14 May 2025


Първи (неуспешен) опит за образуване на град от трите села

Публикувано на 14 Aug 2018 08:36

Тази година честваме 70 години от образуването на град Велинград. Градът ни е образуван с Постановление № 4 от 28 януари 1948год. на Министерския съвет от трите села Баня-Чепино, Лъджене и Каменица. Почти неизвестно е, че първият опит за образуване на града е направен през м. юни 1934 год. Законовото основание за това е чл. 18 от Закона за облекчаване на общините. (Транслирано на съвременен български език това ще рече, че е закон за оптимизиране на общините в Царство България.) За съжаление, опитът не е успял.
Тогава Окръжен управител на Пловдивски окръг е д-р Я. Дуров. Към Окръжния управител е имало постоянна комисия за облекчаване на общините в окръга. Председател на комисията е Т. Делков. Комисията е разгледала на свое заседание възможността за сливането на трите села „Лъджене, Баня-Чепино и Каменица, Пещерска околия, в една община съгласно чл. 18, ал. III от закона за облекчаванена общините, понеже разстоянието между крайните им дворища е по-малко от 1 клм.“ и е съставен Протокол № 517 от 12.06.1934 г.
В изпълнение на решението, взето с този Протокол от Постоянната окръжна комисия, окръжният управител д-р Я. Дуров събира кметовете на трите селски общини на 14.06.1934 г. в управлението на Лъдженската селска община, за да изложат становищата на своите общини по въпроса за сливането.
Кмет на с. Лъджене е Васил Ат. Бориков. Съгласно Васил Бориков: „Общината му има достатъчно приходи да издържа общинското управление. Тя е богата с топли минерални извори и е курортно селище. Край село Лъджене има гара. Селото притежава много гори. Поминъкът на населението е главно от наемите, които получава от сгради за жилища през летния сезон. В тия сгради населението е вложило големи капитали и чака да се подобри курорта, за да се рентират вложените капитали. До сега са направени доста работи за да се издигне курорта на по-голема висота. Има модерен водопровод, улична и дворищна регулация на селото, автомобилна помпа поливачка, прекарана топла минерална вода почти във всички квартали, хубав общински дом, голем общински театър. Всичко това е направено с общински средства без да са останали никакви дългове. За по-нататъшно подобрение на селището и околността му, за да се доставят повече удобства и по благоприятни условия за летуване на посетителите, та така да се увеличава от година на година техното число и с това да се подобряват поминачните условия и увеличава благосъстоянието на населението, общината възнамерява да направи и други мероприятия. Така, цел да се разшири водопровода, за да се добие вода и за най-високите квартали и най-високите етажи на сградите, за която цел е образувана водоснабдителна кооперация между Лъджене и Баня-Чепино; воден синдикат, в който участвуват Лъджене, Баня-Чепино и Каменица, работел за корекцията на Стара река и притоците й; щела да се строи нова общинска баня, изворите на която са каптирани; предстояло благоустройството на Юндола, с което още повече ще се повдигне името на с. Лъджене като летовище. Всички тия мероприятия от големо културно и икономическо значение за с. Лъджене били осъществими, заяви кметът, най-бързо и най-целесъобразно от една самостойна Лъдженска община, без сливане със съседните села, щото сливането щело да предизвика егоистични домогвания в отделните населени места и щяло да спъне добрия вървеж на благоустройствените работи.За всички тия мероприятия общината има достатъчно средства.“
Кмет на с. Каменица е Ст. Ушев. Съгласно Ст. Ушев: „и неговото село е курортно и се намира при същите поминачни условия като Лъджене. В селото има общинска минерална баня за 6,000,000 лева, училищни сгради за 4,500,000 лева, собствен общински дом, общински обор, общински гараж с пожарогасителен автомобил за 600,000 лева, притежава 42,000 декара борова и 20,000 декара широколистни гори, има модерен водопровод за 6,000,000 лева. Със собствени средства е поправила улици и мостове и добър горски път за 1,500,000 лв. Срещу всички тия мероприятия общината нема задължения. В селото има 637 домакинства и 3663 души население, което притежава 10,000 дка работна земя и 1500 дка ливади в землището на с. Каменица и 2500 дка ниви и ливади в землищата на други села, 1600 глави едър и 3200 глави дребен добитък. Приходите на общината са вървели през последните 6 финансови години така: 1927/1928 – 2, 611,022 лв., 1928/1929 – 7,203,634 лв., 1929/1930 – 3,175,786 лв., 1930/1931 – 3,752,645 лв., 1931/1932 – 2,714,428 лв. и през 1932/1933 – 2,692,889 лв.
Тия приходи са достатъчни, както за редовните нужди на селското управление, така и за нови мероприятия за повдигането на селището. Като такива мероприятия били предстоящи: нивелиране на улиците и канализация, читалище и театър, подобряване на летовището в балкана и постройка на жилища там. И каменският кмет смета, че за добрият ход на начертаните бъдещи благоустройствени и културни работи ще е потребно с. Каменица да остане самостоятелна община, както е било до сега.“
Кмет на с. Баня-Чепино е П. Даскалов. Съгласно П. Даскалов „тоже е за самостоятелно съществуване на общината му, защото тя е курортно селище с минерални бани и богата гориста околност. Притежава много гори. Има гара в селото. Предстоят работи за подобрението на прочутия извор „КЛЕПТУЗА“ и местността около него, създаването на парк за летовниците и пр. При това неудобно било сливането на селото му с другите села, докато те немали дългове, Баня-Чепино имала около 300,000 лева задължения за училището и др. Но между крайните дворища на с. Лъджене и с. Баня-Чепино разстоянието било повече от 1 клм.“
Според кметовете „Най-голямото неудобство щело да представлява експлоатирането на горите, от които са главните общински приходи. Докато Лъдженската община е изхарчила 300 – 400,000 лева за измерване и уредба на горите си, другите две села са били по-малко заинтересувани в стопанисването на своите гори. Производствените разноски за дървения материал в горите на различните села били различни в зависимост от близостта на гората и по-добрите пътища, та затова и експлоатацията не могла да се подчини на обща стопанска политика, различните гори изисквали отделна политика за експлоатирането им.“
„За това кметовете на трите села сметат, че при тия особености, в които се намират селата им, те попадат под разпорежданията на забележката към чл. 18 от закона за облекчение на общините и требва да останат самостоятелни общини, макар и разстоянието между крайните им дворища да се сметне, че е по-малко от 1 клм.“
След като изслушват становищата на трите кмета, окръжният управител на Пловдивски окръг д-р Я. Дуров и председателят на комисията Т. Делков правят следните три извода:
„1. Преди всичко ал. III на чл. 18 от закона за облекчение на общините не черпи никакви условности и изключения: щом между крайните дворища на две или повече селски общини разстоянието не е повече от 1 клм., те требва да се слеят в една община под ново наименование.
А че разстоянието между крайните дворища на Лъджене и Каменица и Лъджене и Баня-Чепино не е повече от 1 клм. се вижда от писмо № 26 от 13.06.1933 година на Пловдивското Окръжно Планоснимачно бюро, което се прилага към тоя протокол.
2. Възраженията, че трите села били в съревнование, кое повече да направи за своето издигане като курорт и че сливането им в една община щело да тури край на това съревнуване и щяло да забави осъществяването на предстоящите културни и благоустройствени работи, защото участващите в общинската управа лица щели да се стремят да задоволяват по-напред нуждите на местото, където живеят – е възражение, което не може да спре прилагането на закона. И при слетите в една община три села изтъкнатите културни и благоустройствени нужди пак ще се задоволят, дори и по-добре, защото тогава ще се турят в услуга на тези нужди повече средства и тия средства ще се изразходват по изработена и утвърдена програма, задоволяваща справедливо изискванията на отделните населени части на общината.
3. Що се отнася до въпроса за дълговете на Баня-Чепино, при положение, че другите две села нямат дългове, това е наистина мъчен въпрос, но при други случаи когато слети един път общини, могат след време, могат след време пак да се отделят в отделни общини.Тук не е така: трите общини се сливат в една община един път за винаги и пред откриващето се общежитие за вечни времена требва да изчезне спомена за отделни сметки.
Що се отнася до новото наименование на слетата община, като имаме предвид историческите и географически сведения за оня край, намираме, че новото селище требва да се нарече Чепино, а общината Чепинска. Седалището на общинското управление да бъде в с. Лъджене. За това се състави настоящият протокол.“
Крайният резултат от тази среща е, че се образува сборна община наречена ЛЪДЖЕНСКА СЕЛСКА ОБЩИНА от следните села: Лъджене, Каменица, Баня (Чепино Баня), Света Петка, Корова и Цветино (Флорово). За кмет на тази нова Лъдженска селска община е назначен адв. Йосиф Шнитер-син. Общината се създава със Заповед № 33108/24.09.1934 г. на Министъра на вътрешните работи и народното здравеопазване, публикувана в Държавен вестник бр. 145/26.09.1934 г., стр. 2244-2245, с която се прогласява извършването на сборната община на основание чл. 6 от Наредбата-Закон за селските общини, публикувана в Държавен вестник бр. 100/03.08.1934 г., и в изпълнение на Окръжно № 12880/01.09.1934г. на Министерството на вътрешните работи и народното здраве, публикувано в Държавен вестник бр. 126/04.09.1934г. Тя просъществува до падането на правителството на Кимон Георгиев, дошло на власт с военния преврат на кръга „Звено“ на 19 май 1934 год.
Послеслов: През 1925 год. от Лъдженската селска община се отделя Света Петкарската селска община. Тогава Лъженската общинска гора се разделя на Лъженска общинска гора и Света Петкарска общинска гора. Тя просъществува до 5 май 1933 год., когато с Протокол № 10 от 5 май 1933 год. на извънредно заседание от 8 часа в канцеларията на общинското управление в с. Света Петка под председателството на председателя на Ибрахим Мехмедов Мандраджиев и членове Али Муса Дъбев и Местан Шайков на основание чл. 18 от закона за облекчение на общините решава: „Селото ни Св. Петка да се присъедини към с. Лъджене и образуват една община.“
Причината за това е, че дори с предоставеното от държавата право населението на общината да пасе добитъка си във високо стъблената гора и да добива 2000 куб. м. боров груб материал годишно от Държавна гора „Гешова планина“ за 10 години, Света Петкарската селска община не е в състояние финансово да съществува.
Вижда се, че и трите села имат един и същ поминък, едни и същи природни дадености и ресурси, една и съща културна и благоустройствена политика. Това е, че са курортни селища с изградени културни центрове-читалища, имат нови големи училища, минерални извори и бани, питейното им водоснабдяване е общо, изградили са общ воден синдикат за корекция на река Чепинска и притоците й. И трите имат градоустройствени планове за вилни зони (летовища) – с. Лъджене в м. „Юндола“, с. Каменица в м. „Начевото“ и с. Баня Чепино в м. „Брези“. От вилните зони най-бързо се развива вилната зона на м. „Юндола“ поради наличието на шосето Пазарджик – с. Лъджене – с. Якоруда – Разлог. Във вилната зона на с.Каменица – м. „Начевото“ са построени 4 или 5 масивни вили до 1944 година. Не е започната да се реализира само вилната зона на с. Баня-Чепино най-вероятно поради липса на подходяща пътна инфра структура. Поради тези дребнави и егоистични настроения в управата на трите села се забавя с цели 14 години образуването на града ни. Развитието му след образуването му през 1948 година доказва правотата на изводите направени от Пловдивския окръжен управител д-р Я. Дурев и председателят на Пловдивската Окръжна Постоянна Комисия Т. Делков.
За изготвянето на настоящия материал са ползвани: От Служба „Държавен архив“-Пазарджик - Протоколът от 14.06.1933 год. на Пловдивския окръжен управител представляващ Фонд № 14К, опис 1, арх. единица № 510 и Протокол № 10 от 05.05.1933 год. на Света Петкарската III-членната комисия представляващ Фонд № 14К, опис 1, арх. единица № 510 и материали от Исторически музей – Велинград.
Мрамор Полежански

Велинград тел: 0876521487


Нов началник на полицията във Велинград

Публикувано на 13 May 2025 20:45

 степен „магистър“ по право. Започнал е работа в структурите на вътрешното министерство през 1996 година. Има богат оперативен, административен и ръководен опит. Бил е началник на РУ-Пазарджик, работил е в сектор „Противодействие на криминалната престъпност“ в ОДМВР-Пазарджик, в сектор „Пътна полиция“ и РУ-Пещера. Последната заемана от него длъжност е началник на група „Криминална полиция“ в РУ-Пещера. Преминал е през множество курсове за повишаване на квалификацията по направление на криминална  и пътна полиция.
Главен инспекто

Към цялата статия »


Общината се справи с рушенето, чакаме дали и какво ще изгради

Публикувано на 13 May 2025 10:19


Дни след писмото на г-н Томов общината предприе действия в парк Вельова баня. На 9 май бяха премахнати изпочупените дървени огради, една от най-изпотрошените беседки и всички дървени перголи. Г-жа Мария Тошева, началник на общинския отдел по екология, съобщи, че това става със заповед на кмета Костадин Коев. Посочено беше, че голяма част от перголите са изгнили и затова се премахват, за да се избегне опасността от инциденти. В парка останаха единствено перголите на спортната площадка.
Дървените огради, беседката и перголите в парк Вел

Към цялата статия »


СЕДМИЧЕН ОБЕКТИВ 13. 05. 2025

Публикувано на 13 May 2025 10:18



ПОРЪЧКА Община Велинград обяви обществена поръчка за доставка и монтаж на обзавежданеза новия дом за стари хора „Ела“. Стойността на поръчката е 143 606 лева, провежда се чрез открита процедура, а крайният срок за подаване на оферти от кандидатите е 4 юни 2025 г.

ЛЕСОВЪДИ Екип ученици и преподаватели от Националната ПГГС „Христо Ботев“ - Велинград бе сред участниците в Юбилейната международна научна конференция CENFORKNOW 2025 в София. Двудневният научен форум е посветен на 100 години висше лесовъдско образование и е под мотот

Към цялата статия »


ПГИТ „Алеко Константинов“ достойно отбеляза своя юбилей под наслов „50 години с пулса на времето“

Публикувано на 13 May 2025 10:16


Днес, когато нашето училище празнува своята 50-годишнина, сърцата ни се изпълват с гордост, че сме част от неговата история. Да си учител, ученик и служител в такова училище е чест и призвание.
Поредица от празнични дни – изпълнени с много инициативи, емоции, гости... 
На 7 май започнаха традиционните Алекови дни, в които бяха посрещнати партниращите ни училища по НП на МОН „Иновации в действие“ и училища, носещи името на Алеко Константинов. Участниците в програмата: учители и ученици  от ПГТ „Проф. д-р Асен Златаров“ - г

Към цялата статия »


Юбилей, който обединява

Публикувано на 13 May 2025 10:12


В подготовката за юбилея се вплетоха и няколко незабравими срещи – работилници и лектории с двама изключителни музиканти и педагози: проф. Атанас Карафезлиев и д-р Росен Идеалов. В рамките на проект „Традицията продължава!...“, финансиран от Национален фонд „Култура“, младите музиканти от школата и оркестъра се срещнаха с истински вдъхновители. Тези събития бяха не просто част от предвидените по проекта дейности – те се превърнаха в значими моменти в ритъма на една традиция, която расте и се предава. Създаден бе контакт, който вярваме, ч

Към цялата статия »


Оценка „добър“ за работата на МВР в област Пазарджик

Публикувано на 13 May 2025 10:09

 Г-н Митов е поставил акцент върху повишаването на дисциплината сред полицейския състав и повишените обществени очаквания след „напълно заслуженото и дори закъсняло увеличение на възнагражденията на служителите в МВР“. Министърът е  призовал униформените служители да бъдат видими на пътя, защото водачите се дисциплинират, когато знаят, че на пътя има разположени полицейски патрули. Основните приоритети в дейността на министерството и неговите териториални структури през настоящата година са осигуряване на пътната безопасност, проти

Към цялата статия »


„НИЛЕТ“ организира Уикенд на реката за малки и големи

Публикувано на 13 May 2025 10:08


На 17 май, събота, от 9 часа, също в парка на Клептуза ще бъде организирано Детско риболовно училище. Всички деца до 16-годишна възраст могат да се чувстват поканени  да научат повече за биологичното разнообразие, водата като среда за живот на рибите, демонстративно зарибяване, основни видове риби, които се срещат в нашия регион, биология и начин на живот на рибите, основни методи и техники на риболов. 
Инициативата на „НИЛЕТ“ е подкрепена от Средно училище „Васил Левски“ с директор г-н Емил Моллов.
Членовете на сдружение

Към цялата статия »


Кметът на Сърница въведе забрани за тротинетки

Публикувано на 13 May 2025 10:07


Заповедта на кмета на Сърница забранява движението  на електрически тротинетки, превозни средства, задвижвани чрез бутане с крак и велосипеди по тротоарите, пешеходните зони и парковете в трите населени места в общината. В разрешените зони максиманата допустима скорост за изброените превозни средства е 25 километра в час, като водачите задължително трябва да бъдат с предпасни средства, включително каска. Забранява се използването на тротинетки от деца под 16 годишна възраст.
Контролът за спазване на кметската заповед се възлага н

Към цялата статия »


КРИМИ ХРОНИКА 13. 05. 2025

Публикувано на 13 May 2025 10:07

Автопатрулът го последвал със светлинна и звукова сигнализация на служебната кола, но шофьорът отново не се подчинил. Не след дълго возилото било засечено и спряно. Оказало се, че зад волана е 25-годишен жител на якорудското село Конарско. При направената проба с дрегер, уредът отчел 1.20 промила концентрация на алкохол в издишания въздух. Беглецът e задържан в ареста на РУ-Велинград, а спрямо него е образувано бързо производство.

НАРКОТИЦИ Четирима тийнейджъри, притежаващи наркотици, са засечени от велинградски криминалисти по време

Към цялата статия »


На Гергьовден във Велинград

Публикувано на 13 May 2025 10:06

като най-много миряни се събраха в църквата „Св. вмчк Георги“ в кв. Чепино, където бе раздаден и традиционният курбан за здраве.
В 10 часа започна официалната церемония, организирана от обищната и открита от ПДОМС „Димитър Мечев“ към НЧ „Отец Паисий-1893“. Музикантите и мажоретките поведоха дефилето от общината до паметника на  героите от войните в Лъджене, където отец Иван от църквата „Успение Богородично“ отслужи водосвет, честити деня на войнската храброст и Българската армия и поръси със светена вода знамената на СОСЗР и копие на

Към цялата статия »


Диагноза: Театър

Публикувано на 13 May 2025 10:05

както я определиха учениците от класа на г-жа Илиана Гагова, които представиха класиката „Балкански синдром“.
В театралната вечер участваха ученици от всички възрастови групи, а спектаклите се играха на български, английски, испански и немски език, които се изучават в учебното заведение. Емоцията бе завладяваща както за актьорите, така и за публиката. А СУ „Св. св. Кирил и Методий“ се готви за нова доза театър, защото наближават дните на Националния многоезичен театрален фестивал  „Словото - сила и необятност“, който ще се проведе от

Към цялата статия »


Малки обяви: 13. 05. 2025

Публикувано на 13 May 2025 10:04


***
Продава 2 съседни парцела 7.446 кв.м. и 9.155 кв.м. с разработен ПУП, в регулация, срещу Пневмоболницата, на 400 м. от главен път. 0876 777166
КУПУВА
Фирма изкупува имоти: стари къщи, парцели подходящи за строителство и др. Възможно обезпечение. 0887 660499.
***
Търси имоти за строителство, обезщетение, покупка. 0885 271696.
РАЗНИ
Продавам легла, гардероби, телевизор, печки на дърва. 0885 996455.
***
Продава 2 броя пружини за единични легла. 0887 962260.
***
Продавам крачна шевна машина Haumann - шие

Към цялата статия »


Изключително добра организация на националната олимпиада по ИТ

Публикувано на 13 May 2025 10:02


Домакин на Националната олимпиада по информационни технологии беше СУ „Св. св. Кирил и Методий“ заедно с НПГГС „Христо Ботев“ и ПГИТ „Алеко Константинов“. От името на Министерството на образованието г-жа Калина Дамянова определи организацията на състезанието като „изключително добра“ и благодари на училището-домакин с директор г-жа Ани Василева, на ИТ специалиста г-н Виктор Вълков и на всички, които подпомогнаха провеждането на олимпиадата. Сред тях адмирации заслужават и участниците в програмата на откриването и закриването на олимпиада

Към цялата статия »


Международен детски турнир по футбол завладя Велинград

Публикувано на 13 May 2025 10:01

 от Великобритания, ФК „Кент“ ФА – Драгиново, който е клон на KFA и всъщност е  детско-юношеската школа на ФК „Драгиново“, Община Велинград и ФК „Чепинец“. Откриването на турнира уважиха зам.-кметовете И. Моллов и Л. Перчинков, а  началникът на отдел  „Туризъм и реклама“ Цвета Спасова поздрави отборите и им пожела успешно представяне. За празничната атмосфера се погрижиха с изпълненията си танцовите състави „Юнаци“ с ръководител Д. Алендаров и „Еделвайс“ с ръководител А. Симеонова. 
Това е първото издание на турни

Към цялата статия »


Кои са военните паметници в Чепинския край

Публикувано на 13 May 2025 10:00

 Според този закон те се наричат „военни“, а не „войнишки“, както понякога са наричани. Законът дава и определение: „Военен паметник е недвижимо материално свидетелство в памет и прослава на военнослужещи от въоръжените сили, взели участие във война, водена от българската държава, на загиналите български военнослужещи при участие в операции и мисии извън територията на страната и при изпълнение на служебния им дълг в мирно време при защита на населението, на българските граничари, загинали при охрана или отбрана на държавната граница, к

Към цялата статия »


Между деня на Европа и деня на победата

Публикувано на 13 May 2025 09:58


Дни по-рано, на 4 май, в Ракитово група русофили поднесе цветя на паметника на Иван Москвиченко.
Като Ден на Европа и символ на единството и мира между народите на Стария континент 9 май бе отбелязан в Община Сърница. Кметът Неби Бозов проведе с абитуриенти от СУ „Св. св. Кирил и Методий“  разговор за мира, свободата и  европейската демокрация.
Темпо

Към цялата статия »


Щафетата на ОУ „Христо Ботев“ отново спечели Купа „Велинград“

Публикувано на 13 May 2025 09:57

завоюва тази чест, пробягвайки трасето от „паничките“ до Кална баня с резултат 6.15 минути.
Тази година на второ място, с разлика от 5 секунди, се класира тимът на СУ „Методий Драгинов“, следван от ОУ „Неофит Рилски“ с резултат 6.36 мин. Четвърти в класирането са СУ „Св. Св. Кирил и Методий“ – 6.39 мин., пети СУ „Васил Левски“ – 6.49 мин.; шести  ОУ „Георги Бенковски“ – 7.14 мин. И седми ОУ „Васил Левски“ с. Грашево, които участват за първи път в щафетата и постигнаха време от 7.21 мин.
Всички участници получиха награди, връчени о

Към цялата статия »


„Чепинец“ без домакинска победа в плейофите

Публикувано на 13 May 2025 09:56

Изходът от срещата за пореден път потвърди  тенденцията в домакинските мачове на велинградчани в плейофната фаза на първенството. В четвърто поредно домакинство футболистите на „Чепинец“ не успяват да вземат 3 точки и се задоволяват с равенства.
По-добрата и организирана игра на домакините през първото полувреме доведе до напълно логична развръзка и в 17 мин. „Чепинец“ откри резултата с попадение на голмайстора Ив. Гюров.  Втори гол във вратата на гостите можеше да наклони везните в полза на домакините и донякъде да предреши изх

Към цялата статия »


„Драгиново“ и „Левски“ не се победиха

Публикувано на 13 May 2025 09:55


Въпреки че играта през първото полувреме е била равностойна, домакините са успели да поведат в резултата и да ударят една греда, докато гостите са имали три много добри положения за гол, но са пропуснали.
След почивката футболистите на „Драгиново“ са излезли по-организирани и са успели да изравнят резултата в мин. чрез И. Качаков. Това не е смутило домакините, които в 65 мин. отново са излезли напред в резултата. Но и гостите не са казали последната си дума, когато в 75 мин. А. Садъков с далечен изстрел от пряк свободен удар е донесъл

Към цялата статия »


ПК „Белмекен“ с 6 медала от турнира „Спартак“

Публикувано на 13 May 2025 09:54


Крайната равносметка от представянето им включваспечелени  общо 6 медала – 2 златни, 2 сребърни и 2 бронзови. Христо Джонгалов при по-големите от 15 г. беше най-бърз на 100 м св. стил и на 200 м съчетано плуване, а остана трети на 50 м св. стил. Сребърни медали спечелиха Борис Грахов на 100 м съчетано плуване про 11-12-годишните и Мартин Гърбев на 100 м гръб при 15-годишните и по-големи. С бронзов медал на 50 м гръб се отличи още веднъж Мартин Гърбев.
Темпо

Към цялата статия »



Продава апартаменти във Велинград

CopyRight Вестник "Темпо" ЕООД , Велинград 2023