15 May 2025


Щрихи от историята на града ни

Публикувано на 29 May 2018 19:22

Историците твърдят, че първите заселници по нашите земи са били от голямото тракийско племе беси. Това може би е било през пети или седми век преди новата ера. Богатите с дивеч гори им осигурявали прехраната и облеклото. Археолозите, които проучват и сега Чепинското корито, се мъчат в безкрайните дебри на неизвестното да покажат как и къде са живеели, с какво са се занимавали, къде са били първите поселища и колко са били.
В по-новата ни история, през турското робство, от запазените до днес османлийски документи, които историците ползват, показват как са живели хората, техния бит, занятие.
Но първите български очевидци, които са описали живота в Чепинското корито са били няколко родолюбци, които обрисуват цялостния облик на селата, занаятите, начина им на живот, средата в която се развиват.
Един от първите е Стефан Секулов Захариев (1810-1871). Той е роден в гр. Пазарджик. За времето си получава добро образование. През 1840 става бирник на Пазарджишката кааза (окръг) и обикаля всички населени места за събиране на турските данъци, поради което има пълна представа за живота на хората и техния брой и бит. Ето как той описва това в книгата си, която написва през 1860 г., но се отпечатва със съдействието на Христо Данов чак през 1870 г във Виена „Географико-историческо-статистическо описание на Татар-Пазарджишката кааза”:
„Каменица, село в подножието на Рила с 1 черква, 1 училище с 40 ученика, 140 къщи и 530 жители българе абаджии (изтъкаване на груб вълнен плат, аба), ленаре (селяни, които наемат площи за обработка под наем-арендатори), дръводелци и земеделци. Тука им и табакхани (работилница за щавене на кожи) и много горещи води.
Лъджене, село в равнината дето се събират река Бистрица и Ягодинка с 60 къщи, 1 джамия, 2 бани целителни и 200 жители. Помаци абаджии, ленаре и земеделци. На 1/2 час на запад от селото има развалена баня, която наричат Велюва баня, понеже била направена от последният Бан Велю и после развалена.
Баня, село между два носове на Рила, край река Бистрица, 1/2 част към юг от Лъджене с 350 къщи, 1 джамия, 1 мечит (малка джамия), 1 медресе (голямо мюсюлманско духовно училище с 13 стаи, отворено през 1830 г) с 80 ученици, 2 бани прекрасни и 1050 жители. Помаци абаджии, ленаре, дръводелци и земеделци. В тяхната река се ловят най-сладките пастърви риби в изобилие”.
С подобна характеристика са описани и останалите села от Чепинското корито.
През 1890 г. Христо ПопКонстатинов публикува изследователския си труд „Чепино”. В него той прави много подробен статистически, историко-географски, етнографски и поминъчен преглед на селата от Чепинското корито. В съкратен вид публикуваните данни са следните:
Село Баня:
„През 1887/1888 г е имало 468 семейства с 2112 жители, 6 кафенета, 6 хана, 2 джамии, 6 дюкяна (1 бакалски, 2 бояджийски, 1 праматарски (малък магазин за дребни неща), 1 тенекеджийски и 1 грънчарски), 27 воденици и 2 училища. Жителите са се занимавали със земеделие, скотовъдство, дърводелство – режат дъски. Рядко къща да си нема чарк в некой дол. Ръкоделие – жените изработват платна, шарени кърпи за домашна потреба и много аби. Търговия - карат дървените материали за продан в Пещера, Пазарджик и Белово, откъдето купуват жито, сол, сапун, памук, прежди и др. Дава подробно описание и историята на строителството на двете бани – мъжка и женска. Споменава се и Клептуза.
Село Лъджене:
През 1887 г. има 768 жители, 120 къщи, 3 кафенета, 3 хана, 4 дюкяна, 1 джамия, 1 училище. Поминъкът е като на с. Баня. Селото Лъджене не е старо. Било е някога чифлик. Описани са четирите бани – мъжката, женската, окроп и Вельова баня. С. Каменица
През 1887 г. в селото е имало 275 къщи, с 1896 жители, кръчми и бакалници, 3 хана, 3 налбантници, 1 черква, 2 училища с 2 учители и 2 учителки, 150 ученика и 20 ученички. Черквата „Св.Троица” е направена през 1818 г. Поминъкът на населението се е състоял от земеделие, дърводелство, кираджилък и скотовъдство. Изброени са многото големи минерални извори, а също малките в дворовете в къщите, с които домакините си служат за пране, топене лен и коноп и щавене на кожи.
През 1903 г. в Чепинското държавно административно лесничейство е назначен Спас ПопТодоров Атанасов. Той е един от първите, завършил висшите лесовъдски академии в Писек и Виена и най-много е работил в тукашните горски стопанства и като директор на практическото горско училище - общо 29 години. Тука е и починал – тленните му останки са погребани в старите лъдженски гробища. Едно от задълженията му е било да уточни границите между общинските и държавните гори. Съгласно Закона за горите от 1889 г. е трябвало да осигури по 15 декара на всеки жител от общинските гори. В случай, че има недостиг, той се осигурява от държавните. Поради тази причина, той е проучвал задълбочено всичко, което се отнася за бита на селяните. В своите най-подробни изследвания намираме много интересна информация. Например той посочва за всяка година от периода 1893 до 1907 броя на ражданията, на починалите и женитбите за всички села от Чепинското корито. Обобщени, се посочва че за с. Баня те съответно са били 1068, 771 и 176 бр.; за с. Каменица - 1353, 640 и 261 бр.; за с. Лъджене – 737, 361 и 92 бр. Има подробна информация и за броя на жителите и броя на къщите за няколко години. За 1900 г. и 1907 г. той посочва следните данни: с.Баня за 1900 г. броят на жителите е 2763, а броят на домовете 379. Съответно за 1907 г. са 3383 и 621 бр. За с. Каменица съответно за двете години са 1955, 281 и 2299, 378. За с. Лъджене – 1791, 211 и 2546, 334.
В други подробни таблици са посочени динамиката на движение за периода 1900-1907 г на броя на едрия и дребен добитък – волове, крави, биволи, кози и овце. Показани се броя на изселванията и заселванията за период 1893 – 1908 г за всички села на Чепинското корито. Има много и специфична лесовъдска информация за сечите, цените на дървесината, и пр.
Проф. Иван Батаклиев в книгата му „Чепино” от 1930 г. описва резултатите от подробните специални географски, исторически, етнографски проучвания, които е направил тук. Дал е характеристика на някои показатели на горското стопанство и приходите на общините от горите. Посочил е и вида на дървопреработващите фабрики - в Чепино 3, в Лъджене 2, в Каменица 1 . Терпентиновите фабрики: в Каменица две и по една в Лъджене и Чепино. Има данни и за разните занаяти, практикувани в Чепинското корито – коларство, ковачество, железарство, обущарство, шивачество. Направен е анализ и останалите клонове на народното стопанство.
Агрономът Йосиф Г. Ковачев е също един от очевидците, който е описал икономиката, бита и живота на хората от Чепинското корито в две книги: „Чепино 1912 – 1942 г” и „Чепино – принос към аграрно-икономичното му проучване”.
Интересна е таблицата, в която е показана динамиката на населението на Чепинските села.
В книгите на Ковачев са дадени и много данни за състоянието на селското стопанство, индустрията, геолого-географска и етнографската характеристика на Чепинското корито.
Интересна информация от началото на ХХ в. за живота на населението на с. Каменица е описал в своите спомени Васил Содев, а на с. Лъджене Васил Теофилов.
След обединението на селата с наименованието гр. Велинград през 1948 г. няколко местни краеведи (Петър Полежански - 1991, Герасим Попов – 1968, Атанас Дончев- 1996, Манол Чолев и др.) написаха ценни книги, но цялостното му развитие до наши дни е най-подробно описано в „Енциклопедичен справочник Чепино А-Я ” с главен редактор Михаил Алексиев.
д-р инж. Кирил Цанов

Велинград тел: 0876521487


Нов началник на полицията във Велинград

Публикувано на 13 May 2025 20:45

 степен „магистър“ по право. Започнал е работа в структурите на вътрешното министерство през 1996 година. Има богат оперативен, административен и ръководен опит. Бил е началник на РУ-Пазарджик, работил е в сектор „Противодействие на криминалната престъпност“ в ОДМВР-Пазарджик, в сектор „Пътна полиция“ и РУ-Пещера. Последната заемана от него длъжност е началник на група „Криминална полиция“ в РУ-Пещера. Преминал е през множество курсове за повишаване на квалификацията по направление на криминална  и пътна полиция.
Главен инспекто

Към цялата статия »


Общината се справи с рушенето, чакаме дали и какво ще изгради

Публикувано на 13 May 2025 10:19


Дни след писмото на г-н Томов общината предприе действия в парк Вельова баня. На 9 май бяха премахнати изпочупените дървени огради, една от най-изпотрошените беседки и всички дървени перголи. Г-жа Мария Тошева, началник на общинския отдел по екология, съобщи, че това става със заповед на кмета Костадин Коев. Посочено беше, че голяма част от перголите са изгнили и затова се премахват, за да се избегне опасността от инциденти. В парка останаха единствено перголите на спортната площадка.
Дървените огради, беседката и перголите в парк Вел

Към цялата статия »


СЕДМИЧЕН ОБЕКТИВ 13. 05. 2025

Публикувано на 13 May 2025 10:18



ПОРЪЧКА Община Велинград обяви обществена поръчка за доставка и монтаж на обзавежданеза новия дом за стари хора „Ела“. Стойността на поръчката е 143 606 лева, провежда се чрез открита процедура, а крайният срок за подаване на оферти от кандидатите е 4 юни 2025 г.

ЛЕСОВЪДИ Екип ученици и преподаватели от Националната ПГГС „Христо Ботев“ - Велинград бе сред участниците в Юбилейната международна научна конференция CENFORKNOW 2025 в София. Двудневният научен форум е посветен на 100 години висше лесовъдско образование и е под мотот

Към цялата статия »


ПГИТ „Алеко Константинов“ достойно отбеляза своя юбилей под наслов „50 години с пулса на времето“

Публикувано на 13 May 2025 10:16


Днес, когато нашето училище празнува своята 50-годишнина, сърцата ни се изпълват с гордост, че сме част от неговата история. Да си учител, ученик и служител в такова училище е чест и призвание.
Поредица от празнични дни – изпълнени с много инициативи, емоции, гости... 
На 7 май започнаха традиционните Алекови дни, в които бяха посрещнати партниращите ни училища по НП на МОН „Иновации в действие“ и училища, носещи името на Алеко Константинов. Участниците в програмата: учители и ученици  от ПГТ „Проф. д-р Асен Златаров“ - г

Към цялата статия »


Юбилей, който обединява

Публикувано на 13 May 2025 10:12


В подготовката за юбилея се вплетоха и няколко незабравими срещи – работилници и лектории с двама изключителни музиканти и педагози: проф. Атанас Карафезлиев и д-р Росен Идеалов. В рамките на проект „Традицията продължава!...“, финансиран от Национален фонд „Култура“, младите музиканти от школата и оркестъра се срещнаха с истински вдъхновители. Тези събития бяха не просто част от предвидените по проекта дейности – те се превърнаха в значими моменти в ритъма на една традиция, която расте и се предава. Създаден бе контакт, който вярваме, ч

Към цялата статия »


Оценка „добър“ за работата на МВР в област Пазарджик

Публикувано на 13 May 2025 10:09

 Г-н Митов е поставил акцент върху повишаването на дисциплината сред полицейския състав и повишените обществени очаквания след „напълно заслуженото и дори закъсняло увеличение на възнагражденията на служителите в МВР“. Министърът е  призовал униформените служители да бъдат видими на пътя, защото водачите се дисциплинират, когато знаят, че на пътя има разположени полицейски патрули. Основните приоритети в дейността на министерството и неговите териториални структури през настоящата година са осигуряване на пътната безопасност, проти

Към цялата статия »


„НИЛЕТ“ организира Уикенд на реката за малки и големи

Публикувано на 13 May 2025 10:08


На 17 май, събота, от 9 часа, също в парка на Клептуза ще бъде организирано Детско риболовно училище. Всички деца до 16-годишна възраст могат да се чувстват поканени  да научат повече за биологичното разнообразие, водата като среда за живот на рибите, демонстративно зарибяване, основни видове риби, които се срещат в нашия регион, биология и начин на живот на рибите, основни методи и техники на риболов. 
Инициативата на „НИЛЕТ“ е подкрепена от Средно училище „Васил Левски“ с директор г-н Емил Моллов.
Членовете на сдружение

Към цялата статия »


Кметът на Сърница въведе забрани за тротинетки

Публикувано на 13 May 2025 10:07


Заповедта на кмета на Сърница забранява движението  на електрически тротинетки, превозни средства, задвижвани чрез бутане с крак и велосипеди по тротоарите, пешеходните зони и парковете в трите населени места в общината. В разрешените зони максиманата допустима скорост за изброените превозни средства е 25 километра в час, като водачите задължително трябва да бъдат с предпасни средства, включително каска. Забранява се използването на тротинетки от деца под 16 годишна възраст.
Контролът за спазване на кметската заповед се възлага н

Към цялата статия »


КРИМИ ХРОНИКА 13. 05. 2025

Публикувано на 13 May 2025 10:07

Автопатрулът го последвал със светлинна и звукова сигнализация на служебната кола, но шофьорът отново не се подчинил. Не след дълго возилото било засечено и спряно. Оказало се, че зад волана е 25-годишен жител на якорудското село Конарско. При направената проба с дрегер, уредът отчел 1.20 промила концентрация на алкохол в издишания въздух. Беглецът e задържан в ареста на РУ-Велинград, а спрямо него е образувано бързо производство.

НАРКОТИЦИ Четирима тийнейджъри, притежаващи наркотици, са засечени от велинградски криминалисти по време

Към цялата статия »


На Гергьовден във Велинград

Публикувано на 13 May 2025 10:06

като най-много миряни се събраха в църквата „Св. вмчк Георги“ в кв. Чепино, където бе раздаден и традиционният курбан за здраве.
В 10 часа започна официалната церемония, организирана от обищната и открита от ПДОМС „Димитър Мечев“ към НЧ „Отец Паисий-1893“. Музикантите и мажоретките поведоха дефилето от общината до паметника на  героите от войните в Лъджене, където отец Иван от църквата „Успение Богородично“ отслужи водосвет, честити деня на войнската храброст и Българската армия и поръси със светена вода знамената на СОСЗР и копие на

Към цялата статия »


Диагноза: Театър

Публикувано на 13 May 2025 10:05

както я определиха учениците от класа на г-жа Илиана Гагова, които представиха класиката „Балкански синдром“.
В театралната вечер участваха ученици от всички възрастови групи, а спектаклите се играха на български, английски, испански и немски език, които се изучават в учебното заведение. Емоцията бе завладяваща както за актьорите, така и за публиката. А СУ „Св. св. Кирил и Методий“ се готви за нова доза театър, защото наближават дните на Националния многоезичен театрален фестивал  „Словото - сила и необятност“, който ще се проведе от

Към цялата статия »


Малки обяви: 13. 05. 2025

Публикувано на 13 May 2025 10:04


***
Продава 2 съседни парцела 7.446 кв.м. и 9.155 кв.м. с разработен ПУП, в регулация, срещу Пневмоболницата, на 400 м. от главен път. 0876 777166
КУПУВА
Фирма изкупува имоти: стари къщи, парцели подходящи за строителство и др. Възможно обезпечение. 0887 660499.
***
Търси имоти за строителство, обезщетение, покупка. 0885 271696.
РАЗНИ
Продавам легла, гардероби, телевизор, печки на дърва. 0885 996455.
***
Продава 2 броя пружини за единични легла. 0887 962260.
***
Продавам крачна шевна машина Haumann - шие

Към цялата статия »


Изключително добра организация на националната олимпиада по ИТ

Публикувано на 13 May 2025 10:02


Домакин на Националната олимпиада по информационни технологии беше СУ „Св. св. Кирил и Методий“ заедно с НПГГС „Христо Ботев“ и ПГИТ „Алеко Константинов“. От името на Министерството на образованието г-жа Калина Дамянова определи организацията на състезанието като „изключително добра“ и благодари на училището-домакин с директор г-жа Ани Василева, на ИТ специалиста г-н Виктор Вълков и на всички, които подпомогнаха провеждането на олимпиадата. Сред тях адмирации заслужават и участниците в програмата на откриването и закриването на олимпиада

Към цялата статия »


Международен детски турнир по футбол завладя Велинград

Публикувано на 13 May 2025 10:01

 от Великобритания, ФК „Кент“ ФА – Драгиново, който е клон на KFA и всъщност е  детско-юношеската школа на ФК „Драгиново“, Община Велинград и ФК „Чепинец“. Откриването на турнира уважиха зам.-кметовете И. Моллов и Л. Перчинков, а  началникът на отдел  „Туризъм и реклама“ Цвета Спасова поздрави отборите и им пожела успешно представяне. За празничната атмосфера се погрижиха с изпълненията си танцовите състави „Юнаци“ с ръководител Д. Алендаров и „Еделвайс“ с ръководител А. Симеонова. 
Това е първото издание на турни

Към цялата статия »


Кои са военните паметници в Чепинския край

Публикувано на 13 May 2025 10:00

 Според този закон те се наричат „военни“, а не „войнишки“, както понякога са наричани. Законът дава и определение: „Военен паметник е недвижимо материално свидетелство в памет и прослава на военнослужещи от въоръжените сили, взели участие във война, водена от българската държава, на загиналите български военнослужещи при участие в операции и мисии извън територията на страната и при изпълнение на служебния им дълг в мирно време при защита на населението, на българските граничари, загинали при охрана или отбрана на държавната граница, к

Към цялата статия »


Между деня на Европа и деня на победата

Публикувано на 13 May 2025 09:58


Дни по-рано, на 4 май, в Ракитово група русофили поднесе цветя на паметника на Иван Москвиченко.
Като Ден на Европа и символ на единството и мира между народите на Стария континент 9 май бе отбелязан в Община Сърница. Кметът Неби Бозов проведе с абитуриенти от СУ „Св. св. Кирил и Методий“  разговор за мира, свободата и  европейската демокрация.
Темпо

Към цялата статия »


Щафетата на ОУ „Христо Ботев“ отново спечели Купа „Велинград“

Публикувано на 13 May 2025 09:57

завоюва тази чест, пробягвайки трасето от „паничките“ до Кална баня с резултат 6.15 минути.
Тази година на второ място, с разлика от 5 секунди, се класира тимът на СУ „Методий Драгинов“, следван от ОУ „Неофит Рилски“ с резултат 6.36 мин. Четвърти в класирането са СУ „Св. Св. Кирил и Методий“ – 6.39 мин., пети СУ „Васил Левски“ – 6.49 мин.; шести  ОУ „Георги Бенковски“ – 7.14 мин. И седми ОУ „Васил Левски“ с. Грашево, които участват за първи път в щафетата и постигнаха време от 7.21 мин.
Всички участници получиха награди, връчени о

Към цялата статия »


„Чепинец“ без домакинска победа в плейофите

Публикувано на 13 May 2025 09:56

Изходът от срещата за пореден път потвърди  тенденцията в домакинските мачове на велинградчани в плейофната фаза на първенството. В четвърто поредно домакинство футболистите на „Чепинец“ не успяват да вземат 3 точки и се задоволяват с равенства.
По-добрата и организирана игра на домакините през първото полувреме доведе до напълно логична развръзка и в 17 мин. „Чепинец“ откри резултата с попадение на голмайстора Ив. Гюров.  Втори гол във вратата на гостите можеше да наклони везните в полза на домакините и донякъде да предреши изх

Към цялата статия »


„Драгиново“ и „Левски“ не се победиха

Публикувано на 13 May 2025 09:55


Въпреки че играта през първото полувреме е била равностойна, домакините са успели да поведат в резултата и да ударят една греда, докато гостите са имали три много добри положения за гол, но са пропуснали.
След почивката футболистите на „Драгиново“ са излезли по-организирани и са успели да изравнят резултата в мин. чрез И. Качаков. Това не е смутило домакините, които в 65 мин. отново са излезли напред в резултата. Но и гостите не са казали последната си дума, когато в 75 мин. А. Садъков с далечен изстрел от пряк свободен удар е донесъл

Към цялата статия »


ПК „Белмекен“ с 6 медала от турнира „Спартак“

Публикувано на 13 May 2025 09:54


Крайната равносметка от представянето им включваспечелени  общо 6 медала – 2 златни, 2 сребърни и 2 бронзови. Христо Джонгалов при по-големите от 15 г. беше най-бърз на 100 м св. стил и на 200 м съчетано плуване, а остана трети на 50 м св. стил. Сребърни медали спечелиха Борис Грахов на 100 м съчетано плуване про 11-12-годишните и Мартин Гърбев на 100 м гръб при 15-годишните и по-големи. С бронзов медал на 50 м гръб се отличи още веднъж Мартин Гърбев.
Темпо

Към цялата статия »



Продава апартаменти във Велинград

CopyRight Вестник "Темпо" ЕООД , Велинград 2023