

В Лъджене: малко хора, но лавина от въпроси към кмета
Публикувано на 23 Oct 2018 09:24
Жителите на кв. Лъджене не проявиха голям интерес към срещата, организира от кмета Ко6стадин Коев на 16 октомври. Залата на НЧ „Отец Паисий-1893“ се оказа наполовина пълна (или наполовина празна – според гледната точка на оптимиста и песимиста). Но пък гражданите, отзовали се на поканата, бяха активни и открито поставиха много въпроси. Така се случи заявеното от г-н Коев желание за разговор „очи в очи“ и за информация „от извора“, а не от „доброжелатели и спекулации в общественото пространство“.
Кметът започна с отчет за наследените от предишното управление големи финансови задължения на общината, натрупани основно по договора със сметопочистващата фирма „Еко Титан“. Тъй като сметките на общината са запорирани, през 2017 г. сме платили за лихви, такси и разноски по делата, заведени от съдия изпълнител, сумата от 1 760 000 лева от местни данъци и такси. Кметът благодари на зам.-кмета Атанас Палигоров и подчерта, че главоломното финансово пропадане е спряно с предприетите мерки за стабилизиране. Важна е и ролята на средствата, които получаваме по оперативни програми на ЕС и от държавата, чийто общ размер надхвърля 43 милиона лева. Г-н Коев подробно изброи проектите, по които се работи в момента, като акцентира на това, че е добре, когато местната и централната власт са в синхрон и „вятърът духа в една посока“.
Срещата продължи с въпроси от залата. И ето какво своеобразно интервю с кмета направиха присъстващите велинградчани:
Цветко Петлов: Знае ли се колко са задълженията на общината в момента и кои общински имоти са описани от частен съдебен изпълнител?
Кметът К. Коев отговори, че са наследили задължения от около 22 милиона лева и към момента са изплатили повече от 3 милиона лева. На последвалия въпрос от Цв. Петлов как общината ще върне останалите 19 милиона, кметът зададе контра въпрос: „Къде бяхте да питате, когато се трупаха тези задължения?“. Толкова милиони се връщат много трудно, нужна е строга финансова дисциплина, каза К. Коев. Цветко Петлов продължи с въпрос необходими ли са били Празниците на културата и тържествата за 70-годишнината на Велинград, като подчерта, че когато си заборчнял толкова, не трябва да се правят такива разходи. Според него празниците са начин група хотелиери да си прави реклама за сметка на общината. Туризмът е бил приоритет още от кметуването на Йосиф Шнитер, бил е поминък за велинградчани и преди 1989 г., и сега, отговори кметът и допълни, че в момента общинската инфраструктура е страшно изостанала в сравнение с частните инвестиции в туризма през последните 25 г. Д-р Димитър Станчев обясни, че Велинград вече е член на БУБСПА и има шанс да бъде включен в мрежата на курорти, които получават средства от здравните каси на европейски държави. Според зам.-кмета Ат. Палигоров градът кипи благодарение на хотелиерския бизнес, който задържа и младите хора тук. Не всички присъстващи се съгласиха с тези твърдения, а от залата се чуха коментари като „Хотелите пълни, а хората кучета ги яли“. „Не може един град да има само един поминък“, апострофира Цветко Петлов, на което веднага получи отговор „Ами тогава да открием мината!“.
Дани Динас: Обещавате догодина да направите нови фонтани (при „Петрол“ и пред жп гарата), но защо не работи фонтанът пред „Двореца“? Защо няма вода в чешмата в парка на Вельова баня? Защо разрешихте на „Рич“ да затвори фонтана, за да си направи заведение? Символ на Велинград не е фонтанът на центъра, а Клептуза, но там не можете да се справите?! Във Велинград не останаха млади хора, как ще ги привлечете да останат тук?
Кметът отговори, че полагат неимоверни усилия, за да върнат водата в чешмата при Вельова баня и са поискали допълнителен дебит от Басейнова дирекция, защото сегашният не стига (“Знае се кои взимат водата!“ чу се в залата). За фонтана в парка под „Двореца“ кметът обеща, че ще бъде ремонтиран, а за затворения фонтан при „Рич“ отговори, че има решение на Общинския съвет от 2006 г.
По голямата тема за Клептуза кметът направи презентация на подготвения идеен проект, по който предстои обществено обсъждане – най-вероятно в средата на декември. „В този мандат на Клептуза“ ще бъдат предприети действия!“, заяви К. Коев. На въпрос защо е отхвърлен предишният проект за Клептуза, който спечели организирания от общината конкурс и мина обществено обсъждане, кметът заяви, че този проект е предвиждал да се запазят старите сгради на Клептуза и да се прави музей на водата, за какъвто няма средства. Според сегашния проект сградите ще бъдат съборени, срещу което София Ключкова възрази и настоя по време на общественото обсъждане гражданите да си кажат мнението и по двата проекта, а не предварително да се казва какво ще бъде решено.
Таня Благова: Какво е мнението ви за състоянието на общинската болница, има ли частни апетити към терените и ще се строи ли там хотел? Работи ли се на волфрамовата мина? Какъв е контролът за адското замърсяване при изхвърлянето на боклуци по склона на реката при Анезица и на опасно наклонения клатушкащ се мост? Харесва ли ви центърът, къде е паркът и защо Ботев гледа гърбовете на бараки?
Докато съм кмет, болницата ще остане общинска, заяви К. Коев и припомни, че е имало две частни дружества, които вече не са в „МБАЛ-Велинград“, имало е и политики, които са водели до задлъжняване, но сега болницата се оздравява. В момента мината не работи, текат съдебни дела. Дали ще има мина, зависи от нас, каза кметът.
Анезица е голям проблем, призна К. Коев. Общината прави цифров модел, за да може хората да получат адресна регистрация. Набелязани са терени за изграждане на бетонни вани за боклука, който да се чисти с фадроми. Висящото мостче е „деликатен проблем“, защото е незаконно. Общината не може да изгради мост, тъй като всички парцели там са частни.
На въпроса за центъра и парка кметът отговори, че Общинският съвет е одобрил петна за павилиони, които ще са еднотипни и ще са разположени от страната на Градската тоалетна. Така паркът ще се запази, както и работните места.
Емил Моллов: Адмирации за прекия диалог с хората и за спечелените средства! Видно е, че във Велинград няма гражданско общество. Най-добрите млади хора напускат и общината, и държавата. Нужна е дългосрочна стратегия, за да ги върнем. Във Велинград трябва да има Дом на културата и многофункционална зала – какво се прави в тази посока?
Нашата стратегия е спорт, култура, туризъм, отговори кметът. Културният дом има нов собственик, трябва да се направи оценка на имота и общината да си го върне. За спорт общината е предвидила 30 дка за 3 тренировъчни игрища в Драгиново, работи се и по проект за спортна зала във Велинград. Лобираме и се надяваме да се случи, защото Банско вече има 5 тренировъчни игрища и на Велинград това ни липсва, каза К. Коев.
Поредица от въпроси бе зададена по темата защо се асфалтират улици предимно пред хотелите – например на „Евлоги Георгиев“ е асфалтирано пред хотел „Рич“, но не и в тази част на улицата, където живеят хора, на ул. “Иван Асен II” е положен асфалт, но без смяна на водопроводната мрежа?
Кметът посочи, че участъкът от ул. „Гоце Делчев“ към хотел „Инфинити“ е изцяло частна инвестиция. Пред „Рич“ е асфалтирано, за да може част от потока автомобили в почивните дни да минава оттам, а не през светофарите на ул. „Ал. Стамболийски“. Той отговори на коментарите в социалните мрежи, че е асфалтирана „най-натоварената улица“ във Велинград към баните в Чепино с аргумента, че целият град ходи на баня в Чепино.
Христо Семерджиев: Грижи ли се общината за снабдяването на хората с дърва за зимата? Отговорът на кмета бе, че всичко е грижа на общината, но няма реална възможност да се добиват толкова кубици дърва. Общината търси взаимодействие с директорите на горските стопанства, но те предлагат борови дърва, а повечето хора искат бук или дъб. Без конкретен отговор обаче остава питането защо през последните месеци във Велинград бяха отрязани толкова много здрави дървета.
Митра Чопева опита да постави темата за градския транспорт, но кметът кметът заяви, че според решението на Общинския съвет превозвачът е определен до 2020 г. и дотогава нищо не може да бъде направено. На въпрос на Ирина Масларова за липсващата маркировка на пешеходните пътеки в центъра и за лещажите полицаи по „Съединение“ К. Коев прехвърли топката към Агенция „Пътна инфраструктура“, откъдето бавят проектите. Жители на Асфалтова база се оплакаха, че улиците се чистят на 3 седмици, че има много дупки и линейките не искат да идват в махалата. Г-н Коев не прие упрека, че в Асфалтова база нищо не се прави и обеща да отиде на място, както и да направи пералня с вода от преливника на Мизинка.
Срещата продължи 2 часа, зададени бяха и по-частни въпроси, чуха се и много реплики. Диалогът „очи в очи“ между кмета К. Коев и велинградчани продължава на 23 октомври в Каменица. Там проблемите са толкова много, че с лекота може да се прогнозира: разговорът няма да върви „по вода“.
Елена Баева
Кметът започна с отчет за наследените от предишното управление големи финансови задължения на общината, натрупани основно по договора със сметопочистващата фирма „Еко Титан“. Тъй като сметките на общината са запорирани, през 2017 г. сме платили за лихви, такси и разноски по делата, заведени от съдия изпълнител, сумата от 1 760 000 лева от местни данъци и такси. Кметът благодари на зам.-кмета Атанас Палигоров и подчерта, че главоломното финансово пропадане е спряно с предприетите мерки за стабилизиране. Важна е и ролята на средствата, които получаваме по оперативни програми на ЕС и от държавата, чийто общ размер надхвърля 43 милиона лева. Г-н Коев подробно изброи проектите, по които се работи в момента, като акцентира на това, че е добре, когато местната и централната власт са в синхрон и „вятърът духа в една посока“.
Срещата продължи с въпроси от залата. И ето какво своеобразно интервю с кмета направиха присъстващите велинградчани:
Цветко Петлов: Знае ли се колко са задълженията на общината в момента и кои общински имоти са описани от частен съдебен изпълнител?
Кметът К. Коев отговори, че са наследили задължения от около 22 милиона лева и към момента са изплатили повече от 3 милиона лева. На последвалия въпрос от Цв. Петлов как общината ще върне останалите 19 милиона, кметът зададе контра въпрос: „Къде бяхте да питате, когато се трупаха тези задължения?“. Толкова милиони се връщат много трудно, нужна е строга финансова дисциплина, каза К. Коев. Цветко Петлов продължи с въпрос необходими ли са били Празниците на културата и тържествата за 70-годишнината на Велинград, като подчерта, че когато си заборчнял толкова, не трябва да се правят такива разходи. Според него празниците са начин група хотелиери да си прави реклама за сметка на общината. Туризмът е бил приоритет още от кметуването на Йосиф Шнитер, бил е поминък за велинградчани и преди 1989 г., и сега, отговори кметът и допълни, че в момента общинската инфраструктура е страшно изостанала в сравнение с частните инвестиции в туризма през последните 25 г. Д-р Димитър Станчев обясни, че Велинград вече е член на БУБСПА и има шанс да бъде включен в мрежата на курорти, които получават средства от здравните каси на европейски държави. Според зам.-кмета Ат. Палигоров градът кипи благодарение на хотелиерския бизнес, който задържа и младите хора тук. Не всички присъстващи се съгласиха с тези твърдения, а от залата се чуха коментари като „Хотелите пълни, а хората кучета ги яли“. „Не може един град да има само един поминък“, апострофира Цветко Петлов, на което веднага получи отговор „Ами тогава да открием мината!“.
Дани Динас: Обещавате догодина да направите нови фонтани (при „Петрол“ и пред жп гарата), но защо не работи фонтанът пред „Двореца“? Защо няма вода в чешмата в парка на Вельова баня? Защо разрешихте на „Рич“ да затвори фонтана, за да си направи заведение? Символ на Велинград не е фонтанът на центъра, а Клептуза, но там не можете да се справите?! Във Велинград не останаха млади хора, как ще ги привлечете да останат тук?
Кметът отговори, че полагат неимоверни усилия, за да върнат водата в чешмата при Вельова баня и са поискали допълнителен дебит от Басейнова дирекция, защото сегашният не стига (“Знае се кои взимат водата!“ чу се в залата). За фонтана в парка под „Двореца“ кметът обеща, че ще бъде ремонтиран, а за затворения фонтан при „Рич“ отговори, че има решение на Общинския съвет от 2006 г.
По голямата тема за Клептуза кметът направи презентация на подготвения идеен проект, по който предстои обществено обсъждане – най-вероятно в средата на декември. „В този мандат на Клептуза“ ще бъдат предприети действия!“, заяви К. Коев. На въпрос защо е отхвърлен предишният проект за Клептуза, който спечели организирания от общината конкурс и мина обществено обсъждане, кметът заяви, че този проект е предвиждал да се запазят старите сгради на Клептуза и да се прави музей на водата, за какъвто няма средства. Според сегашния проект сградите ще бъдат съборени, срещу което София Ключкова възрази и настоя по време на общественото обсъждане гражданите да си кажат мнението и по двата проекта, а не предварително да се казва какво ще бъде решено.
Таня Благова: Какво е мнението ви за състоянието на общинската болница, има ли частни апетити към терените и ще се строи ли там хотел? Работи ли се на волфрамовата мина? Какъв е контролът за адското замърсяване при изхвърлянето на боклуци по склона на реката при Анезица и на опасно наклонения клатушкащ се мост? Харесва ли ви центърът, къде е паркът и защо Ботев гледа гърбовете на бараки?
Докато съм кмет, болницата ще остане общинска, заяви К. Коев и припомни, че е имало две частни дружества, които вече не са в „МБАЛ-Велинград“, имало е и политики, които са водели до задлъжняване, но сега болницата се оздравява. В момента мината не работи, текат съдебни дела. Дали ще има мина, зависи от нас, каза кметът.
Анезица е голям проблем, призна К. Коев. Общината прави цифров модел, за да може хората да получат адресна регистрация. Набелязани са терени за изграждане на бетонни вани за боклука, който да се чисти с фадроми. Висящото мостче е „деликатен проблем“, защото е незаконно. Общината не може да изгради мост, тъй като всички парцели там са частни.
На въпроса за центъра и парка кметът отговори, че Общинският съвет е одобрил петна за павилиони, които ще са еднотипни и ще са разположени от страната на Градската тоалетна. Така паркът ще се запази, както и работните места.
Емил Моллов: Адмирации за прекия диалог с хората и за спечелените средства! Видно е, че във Велинград няма гражданско общество. Най-добрите млади хора напускат и общината, и държавата. Нужна е дългосрочна стратегия, за да ги върнем. Във Велинград трябва да има Дом на културата и многофункционална зала – какво се прави в тази посока?
Нашата стратегия е спорт, култура, туризъм, отговори кметът. Културният дом има нов собственик, трябва да се направи оценка на имота и общината да си го върне. За спорт общината е предвидила 30 дка за 3 тренировъчни игрища в Драгиново, работи се и по проект за спортна зала във Велинград. Лобираме и се надяваме да се случи, защото Банско вече има 5 тренировъчни игрища и на Велинград това ни липсва, каза К. Коев.
Поредица от въпроси бе зададена по темата защо се асфалтират улици предимно пред хотелите – например на „Евлоги Георгиев“ е асфалтирано пред хотел „Рич“, но не и в тази част на улицата, където живеят хора, на ул. “Иван Асен II” е положен асфалт, но без смяна на водопроводната мрежа?
Кметът посочи, че участъкът от ул. „Гоце Делчев“ към хотел „Инфинити“ е изцяло частна инвестиция. Пред „Рич“ е асфалтирано, за да може част от потока автомобили в почивните дни да минава оттам, а не през светофарите на ул. „Ал. Стамболийски“. Той отговори на коментарите в социалните мрежи, че е асфалтирана „най-натоварената улица“ във Велинград към баните в Чепино с аргумента, че целият град ходи на баня в Чепино.
Христо Семерджиев: Грижи ли се общината за снабдяването на хората с дърва за зимата? Отговорът на кмета бе, че всичко е грижа на общината, но няма реална възможност да се добиват толкова кубици дърва. Общината търси взаимодействие с директорите на горските стопанства, но те предлагат борови дърва, а повечето хора искат бук или дъб. Без конкретен отговор обаче остава питането защо през последните месеци във Велинград бяха отрязани толкова много здрави дървета.
Митра Чопева опита да постави темата за градския транспорт, но кметът кметът заяви, че според решението на Общинския съвет превозвачът е определен до 2020 г. и дотогава нищо не може да бъде направено. На въпрос на Ирина Масларова за липсващата маркировка на пешеходните пътеки в центъра и за лещажите полицаи по „Съединение“ К. Коев прехвърли топката към Агенция „Пътна инфраструктура“, откъдето бавят проектите. Жители на Асфалтова база се оплакаха, че улиците се чистят на 3 седмици, че има много дупки и линейките не искат да идват в махалата. Г-н Коев не прие упрека, че в Асфалтова база нищо не се прави и обеща да отиде на място, както и да направи пералня с вода от преливника на Мизинка.
Срещата продължи 2 часа, зададени бяха и по-частни въпроси, чуха се и много реплики. Диалогът „очи в очи“ между кмета К. Коев и велинградчани продължава на 23 октомври в Каменица. Там проблемите са толкова много, че с лекота може да се прогнозира: разговорът няма да върви „по вода“.
Елена Баева
CopyRight Вестник "Темпо" ЕООД , Велинград 2023