

Какво (не) свърши общината за 10 години на Клептуза
Публикувано на 04 Dec 2018 09:22
Клептуза е една от вечните теми на Велинград. С днешна дата отново актуална, защото по предложение на кмета Костадин Коев на 27 септември 2018 г. Общинският съвет единодушно взе решение за провеждане на обществено обсъждане на “Визия на парк Клептуза”. Общината има идеен проект, който предвижда Клептуза да стане паркова зона с фонтани и водни атракции, но без търговска дейност и без двете стари сгради, които да бъдат разрушени.
Велинградчани все по-често задават въпроса кога ще бъде общественото обсъждане. Първоначалното решение на Общинския съвет създаде впечатлението, че процедурата ще бъде максимално бърза. Съветниците включиха в текста клауза за “предварително изпълнение”, каквато законът позволява, ако от забавянето произтичат неблагоприятни последици за живота и здравето на населението. Областният управител Стефан Мирев оспори необходимостта от предварително изпълнение, а съдът постанови, че този текст отпада, но останалата част от решението остава в сила. На последната си пресконференция този месец кметът К. Коев отговори, че датата за общественото обсъждане ще бъде в средата на декември. Декември вече започна, а идейният проект все още не е обявен на сайта на общината, за да могат хората да се запознаят с всички детайли от предложението. Няма и насрочена дата за провеждане на обществено обсъждане.
Към момента активни по темата за бъдещето на Клептуза са гражданите - Инициативният комитет “Да поработим за Велинград” събира подписи под петиция за запазване на Клептуза като парк, но и запазване на двете стари общински сгради и превръщането им в музейна експозиция.
В очакване процедурата по общественото обсъждане да бъде задвижена, ще припомним по-важните факти, свързани с Клептуза от последните 10 години - отрязъкът от време, откакто Клептуза отново е общинска собственост. Какво свърши и какво не свърши общината:
23 април 2008 г.: ДЪРЖАВАТА ВРЪЩА КЛЕПТУЗА НА ОБЩИНАТА
На 23 април 2008 г. тогавашният областен управител Ангел Чолаков връчи на тогавашния кмет Иван Лебанов заповед, с която прехвърля собствеността върху 25 870 кв.м. и прилежащите им масивни сгради от държавата на община Велинград. Общината губи собствеността през 1988 г., когато Градският народен съвет взима решение за съвместна дейност между общината и Ловно стопанство “Чепино”. Идеята била ловното стопанство да предлага дивечово месо и риба, за да привлича клиенти и затова двата ресторанта се прехвърлят от уставния капитал на общинското “Обществено хранене” в уставния капитал на Горското стопанство - Велинград. Близо 20 години продължиха административните и съдебни битки на общината да си върне Клептуза като емблемата на Велинград, но в крайна сметка се увенчаха с успешен край. Няма да продаваме и няма да подаряваме, Клептуза ще остане общинска собственост и ще върнем достойния облик на символа на Велинград, каза на церемонията край езерото кметът Иван Лебанов.
Първата по-съществена стъпка за положителна промяна в облика на Клептуза бе през 2010 г. Тогава паркът бе включен в големия европейски проект за облагородяването на паркове във Велинград (паркът около извора Клептуза е общинска собственост още от началото на 20 век, тъй като е бил част от общинската гора). По проекта бяха направени алеи, детски площадки, озеленяване, но наред с новите придобивки остана голямото разочарование, че в парк Клептуза не бе предвидена и изградена система за напояване на зелените площи. А без вода парк и зеленина се поддържат трудно, както сме свидетели вече години наред.
Минаха още 4 години, докато общината предприеме следваща стъпка за Клептуза:
14 февруари 2014 г.: СТАРТ НА КОНКУРСА ЗА ИДЕЕН ПРОЕКТ ЗА КЛЕПТУЗА
За първи път общината взе решение за обявяване на конкурс, който да бъде своеобразно състезание на идеи за бъдещето на Клептуза. Според решението на местния парламент идейният проект трябва да намери баланс между традицията и бъдещето. Двете съществуващи сгради трябва да бъдат запазени и обновени или съборени и изградени в същите петна. Важно условие в конкурса е, че тъй като част от Клептуза е защитената зона на карстовия извор, няма да се увеличава застроената площ на съществуващите сгради. Идейният проект трябва да разработи решения за ресторантски комплекс с малка хотелска част, паркинг с минимум 20 паркоместа, изнесена сцена за културни изяви, възможности за спортни състезания и атракции.
Процедурата предвижда за разглеждане на конкурсните предложения и документи да бъде сформирана техническа комисия от представители на общината, граждански и неправителствени организации. Класирането на идейните проекти ще бъде извършено от жури с участието на специалисти архитекти, инженери и юрист. А преди журито да вземе крайното си решение всички идейни проекти да бъдат представени на изложба, която ще завърши с публично обсъждане - целта е своето мнение да изразят и всички велинградчани, които се вълнуват от съдбата и бъдещето на Клептуза.
Предвидени са и парични награди за класираните на първите три места участници в конкурса. За първо място наградата е в размер на 5000 лева, за второ - 3000 лева и за трето - 2000 лева. Спечелият конкурса ще получи правото да изготви работния проект за реконструкция и обновяване на Клептуза.
С кметска заповед от 7 април е определен съставът на журито: проф. д-р арх. Бойко Кадинов - преподавател от катедра “Обществени сгради” в Университета по архитектура, геодезия и строителство (УАГС) - София, проф. д-р арх. Асен Писарски - декан на Археологическия факултет в УАГС, Йордан Аршинков - юрист и общински съветник, главният архитект на Община Велинград Тодор Енев и инж. Тодор Енев - председател на КИИП - Пазарджик.
В конкурса участват 5 предложения. С идейни проекти се състезават арх. Георги Сарамбелиев от Пазарджик, “Арх и арт - Тулешков, Стойчева” от София, арх. Галин Василев от София, арх. Васил Спасов от Варна, инж. Любомир Ангелов от София и арх. Милен Арнаудов от Бургас. Общо е мнението, че и петте колектива от специалисти са спазили условието за проект, който едновременно да пази традицията и да предложи нещо ново за посетителите. Повечето от проектите запазват съществуващите две сгради над горното езеро, като ги осъвременяват и предвиждат втори етаж с хотелска или ресторантска част. Сред най-атрактивните нови идеи са кула с пеещ часовник, амфитеатър с голям екран в долното езеро, плаващо барбекю, много фонтани, озеленени ресторантски тераси над водата, нови алеи и мостове и още ред атракции.
На 30 май професионалното жури взе решение, че не присъжда първо място в конкурса, като основните причини са две: първо, авторите на всички проекти не са спазили максимално изискването да не се увеличава застрояването в защитената карстова местност и второ, всички проекти предвиждат хотелска част с 3 етажа, а по задание трябва да има малка хотелска част с 1-2 апартамента и няколко стаи. Според специалистите инженери-конструктори 3-етажна хотелска част ще изисква да се копае много по-надолу, а карстовият извор не позволява дълбоко фундиране. На второ място журито класира проекта на арх. Милен Арнаудов от Бургас, който е с най-малка инвазия на Клептуза и предлааг широка и оригинална гама от атракции: стъклени панели над водопада, плаващо барбекю, амфитеатрална сцена с екран, която дава богати възможности за различни културни събития. Журито присъжда две трети награди: на колектива на арх. Цеков, арх. Спасова и арх. Цукова от Варна и на “Арх и арт - арх. Тулешков и арх. Стойчева” от Пазарджик.
Реакцията на участниците заради неприсъденото първо място е нееднозначна. Чуват се намерения за сезиране на Комисията за защита на конкуренцията, но до реални жалби не се стига.
След решението, че в конкурса няма победител, общината не прави предложение към класирания на второ място бургаски архитект да направи работен проект. Не се случва и многократно обещаното обществено обсъждане, на което думата да си кажат гражданите на Велинград. Започнал с амбицията да чертае нов облик на Клептуза, конкурсът приключва без работещо решение. А бъдещето на Клептуза се отлага за след поредните местни избори...
ОБЕЩАНИЕ ЗА НОВИЯ МАНДАТ: “СПЕЦИАЛЕН СТАТУТ И СТРАТЕГИЯ ЗА ЕЗЕРОТО КЛЕПТУЗА”
През есента на 2015 г. за кмет на община Велинград е избран Костадин Коев. Част от предизборната управленска програма на издигналата го партия ГЕРБ е точката “Специален статут и стратегия за езерото Клептуза”. В първата година от мандата “горещите картофи” от предишното управление са много и Клептуза не е на дневен ред. През март 2017 г. общината обявява старите сгради на Клептуза за опасни и поставя табели и заграждения, които обаче са премахнати, а спорните търговски обекти продължават своята дейност. През май кметът излиза с предложение за “опаковане” на сградите, но то не е осъществено. През юни Сдружението на хотелиерите и ресторантьорите бие тревога, че Клептуза трябва да има нова визия за предстоящите през 2018 г. годишнини - 70 г. от създаването и 10 г. от обявяването на Велинград за СПА столица на Балканите. От СХР предлагат общината да даде на концесия част от парковете и Клептуза, но идеята среща обществен отпор и не е приета. През август 2017 г. кметът К. Коев обявява, че решение за Клептуза ще се търси след края на активния летен сезон. Въпреки това през 2018 г. Велинград посреща двата юбилея без значими промени на Клептуза, но след празниците на 1 и 2 септември в края на същия месец Общинският съвет взе решение за обществено обсъждане.
Засега специален статут и стратегия за езерото Клептуза не са обявени. Върви дело за законността на част от търговските обекти. А най-голямата опасност е, че толкова дълго чаканите решения за Клептуза ще се взимат в година на местни избори. Историята, включително историята на Клептуза през последните 10 г., показва, че в такива години много се обещава.
Елена Баева
Велинградчани все по-често задават въпроса кога ще бъде общественото обсъждане. Първоначалното решение на Общинския съвет създаде впечатлението, че процедурата ще бъде максимално бърза. Съветниците включиха в текста клауза за “предварително изпълнение”, каквато законът позволява, ако от забавянето произтичат неблагоприятни последици за живота и здравето на населението. Областният управител Стефан Мирев оспори необходимостта от предварително изпълнение, а съдът постанови, че този текст отпада, но останалата част от решението остава в сила. На последната си пресконференция този месец кметът К. Коев отговори, че датата за общественото обсъждане ще бъде в средата на декември. Декември вече започна, а идейният проект все още не е обявен на сайта на общината, за да могат хората да се запознаят с всички детайли от предложението. Няма и насрочена дата за провеждане на обществено обсъждане.
Към момента активни по темата за бъдещето на Клептуза са гражданите - Инициативният комитет “Да поработим за Велинград” събира подписи под петиция за запазване на Клептуза като парк, но и запазване на двете стари общински сгради и превръщането им в музейна експозиция.
В очакване процедурата по общественото обсъждане да бъде задвижена, ще припомним по-важните факти, свързани с Клептуза от последните 10 години - отрязъкът от време, откакто Клептуза отново е общинска собственост. Какво свърши и какво не свърши общината:
23 април 2008 г.: ДЪРЖАВАТА ВРЪЩА КЛЕПТУЗА НА ОБЩИНАТА
На 23 април 2008 г. тогавашният областен управител Ангел Чолаков връчи на тогавашния кмет Иван Лебанов заповед, с която прехвърля собствеността върху 25 870 кв.м. и прилежащите им масивни сгради от държавата на община Велинград. Общината губи собствеността през 1988 г., когато Градският народен съвет взима решение за съвместна дейност между общината и Ловно стопанство “Чепино”. Идеята била ловното стопанство да предлага дивечово месо и риба, за да привлича клиенти и затова двата ресторанта се прехвърлят от уставния капитал на общинското “Обществено хранене” в уставния капитал на Горското стопанство - Велинград. Близо 20 години продължиха административните и съдебни битки на общината да си върне Клептуза като емблемата на Велинград, но в крайна сметка се увенчаха с успешен край. Няма да продаваме и няма да подаряваме, Клептуза ще остане общинска собственост и ще върнем достойния облик на символа на Велинград, каза на церемонията край езерото кметът Иван Лебанов.
Първата по-съществена стъпка за положителна промяна в облика на Клептуза бе през 2010 г. Тогава паркът бе включен в големия европейски проект за облагородяването на паркове във Велинград (паркът около извора Клептуза е общинска собственост още от началото на 20 век, тъй като е бил част от общинската гора). По проекта бяха направени алеи, детски площадки, озеленяване, но наред с новите придобивки остана голямото разочарование, че в парк Клептуза не бе предвидена и изградена система за напояване на зелените площи. А без вода парк и зеленина се поддържат трудно, както сме свидетели вече години наред.
Минаха още 4 години, докато общината предприеме следваща стъпка за Клептуза:
14 февруари 2014 г.: СТАРТ НА КОНКУРСА ЗА ИДЕЕН ПРОЕКТ ЗА КЛЕПТУЗА
За първи път общината взе решение за обявяване на конкурс, който да бъде своеобразно състезание на идеи за бъдещето на Клептуза. Според решението на местния парламент идейният проект трябва да намери баланс между традицията и бъдещето. Двете съществуващи сгради трябва да бъдат запазени и обновени или съборени и изградени в същите петна. Важно условие в конкурса е, че тъй като част от Клептуза е защитената зона на карстовия извор, няма да се увеличава застроената площ на съществуващите сгради. Идейният проект трябва да разработи решения за ресторантски комплекс с малка хотелска част, паркинг с минимум 20 паркоместа, изнесена сцена за културни изяви, възможности за спортни състезания и атракции.
Процедурата предвижда за разглеждане на конкурсните предложения и документи да бъде сформирана техническа комисия от представители на общината, граждански и неправителствени организации. Класирането на идейните проекти ще бъде извършено от жури с участието на специалисти архитекти, инженери и юрист. А преди журито да вземе крайното си решение всички идейни проекти да бъдат представени на изложба, която ще завърши с публично обсъждане - целта е своето мнение да изразят и всички велинградчани, които се вълнуват от съдбата и бъдещето на Клептуза.
Предвидени са и парични награди за класираните на първите три места участници в конкурса. За първо място наградата е в размер на 5000 лева, за второ - 3000 лева и за трето - 2000 лева. Спечелият конкурса ще получи правото да изготви работния проект за реконструкция и обновяване на Клептуза.
С кметска заповед от 7 април е определен съставът на журито: проф. д-р арх. Бойко Кадинов - преподавател от катедра “Обществени сгради” в Университета по архитектура, геодезия и строителство (УАГС) - София, проф. д-р арх. Асен Писарски - декан на Археологическия факултет в УАГС, Йордан Аршинков - юрист и общински съветник, главният архитект на Община Велинград Тодор Енев и инж. Тодор Енев - председател на КИИП - Пазарджик.
В конкурса участват 5 предложения. С идейни проекти се състезават арх. Георги Сарамбелиев от Пазарджик, “Арх и арт - Тулешков, Стойчева” от София, арх. Галин Василев от София, арх. Васил Спасов от Варна, инж. Любомир Ангелов от София и арх. Милен Арнаудов от Бургас. Общо е мнението, че и петте колектива от специалисти са спазили условието за проект, който едновременно да пази традицията и да предложи нещо ново за посетителите. Повечето от проектите запазват съществуващите две сгради над горното езеро, като ги осъвременяват и предвиждат втори етаж с хотелска или ресторантска част. Сред най-атрактивните нови идеи са кула с пеещ часовник, амфитеатър с голям екран в долното езеро, плаващо барбекю, много фонтани, озеленени ресторантски тераси над водата, нови алеи и мостове и още ред атракции.
На 30 май професионалното жури взе решение, че не присъжда първо място в конкурса, като основните причини са две: първо, авторите на всички проекти не са спазили максимално изискването да не се увеличава застрояването в защитената карстова местност и второ, всички проекти предвиждат хотелска част с 3 етажа, а по задание трябва да има малка хотелска част с 1-2 апартамента и няколко стаи. Според специалистите инженери-конструктори 3-етажна хотелска част ще изисква да се копае много по-надолу, а карстовият извор не позволява дълбоко фундиране. На второ място журито класира проекта на арх. Милен Арнаудов от Бургас, който е с най-малка инвазия на Клептуза и предлааг широка и оригинална гама от атракции: стъклени панели над водопада, плаващо барбекю, амфитеатрална сцена с екран, която дава богати възможности за различни културни събития. Журито присъжда две трети награди: на колектива на арх. Цеков, арх. Спасова и арх. Цукова от Варна и на “Арх и арт - арх. Тулешков и арх. Стойчева” от Пазарджик.
Реакцията на участниците заради неприсъденото първо място е нееднозначна. Чуват се намерения за сезиране на Комисията за защита на конкуренцията, но до реални жалби не се стига.
След решението, че в конкурса няма победител, общината не прави предложение към класирания на второ място бургаски архитект да направи работен проект. Не се случва и многократно обещаното обществено обсъждане, на което думата да си кажат гражданите на Велинград. Започнал с амбицията да чертае нов облик на Клептуза, конкурсът приключва без работещо решение. А бъдещето на Клептуза се отлага за след поредните местни избори...
ОБЕЩАНИЕ ЗА НОВИЯ МАНДАТ: “СПЕЦИАЛЕН СТАТУТ И СТРАТЕГИЯ ЗА ЕЗЕРОТО КЛЕПТУЗА”
През есента на 2015 г. за кмет на община Велинград е избран Костадин Коев. Част от предизборната управленска програма на издигналата го партия ГЕРБ е точката “Специален статут и стратегия за езерото Клептуза”. В първата година от мандата “горещите картофи” от предишното управление са много и Клептуза не е на дневен ред. През март 2017 г. общината обявява старите сгради на Клептуза за опасни и поставя табели и заграждения, които обаче са премахнати, а спорните търговски обекти продължават своята дейност. През май кметът излиза с предложение за “опаковане” на сградите, но то не е осъществено. През юни Сдружението на хотелиерите и ресторантьорите бие тревога, че Клептуза трябва да има нова визия за предстоящите през 2018 г. годишнини - 70 г. от създаването и 10 г. от обявяването на Велинград за СПА столица на Балканите. От СХР предлагат общината да даде на концесия част от парковете и Клептуза, но идеята среща обществен отпор и не е приета. През август 2017 г. кметът К. Коев обявява, че решение за Клептуза ще се търси след края на активния летен сезон. Въпреки това през 2018 г. Велинград посреща двата юбилея без значими промени на Клептуза, но след празниците на 1 и 2 септември в края на същия месец Общинският съвет взе решение за обществено обсъждане.
Засега специален статут и стратегия за езерото Клептуза не са обявени. Върви дело за законността на част от търговските обекти. А най-голямата опасност е, че толкова дълго чаканите решения за Клептуза ще се взимат в година на местни избори. Историята, включително историята на Клептуза през последните 10 г., показва, че в такива години много се обещава.
Елена Баева
CopyRight Вестник "Темпо" ЕООД , Велинград 2023