

Това е кражба на нашия оркестър! Двете страни трябва да се съберат!
Публикувано на 20 Nov 2018 09:20
Вечерта на 16 ноември 2018 г. в НЧ “Отец Паисий-1893” се проведе среща под наслов “Истината за Духовия оркестър”. Тя бе организирана от Читалищното настоятелство (ЧН), което отправи покана към родителите на музикантите и мажоретките и към всички заинтересовани за бъдещето на оркестъра. За съжаление, въпреки поканата в залата не дойдоха кметът Костадин Коев, преподавателите от музикалната школа, част от родителите. Разбра се, че кметът се е извинил, че е невъзможно да присъства и предлага срещата да бъде повторена на 22 ноември, от 17 часа, отново в читалището.
Ще има следващи срещи и разговори, защото сме изправени пред сериозна ситуация, каза в началото председателят на НЧ “Отец Паисий-1893” Силвена Байракова. Тя подчерта, че най-страшното, което би могло да се случи днес, е апатията, но събирането на толкова много хора показва, че традицията на оркестъра е жива и ще се предава от поколение на поколение.
От десетилетия оркестърът е част от дейностите на читалището, но в момента ЧН е поставено пред свършен факт по повод неофициалната информация за създаването на “Общински младежки духов оркестър - Велинград”, което бе оповестено във фейсбук. Читалището не се е отказало и няма да се откаже от музикалната школа, духовия оркестър и мажоретния състав, категорична бе С. Байракова.
В пространно изложение тя потърси отговор на въпроса “Какво се случи?”, като проследи събитията от извънредното общо събрание на читалището в края на месец май до момента във връзка с диригента Велислав Стоянов. По думите й проведените разговори са показали, че има разминаване във визиите за развитие на оркестъра на диригента и ЧН, а в периода преди официалното вписване на ЧН на 1 октомври и тотална липса на комуникация. Като пример С. Байракова посочи отказа за участие в деня на духовите оркестри по време на Празниците на културата, който е без прецедент. Има ли право работодателят да изисква режим на работа, качество и отговорност, попита г-жа Байракова и отхвърли обвиненията, че ЧН е прекратило договора с В. Стоянов, защото такъв договор не е бил предоставени нито от него, нито от счетоводството.
На обвиненията, че неподновявайки отношенията с диригента, ЧН е поставило пред свършен факт родителите, председателката обясни, че е имало уговорена среща с тях, но нейни професионални ангажименти са попречили да се случи веднага. Междувременно диригентът Огнян Митонов, който вече репетира с хор “Н. Гяуров”, е имал нагласата да поеме и оркестъра, за бъде обединяващата фигура, която да осигури координация между двата състава. Г-жа Байракова заяви, че за нея е било изненада, че 2 дни след разговор с Катерина Мирчева (преподавател в музикалната школа и директор на ЦПЛР-ОДК), е узнала, че започва подписка срещу новото ЧН и в подкрепа на диригента Велислав Стоянов. “Защо двама преподаватели в музикалната школа - г-жа Мирчева и г-жа Ланджова така промениха отношението си не зная”, каза С. Байракова и допълни, че вярва в абсолютното право на ръководството да реши с кого ще работи и че оказването на натиск не може да доведе до нищо добро. Чудесно е, че родителите и преподавателите имат отношение и мнение, но решението и отговорността остават на ЧН и председателя, те понасят и всички негативи, когато работата не върви.
Г-жа Байракова сподели, че за организираната от К. Мирчева среща с родителите и кмета е научила не от нея, а от кмета К. Коев. На самата среща била изненадана от виковете и агресията и запита какъв модел на поведение задаваме на децата и младежите и докъде се простира силата на аргумента “Децата искат”.
Читалището в лицето на ЧН ще продължи традицията да пази името на оркестъра като емблема на Велинград и ще продължи да има високи изисквания към каечството на работа в оркестъра и музикалната школа. Никой не е казал, че отстояването на правилните решения ще е лесно, но това е наш дълг, завърши Силвена Байракова.
Веднага от залата заваляха въпросите от мажоретки и музиканти: “Какво ще се случи с нас? С кой диригент ще работим? Как ще има мажоретен състав без оркестър? Как ще се разберем с другите, като не присъстват и не искат да ни чуят?” Г-жа Байракова отговори, че ако идеята на ЧН се споделя от бивши и настоящи музиканти, то ще се сформира ядрото на оркестъра. Ако има широка подкрепа, диригент ще бъде маестро Митонов. Няма да стане бързо и лесно, зависи и от това доколко местната общност би помогнала, подчерта тя.
Чуха се и още изказвания, ето части от тях:
Биляна Масларова, ръководител на мажоретния състав: “Това, което се случи, е кражба на нашия оркестър. Решението е подпомогнато и от Община Велинград. Кметът К. Коев е чул мнения на деца и родители, но не е чул и нашето мнение. Кой е дал името “Общински духов оркестър Велинград”? Къде отива мажоретният състав, който винаги е бил едно цяло с оркестъра?
Георги Янчев, общински съветник: Дано не ни слуша Димитър Мечев какво срамно нещо се случва в момента! Духовият оркестър е бил към училището и към читалището, но никога не е бил към общината! Кой си позволи да създаде общински оркестър без решение на Общинския съвет? Някой се подиграва с името на Димитър Мечев, с историята и с града. Ако е вярно, че от репетиционнта зала са изчезнали столове и инструменти, това е престъпление. Изумен съм защо разбиваме емблемата на Велинград. К. Мирчева като иска да е диригент, да си направи частен оркестър. Думата “общински” върви с финансиране, каквото никой не е решил.
Мария Полежанска, бивш директор на СУ “Св.св. Кирил и Методий”: Читалището заедно с училището доведоха до възхода на оркестъра. Дали ще има два оркестъра страшно много зависи от нас. От 3 години оркестърът е в състояние на загиване. Преди години аз като директор предложих музикалната школа да мине към ОДК и сега това е резултатът. Себе си обвинявам за това. Предлагам кметът незабавно да се намеси и всичко взето да се върне в читалището. Кметът незабавно да изрази публично своята позиция. Общинските съветници незабавно да внесат питане в Общинския съвет дали има решение за създаване на общински оркестър. Много лесно се събаря построена сграда, трудно се пълни с дейност и с разум.
Али Мареков, председател на Общинския съвет: Няма решение на Общинския съвет за създаване на общински оркестър. Ние нямаме право да се месим в дейността на читалищата, можем само да помагаме. Политиката тук няма никакво място!
На финала на срещата от родители дойде призивът “Трябва двете страни да се съберат!”. Наистина трябва! От дълго време в НЧ “Отец Паисий-1893” е време за диалог - може да е скандално, да боли, да доведе до нови трусове, но най-после да се ГОВОРИ ОТКРИТО. Докато разговорите са само зад кулисите, на сцената ще празно, тъмно и много тъжно. Новата среща на 22 ноември е шанс разговорът да започне - не с делене на оркестъра, не с преброяване на подписки, не със събиране на отломки, а с градене на мостове. Голям изпит за кмета К. Коев, за председателя С. Байракова и читалищните настоятели, за преподавателите в музикалната школа, за родителите. И не само за тях, защото всички сме на изпит пред хората, създали читалището и пред децата, които са бъдещето на оркестъра-емблема на нашия град.
Елена Баева
Позиция на преподавателите от Музикалната школа към духовия оркестър
В Музикалната школа работят преподаватели с висше музикално образование, трима от които са от Велинград, а двама от Пловдив. Преподавателите от нашия град са бивши оркестранти, израснали в НЧ „Отец Паисий-1893“.
След доброволното напускане на диригента Димитър Лазаров оркестърът се състоеше от 8 оркестранти, на повечето от които предстоеше завършване на 12. клас и съответно напускане на оркестъра. През последните 10 години задължение на г-н Лазаров беше да обучава и подготвя деца по инструментите тромбон, туба, тенор, баритон, за които той получаваше хонорар. През този период няма подготвен нито един тромбон, тенор или баритон. Липсваше всякаква екипна работа с преподавателите и не желаеше новоподготвени от школата деца да влизат в оркестъра. Поради тези причини много деца напуснаха оркестъра и школата.
Благодарение на диригента Велислав Стоянов, който с голям ентусиазъм и енергия работеше с децата, оркестърът стъпи на крака. Диригент, преподаватели и оркестранти бяхме един екип. За тази една година в състава влязоха много нови музиканти, обучени в музикалната школа и се обогати репертоара. Диригентът предложи пред настоятелството нова стратегия за развитие на оркестъра, включваща поставянето на пиеси, специално написани за състава от най-изявените български композитори в момента като Ангел Заберски, Михаил Йосифов и др. Ние, преподавателите, заставаме зад тази позиция Смятаме, че това е ново и модерно виждане за развитието на младежкия оркестър и ще обогати репертоара и музикалната култура.
След проведената среща с родители, деца, оркестранти, преподаватели и представители на читалището и кмета на Община Велинград последва незабавен отговор от страна на читалищното ръководство, че работата с диригента Велислав Стоянов категорично ще бъде прекратена.
Въпреки многобройните опити на новото читалищно настоятелство да саботира творческия процес при вече започналия нов репетиционен сезон – оркестърът продължава дейността си! Децата доброволно и с желание посещават репетиции и уроци в Музикалната школа и е време новото ръководство на читалището да преосмисли действията си.
Ние сме тези, които, въпреки всички финансови и организационни затруднения от страна на читалището, съхраняваме половин вековната традиция, която други безотговорно се опитват да разбият.
Вървят две подписки
През изтеклата седмица във Велинград започнаха две подписки, свързани със съдбата на Духовия оркестър. Бивши музиканти инициираха подписка в подкрепа на запазването на Представителния младежки духов оркестър с мажоретен състав “Димитър Мечев” към НЧ “Отец Паисий-1893”. Инициативата бе обявена по време на срещата в читалището на 16 ноември и много от присъстващите сложиха своя подпис в нейна подкрепа. Биляна Масларова, ръководител на мажоретния състав, съобщи, че подписката е подкрепа за съхраняването и развитието на оркестъра, за опазване на неговите традиции като част от културното наследство и емблема на Велинград.
В същото време започна и подписка в подкрепа на преминаването на оркестъра към Община Велинград, на преподавателите от музикалната школа и диригента Велислав Стоянов. Чрез тази подписка настоящи музиканти обявяват, че уважават диригента си, защото им е показал как се прави истинска музика. Те благодарят на кмета Костадин Коев, който им е обещал да им предостави нови инструменти. Организаторите съобщиха, че към 16 ноември 2018 г. са събрали 354 подписа.
Темпо
Ще има следващи срещи и разговори, защото сме изправени пред сериозна ситуация, каза в началото председателят на НЧ “Отец Паисий-1893” Силвена Байракова. Тя подчерта, че най-страшното, което би могло да се случи днес, е апатията, но събирането на толкова много хора показва, че традицията на оркестъра е жива и ще се предава от поколение на поколение.
От десетилетия оркестърът е част от дейностите на читалището, но в момента ЧН е поставено пред свършен факт по повод неофициалната информация за създаването на “Общински младежки духов оркестър - Велинград”, което бе оповестено във фейсбук. Читалището не се е отказало и няма да се откаже от музикалната школа, духовия оркестър и мажоретния състав, категорична бе С. Байракова.
В пространно изложение тя потърси отговор на въпроса “Какво се случи?”, като проследи събитията от извънредното общо събрание на читалището в края на месец май до момента във връзка с диригента Велислав Стоянов. По думите й проведените разговори са показали, че има разминаване във визиите за развитие на оркестъра на диригента и ЧН, а в периода преди официалното вписване на ЧН на 1 октомври и тотална липса на комуникация. Като пример С. Байракова посочи отказа за участие в деня на духовите оркестри по време на Празниците на културата, който е без прецедент. Има ли право работодателят да изисква режим на работа, качество и отговорност, попита г-жа Байракова и отхвърли обвиненията, че ЧН е прекратило договора с В. Стоянов, защото такъв договор не е бил предоставени нито от него, нито от счетоводството.
На обвиненията, че неподновявайки отношенията с диригента, ЧН е поставило пред свършен факт родителите, председателката обясни, че е имало уговорена среща с тях, но нейни професионални ангажименти са попречили да се случи веднага. Междувременно диригентът Огнян Митонов, който вече репетира с хор “Н. Гяуров”, е имал нагласата да поеме и оркестъра, за бъде обединяващата фигура, която да осигури координация между двата състава. Г-жа Байракова заяви, че за нея е било изненада, че 2 дни след разговор с Катерина Мирчева (преподавател в музикалната школа и директор на ЦПЛР-ОДК), е узнала, че започва подписка срещу новото ЧН и в подкрепа на диригента Велислав Стоянов. “Защо двама преподаватели в музикалната школа - г-жа Мирчева и г-жа Ланджова така промениха отношението си не зная”, каза С. Байракова и допълни, че вярва в абсолютното право на ръководството да реши с кого ще работи и че оказването на натиск не може да доведе до нищо добро. Чудесно е, че родителите и преподавателите имат отношение и мнение, но решението и отговорността остават на ЧН и председателя, те понасят и всички негативи, когато работата не върви.
Г-жа Байракова сподели, че за организираната от К. Мирчева среща с родителите и кмета е научила не от нея, а от кмета К. Коев. На самата среща била изненадана от виковете и агресията и запита какъв модел на поведение задаваме на децата и младежите и докъде се простира силата на аргумента “Децата искат”.
Читалището в лицето на ЧН ще продължи традицията да пази името на оркестъра като емблема на Велинград и ще продължи да има високи изисквания към каечството на работа в оркестъра и музикалната школа. Никой не е казал, че отстояването на правилните решения ще е лесно, но това е наш дълг, завърши Силвена Байракова.
Веднага от залата заваляха въпросите от мажоретки и музиканти: “Какво ще се случи с нас? С кой диригент ще работим? Как ще има мажоретен състав без оркестър? Как ще се разберем с другите, като не присъстват и не искат да ни чуят?” Г-жа Байракова отговори, че ако идеята на ЧН се споделя от бивши и настоящи музиканти, то ще се сформира ядрото на оркестъра. Ако има широка подкрепа, диригент ще бъде маестро Митонов. Няма да стане бързо и лесно, зависи и от това доколко местната общност би помогнала, подчерта тя.
Чуха се и още изказвания, ето части от тях:
Биляна Масларова, ръководител на мажоретния състав: “Това, което се случи, е кражба на нашия оркестър. Решението е подпомогнато и от Община Велинград. Кметът К. Коев е чул мнения на деца и родители, но не е чул и нашето мнение. Кой е дал името “Общински духов оркестър Велинград”? Къде отива мажоретният състав, който винаги е бил едно цяло с оркестъра?
Георги Янчев, общински съветник: Дано не ни слуша Димитър Мечев какво срамно нещо се случва в момента! Духовият оркестър е бил към училището и към читалището, но никога не е бил към общината! Кой си позволи да създаде общински оркестър без решение на Общинския съвет? Някой се подиграва с името на Димитър Мечев, с историята и с града. Ако е вярно, че от репетиционнта зала са изчезнали столове и инструменти, това е престъпление. Изумен съм защо разбиваме емблемата на Велинград. К. Мирчева като иска да е диригент, да си направи частен оркестър. Думата “общински” върви с финансиране, каквото никой не е решил.
Мария Полежанска, бивш директор на СУ “Св.св. Кирил и Методий”: Читалището заедно с училището доведоха до възхода на оркестъра. Дали ще има два оркестъра страшно много зависи от нас. От 3 години оркестърът е в състояние на загиване. Преди години аз като директор предложих музикалната школа да мине към ОДК и сега това е резултатът. Себе си обвинявам за това. Предлагам кметът незабавно да се намеси и всичко взето да се върне в читалището. Кметът незабавно да изрази публично своята позиция. Общинските съветници незабавно да внесат питане в Общинския съвет дали има решение за създаване на общински оркестър. Много лесно се събаря построена сграда, трудно се пълни с дейност и с разум.
Али Мареков, председател на Общинския съвет: Няма решение на Общинския съвет за създаване на общински оркестър. Ние нямаме право да се месим в дейността на читалищата, можем само да помагаме. Политиката тук няма никакво място!
На финала на срещата от родители дойде призивът “Трябва двете страни да се съберат!”. Наистина трябва! От дълго време в НЧ “Отец Паисий-1893” е време за диалог - може да е скандално, да боли, да доведе до нови трусове, но най-после да се ГОВОРИ ОТКРИТО. Докато разговорите са само зад кулисите, на сцената ще празно, тъмно и много тъжно. Новата среща на 22 ноември е шанс разговорът да започне - не с делене на оркестъра, не с преброяване на подписки, не със събиране на отломки, а с градене на мостове. Голям изпит за кмета К. Коев, за председателя С. Байракова и читалищните настоятели, за преподавателите в музикалната школа, за родителите. И не само за тях, защото всички сме на изпит пред хората, създали читалището и пред децата, които са бъдещето на оркестъра-емблема на нашия град.
Елена Баева
Позиция на преподавателите от Музикалната школа към духовия оркестър
В Музикалната школа работят преподаватели с висше музикално образование, трима от които са от Велинград, а двама от Пловдив. Преподавателите от нашия град са бивши оркестранти, израснали в НЧ „Отец Паисий-1893“.
След доброволното напускане на диригента Димитър Лазаров оркестърът се състоеше от 8 оркестранти, на повечето от които предстоеше завършване на 12. клас и съответно напускане на оркестъра. През последните 10 години задължение на г-н Лазаров беше да обучава и подготвя деца по инструментите тромбон, туба, тенор, баритон, за които той получаваше хонорар. През този период няма подготвен нито един тромбон, тенор или баритон. Липсваше всякаква екипна работа с преподавателите и не желаеше новоподготвени от школата деца да влизат в оркестъра. Поради тези причини много деца напуснаха оркестъра и школата.
Благодарение на диригента Велислав Стоянов, който с голям ентусиазъм и енергия работеше с децата, оркестърът стъпи на крака. Диригент, преподаватели и оркестранти бяхме един екип. За тази една година в състава влязоха много нови музиканти, обучени в музикалната школа и се обогати репертоара. Диригентът предложи пред настоятелството нова стратегия за развитие на оркестъра, включваща поставянето на пиеси, специално написани за състава от най-изявените български композитори в момента като Ангел Заберски, Михаил Йосифов и др. Ние, преподавателите, заставаме зад тази позиция Смятаме, че това е ново и модерно виждане за развитието на младежкия оркестър и ще обогати репертоара и музикалната култура.
След проведената среща с родители, деца, оркестранти, преподаватели и представители на читалището и кмета на Община Велинград последва незабавен отговор от страна на читалищното ръководство, че работата с диригента Велислав Стоянов категорично ще бъде прекратена.
Въпреки многобройните опити на новото читалищно настоятелство да саботира творческия процес при вече започналия нов репетиционен сезон – оркестърът продължава дейността си! Децата доброволно и с желание посещават репетиции и уроци в Музикалната школа и е време новото ръководство на читалището да преосмисли действията си.
Ние сме тези, които, въпреки всички финансови и организационни затруднения от страна на читалището, съхраняваме половин вековната традиция, която други безотговорно се опитват да разбият.
Вървят две подписки
През изтеклата седмица във Велинград започнаха две подписки, свързани със съдбата на Духовия оркестър. Бивши музиканти инициираха подписка в подкрепа на запазването на Представителния младежки духов оркестър с мажоретен състав “Димитър Мечев” към НЧ “Отец Паисий-1893”. Инициативата бе обявена по време на срещата в читалището на 16 ноември и много от присъстващите сложиха своя подпис в нейна подкрепа. Биляна Масларова, ръководител на мажоретния състав, съобщи, че подписката е подкрепа за съхраняването и развитието на оркестъра, за опазване на неговите традиции като част от културното наследство и емблема на Велинград.
В същото време започна и подписка в подкрепа на преминаването на оркестъра към Община Велинград, на преподавателите от музикалната школа и диригента Велислав Стоянов. Чрез тази подписка настоящи музиканти обявяват, че уважават диригента си, защото им е показал как се прави истинска музика. Те благодарят на кмета Костадин Коев, който им е обещал да им предостави нови инструменти. Организаторите съобщиха, че към 16 ноември 2018 г. са събрали 354 подписа.
Темпо
CopyRight Вестник "Темпо" ЕООД , Велинград 2023