

Събитие обедини юбилеи, книга и изследване
Публикувано на 13 Nov 2018 09:13
На 8 ноември – Архангеловден, в залата на Туристическия информационен център във Велинград се състоя празник „3 в 1“. Вечерта обедини юбилейните годишнини на двама видни велинградчани – Георги Пашов и Георги Василев-Джото, представянето на новия енциклопедичен сборник „Обичам те, Велинград“ и на новото изследване на чувството за сигурност сред велинградчани.
Сред гостите бяха народният представител от БСП Йордан Младенов, председателите на местните парламенти във Велинград и Ракитово Али Мареков и Нина Димова, Марияна Зинкова – началник отдел „Хуманитарни и социални дейности“ в ОА , областният председател на БСП Петя Цанкова, много граждани. В ролята на домакин бе председателят на общинското ръководство на БСП Георги Янчев, тъй като книгата и изследването са подпомогнати финансово от Националния съвет на БСП. В три отделни материала разказваме за юбилеите, книгата и изследването, представено от неговия автор Михаил Алексиев:
Честит юбилей!
Георги Пашов – дългогодишен председател и сега почетен председател на Народно читалище „Васил Левски-1904“, председател на Дружеството за защита на Родопите във Велинград, основател и активен член на Дружба „Родина“, краевед и автор на ценни изследвания, книги и статии за историята и личностите на Чепинския край, навърши 90 години. Точно на рожденната му дата 8 ноември той получи поздравите и искреното уважение на много велинградчани.
На тържеството в ТИЦ първият поздрав бе от областния председател на БСП Георги Янчев. От името на общината юбилея му честити Марияна Зинкова. Директорката на Историческия музей Снежана Велева изброи заслугите на Георги Пашов към опазване на историческото наследство, поздрави го, че е „само на 90 години“ и животът продължава. Председателят на Дружба „Родина“ във Велинград Емил Моллов, директор на СУ „В. Левски“, прочете поздравителен адрес от акад. Георги Марков и националното ръководство на Дружба „Родина“. В писмото се казва, че 90-ият юбилей на Георги Пашов е празник на много българи, защото той е пример за истинско родолюбие, твърд борец за единение между българите християни и мохамедани, пример за достойно изживян живот. Цветя и поздрави поднесоха Мила Ушева и Мария Чорбаджиева, председател на ОНЧ „Св.св. Кирил и Методий-1905“ – съпругата и дъщерята на дългогодишния съратник на Георги Пашов адвокат Костадин Ушев. Отбелязан бе и още един юбилей – на Георги Василев-Джото, който навърши 80 години. Голяма част от тези години са отдадени на работата му като дългогодишен самодеец и председател на читалището в кв. Чепино. За приноса към развитието на Велинград и културната Георги Янчев му поднесе плакет и цветя.
Аплодисментите на залата изразиха почитта на хората към достолепната възраст и заслугите на юбилярите към родния край.
Велинградски летописи - подарък за 70-годишнината на Велинград
Велинградски летописи за периода от 1948 до 2018 г. – това е подаръкът на БСП за 70-годишнината на Велинград. Енциклопедичният сборник с емоционалното заглавие „Обичам те, Велинград“ стана факт благодарение на проект, финансиран от социалистическата партия, подчерта при представянето на новата книга лидерът на БСП – Велинград Георги Янчев.
Повече за сборника разказа Никола Делиев - един от неговите съставители начело с Михаил Алексиев. В работната група са хора, участвали активно при съставянето на първия том на Енциклопедия „Чепино“. Същият екип подготвя и втория том със заглавие „Кой кой е в Чепинското корито“, който ще има по-широк обхват и ще включва и информация за Ракитово, Костондово и Дорково.
Никола Делиев отбеляза, че в сборника „Обичам те, Велинград“ са биографирани 424 личности, значими за развитието на града ни в периода 1948-2018 г. Включени са още статии за годишнините на Велинград, за кметовете, управлявали през периода, резултати от изборите и др. Г-н Делиев отбеляза, че сборникът съдържа множество интересни факти и като пример посочи, че Велинград е населеното място с най-голям брой генерали в България. Сборникът е отпечатан в ограничен тираж, но се приемат поръчки и при нужда ще бъде направена допечатка. Пропуснали сме редица люде, които заслужават, но това са неволни грешки, подчерта Никола Делиев. Той поднесе извинения от името на целия редакционен екип и обеща, че имената на пропуснатите ще бъдат включени във втория том на енциклопенията. Михаил Алексиев също се присъедини към извиненията, като обясни, че обемът на работата е бил ограничен от бюджета по проекта. Другата причина са трудностите, свързани с намирането на информация. В днешното технологично време е лесно да се издири информация за по-младите велинградчани, но е трудно да се съберат данните за хората, живели и работили преди ерата на интернет.
Велинград е люлка на много личности, които са прославили не само родния си град, а и България, подчерта народният представител от БСП Йордан Младенов. Авторите получиха поздрави за труда си и от областния председател на БСП Петя Цанкова. Редакторът на сборника Райна Константинова отчете, че това е едно добро начало и пожела заедно да направят и издание за 100-годишнината на Велинград.
„Много говорим, малко пишем. Пишете!“, призова Никола Делиев. Защото това е начинът да я има историята на Велинград и на велинградчани. Елена Баева
Резултати от проведеното изследване за сигурността на велинградчани
През юни – октомври т.г. от сдружение „Граждански ценности“ се проведе изследване на чувството за сигурност у гражданите на Велинград, организирано по проект, утвърден от ОбС на БСП. Изследването е основополагащо и цели да постави началото и се направят първи стъпки в един дълъг процес за изпълнение на местни мерки за сигурност, основани на нуждите на жителите на града.
В проведените анкета, фокус групи и разговори участваха 258 души, от които 121 (46.9 %) мъже и 137 (53.1 %) жени. Най-голям е дялът на лицата на възраст над 60 години - 188 души (72.9 %). Делът на гражданите, които се чувстват несигурни за себе си и своите близки е много висок – това са 184 души (71,3%) от общия брой участници в изследването, докато тези, които се чувстват сигурни са 65 души (25.2 %). Според 142 участници в изследването има трайна тенденция за увеличаване на личната несигурност в сравнение с 2008 г. 66 души се чувстват еднакво несигурни, както през 2008, така и през 2018 г. 40,7 процента от анкетираните са били жертва или свидетел на престъпление в последните 5 години, като 9.8% са били и жертва и свидетел, 21,3% са били жертва на престъпление, а 29,5% са били и свидетели на престъпление. Делът на велинградчаните, които се страхуват, че ще станат жертва по причини, породени от бездействие на институциите е изключително голям –117 д. Тези, които се опасяват че може да станат жертва на кражба и грабеж са 100 д., на посегателство и нанасяне на телесна повреда – 98 д.
Най-разпознаваемите институция и тези, на която най-много се надяват гражданите са полицията, общинската администрация на Велинградска община, доброволни отряди, самоорганизирали се по места, пожарната безопасност. Прави силно впечатление , че тези, които не вярват на никого и разчитат само на себе си са 55 д. (21,3%). С най-ниско доверие по отношение на личната сигурност са Народното събрание и областната администрация. Най-голям е делът на лицата - 38,8%, които искат да се подобри и ускори работата на МВР, съд и прокуратура. Следват гражданите, които са поставили необходимостта от приемане и налагане на по-строги мерки за извършителите на престъпления. На трето място –1/3 от изследваните лица са посочили, че за тях е важно правоохранителните органи, общината и другите институции да съдействат и сътрудничат на гражданите. Следват тези, които желаят да виждат по-често полицейско присъствие, да се промени цялостно работата на институциите и да насочат усилията си върху реалната превенция и разкриваемост на конвенционалната престъпност.
Повече от една пета от участниците в изследването са пожелали да има функциониращи доброволни отряди и да развиват собствени умения, така че да решават проблемите си сами. Това говори за изключително притеснителна тенденция за намаляване и оттегляне на доверието в институциите и реализиране на лична подготовка за сигурност, свързана със самоорганизирането на индивиди и групи, което може да доведе (а и най-вероятно води) до саморазправа. Според участниците в изследването е най-важно да се подобри взаимодействието между институциите (64,3%), което е изключително висок процент. 42,6% желаят да се сформират обществени съвети, част от участниците са пожелали да се предвидят мерки и инструменти за гражданско участие в изготвянето на стратегически документи.
Най-несигурни жителите на Велинград се чувстват в крайградските зони, спирки и терени на града, в парковете и градините, пешеходните пътеки и улиците. В частта „Друго“ е посочено, че граждани се чувстват несигурни по околовръстния път Велинград-Сърница и ул. „Никола Вапцаров“, „Г. Кирков“, натрупването на коли по улиците на града и липса на паркинг в центъра на кв. Чепино, немаркирането на пешеходните зони-зебри навреме, многото разкопани улици и др. Основните причини хората да се чувстват несигурни на посочените места са, че се събират хора, чието поведение се определя като рисково има лоши кучета , няма видеокамери и не са осветени, няма представители на органите на реда. Очакванията към общинските власти са да се монтира видеонаблюдение на обществените места и да се осветят по-добре крайните улици, обществените паркове и градинки.
Откроиха се няколко групи проблеми. Системната и продължителна липса на питейна вода (особено в кв. Каменица, както и замърсената питейна вода напоследък и в другите квартали), като тежък нерешен проблем са посочили повече от половината от участниците в изследването. Замърсяването на въздуха от горене на материали с висока концентрация на отровни вещества от сметища, жилищни отопления, сушилни и други инсталации са посочили 44,6 процента от запитаните. Нарушаването на нощната тишина и спокойствието на гражданите, вследствие на използване на музикални уредби над нормите за шум и след позволеното от общинската наредба време от хотели, ресторанти, махала Анезица и други места е проблем на 33,7% от гражданите, незаконното изсичане на дървета около и в града, уличните кучета, свободно пуснатите коне и липсата на зоополиция – 31,5%.
Кои са най-общо главните проблеми за решаване: Гражданите на Велинград се чувстват несигурни за себе си и за своите близки. Съществува тенденцията за влошаване на средата за сигурност в града. Полицията, но и общинската администрация ще играят основна роля за подобряване на средата за сигурност. Това трябва да е ясно в следващите стъпки при решаване на проблемите. Те са институциите, към които гражданите на града са обърнати с най-голямо очакване. Много висок е процентът на гражданите на града, които не вярват на никоя от институциите и разчитат само на себе си или на приятели на властови позиции. Прави впечатление, че най-голямото притеснение на велинградчани е да станат жертва на бездействие от страна на институциите. Следват кражба или грабеж, посегателство и нанасяне на телесна повреда.
Докладът с резултатите от изследването ще бъде внесен в Общински съвет - Велинград с предложение да бъде обсъден през първото тримесечие на 2019 г. Ще бъде внесено и предложение за съставяне на Общински съвет по сигурност.
Михаил Алексиев
Честит юбилей!
Георги Пашов – дългогодишен председател и сега почетен председател на Народно читалище „Васил Левски-1904“, председател на Дружеството за защита на Родопите във Велинград, основател и активен член на Дружба „Родина“, краевед и автор на ценни изследвания, книги и статии за историята и личностите на Чепинския край, навърши 90 години. Точно на рожденната му дата 8 ноември той получи поздравите и искреното уважение на много велинградчани.
На тържеството в ТИЦ първият поздрав бе от областния председател на БСП Георги Янчев. От името на общината юбилея му честити Марияна Зинкова. Директорката на Историческия музей Снежана Велева изброи заслугите на Георги Пашов към опазване на историческото наследство, поздрави го, че е „само на 90 години“ и животът продължава. Председателят на Дружба „Родина“ във Велинград Емил Моллов, директор на СУ „В. Левски“, прочете поздравителен адрес от акад. Георги Марков и националното ръководство на Дружба „Родина“. В писмото се казва, че 90-ият юбилей на Георги Пашов е празник на много българи, защото той е пример за истинско родолюбие, твърд борец за единение между българите християни и мохамедани, пример за достойно изживян живот. Цветя и поздрави поднесоха Мила Ушева и Мария Чорбаджиева, председател на ОНЧ „Св.св. Кирил и Методий-1905“ – съпругата и дъщерята на дългогодишния съратник на Георги Пашов адвокат Костадин Ушев. Отбелязан бе и още един юбилей – на Георги Василев-Джото, който навърши 80 години. Голяма част от тези години са отдадени на работата му като дългогодишен самодеец и председател на читалището в кв. Чепино. За приноса към развитието на Велинград и културната Георги Янчев му поднесе плакет и цветя.
Аплодисментите на залата изразиха почитта на хората към достолепната възраст и заслугите на юбилярите към родния край.
Велинградски летописи - подарък за 70-годишнината на Велинград
Велинградски летописи за периода от 1948 до 2018 г. – това е подаръкът на БСП за 70-годишнината на Велинград. Енциклопедичният сборник с емоционалното заглавие „Обичам те, Велинград“ стана факт благодарение на проект, финансиран от социалистическата партия, подчерта при представянето на новата книга лидерът на БСП – Велинград Георги Янчев.
Повече за сборника разказа Никола Делиев - един от неговите съставители начело с Михаил Алексиев. В работната група са хора, участвали активно при съставянето на първия том на Енциклопедия „Чепино“. Същият екип подготвя и втория том със заглавие „Кой кой е в Чепинското корито“, който ще има по-широк обхват и ще включва и информация за Ракитово, Костондово и Дорково.
Никола Делиев отбеляза, че в сборника „Обичам те, Велинград“ са биографирани 424 личности, значими за развитието на града ни в периода 1948-2018 г. Включени са още статии за годишнините на Велинград, за кметовете, управлявали през периода, резултати от изборите и др. Г-н Делиев отбеляза, че сборникът съдържа множество интересни факти и като пример посочи, че Велинград е населеното място с най-голям брой генерали в България. Сборникът е отпечатан в ограничен тираж, но се приемат поръчки и при нужда ще бъде направена допечатка. Пропуснали сме редица люде, които заслужават, но това са неволни грешки, подчерта Никола Делиев. Той поднесе извинения от името на целия редакционен екип и обеща, че имената на пропуснатите ще бъдат включени във втория том на енциклопенията. Михаил Алексиев също се присъедини към извиненията, като обясни, че обемът на работата е бил ограничен от бюджета по проекта. Другата причина са трудностите, свързани с намирането на информация. В днешното технологично време е лесно да се издири информация за по-младите велинградчани, но е трудно да се съберат данните за хората, живели и работили преди ерата на интернет.
Велинград е люлка на много личности, които са прославили не само родния си град, а и България, подчерта народният представител от БСП Йордан Младенов. Авторите получиха поздрави за труда си и от областния председател на БСП Петя Цанкова. Редакторът на сборника Райна Константинова отчете, че това е едно добро начало и пожела заедно да направят и издание за 100-годишнината на Велинград.
„Много говорим, малко пишем. Пишете!“, призова Никола Делиев. Защото това е начинът да я има историята на Велинград и на велинградчани. Елена Баева
Резултати от проведеното изследване за сигурността на велинградчани
През юни – октомври т.г. от сдружение „Граждански ценности“ се проведе изследване на чувството за сигурност у гражданите на Велинград, организирано по проект, утвърден от ОбС на БСП. Изследването е основополагащо и цели да постави началото и се направят първи стъпки в един дълъг процес за изпълнение на местни мерки за сигурност, основани на нуждите на жителите на града.
В проведените анкета, фокус групи и разговори участваха 258 души, от които 121 (46.9 %) мъже и 137 (53.1 %) жени. Най-голям е дялът на лицата на възраст над 60 години - 188 души (72.9 %). Делът на гражданите, които се чувстват несигурни за себе си и своите близки е много висок – това са 184 души (71,3%) от общия брой участници в изследването, докато тези, които се чувстват сигурни са 65 души (25.2 %). Според 142 участници в изследването има трайна тенденция за увеличаване на личната несигурност в сравнение с 2008 г. 66 души се чувстват еднакво несигурни, както през 2008, така и през 2018 г. 40,7 процента от анкетираните са били жертва или свидетел на престъпление в последните 5 години, като 9.8% са били и жертва и свидетел, 21,3% са били жертва на престъпление, а 29,5% са били и свидетели на престъпление. Делът на велинградчаните, които се страхуват, че ще станат жертва по причини, породени от бездействие на институциите е изключително голям –117 д. Тези, които се опасяват че може да станат жертва на кражба и грабеж са 100 д., на посегателство и нанасяне на телесна повреда – 98 д.
Най-разпознаваемите институция и тези, на която най-много се надяват гражданите са полицията, общинската администрация на Велинградска община, доброволни отряди, самоорганизирали се по места, пожарната безопасност. Прави силно впечатление , че тези, които не вярват на никого и разчитат само на себе си са 55 д. (21,3%). С най-ниско доверие по отношение на личната сигурност са Народното събрание и областната администрация. Най-голям е делът на лицата - 38,8%, които искат да се подобри и ускори работата на МВР, съд и прокуратура. Следват гражданите, които са поставили необходимостта от приемане и налагане на по-строги мерки за извършителите на престъпления. На трето място –1/3 от изследваните лица са посочили, че за тях е важно правоохранителните органи, общината и другите институции да съдействат и сътрудничат на гражданите. Следват тези, които желаят да виждат по-често полицейско присъствие, да се промени цялостно работата на институциите и да насочат усилията си върху реалната превенция и разкриваемост на конвенционалната престъпност.
Повече от една пета от участниците в изследването са пожелали да има функциониращи доброволни отряди и да развиват собствени умения, така че да решават проблемите си сами. Това говори за изключително притеснителна тенденция за намаляване и оттегляне на доверието в институциите и реализиране на лична подготовка за сигурност, свързана със самоорганизирането на индивиди и групи, което може да доведе (а и най-вероятно води) до саморазправа. Според участниците в изследването е най-важно да се подобри взаимодействието между институциите (64,3%), което е изключително висок процент. 42,6% желаят да се сформират обществени съвети, част от участниците са пожелали да се предвидят мерки и инструменти за гражданско участие в изготвянето на стратегически документи.
Най-несигурни жителите на Велинград се чувстват в крайградските зони, спирки и терени на града, в парковете и градините, пешеходните пътеки и улиците. В частта „Друго“ е посочено, че граждани се чувстват несигурни по околовръстния път Велинград-Сърница и ул. „Никола Вапцаров“, „Г. Кирков“, натрупването на коли по улиците на града и липса на паркинг в центъра на кв. Чепино, немаркирането на пешеходните зони-зебри навреме, многото разкопани улици и др. Основните причини хората да се чувстват несигурни на посочените места са, че се събират хора, чието поведение се определя като рисково има лоши кучета , няма видеокамери и не са осветени, няма представители на органите на реда. Очакванията към общинските власти са да се монтира видеонаблюдение на обществените места и да се осветят по-добре крайните улици, обществените паркове и градинки.
Откроиха се няколко групи проблеми. Системната и продължителна липса на питейна вода (особено в кв. Каменица, както и замърсената питейна вода напоследък и в другите квартали), като тежък нерешен проблем са посочили повече от половината от участниците в изследването. Замърсяването на въздуха от горене на материали с висока концентрация на отровни вещества от сметища, жилищни отопления, сушилни и други инсталации са посочили 44,6 процента от запитаните. Нарушаването на нощната тишина и спокойствието на гражданите, вследствие на използване на музикални уредби над нормите за шум и след позволеното от общинската наредба време от хотели, ресторанти, махала Анезица и други места е проблем на 33,7% от гражданите, незаконното изсичане на дървета около и в града, уличните кучета, свободно пуснатите коне и липсата на зоополиция – 31,5%.
Кои са най-общо главните проблеми за решаване: Гражданите на Велинград се чувстват несигурни за себе си и за своите близки. Съществува тенденцията за влошаване на средата за сигурност в града. Полицията, но и общинската администрация ще играят основна роля за подобряване на средата за сигурност. Това трябва да е ясно в следващите стъпки при решаване на проблемите. Те са институциите, към които гражданите на града са обърнати с най-голямо очакване. Много висок е процентът на гражданите на града, които не вярват на никоя от институциите и разчитат само на себе си или на приятели на властови позиции. Прави впечатление, че най-голямото притеснение на велинградчани е да станат жертва на бездействие от страна на институциите. Следват кражба или грабеж, посегателство и нанасяне на телесна повреда.
Докладът с резултатите от изследването ще бъде внесен в Общински съвет - Велинград с предложение да бъде обсъден през първото тримесечие на 2019 г. Ще бъде внесено и предложение за съставяне на Общински съвет по сигурност.
Михаил Алексиев
CopyRight Вестник "Темпо" ЕООД , Велинград 2023