, монтирана между две сеизмични плочи в една от залите на пещера “Бачо Киро”. Всяко сближаване на двете земни плочи или раздалечаването им се записва на магнитен диск. Информацията от диска периодично се сваля и се анализира от учените. Преместването на плочите може да е поредното земетресение.
През първия ден участниците в пътуващото училище посещават и Еменската пещера, край село Емен край Велико Търново. Преди години пещерата е използвана за отглеждане на птици, след това за отглеждане на гъби. В момента е изоставена. Виждат се различни тухлени стени. Пещерата изглежда порутена и опасна, а всеки може да я посети необезпокоявано. Тя е без образувания, част е от ждрелото на река Негованка. Първият ден завършва със среща - запознанство. Всеки участник се представя и обяснява как и защо е свързан с карста. Най-интересен е разказът на проф. Димитрина Михова, отнасящ се за Квазинационалния карстов парк Акиоши, Япония, където е работила дълги години.
През втория ден участниците се озовават в района на Сухиндол – с. Горско Сливово. Целта е изследване на повърхностния карстов комплекс в Деветашкото плато и локализиране на структурата на Крушунската карстова геосистема. На платото се изсипват дъждове. Дъждовната вода прониква в повърхностния слой, поема СО2 от водата и почвата, получава се въглена киселина с ниска концентрация. Въглената киселина взаимодейства с варовиковите скали и протича процес на окарстяване – образуват се кари (цепнатини, въртопи, валози, пещери, понори). В резултат на този бавен и продължителен процес под повърхността на Деветашкото плато се появяват канали на 20 – 40 метра дълбочина, които се свързват с пещерите Водопада и Урушка маара и водите изтичат към Крушунската бигорна каскада.
За участниците особено интересно е измерването на почвени разтвори. Петър Стефанов от НИГГГ – БАН е разработил система от скачени съдове в местността Лъга на Деветашкото плато, в която се събират почвени води за измерванията. Измерва се нивото на киселинност, което показва колко е „гладна” водата. Когато е „гладна”, тя се засища с разтваряне на скала. После, излизайки на открито в района на Крушунските водопади, водата „повръща” обратно скалата – образува се бигор, който придава очарованието на каскадата. Но е неустойчив и опасен, което е довело до срутване преди около две години. Бигорната основа се срутва заедно с метална стълба, върху която има туристи. Инцидентът взема жертви. Ето защо научната експертиза е задължителна при превръщането на пещери и карстови водопади в туристически атракции.
Несравнима е красотата на Крушунските водопади! Участниците се снимат като обикновени туристи, но в същото време гледат цялата каскада и като изследователи. Всичко в село Крушуна е свързано с туризма, с пещерите и водопадите.
Вторият ден завършва с тържествено отбелязване на 132-годишнината от Съединението. Тортата е вкусна. Има народни хора, в които добре се включват и участниците от Чепинската група.
Третият ден ще остане незабравим, защото започва с посещение на пещера “Мандрата” край село Чавдарци. Пещерата е без образувания, но с огромни размери. Вътре можеш да се разхождаш с автомобил. Има постоянна температура и е била използвана за мандра. В момента е изоставена. Но това е пещерата с най-добрата акустика. Истинска природна катедрала.
Невероятно е усещането и когато погледнеш през очите (Окната) в Деветашката пещера. И тя е почти без образувания, но е с огромни размери. По времето на социализма (преди 1989 г.) в нея е влизала влакова композиция с цистерни с гориво. Сега релсите ги няма, но следите от човешката дейност са там.
Третият ден продължава на площадката в Националния пещерен дом край Карлуково. До него участниците достигат през пещерата Проходна, образувана от карстовите води в района на Луковит и стремящи се към река Искър. Мнозина от участниците в пътуващото училище опитват катерене. За първи път в живота си се катерят със самохвати и се спускат с десандьор по въжето. Вълнуващо, също като по филмите.
Сутринта на последния четвърти ден участниците започват под Гложенския манастир. Той е кацнал високо в планината и няма време да се стигне до него. Има време само за снимка с пресъхналия в този момент бигорен водопад „Вара” в Гложене. После групата поема към махала Асен, където са понорите (губилищата) на река Вит. Голямата река изчезва буквално пред очите на участниците в пътуващото училище. А отвор няма – водата потъва между чакъла на речното дъно. Петър Стефанов излива една кофа флуорисцин – оцветява водата за демонстрация на метода за проследяване на подземни води. Ако групата има време, може да проследи оцветената вода в езерата на Глава Панега (оцветената вода пътува 12 дни). Всички поемат към езерата, които са извори на река Глава Панега с цел запознаване с Брестнишкото карстово поле и структурата на Брестнишката карстова геосистема. За да се осъзнае стопанското значение на карста и варовика участниците посещават модерния завод за цимент “Титан” в Глава Панега.
Финалът на дейността на пътуващото училище е посещението на пещерата Съева дупка. Първите метри са изминати бързо. Но когато групата влиза в третата зала – Хармана, всички онемяват. Приказна красота. Очите не могат да запомнят това великолепие. Омаята продължава и в другите две зали – Космос и Белия замък.
Изминавайки стотината метра през близката горичка до пропастната дупка Голямата Ледница, където има монтирана неизползвана от две години Виаферата, всички коментират само гледките от Съева дупка. На връщане от Ледницата, пред пещерата Съева дупка, ръководителят на Пътуващото училище Петър Стефанов, връчва на всеки участник СВИДЕТЕЛСТВО за успешно преминато специализирано обучение за карста.
Около 20 часа на 8 септември 2017 г. автобусът е паркиран пред НИГГГ – БАН. Участниците се разделят с пожелания за нови срещи. Уморени, но щастливи, учениците и учителите от Чепинската група поемат към дома.
Бележките за пътуването записа Свилен Топчиев

Велинград тел: 0876521487


Нов началник на полицията във Велинград

Публикувано на 13 May 2025 20:45

 степен „магистър“ по право. Започнал е работа в структурите на вътрешното министерство през 1996 година. Има богат оперативен, административен и ръководен опит. Бил е началник на РУ-Пазарджик, работил е в сектор „Противодействие на криминалната престъпност“ в ОДМВР-Пазарджик, в сектор „Пътна полиция“ и РУ-Пещера. Последната заемана от него длъжност е началник на група „Криминална полиция“ в РУ-Пещера. Преминал е през множество курсове за повишаване на квалификацията по направление на криминална  и пътна полиция.
Главен инспекто

Към цялата статия »


Общината се справи с рушенето, чакаме дали и какво ще изгради

Публикувано на 13 May 2025 10:19


Дни след писмото на г-н Томов общината предприе действия в парк Вельова баня. На 9 май бяха премахнати изпочупените дървени огради, една от най-изпотрошените беседки и всички дървени перголи. Г-жа Мария Тошева, началник на общинския отдел по екология, съобщи, че това става със заповед на кмета Костадин Коев. Посочено беше, че голяма част от перголите са изгнили и затова се премахват, за да се избегне опасността от инциденти. В парка останаха единствено перголите на спортната площадка.
Дървените огради, беседката и перголите в парк Вел

Към цялата статия »


СЕДМИЧЕН ОБЕКТИВ 13. 05. 2025

Публикувано на 13 May 2025 10:18



ПОРЪЧКА Община Велинград обяви обществена поръчка за доставка и монтаж на обзавежданеза новия дом за стари хора „Ела“. Стойността на поръчката е 143 606 лева, провежда се чрез открита процедура, а крайният срок за подаване на оферти от кандидатите е 4 юни 2025 г.

ЛЕСОВЪДИ Екип ученици и преподаватели от Националната ПГГС „Христо Ботев“ - Велинград бе сред участниците в Юбилейната международна научна конференция CENFORKNOW 2025 в София. Двудневният научен форум е посветен на 100 години висше лесовъдско образование и е под мотот

Към цялата статия »


ПГИТ „Алеко Константинов“ достойно отбеляза своя юбилей под наслов „50 години с пулса на времето“

Публикувано на 13 May 2025 10:16


Днес, когато нашето училище празнува своята 50-годишнина, сърцата ни се изпълват с гордост, че сме част от неговата история. Да си учител, ученик и служител в такова училище е чест и призвание.
Поредица от празнични дни – изпълнени с много инициативи, емоции, гости... 
На 7 май започнаха традиционните Алекови дни, в които бяха посрещнати партниращите ни училища по НП на МОН „Иновации в действие“ и училища, носещи името на Алеко Константинов. Участниците в програмата: учители и ученици  от ПГТ „Проф. д-р Асен Златаров“ - г

Към цялата статия »


Юбилей, който обединява

Публикувано на 13 May 2025 10:12


В подготовката за юбилея се вплетоха и няколко незабравими срещи – работилници и лектории с двама изключителни музиканти и педагози: проф. Атанас Карафезлиев и д-р Росен Идеалов. В рамките на проект „Традицията продължава!...“, финансиран от Национален фонд „Култура“, младите музиканти от школата и оркестъра се срещнаха с истински вдъхновители. Тези събития бяха не просто част от предвидените по проекта дейности – те се превърнаха в значими моменти в ритъма на една традиция, която расте и се предава. Създаден бе контакт, който вярваме, ч

Към цялата статия »


Оценка „добър“ за работата на МВР в област Пазарджик

Публикувано на 13 May 2025 10:09

 Г-н Митов е поставил акцент върху повишаването на дисциплината сред полицейския състав и повишените обществени очаквания след „напълно заслуженото и дори закъсняло увеличение на възнагражденията на служителите в МВР“. Министърът е  призовал униформените служители да бъдат видими на пътя, защото водачите се дисциплинират, когато знаят, че на пътя има разположени полицейски патрули. Основните приоритети в дейността на министерството и неговите териториални структури през настоящата година са осигуряване на пътната безопасност, проти

Към цялата статия »


„НИЛЕТ“ организира Уикенд на реката за малки и големи

Публикувано на 13 May 2025 10:08


На 17 май, събота, от 9 часа, също в парка на Клептуза ще бъде организирано Детско риболовно училище. Всички деца до 16-годишна възраст могат да се чувстват поканени  да научат повече за биологичното разнообразие, водата като среда за живот на рибите, демонстративно зарибяване, основни видове риби, които се срещат в нашия регион, биология и начин на живот на рибите, основни методи и техники на риболов. 
Инициативата на „НИЛЕТ“ е подкрепена от Средно училище „Васил Левски“ с директор г-н Емил Моллов.
Членовете на сдружение

Към цялата статия »


Кметът на Сърница въведе забрани за тротинетки

Публикувано на 13 May 2025 10:07


Заповедта на кмета на Сърница забранява движението  на електрически тротинетки, превозни средства, задвижвани чрез бутане с крак и велосипеди по тротоарите, пешеходните зони и парковете в трите населени места в общината. В разрешените зони максиманата допустима скорост за изброените превозни средства е 25 километра в час, като водачите задължително трябва да бъдат с предпасни средства, включително каска. Забранява се използването на тротинетки от деца под 16 годишна възраст.
Контролът за спазване на кметската заповед се възлага н

Към цялата статия »


КРИМИ ХРОНИКА 13. 05. 2025

Публикувано на 13 May 2025 10:07

Автопатрулът го последвал със светлинна и звукова сигнализация на служебната кола, но шофьорът отново не се подчинил. Не след дълго возилото било засечено и спряно. Оказало се, че зад волана е 25-годишен жител на якорудското село Конарско. При направената проба с дрегер, уредът отчел 1.20 промила концентрация на алкохол в издишания въздух. Беглецът e задържан в ареста на РУ-Велинград, а спрямо него е образувано бързо производство.

НАРКОТИЦИ Четирима тийнейджъри, притежаващи наркотици, са засечени от велинградски криминалисти по време

Към цялата статия »


На Гергьовден във Велинград

Публикувано на 13 May 2025 10:06

като най-много миряни се събраха в църквата „Св. вмчк Георги“ в кв. Чепино, където бе раздаден и традиционният курбан за здраве.
В 10 часа започна официалната церемония, организирана от обищната и открита от ПДОМС „Димитър Мечев“ към НЧ „Отец Паисий-1893“. Музикантите и мажоретките поведоха дефилето от общината до паметника на  героите от войните в Лъджене, където отец Иван от църквата „Успение Богородично“ отслужи водосвет, честити деня на войнската храброст и Българската армия и поръси със светена вода знамената на СОСЗР и копие на

Към цялата статия »


Диагноза: Театър

Публикувано на 13 May 2025 10:05

както я определиха учениците от класа на г-жа Илиана Гагова, които представиха класиката „Балкански синдром“.
В театралната вечер участваха ученици от всички възрастови групи, а спектаклите се играха на български, английски, испански и немски език, които се изучават в учебното заведение. Емоцията бе завладяваща както за актьорите, така и за публиката. А СУ „Св. св. Кирил и Методий“ се готви за нова доза театър, защото наближават дните на Националния многоезичен театрален фестивал  „Словото - сила и необятност“, който ще се проведе от

Към цялата статия »


Малки обяви: 13. 05. 2025

Публикувано на 13 May 2025 10:04


***
Продава 2 съседни парцела 7.446 кв.м. и 9.155 кв.м. с разработен ПУП, в регулация, срещу Пневмоболницата, на 400 м. от главен път. 0876 777166
КУПУВА
Фирма изкупува имоти: стари къщи, парцели подходящи за строителство и др. Възможно обезпечение. 0887 660499.
***
Търси имоти за строителство, обезщетение, покупка. 0885 271696.
РАЗНИ
Продавам легла, гардероби, телевизор, печки на дърва. 0885 996455.
***
Продава 2 броя пружини за единични легла. 0887 962260.
***
Продавам крачна шевна машина Haumann - шие

Към цялата статия »


Изключително добра организация на националната олимпиада по ИТ

Публикувано на 13 May 2025 10:02


Домакин на Националната олимпиада по информационни технологии беше СУ „Св. св. Кирил и Методий“ заедно с НПГГС „Христо Ботев“ и ПГИТ „Алеко Константинов“. От името на Министерството на образованието г-жа Калина Дамянова определи организацията на състезанието като „изключително добра“ и благодари на училището-домакин с директор г-жа Ани Василева, на ИТ специалиста г-н Виктор Вълков и на всички, които подпомогнаха провеждането на олимпиадата. Сред тях адмирации заслужават и участниците в програмата на откриването и закриването на олимпиада

Към цялата статия »


Международен детски турнир по футбол завладя Велинград

Публикувано на 13 May 2025 10:01

 от Великобритания, ФК „Кент“ ФА – Драгиново, който е клон на KFA и всъщност е  детско-юношеската школа на ФК „Драгиново“, Община Велинград и ФК „Чепинец“. Откриването на турнира уважиха зам.-кметовете И. Моллов и Л. Перчинков, а  началникът на отдел  „Туризъм и реклама“ Цвета Спасова поздрави отборите и им пожела успешно представяне. За празничната атмосфера се погрижиха с изпълненията си танцовите състави „Юнаци“ с ръководител Д. Алендаров и „Еделвайс“ с ръководител А. Симеонова. 
Това е първото издание на турни

Към цялата статия »


Кои са военните паметници в Чепинския край

Публикувано на 13 May 2025 10:00

 Според този закон те се наричат „военни“, а не „войнишки“, както понякога са наричани. Законът дава и определение: „Военен паметник е недвижимо материално свидетелство в памет и прослава на военнослужещи от въоръжените сили, взели участие във война, водена от българската държава, на загиналите български военнослужещи при участие в операции и мисии извън територията на страната и при изпълнение на служебния им дълг в мирно време при защита на населението, на българските граничари, загинали при охрана или отбрана на държавната граница, к

Към цялата статия »


Между деня на Европа и деня на победата

Публикувано на 13 May 2025 09:58


Дни по-рано, на 4 май, в Ракитово група русофили поднесе цветя на паметника на Иван Москвиченко.
Като Ден на Европа и символ на единството и мира между народите на Стария континент 9 май бе отбелязан в Община Сърница. Кметът Неби Бозов проведе с абитуриенти от СУ „Св. св. Кирил и Методий“  разговор за мира, свободата и  европейската демокрация.
Темпо

Към цялата статия »


Щафетата на ОУ „Христо Ботев“ отново спечели Купа „Велинград“

Публикувано на 13 May 2025 09:57

завоюва тази чест, пробягвайки трасето от „паничките“ до Кална баня с резултат 6.15 минути.
Тази година на второ място, с разлика от 5 секунди, се класира тимът на СУ „Методий Драгинов“, следван от ОУ „Неофит Рилски“ с резултат 6.36 мин. Четвърти в класирането са СУ „Св. Св. Кирил и Методий“ – 6.39 мин., пети СУ „Васил Левски“ – 6.49 мин.; шести  ОУ „Георги Бенковски“ – 7.14 мин. И седми ОУ „Васил Левски“ с. Грашево, които участват за първи път в щафетата и постигнаха време от 7.21 мин.
Всички участници получиха награди, връчени о

Към цялата статия »


„Чепинец“ без домакинска победа в плейофите

Публикувано на 13 May 2025 09:56

Изходът от срещата за пореден път потвърди  тенденцията в домакинските мачове на велинградчани в плейофната фаза на първенството. В четвърто поредно домакинство футболистите на „Чепинец“ не успяват да вземат 3 точки и се задоволяват с равенства.
По-добрата и организирана игра на домакините през първото полувреме доведе до напълно логична развръзка и в 17 мин. „Чепинец“ откри резултата с попадение на голмайстора Ив. Гюров.  Втори гол във вратата на гостите можеше да наклони везните в полза на домакините и донякъде да предреши изх

Към цялата статия »


„Драгиново“ и „Левски“ не се победиха

Публикувано на 13 May 2025 09:55


Въпреки че играта през първото полувреме е била равностойна, домакините са успели да поведат в резултата и да ударят една греда, докато гостите са имали три много добри положения за гол, но са пропуснали.
След почивката футболистите на „Драгиново“ са излезли по-организирани и са успели да изравнят резултата в мин. чрез И. Качаков. Това не е смутило домакините, които в 65 мин. отново са излезли напред в резултата. Но и гостите не са казали последната си дума, когато в 75 мин. А. Садъков с далечен изстрел от пряк свободен удар е донесъл

Към цялата статия »


ПК „Белмекен“ с 6 медала от турнира „Спартак“

Публикувано на 13 May 2025 09:54


Крайната равносметка от представянето им включваспечелени  общо 6 медала – 2 златни, 2 сребърни и 2 бронзови. Христо Джонгалов при по-големите от 15 г. беше най-бърз на 100 м св. стил и на 200 м съчетано плуване, а остана трети на 50 м св. стил. Сребърни медали спечелиха Борис Грахов на 100 м съчетано плуване про 11-12-годишните и Мартин Гърбев на 100 м гръб при 15-годишните и по-големи. С бронзов медал на 50 м гръб се отличи още веднъж Мартин Гърбев.
Темпо

Към цялата статия »



Продава апартаменти във Велинград

CopyRight Вестник "Темпо" ЕООД , Велинград 2023