13 May 2025


На територията на Велинград е търсеното през вековете светилище на Дионис

Публикувано на 09 Apr 2019 09:10

Между 19 и 23 септември 2018 г. в София се проведе международна конференция на тема „Между Егея и Дунава - траки, гърци и келти. Балканите през класическата и елинистическата епоха“.Тя бе посветена на 30-годишнината от започването на археологическите проучвания на Емпорион Пистирос при град Септември, както и на деня преди 20 години, в който ни напусна неговият пръв изследовател – проф. М. Домарадски. Един от докладите бе на проф. д-р Диана Гергова, ръководител на археологическите проучвания в светилищата на връх Острец. Тя представи резултатите от изследванията на разположеното много близо до Пистирос светилище на бесите на връх Острец, където първите археологически разкопки също са осъществени от М. Домарадски. За научната хипотеза, че именно на Острец е било прочутото и търсено векове наред светилище на бог Дионис, разговаряме с проф. Гергова:
- Проф. Гергова, нека да припомним най-важните резултати от Вашите досегашни изследвания на Острец?
- С екипа, включващ колегата ми от Исторически музей - Велинград Асен Салкин като зам.-ръководител и с участието на доброволци и студенти от цяла Европа, с помощта на Горското стопанство и особено на д-р Гено Пеев, работихме в условията на труден достъп до върха заради стръмния горски път, както и при ограничено финансиране, едва няколко сезона. Но и тези сезони се оказаха изключително благодатни за нас. Най-важни сезони се оказаха първият през 2009 г. и последният през 2015 г. Още в първите дни на първия сезон ние попаднахме на една знакова, нашепваща ни надежди, находка. Това беше един уникален за тракийската археология железен жезъл с красива усукана дълга дръжка, завършващ в горната си част с две стилизирани змии. Такива жезли в гръцкото изкуство са изобразени като принадлежали единствено на олимпийските богове, а в нашия случай откритието ни доближаваше до бога, почитан така силно от бесите - Дионис. Още повече, че знаем колко важна е била змията в неговия култ. По време на Дионисиевите празници вакханките размахвали живи змии и отново в гръцката вазопис можем да открием техните изображения с усукани около ръцете им змии.
Последните ни разкопки през 2015 г. бяха най-мащабните, поради малко по-ефективното им финансиране по проект на община Велинград чрез Министерството на земеделието. Тогава на Острец разкрихме останки, свидетелстващи не само колко древно, хилядолетно е било това светилище, но и колко развита е била сакралната архитектура на бесите. В най-високата част на върха разкрихме правоъгълната каменна сграда - храм и дори и железния ключ на вратата и. Мощни каменни стени, следващи конфигурацията на терена, ограждали централната, най- висока част на светилището в кръг. Най-ранните стени били изградени вероятно още към средата на 1 хил. пр. Хр. Няколкократните им преправяния през античността са още едно свидетелство за изключителното значение на светилището. В подножието на светилището откриваме следи от още една концентрична каменна оградна стена, трудно проследима в горските условия, но също подсказваща колко сложно устройство е имало светилището.
- Кои находки от разкопките на Острец бихте откроили като уникални?
- Северно от централната храмова постройка е бил разположен участъкът за депониране на дарове, в който намерихме огромно количество ритуално натрошени глинени съдове, предимно канички и купички за пиене на вино, подсказващи отново, че част от обредите са свързани с почитането на бога на виното. Керамични фрагменти показват, че тук е имало човешко присъствие още в ранната бронзова епоха, т.е. в 3 хил. пр. Хр., но без прекъсване светилището функционирало от късната бронзова епоха - втората половина на 2 хил. пр. Хр. до 5 в. н. е., когато бесите приели християнството – т.е. цели 2000 години!
Тук бяха открити и ритуални съдове с неизвестна до сега форма от началните векове на 1 хил. пр. Хр., а количеството на т. нар. култова керамика от втората половина на 1 хил. пр. Хр. е огромно. Тази керамика , произвеждана столетия наред в района, маркира територията, която обитавали бесите - жреци на Дионис в Западните и Централните Родопи. Върху тези съдове са представени разнообразни ритуални сцени на танци, излияния, слънчеви, лунни и фалически символи, многобройни са отново изображенията на змии.
Сред многобройните глинени прешлени за вретено следва да подчертаем отново една уникална находка. Върху един от прешлените има врязан надпис „На Сабазий бога“. Надписът бе разчетен от проф. З. Ждраков, потомък на личности, направили много за развитието на бъдещия Велинград в десетилетията преди нас. Според него този надпис подсказва сакралния характер на посветения на бога прешлен. Важното тук е и обстоятелството, че пак Херодот казва, че в светилището е имало таблички с текстове, т.е. това означава, че траките не са били безписмени. И ето едно скромно потвърждение. Откриваме и фрагменти от преносими олтари, оръдия на труда.
Сред въоръжението едно цяло умбо на щит с позлата, както и фрагмент от бронзов шлем, потвърждават какви значими, богати военни дарове са били поднасяни тук. Окончателната реставрация на шлема смятам, че ще бъде повод за нови интересни догадки, свързани с историята на светилището.
Въпреки огромните щети, които иманярите и сега продължават да нанасят на светилището от иманяри, серия от монети също ни демонстрират хилядолетната история на светилището
- На базата на откритията Вашата хипотеза е, че търсеното от векове светилище на Дионис в Родопите е имено на връх Острец?
- Изключително интересните открития на светилището ми даваха основание да смятам, че с две хилядолетната си история и стратегическо разположение е възможно то да бъде идентифицирано с отдавна търсеното светилище на Дионис, споменато за пръв път от Херодот и очевидно функционирало и по-рано, а и по времето на бащата на историята.
Предположението си бях споделила в пресата и отчетите ни още след проучванията ни, през 2016 г. Обстоятелството, че редица колеги вече са правили опити за дентифицирането на това светилище на различни върхове в Родопите, а и извън тях, както и особено активната пропаганда, че това светилище е Перперек, ме караше да бъда много внимателна.
Смелостта да изкажа публично и с повече аргументи хипотезата си, че именно на Острец е търсеното през столетията Дионисиево светилище - първо в научните кръгове, а сега и чрез вас сред широката общественост, ми даде самият баща на историята Херодот, когато отново се върнах към написаното от него за бесите и тяхното светилище.
Херодот разказва за светилището на Дионис не на друго място, а в своята книга 7, когато проследява пътя на Ксеркс по егейското крайбрежие. Именно след като споменава разположения край едно езеро град Пистирос, вероятно Тасоско владение, той разказва, че в армията на Ксеркс били принудени да се включат всички местни тракийски племена, с изключение на Сатрите. „Те не били подчинени още на никого. Само те от траките са запазили свободата си и до ден днешен, понеже живеят по високи планини, покрити с разнообразни гори и сняг, и са войнствени“. Известни били и като рудари на съдържащите сребро и злато планини. На тяхната територия се намирало светилището на Дионис, обслужвано от бесите, в което, както и в Делфи, имало оракъл. Херодот събирал своята информация от различни източници и никога не бил навлизал дълбоко на територията на сатрите. Разказът му за светилището, непосредствено след споменаването на Пистирос, е повече от знаменателно, защото то предполага, че вероятно именно от жителите на Пистирос Херодот е научил за него. Както споменах по-горе, нашите проучвания показват, че и преди, а и по времето на походите на Ксеркс от началните две десетилетия на 5 в. пр. Хр. , както и по времето на Херодот, светилището вече функционирало и е било значимо.
- Каква е връзката между Емпорион Пистирос (до град Септември) и светилището на Дионис (на връх Острец), което се свързва с пророчества от световно значение?
- През третата четвърт на 5 в. егейският Пистирос основал своя Емпорион Пистирос до сегашния град Септември, най-вече заради богатите залежи на метали в района. Но това не станало отведнъж, а в резултат на по-ранни контакти и договорености между тракийските владетели и бъдещите емпорити. По-късният знаменит надпис от Пистирос в името на бога Дионис, в който са регламентирани отношенията между гръцките заселници и тракийския владетел Котис, показва, че основаването на емпориона е било от взаимен интерес. Интересна находка от района на емпориона от 7-6 в. пр. Хр. показва, че на мястото му е имало по-ранно, тракийско присъствие. Със сигурност емпорионът бил основан и на най-утъпкания и удобен път през планината, осигуряващ добра комуникация, който най-вероятно минавал и покрай прочутото прорицалище. Пътят от Велинград до Септември е много кратък, а от велинградчани знам че през планината има сега трудно проходим път, който бил още по- кратък.
Най-вероятно по този утъпкан път, трасиран от световни учени, е поел и Александър III при похода си към Тракия - от Амфиполис на север по протежението на днешна Струма до южните околности на Симитли, после на изток към Места при Разлог и преминал през Родопите към долината на днешна Марица. Вероятно тогава Александър е посетил и светилището на Дионис, където получил предсказанието за бъдещите си подвизи. Един друг разказ – на Ариан, за похода на Александър през 335 г. пр. Хр., отново подсказва близостта и общите интереси на бесите и емпоритите. Този път наричани „независими траки“, бесите заедно с емпорити пресрещнали пълководеца в тесен планински проход, но впоследствие се оттеглили в планината. Този тесен проход най-вероятно е именно пътят по долината на Чепинска река, който единствен ни извежда при Емпорион Пистирос при гр. Септември.
Светилището на Дионис е свързано и с още едно пророчество от световно значение. Именно в него бащата на първия римски император Октавиан Август Гай Юлий Цезар, научил, че римляните ще станат световна империя.
- Какви трябва да бъдат следващите крачки, за да може светилището на връх Острец да бъде опазено и популяризирано като прочутото светилище-прорицалище на бог Дионис?
- Археологическите находки показват, че когато бесите приели християнството от Никита Ремесиански и се прочули с основаните от тях манастири на Мъртво море, в които се служело на бески език, новите християнски сакрални практики се пренесли на съседното възвишение „Гергевана“. Мраморните украсени късове от вероятно най-величествената в района ранна християнска базилика днес се пазят в Историческия музей във Велинград, а върху основата на принудително разрушената при ислямизацията на християните църква днес издига снага новата, все още неизписана църква “Св. Георги”. Декоративните раннохристиянски останки от Гергевана обаче също са най- представителните, открити в района, а това е още едно свидетелство за огромното значение за бесите - първо жреци на Дионис, а после известни като най- ревностни християни, на това свещено място.
Така разказите на античните автори за бесите и за тяхното прочуто прорицалище на Дионис се превръщат в реалност, благодарение на направените от нас археологически открития на Острец. На място – по двете кулминации на върха остават монументалните останки на знаковото светилище на бесите на Дионис, показващи ни как са изглеждали представителната архитектура и специфичното устройство на свещеното пространство на прочутото прорицалище. И за съжаление – вместо да бъдат достъпни за многобройните туристи във Велинград, тези останки са преди всичко обект на иманярско плячкосване.
Сега, когато можем да приведем нови аргументи за това, че именно на територията на Велинград е разположено търсеното през вековете светилище на Дионис, може би е време да не отлагаме, а да положим заедно всички усилия то да бъде опазено, реставрирано и запазено за съвременниците ни и за бъдещите поколения. Тази година в България ще бъде на посещение група американци, организирани от Ню Йоркския отворен център за Езотерични търсения. Те ще бъдат в Пловдив и аз ще им изнасям лекции, включително и за Дионисиевото светилище на Острец, новината за което е стигнала до тях. Те поискаха да посетят светилището, но как да се стигне до горе и най-страшното е какво ще им покажем? Новите иманярски дупки и полуразрушените стени на светилището и на централния храм, които ние бяхме консервирали, но иманярите не са пожалили? Наш дълг е заедно да направим следващата решителна крачка, за да могат до него да стигат по макадамов път, с въжен лифти, или от спирка Острец на чудната теснолинейка хилядите посетители на Велинград и поклонници на религиозния туризъм.
Още преди няколко години внесох в общната предложение и за създаването на Музей на бесите – модерен, виртуален, в който да се покажат находките, свързани с културата на бесите, открити не само на Острец и Клептуза, но и от дългогодишните обхождания и разкопки на други ключови обекти на Асен Салкин; да разкажем историята на бесите като рудари, воини и основатели на едни от най-ранните християнски манастири на Мъртво море, прочути епископи в много части на Средиземноморския свят. За мен най-подходящото място за този музей е на Клептуза, защото другото светилище на бесите в местността “Св. Илия” е разположено непосредствено над извора и не случайно е било основано там. Стига общината да подкрепи тази идея - ние сме насреща! Възможности за финансиране по проекти има, но те скоро ще свършат. Песимисти или оптимисти да бъдем за един голям шанс на Велинград и на съвременниците ни, обичащи историята?
Елена Баева

Велинград тел: 0876521487


Общината се справи с рушенето, чакаме дали и какво ще изгради

Публикувано на 13 May 2025 10:19


Дни след писмото на г-н Томов общината предприе действия в парк Вельова баня. На 9 май бяха премахнати изпочупените дървени огради, една от най-изпотрошените беседки и всички дървени перголи. Г-жа Мария Тошева, началник на общинския отдел по екология, съобщи, че това става със заповед на кмета Костадин Коев. Посочено беше, че голяма част от перголите са изгнили и затова се премахват, за да се избегне опасността от инциденти. В парка останаха единствено перголите на спортната площадка.
Дървените огради, беседката и перголите в парк Вел

Към цялата статия »


СЕДМИЧЕН ОБЕКТИВ 13. 05. 2025

Публикувано на 13 May 2025 10:18



ПОРЪЧКА Община Велинград обяви обществена поръчка за доставка и монтаж на обзавежданеза новия дом за стари хора „Ела“. Стойността на поръчката е 143 606 лева, провежда се чрез открита процедура, а крайният срок за подаване на оферти от кандидатите е 4 юни 2025 г.

ЛЕСОВЪДИ Екип ученици и преподаватели от Националната ПГГС „Христо Ботев“ - Велинград бе сред участниците в Юбилейната международна научна конференция CENFORKNOW 2025 в София. Двудневният научен форум е посветен на 100 години висше лесовъдско образование и е под мотот

Към цялата статия »


ПГИТ „Алеко Константинов“ достойно отбеляза своя юбилей под наслов „50 години с пулса на времето“

Публикувано на 13 May 2025 10:16


Днес, когато нашето училище празнува своята 50-годишнина, сърцата ни се изпълват с гордост, че сме част от неговата история. Да си учител, ученик и служител в такова училище е чест и призвание.
Поредица от празнични дни – изпълнени с много инициативи, емоции, гости... 
На 7 май започнаха традиционните Алекови дни, в които бяха посрещнати партниращите ни училища по НП на МОН „Иновации в действие“ и училища, носещи името на Алеко Константинов. Участниците в програмата: учители и ученици  от ПГТ „Проф. д-р Асен Златаров“ - г

Към цялата статия »


Юбилей, който обединява

Публикувано на 13 May 2025 10:12


В подготовката за юбилея се вплетоха и няколко незабравими срещи – работилници и лектории с двама изключителни музиканти и педагози: проф. Атанас Карафезлиев и д-р Росен Идеалов. В рамките на проект „Традицията продължава!...“, финансиран от Национален фонд „Култура“, младите музиканти от школата и оркестъра се срещнаха с истински вдъхновители. Тези събития бяха не просто част от предвидените по проекта дейности – те се превърнаха в значими моменти в ритъма на една традиция, която расте и се предава. Създаден бе контакт, който вярваме, ч

Към цялата статия »


Оценка „добър“ за работата на МВР в област Пазарджик

Публикувано на 13 May 2025 10:09

 Г-н Митов е поставил акцент върху повишаването на дисциплината сред полицейския състав и повишените обществени очаквания след „напълно заслуженото и дори закъсняло увеличение на възнагражденията на служителите в МВР“. Министърът е  призовал униформените служители да бъдат видими на пътя, защото водачите се дисциплинират, когато знаят, че на пътя има разположени полицейски патрули. Основните приоритети в дейността на министерството и неговите териториални структури през настоящата година са осигуряване на пътната безопасност, проти

Към цялата статия »


„НИЛЕТ“ организира Уикенд на реката за малки и големи

Публикувано на 13 May 2025 10:08


На 17 май, събота, от 9 часа, също в парка на Клептуза ще бъде организирано Детско риболовно училище. Всички деца до 16-годишна възраст могат да се чувстват поканени  да научат повече за биологичното разнообразие, водата като среда за живот на рибите, демонстративно зарибяване, основни видове риби, които се срещат в нашия регион, биология и начин на живот на рибите, основни методи и техники на риболов. 
Инициативата на „НИЛЕТ“ е подкрепена от Средно училище „Васил Левски“ с директор г-н Емил Моллов.
Членовете на сдружение

Към цялата статия »


Кметът на Сърница въведе забрани за тротинетки

Публикувано на 13 May 2025 10:07


Заповедта на кмета на Сърница забранява движението  на електрически тротинетки, превозни средства, задвижвани чрез бутане с крак и велосипеди по тротоарите, пешеходните зони и парковете в трите населени места в общината. В разрешените зони максиманата допустима скорост за изброените превозни средства е 25 километра в час, като водачите задължително трябва да бъдат с предпасни средства, включително каска. Забранява се използването на тротинетки от деца под 16 годишна възраст.
Контролът за спазване на кметската заповед се възлага н

Към цялата статия »


КРИМИ ХРОНИКА 13. 05. 2025

Публикувано на 13 May 2025 10:07

Автопатрулът го последвал със светлинна и звукова сигнализация на служебната кола, но шофьорът отново не се подчинил. Не след дълго возилото било засечено и спряно. Оказало се, че зад волана е 25-годишен жител на якорудското село Конарско. При направената проба с дрегер, уредът отчел 1.20 промила концентрация на алкохол в издишания въздух. Беглецът e задържан в ареста на РУ-Велинград, а спрямо него е образувано бързо производство.

НАРКОТИЦИ Четирима тийнейджъри, притежаващи наркотици, са засечени от велинградски криминалисти по време

Към цялата статия »


На Гергьовден във Велинград

Публикувано на 13 May 2025 10:06

като най-много миряни се събраха в църквата „Св. вмчк Георги“ в кв. Чепино, където бе раздаден и традиционният курбан за здраве.
В 10 часа започна официалната церемония, организирана от обищната и открита от ПДОМС „Димитър Мечев“ към НЧ „Отец Паисий-1893“. Музикантите и мажоретките поведоха дефилето от общината до паметника на  героите от войните в Лъджене, където отец Иван от църквата „Успение Богородично“ отслужи водосвет, честити деня на войнската храброст и Българската армия и поръси със светена вода знамената на СОСЗР и копие на

Към цялата статия »


Диагноза: Театър

Публикувано на 13 May 2025 10:05

както я определиха учениците от класа на г-жа Илиана Гагова, които представиха класиката „Балкански синдром“.
В театралната вечер участваха ученици от всички възрастови групи, а спектаклите се играха на български, английски, испански и немски език, които се изучават в учебното заведение. Емоцията бе завладяваща както за актьорите, така и за публиката. А СУ „Св. св. Кирил и Методий“ се готви за нова доза театър, защото наближават дните на Националния многоезичен театрален фестивал  „Словото - сила и необятност“, който ще се проведе от

Към цялата статия »


Малки обяви: 13. 05. 2025

Публикувано на 13 May 2025 10:04


***
Продава 2 съседни парцела 7.446 кв.м. и 9.155 кв.м. с разработен ПУП, в регулация, срещу Пневмоболницата, на 400 м. от главен път. 0876 777166
КУПУВА
Фирма изкупува имоти: стари къщи, парцели подходящи за строителство и др. Възможно обезпечение. 0887 660499.
***
Търси имоти за строителство, обезщетение, покупка. 0885 271696.
РАЗНИ
Продавам легла, гардероби, телевизор, печки на дърва. 0885 996455.
***
Продава 2 броя пружини за единични легла. 0887 962260.
***
Продавам крачна шевна машина Haumann - шие

Към цялата статия »


Изключително добра организация на националната олимпиада по ИТ

Публикувано на 13 May 2025 10:02


Домакин на Националната олимпиада по информационни технологии беше СУ „Св. св. Кирил и Методий“ заедно с НПГГС „Христо Ботев“ и ПГИТ „Алеко Константинов“. От името на Министерството на образованието г-жа Калина Дамянова определи организацията на състезанието като „изключително добра“ и благодари на училището-домакин с директор г-жа Ани Василева, на ИТ специалиста г-н Виктор Вълков и на всички, които подпомогнаха провеждането на олимпиадата. Сред тях адмирации заслужават и участниците в програмата на откриването и закриването на олимпиада

Към цялата статия »


Международен детски турнир по футбол завладя Велинград

Публикувано на 13 May 2025 10:01

 от Великобритания, ФК „Кент“ ФА – Драгиново, който е клон на KFA и всъщност е  детско-юношеската школа на ФК „Драгиново“, Община Велинград и ФК „Чепинец“. Откриването на турнира уважиха зам.-кметовете И. Моллов и Л. Перчинков, а  началникът на отдел  „Туризъм и реклама“ Цвета Спасова поздрави отборите и им пожела успешно представяне. За празничната атмосфера се погрижиха с изпълненията си танцовите състави „Юнаци“ с ръководител Д. Алендаров и „Еделвайс“ с ръководител А. Симеонова. 
Това е първото издание на турни

Към цялата статия »


Кои са военните паметници в Чепинския край

Публикувано на 13 May 2025 10:00

 Според този закон те се наричат „военни“, а не „войнишки“, както понякога са наричани. Законът дава и определение: „Военен паметник е недвижимо материално свидетелство в памет и прослава на военнослужещи от въоръжените сили, взели участие във война, водена от българската държава, на загиналите български военнослужещи при участие в операции и мисии извън територията на страната и при изпълнение на служебния им дълг в мирно време при защита на населението, на българските граничари, загинали при охрана или отбрана на държавната граница, к

Към цялата статия »


Между деня на Европа и деня на победата

Публикувано на 13 May 2025 09:58


Дни по-рано, на 4 май, в Ракитово група русофили поднесе цветя на паметника на Иван Москвиченко.
Като Ден на Европа и символ на единството и мира между народите на Стария континент 9 май бе отбелязан в Община Сърница. Кметът Неби Бозов проведе с абитуриенти от СУ „Св. св. Кирил и Методий“  разговор за мира, свободата и  европейската демокрация.
Темпо

Към цялата статия »


Щафетата на ОУ „Христо Ботев“ отново спечели Купа „Велинград“

Публикувано на 13 May 2025 09:57

завоюва тази чест, пробягвайки трасето от „паничките“ до Кална баня с резултат 6.15 минути.
Тази година на второ място, с разлика от 5 секунди, се класира тимът на СУ „Методий Драгинов“, следван от ОУ „Неофит Рилски“ с резултат 6.36 мин. Четвърти в класирането са СУ „Св. Св. Кирил и Методий“ – 6.39 мин., пети СУ „Васил Левски“ – 6.49 мин.; шести  ОУ „Георги Бенковски“ – 7.14 мин. И седми ОУ „Васил Левски“ с. Грашево, които участват за първи път в щафетата и постигнаха време от 7.21 мин.
Всички участници получиха награди, връчени о

Към цялата статия »


„Чепинец“ без домакинска победа в плейофите

Публикувано на 13 May 2025 09:56

Изходът от срещата за пореден път потвърди  тенденцията в домакинските мачове на велинградчани в плейофната фаза на първенството. В четвърто поредно домакинство футболистите на „Чепинец“ не успяват да вземат 3 точки и се задоволяват с равенства.
По-добрата и организирана игра на домакините през първото полувреме доведе до напълно логична развръзка и в 17 мин. „Чепинец“ откри резултата с попадение на голмайстора Ив. Гюров.  Втори гол във вратата на гостите можеше да наклони везните в полза на домакините и донякъде да предреши изх

Към цялата статия »


„Драгиново“ и „Левски“ не се победиха

Публикувано на 13 May 2025 09:55


Въпреки че играта през първото полувреме е била равностойна, домакините са успели да поведат в резултата и да ударят една греда, докато гостите са имали три много добри положения за гол, но са пропуснали.
След почивката футболистите на „Драгиново“ са излезли по-организирани и са успели да изравнят резултата в мин. чрез И. Качаков. Това не е смутило домакините, които в 65 мин. отново са излезли напред в резултата. Но и гостите не са казали последната си дума, когато в 75 мин. А. Садъков с далечен изстрел от пряк свободен удар е донесъл

Към цялата статия »


ПК „Белмекен“ с 6 медала от турнира „Спартак“

Публикувано на 13 May 2025 09:54


Крайната равносметка от представянето им включваспечелени  общо 6 медала – 2 златни, 2 сребърни и 2 бронзови. Христо Джонгалов при по-големите от 15 г. беше най-бърз на 100 м св. стил и на 200 м съчетано плуване, а остана трети на 50 м св. стил. Сребърни медали спечелиха Борис Грахов на 100 м съчетано плуване про 11-12-годишните и Мартин Гърбев на 100 м гръб при 15-годишните и по-големи. С бронзов медал на 50 м гръб се отличи още веднъж Мартин Гърбев.
Темпо

Към цялата статия »


Медали и малшанс за ПК „Чепинец“ в Сандански

Публикувано на 13 May 2025 09:54


Габриела Ръжанкова завоюва 4 сребърни медала на 50, 100, 200 и 400 м свободен стил при девойки стт. възраст, като се състезава с по-големи от нея плувци. В същата група Вероника Николова спечели бронзов медал на 50 м гръб.
При родените 2012/13 г. Димитър Данчев е сребърен медалист на 50 и 100 м свободен стил и 50 м бътерфлай.
Турнирът ще бъде запомнен с малшанса, който лиши част от плувците на ПК „Чепинец“ от медали заради минимални разлики. На почетното четвърто място се наредиха: Георги Цокин с 4 четвърти места при 10-годишните,

Към цялата статия »



Продава апартаменти във Велинград

CopyRight Вестник "Темпо" ЕООД , Велинград 2023