Най-силните в бранша участваха в Празника на картофите
Публикувано на 21 Oct 2001 02:51
Миналата година г-жа Таня Шумкова, национален координатор на Програмата на ООН за развитие, прогнозира, че Велинград ще се прочуе с организирания тук Празник на картофите. Засега прогнозата се сбъдва: второто издание на Картофения празник затвърди добрите впечатления от инициативата.
Община Велинград, Програма “Джобс” към Министерство на труда и социалната политика (МТСП), Центърът за бизнес и информация, Агенцията за регионално развитие и Асоциацията на българските картофопроизводители със седалище Велинград бяха организаторите на провелия се на 13 октомври празник. Към тях присъединиха усилията си “Юниън телевижън Велинград” и общинските предприятия “Спортни имоти и плажове” и “Пазари и тържища”.
Ако авторитетът на едно събитие се мери според събралите се официални гости, Празникът на картофите може да се поздрави с успех. Двамата поканени и очаквани министри Лидия Шулева и Мехмед Дикме не дойдоха заради участието си в съвместния семинар на НДСВ и ДПС в курорта Пампорово. Дойдоха областният управител Иван Димитров, ръководителката на “Джобс” Елена Панова и на Програмата на ООН за развитие Таня Шумкова, Вержин Тебеян от МТСП, депутатът Георги Пирински, директорът на унгарското търговско представителство Йожеф Деме, кметът на Тетевен и негови колеги от Гоцеделчевско. Участваха ръководителите на всичките 20 агробизнесцентъра в България. Присъстваха председателят на Общинския съвет Неджат Кехайов и съветници. Голяма бе групата на БСП начело с областния лидер и кандидатът за вицепрезидент ген. Ангел Марин, които включиха Празника на картофите в предизборната си програма. За съжаление голяма част от официалните лица не бяха официално представени и велинградчани не се запознаха с гостите си.
За втори път празникът бе открит с чудесната “Ода за картофите” по текст на Анна Маргова и музика на Иван Казалиев, изпълнена чудесно от възпитаници на школата с ръководители Йорданка и Иван Казалиеви.
Кметът на общината д-р Цветан Дафов официално откри събитието като припомни, че след първия Празник на картофите във Велинград бе създадена Асоциация на картофопроизводителите. Кметът подчерта огромното значение на този традиционен за района поминък. Заместник-министърът на труда и социалната политика г-н Радослав Бояджиев прочете приветствие от името на министър Лидия Шулева. Министерството смята активно подпомага картофопроизводството чрез система за микрокредитиране. Директорът на дирекция “Растениевъдство” към МЗГ г-н Георгиев поднесе приветствие от името на министър М. Дикме. Елена Панова от “Джобс” изтъкна, че е красноречиво от колко много организации е подкрепен Празникът на картофите.
След официалната част започна същинският Празник - контактът между хората от бранша. Хората се тълпяха около щандовете, нагежали от продукцията на водещите местни фирми в отрасъла: ЕТ “Атанас Бирников”, “Булхопс”, ЕТ “Дубъл-и-БГ” - Никола Грънчаров, ЕТ “Мария Петричева”, ЕТ “Ескорт”, ЕТ “Йордан Бучков” се представи с изделия от картофи. От сърнишките картофопроизводители участваха Реджеп Ай, Халил Ардали и други, тук бе и кметът Шукри Якубов. От Кръстава щанд имаше Али Енгияр. Регионалната асоциация на картофопроизводителите от с. Момчиловци и от Лъки, кооперация “Екоинвест продукт” от Триград, фирма “Ванко” от София също уважиха събитието. Имаше и фирми, които произвеждат суровини и техника за отрасъла като “Фермер 21” - Пловдив, “Агротехника” - Карлово, системи за капково напояване “Eurogrip” - Гърция. Консултантски съвети предлагаха щандовете на Местната служба за съвети в земеделието - Пазарджик, проект “Джобс”, Центъра за бизнес и информация - Велинград, вестник “Агросвят”.
За професионалистите от бранша най-ценна се оказа организираната дискусия на тема “Картофите - поминък, проблеми, перспективи”. “Големите” в бранша - “Роял патейтос” и “Бонеро” не участваха със собствени щандове, но се включиха в дискусията. Броят на участниците надмина очакванията - 128, имаше представители на САПАРД, Националната асоциация за производство на картофи за семена и още куп браншови сдружения. Всъщност в подобни срещи е истинският смисъл на Картофения парзник, защото създадените тук контакти, обменените идеи и решения по-късно имат шанс да се превърнат в делово сътрудничество. Направинети в дискусията предложения ще бъдат обобщени и представени в Министерство на земеделието, за да задвижат бюрократичната машина и да заработят практически.
За гостите, дошли на Празника като на празник, имаше богата програма с изобилие от музика, песни, танци, викторини, награди. Включиха се много от местните състави, имаше гости от Ракитово и Югославия. Липсваше миналогодишната “екстра” от безплатни бира и пържени картофи. Гастрономите можаха да си оплакнат очите с изложбата от картофени ястия, за която заслугата се пада единствено на ресторант “Ниагара”. Най-високото отличие спечели родопският пататник, приготвен от главния готвач на ресторанта. А колегите му от другите местни заведения могат само да съжаляват, че не уважиха поканата на организаторите да участват в кулинарното шоу.
Дано догодина и самите велинградчани с повече охота и съпричастност се отнесат към Празника на картофите - на това се надяват организаторите, които наистина не пестиха усилията си в полза на града и традиционния за нашия край поминък.
Темпо
CopyRight Вестник "Темпо" ЕООД , Велинград 2023