

На 11 март обсъждаме Общия устройствен план на Велинград и Драгиново
Публикувано на 06 Mar 2019 09:11
На 11 март 2019 г. ще се проведе обществено обсъждане на Общия устройствен план (ОУП) на гр. Велинград, село Драгиново и землищата им. Общината се съобрази с критиките по повод общественото обсъждане за Клептуза и този път го насрочи след работно време – в 17 часа.
ОУП е изготвен от „Национален център за териториално развитие“ ЕАД с ръководител архитект Ира Кънева. Договорът между общината и фирмата е от 17 март 2016 г.
Общата площ на землището на Велинград и Драгиново е 201 119 декара, като двете селища са тясно свързани не само териториално, а и икономически. За тази територия до момента няма изработен Общ устройствен план, което ограничава инвеститорите и води до криза в устройственото планиране и управление на двете селища. Създаването на ОУП е свързано с по-ефективно планиране на териториите и е предпоставка за кандидатстване за финансиране по линия на еврофондовете. Проектът за ОУП е съобразен със законовите промени от последните години, а прогнозният срок на новия план е 15-20 години.
ОУП е обемен документ, който надхвърля 100 страници. Той представя подробна информация за историческото развитие, природните условия, водите, флората и фауната, парковете и защитените територии, демографското развитие, заетостта и безработицата, културното наследство, жилищния фонд, икономиката, спорта, туризма, образованието, здравеопазването, транспортната инфраструктура, водоснабдяването, електроснабдяването, газификацията и т.н. на двете населени места. Събрани са много факти и данни, но за съжаление, това е поредният стратегически документ на общината, който стъпва и на остаряла информация. Голяма част от информацията е от 2011, 2013, 2015 г. Примери много: в сферата здравеопазване изобщо не фигурира МБАЛ „Здраве“, изводи за образованието от 2011 г., в данните за спорта все още има 2 футболни и 3 плувни клуба, жилищният фонд, броят и структурата на фирмите са от 2015 г., броят на минералните басейни е 22, което е половината от реално съществуващите и т.н. Парадоксално е, че общината сочи леглова база в хотелите и местата за настаняване от 9000 лева, а според последната информация за 2018 г. общият брой легла е 5 487. Парадоксално е, че се пише за извозване на отпадъци до депо в село Барутин(?). Най-овехтяла е информацията за недвижимите паметници на културата, дадена от НИНКН през 2014 г. – там имената на улиците, площадите, предприятията и институциите във Велинград са от времето на социализма, а много от посочените сгради вече изобщо не съществуват.
Въпреки това трудът, вложен в ОУП, е огромен, а най-важни са посоките за развитие, които той чертае. На базата на направената демографска прогноза към 2035 г. Велинград ще наброява 19 200 жители, туристическата леглова база ще бъде 12 000, а визията за развитието на устойчив туризъм и в ОУП е формулирана така: „Община Велинград ще се развива като утвърден курорт от национално и международно значение, СПА столица на Балканите, жизнеспособна териториална единица, с подобрен жизнен стандарт, привлекателно място за живот, бизнес, инвестиции и туризъм, съхранена природна среда, традиции и култура“. Ето и някои от устройствени предвиждания в ОУП, които са важни за бъдещето на Велинград и Драгиново. Част от тези идеи вече са дискутирани, някои срещат обществено одобрение, други не, но затова е общественото обсъждане:
1) С плана не се променя структурата на града и основните нейни елементи с изключение на комуникационно-транспортната система. Градът нараства териториално спрямо площта на предходния план, като преобладават новите жилищни терени и терени за отдих – 199,31 ха. Тенденцията е тези терени да запазят характерния за града начин на застрояване – в индивидуални парцели. В централната градска част преобладават и в бъдеще се запазват жилищата с малка и средна височина на застрояване, запазват се и останалите устройствени показатели за отделните зони. Предвиждат се за усвояване на нови жилищни територии за обитаване в северната и западната част на кв. ”Каменица”, в западната част на кв. ”Лъджене” местност “Марина ливада”- посока Юндола, в източната и южната част на кв. ”Чепино” и на юг от с. Драгиново. На запад от околовръстният път и на изток към хмелните полета(лъчът от гр. Пазарджик) се предлагат усвояване на съществуващи и нови терени за производствени, складови и смесено-многофункционални устройствени зони, т.е. с бизнес значение.
2. Терените за курорт, отдих, рекреации, спорт и др. се предлагат в селищната и извън селищната територия на гр. Велинград и с. Драгиново. До съществуващият западно от града микроязовир са предвидени терени за рекреации, голф игрище, водни спортове и др. Те ще станат привлекателни места за спорт и риболов. Предложени са и туристически маршрути до тях.
3. Зимните спортни атракции се предвиждат в изграждане на зимна ледена пързалка върху плувния басейн на централния плаж и изграждане на детски ски писта в кв. ”Чепино” над парка “Клептуза”. Проектът дава статут на парк „Клептуза”- символът на гр. Велинград да се превърне в зона за отдих и рекреации, като езерото да се обособи като бъдещ аквапарк.
4. В кв. ”Лъджене” до “Спа комплекс Бор” и градинката с паметната плоча на Вела Пеева, съществуващата гора, която с проекта се предлага за парк и се включва в новопроектираната регулационна граница на града. Този терен според инвестиционните намерения на собствениците се предлага за “мини зоокът” ,който ще преставлява една добра атракция за най-малките посетители на града.
5. Проектът предлага изграждане на нов Спортен комплест, м. ”Градев дол” в землището на с. Драгиново между р. Чепинска и пътната връзка до с. Драгиново. Изгражда се нов хотелски комплекс, в непосредствена близост до съществуващият “Аква парк” на входа на с. Драгиново в близост до най-горещия минерален извор. Поради визуалната връзка и близостта между гр. Велинград и с. Драгиново, териториите на изток от съществуващият път се предлагат за развитие на спа хотелски бизнес - отдих и рекреации, отчитайки климата, релефа, минералните ресурси, транспортната обезпеченост и близостта до общинския център.
6. Предвидени са зелени зони за спорт и рекреации: Новата паркова среда на запад от почивен дом ”Двореца” на юг от параклис ”Гергевана” и озеленените площи около спортния терен (стадиона) и централния плаж с водната пързалка.
7.Изграденият “Западен” обход на града през Промишлената зона ще изнася транзитното и тежко товарно движение извън жилищната зона, в посока новата пътна връзка при с. Абланица посока Кулата – Гърция.
7. Проектът предвижда изграждането на нови събирателни улици ІV кл. в ново предложените терени за усвояване в трите квартала. Основно трасе се явява предложената връзка западно от бул. ”Съединение”, минавайки на изток от новопостроения “Кръст паметник” и се свързва с ул. ”Николай Хрелков” до хотелски комплекс “Бор”. Изграждането и ще обслужва ново усвоените територии в западната част на града и терена на новата зоологическа градина за малки животни. Това проектно решение ще облекчи натоварването на светофарното кръстовище на ул. ”Ал. Стамболийски” и бул. ”Съединение”. За регулиране организацията на движението на площада в кв. ”Каменица” се предлага изграждане на кръгово кръстовище, което ще осигури транспортната развръзка за квартала и посоката за с. Драгиново.
8. По отношение на местата за паркиране, проектът предлага: Запазване на съществуващите паркинги в основното централно ядро на кв. ”Лъджене” и вторичните центрове в кварталите “Каменица” и “Чепино”. Нови паркинги в центъра ще се обособят около пазара, пред съществуващият панелен блок и пред всички обекти за обществено обслужване. Паркирането около новата леглова база - хотели, ще се осигуряват в самите УПИ-та. Там, където има свободни обществени терени около тях, ще се предложат нови паркоместа.
9. Пешеходни зони и пешеходни пространства в гр. Велинград са обособени, като съществуващи и нови: съществуващи – пешеходна зона кв. ”Лъджене” по ул. ”Хан Аспарух” от парк “Вельова баня” до площад “Николай Гяуров” пред хотел ”Здравец”, пл. ”Свобода” и пешеходната зона по ул. ”Съединение”. Във вторичните центрове пешеходните площади са: за кв. ”Чепино”- площад “Македония”, а за кв. Каменица площад “Възраждане”. Проектът предлага площадите да се обособят като пешеходни зони.
10. Максималната височина на сградите в строителните границите на гр. Велинград, териториите с допустима промяна на предназначението да не надвишават кота корниз 12,00 метра. т.е. 4 етажа, в с. Драгиново до кота корниз 10,00 м., т.е. 3 етажа.
За гражданите е важно е да се знае, че подробните устройствени планове, одобрени до влизането в сила на общия устройствен план, запазват действието си. С влизане в сила на общия устройствен план се спира прилагането на заварените подробните устройствени планове, за които в общия устройствен план се предвижда изграждането на съоръжения публична общинска или публична държавна собственост. В 6- месечен срок компетентните органи издават предписание за служебно изменение на подробния устройствен план, а визите за проектиране по реда на чл. 140, ал. 1 ЗУТ, издадени до влизане в сила на ОУП, запазват действието си.
Приемането на ОУП поставя и още един въпрос от първостепенна важност: може ли общината да го обезпечи с нужната инфраструктура - пътища, водопроводна и канализационна мрежа, пречиствателна станция за отпадни води, паркинги, зелени зони? Защото ако градът се разраства по план, но без съпътстваща публична инфраструктура, рискуваме Велинград да се превърна в поредния български пример как не се прави град, добър за живене и почивка.
Елена Баева
ОУП е изготвен от „Национален център за териториално развитие“ ЕАД с ръководител архитект Ира Кънева. Договорът между общината и фирмата е от 17 март 2016 г.
Общата площ на землището на Велинград и Драгиново е 201 119 декара, като двете селища са тясно свързани не само териториално, а и икономически. За тази територия до момента няма изработен Общ устройствен план, което ограничава инвеститорите и води до криза в устройственото планиране и управление на двете селища. Създаването на ОУП е свързано с по-ефективно планиране на териториите и е предпоставка за кандидатстване за финансиране по линия на еврофондовете. Проектът за ОУП е съобразен със законовите промени от последните години, а прогнозният срок на новия план е 15-20 години.
ОУП е обемен документ, който надхвърля 100 страници. Той представя подробна информация за историческото развитие, природните условия, водите, флората и фауната, парковете и защитените територии, демографското развитие, заетостта и безработицата, културното наследство, жилищния фонд, икономиката, спорта, туризма, образованието, здравеопазването, транспортната инфраструктура, водоснабдяването, електроснабдяването, газификацията и т.н. на двете населени места. Събрани са много факти и данни, но за съжаление, това е поредният стратегически документ на общината, който стъпва и на остаряла информация. Голяма част от информацията е от 2011, 2013, 2015 г. Примери много: в сферата здравеопазване изобщо не фигурира МБАЛ „Здраве“, изводи за образованието от 2011 г., в данните за спорта все още има 2 футболни и 3 плувни клуба, жилищният фонд, броят и структурата на фирмите са от 2015 г., броят на минералните басейни е 22, което е половината от реално съществуващите и т.н. Парадоксално е, че общината сочи леглова база в хотелите и местата за настаняване от 9000 лева, а според последната информация за 2018 г. общият брой легла е 5 487. Парадоксално е, че се пише за извозване на отпадъци до депо в село Барутин(?). Най-овехтяла е информацията за недвижимите паметници на културата, дадена от НИНКН през 2014 г. – там имената на улиците, площадите, предприятията и институциите във Велинград са от времето на социализма, а много от посочените сгради вече изобщо не съществуват.
Въпреки това трудът, вложен в ОУП, е огромен, а най-важни са посоките за развитие, които той чертае. На базата на направената демографска прогноза към 2035 г. Велинград ще наброява 19 200 жители, туристическата леглова база ще бъде 12 000, а визията за развитието на устойчив туризъм и в ОУП е формулирана така: „Община Велинград ще се развива като утвърден курорт от национално и международно значение, СПА столица на Балканите, жизнеспособна териториална единица, с подобрен жизнен стандарт, привлекателно място за живот, бизнес, инвестиции и туризъм, съхранена природна среда, традиции и култура“. Ето и някои от устройствени предвиждания в ОУП, които са важни за бъдещето на Велинград и Драгиново. Част от тези идеи вече са дискутирани, някои срещат обществено одобрение, други не, но затова е общественото обсъждане:
1) С плана не се променя структурата на града и основните нейни елементи с изключение на комуникационно-транспортната система. Градът нараства териториално спрямо площта на предходния план, като преобладават новите жилищни терени и терени за отдих – 199,31 ха. Тенденцията е тези терени да запазят характерния за града начин на застрояване – в индивидуални парцели. В централната градска част преобладават и в бъдеще се запазват жилищата с малка и средна височина на застрояване, запазват се и останалите устройствени показатели за отделните зони. Предвиждат се за усвояване на нови жилищни територии за обитаване в северната и западната част на кв. ”Каменица”, в западната част на кв. ”Лъджене” местност “Марина ливада”- посока Юндола, в източната и южната част на кв. ”Чепино” и на юг от с. Драгиново. На запад от околовръстният път и на изток към хмелните полета(лъчът от гр. Пазарджик) се предлагат усвояване на съществуващи и нови терени за производствени, складови и смесено-многофункционални устройствени зони, т.е. с бизнес значение.
2. Терените за курорт, отдих, рекреации, спорт и др. се предлагат в селищната и извън селищната територия на гр. Велинград и с. Драгиново. До съществуващият западно от града микроязовир са предвидени терени за рекреации, голф игрище, водни спортове и др. Те ще станат привлекателни места за спорт и риболов. Предложени са и туристически маршрути до тях.
3. Зимните спортни атракции се предвиждат в изграждане на зимна ледена пързалка върху плувния басейн на централния плаж и изграждане на детски ски писта в кв. ”Чепино” над парка “Клептуза”. Проектът дава статут на парк „Клептуза”- символът на гр. Велинград да се превърне в зона за отдих и рекреации, като езерото да се обособи като бъдещ аквапарк.
4. В кв. ”Лъджене” до “Спа комплекс Бор” и градинката с паметната плоча на Вела Пеева, съществуващата гора, която с проекта се предлага за парк и се включва в новопроектираната регулационна граница на града. Този терен според инвестиционните намерения на собствениците се предлага за “мини зоокът” ,който ще преставлява една добра атракция за най-малките посетители на града.
5. Проектът предлага изграждане на нов Спортен комплест, м. ”Градев дол” в землището на с. Драгиново между р. Чепинска и пътната връзка до с. Драгиново. Изгражда се нов хотелски комплекс, в непосредствена близост до съществуващият “Аква парк” на входа на с. Драгиново в близост до най-горещия минерален извор. Поради визуалната връзка и близостта между гр. Велинград и с. Драгиново, териториите на изток от съществуващият път се предлагат за развитие на спа хотелски бизнес - отдих и рекреации, отчитайки климата, релефа, минералните ресурси, транспортната обезпеченост и близостта до общинския център.
6. Предвидени са зелени зони за спорт и рекреации: Новата паркова среда на запад от почивен дом ”Двореца” на юг от параклис ”Гергевана” и озеленените площи около спортния терен (стадиона) и централния плаж с водната пързалка.
7.Изграденият “Западен” обход на града през Промишлената зона ще изнася транзитното и тежко товарно движение извън жилищната зона, в посока новата пътна връзка при с. Абланица посока Кулата – Гърция.
7. Проектът предвижда изграждането на нови събирателни улици ІV кл. в ново предложените терени за усвояване в трите квартала. Основно трасе се явява предложената връзка западно от бул. ”Съединение”, минавайки на изток от новопостроения “Кръст паметник” и се свързва с ул. ”Николай Хрелков” до хотелски комплекс “Бор”. Изграждането и ще обслужва ново усвоените територии в западната част на града и терена на новата зоологическа градина за малки животни. Това проектно решение ще облекчи натоварването на светофарното кръстовище на ул. ”Ал. Стамболийски” и бул. ”Съединение”. За регулиране организацията на движението на площада в кв. ”Каменица” се предлага изграждане на кръгово кръстовище, което ще осигури транспортната развръзка за квартала и посоката за с. Драгиново.
8. По отношение на местата за паркиране, проектът предлага: Запазване на съществуващите паркинги в основното централно ядро на кв. ”Лъджене” и вторичните центрове в кварталите “Каменица” и “Чепино”. Нови паркинги в центъра ще се обособят около пазара, пред съществуващият панелен блок и пред всички обекти за обществено обслужване. Паркирането около новата леглова база - хотели, ще се осигуряват в самите УПИ-та. Там, където има свободни обществени терени около тях, ще се предложат нови паркоместа.
9. Пешеходни зони и пешеходни пространства в гр. Велинград са обособени, като съществуващи и нови: съществуващи – пешеходна зона кв. ”Лъджене” по ул. ”Хан Аспарух” от парк “Вельова баня” до площад “Николай Гяуров” пред хотел ”Здравец”, пл. ”Свобода” и пешеходната зона по ул. ”Съединение”. Във вторичните центрове пешеходните площади са: за кв. ”Чепино”- площад “Македония”, а за кв. Каменица площад “Възраждане”. Проектът предлага площадите да се обособят като пешеходни зони.
10. Максималната височина на сградите в строителните границите на гр. Велинград, териториите с допустима промяна на предназначението да не надвишават кота корниз 12,00 метра. т.е. 4 етажа, в с. Драгиново до кота корниз 10,00 м., т.е. 3 етажа.
За гражданите е важно е да се знае, че подробните устройствени планове, одобрени до влизането в сила на общия устройствен план, запазват действието си. С влизане в сила на общия устройствен план се спира прилагането на заварените подробните устройствени планове, за които в общия устройствен план се предвижда изграждането на съоръжения публична общинска или публична държавна собственост. В 6- месечен срок компетентните органи издават предписание за служебно изменение на подробния устройствен план, а визите за проектиране по реда на чл. 140, ал. 1 ЗУТ, издадени до влизане в сила на ОУП, запазват действието си.
Приемането на ОУП поставя и още един въпрос от първостепенна важност: може ли общината да го обезпечи с нужната инфраструктура - пътища, водопроводна и канализационна мрежа, пречиствателна станция за отпадни води, паркинги, зелени зони? Защото ако градът се разраства по план, но без съпътстваща публична инфраструктура, рискуваме Велинград да се превърна в поредния български пример как не се прави град, добър за живене и почивка.
Елена Баева
CopyRight Вестник "Темпо" ЕООД , Велинград 2023