24 Apr 2025


ПРЯКА РЕЧ: Вела като част от бизнес-план!

Публикувано на 10 Mar 2020 08:50

Малко история. 30-годишната сага с т.н. ”Дом на културата” продължава!
Община Велинград стартира процедурата за отчуждаването му от собственика на имота – акционерното дружество “Карат-С”. Със свои решения Общински съвет вече раздели общия поземлен имот на 3 отделни – два от новообразуваните парцели с предназначение за строителство на сгради за бизнес, настаняване и развлечения, а последния е самата сграда с предназначение “За Културен дом и изложбена зала” с площ от 4 812 кв.м. и сграда със застроена площ 2 130 кв.м. Въпросът е за последната, трета част.
Проведе се извънредна общинска сесия. И на нея не чух различни мнения, освен това, че „поради липсата на бюджетни средства, общината ще се съсредоточи да предложи други налични ресурси, каквито са общинските земи”. Дали ще е след или преди санкция от общинския съвет е подробност. Важното е, че според съветниците единствената възможност е да се предложи общински терен като замяна! Още преди това се разбра, че става въпрос за парцел от 15 декара публична общинска собственост между гроба на Вела Пеева и бившата хижа “Кисловодск”!
Какво единодушие! Какъв телешки възторг! Все едно става дума за ливади край града!
И така, възникват поне няколко въпроса към драгите общинари! Първият е: как така преди години Културният дом от общинска собственост внезапно стана частна такава, как общината тогава „забрави” да защити интереса си, кой понесе отговорността? Как този дом внезапно се озова в ръцете на „Карат-С”, ведно с терена около него? Кои са били кметовете, съветниците, главните архитекти?
Вторият въпрос е: а защо се предлага парцел, а не пари? ”Не можем да тръгнем на преговори за Културния дом с празна торба. Трябва да влезем в преговори, но може и да не се стигне до сделка. Ако искаме Велинград да има Културен дом, това е пътят. Нужен е бизнес подход”, каза наскоро кметът Коев. А защо в торбата няма пари и колко години ви трябват, за да я напълните? Дори финансовото министерство наскоро ви нашляпа и ви писа двойка по финансова грамотност и предприемачество. И ако сте събирали както трябва всички местни данъци и такси, може би щеше да има достатъчно пари за откупуването.
Нека допуснем, че операцията с откупуването на Културния дом е приключила успешно. Но тогава идва по-трудното, да не кажа страшното: довършването (а не ремонта) на сградата, за да изпълнява тя своята функция! За това ще се необходими десетки пъти повече пари. За тях какво ще продадем? Може би целия град?
А може би собственикът не иска пари, а точно терена, за да може да го застрои и от това да печели много, ама много пари? И ако това е логично, защо общината се стреми към същото, защо играе на вълната на собственика, независимо че кметът ни внушава:„За мен лично е от изключителна важност да оформим централната градска част, като зона за отдих,култура и забавление“. Този парцел не е ли в централната част? Какво ща стане с досегашната му функция на парк, който ще се трансформира в „застрояване” и то не на детски градини, нали? Грозотията на т.н. “парк” зад площада не ни ли стига?
И как някой си представя, че гробът на Вела можел да бъде обект на бизнес–план, на бизнес-интерес? Това не е само поредната простотия, но и гавра с паметта на Вела! И понеже някои само ми канижат за Европа, но имат провинциално мислене, искам да им разкажа за Финландия. Техен национален герой (както е Левски за България и Вела за Велинград) е композиторът Ян Сибелиус. Неговият фантастичен паметник се намира в парк, в центъра на Хелзинки, който носи неговото име! Никой даже не може и да си помисли, че може да застроява в този парк!
Трети въпрос: кой каза, че парите трябвало да бъдат „налични в общинската хазна”? Така говорят икономически неграмотници и хора със счетоводно мислене, но не и предприемачи! Защото пари може да се намерят от различни източници. Да припомня, че наскоро държавата отдели 4 милиона лева за ремонт на Пловдивския театър. А някой направил ли си е труда да се запознае със съответните еврофондове или те бяха интересни само за „къщите за тъщи”? Много градове и даже села направиха чудеса за своята култура с привлечени средства, но за това се иска акъл и бягане, а не викане на неволята!
„Няма налични пари” означава не само икономическа неграмотност, а и политически мързел!
Четвъртият въпрос е даренията. Никой даже и не говори за тях. А това е стара българска традиция. За съжаление, сега най-искрено даряват само бедните. Задавам си въпроса: за 30 години някой направи ли значимо дарение във Велинград? За кръста също имаше дарения, аз също участвах.
Не сме ли слушали и чели за най-богатия българин за всички времена - Хаджи Нинчо Палавеев от Копривщица, който през 1932 г. връчва на министъра на просветата дарителски документ, с който предоставя сумата от 6000 английски лири (3,096 млн. лв.) за учредяване на фонд на негово име. Приходите от фонда трябва да служат за "вечни времена" за издръжка на гимназия с изучаване на нови езици. Подпомага строежа на Пловдивската духовна семинария. Помага бедни ученици, многочислени семейства, сираци и инвалиди от войните. Дарява за водоснабдяването на града, за построяването на Паметника-мавзолей в центъра, за изграждането на гранитна камбанария през църквата "Свети Николай" и за доизграждане на други храмове в града. Дарява на Копривщица 450 кг злато!!!
И разбира се, прочутите дарители от Карлово - братята Христо и Евлоги Георгиеви, които през 1986 г. даряват на българската държава 800 хил. лв. за построяване сграда на университета и предоставя парцел от 10 134 кв.м. в центъра на София (на стойност 200 хил. лв.).
Нима тази фирма „Карат-С” не може да направи дарение? Искам да припомня за един мой преподавател , когато бях студент. Става въпрос за проф.Васил Геров, преподавател по водни турбини, когото наричахме „Водният цар”! ! Той е един от основателите на Държавната политехника в София, положили основите на съвременното инженерно образование у нас. Завършва машинно инженерство във Висшето техническо училище на гр. Нанси. До 1939 г. работи във Франция, като достига до позицията главен конструктор на фирмата за производство на помпи Diebold. След началото на II световна война през 1939г. се връща в България. Създател на най-добрата университетска лаборатория по хидравлика в Европа (във ВМЕИ). Беше полиглот, владееше 5 езика!
Той си беше построил фантастична триетажна къща, с голям двор, в най-скъпия софийски квартал” Лозенец”, която сам беше проектирал! Ходил съм там с група колеги и знам за какво говоря! Великолепна архитектура. А вътре....нямам думи, истински дворец! Вътрешни стълби. По стените бяха поставени много картини, най-вероятно закупени във Франция. Вази и други съдове. И книги, много книги, не само технически, но и в областта на френската култура. Той имаше и ...пиано! И не само го имаше, но и свиреше на него! Преживе професор Васил Геров дари къщата си и цялото имане в нея на фонд ”13 века България”! Той не беше женен, нямаше наследници. Сегашните олигарски никога няма да направят това, а той, ученият със западно образование, който цял живот е печелил с труда си, дари всичко на държавата! Погледнете снимките от тази къща! Къща в най-скъпия софийски квартал! Сами може да прецените за каква баснословна сума можеше да преговаря проф.Геров, но той я дари! Нима това не може да се случи и сега?
И шестият въпрос опира до постоянното мърморене, че ”нямало пари, че не сме толкова богати”?! Хайде бе! Едва ли друг път България е имала толкова пари, в т.ч. и за култура. Преди дни беше отбелязана 125-годишнината от рождението на Мара Чорбаджийска, съпруга на Чудомир и невероятна художничка. През 1929-30 г. културното министерство командирова двамата в Париж, за да се запознаят с преподаването по изобразително изкуство. Това, разбира се, е оказало изключително влияние на творчеството на Мара Чорбаджийска! Но искам да обърна внимание на броячите на стотинки, че това се случва в един от най-тежките периоди на България – след първата национална катастрофа (Балканските войни), след Първата световна война и най-вече след Ньойския договор! В най-тежкия период нашата държава се грижи за духовността си и иска да създаде условия на творците си!
Дори и веднага след Освобождението тогавашният министър на просвещението командирова също в Париж група български писатели, сред които е и Захари Стоянов. Никой от тях не е знаел и бъкел френски език и нормално министърът е бил атакуван от „здравите интелектуални сили”. И тогава министърът мъдро им отговаря:” Когато те подишат парижкия въздух, ще създадат по-добра БЪЛГАРСКА литература”!
Е, дали през тези периоди България е била по-богата от сега? Не, просто е имала мислещи и родолюбиви българи, желаещи нейното духовно извисяване, а не провинциални използвачи! А ние повече от 30 години се чудим какво да не направим, за да нямаме дом на културата. Всички досегашни кметове, които не направиха нищо за Културния дом, някак бързо си построиха къщи, хотели, аква-паркове, предприятия, но виждате ли за дома на културата...не можело?!
Това са само част от възникналите въпроси. Но вместо те да бъдат обсъждани, ние наблюдаваме елементарни и едностранно насочени действия на общината в полза на бизнес-интереси! А интересите на велинградчани... кучета ги яли!
Иван Велчев

Не е нужно да ходим далеч, за да видим пример за родолюбиво дарителство. На метри от незавършения Културен дом е къщата, дарена на родния Велинград от Цвета Дамянова-Шуманова.

Велинград тел: 0876521487


ОБЩИНА РАКИТОВО, ОБЛАСТ ПАЗАРДЖИК

Публикувано на 22 Apr 2025 10:14

За отдаване под наем на част от имот – частна  общинска собственост, както следва:       - Празно общинско място представляващо петно № 20 с площ  24.00 кв. м., находящо се на тротоарно място на ул. „Костадин Бараков“, о. т. 114 – 147 по плана на гр. Костандово за търговия и услуги, общинска собственост, попадащ в първа зона за търговия.

  Начална тръжна цена: 

              За отдаване под наем на част от имот – частна  общинска собс

Към цялата статия »


ОБЩИНА РАКИТОВО, ОБЛАСТ ПАЗАРДЖИК

Публикувано на 22 Apr 2025 10:11

публичен неприсъствен търг с тайно наддаване за отдаване под наем на общински имот - публична общинска собственост – част от имот с идентификатор 62004.5.1321.1 по Кадастралната карта на гр. Ракитово, обл. Пазарджик, община Ракитово, функционално преназначение – сграда за образование, местонахождение на имота – гр. Ракитово, ул. „Тодор Тупаров“ № 4.

  Начална тръжна цена: 

- Петно № 1 с площ 1 кв. м., находящо се във фоайе на първи етаж в сградата на СУ „Св. Климент Охридски“ на улица „Тодор Тупаров” №

Към цялата статия »


Честито Възкресение Христово!

Публикувано на 20 Apr 2025 10:02

    

Към цялата статия »


Предстои важно решение за „Грънчарица“

Публикувано на 15 Apr 2025 11:00


Предложената защитена местност „Грънчарица” е с обща площ 2765,674 дка и включва 29 поземлени имоти или части от тях в землищата на с. Грашево и с. Кръстава, община Велинград. Сред дейностите, които са забранени в на територията на защитените местности, са търсене, проучване и добив на подземни богатства (полезни изкопаеми); промяна в предназначението на поземлените имоти и начина им на трайно ползване; внасяне и умишлено разпространяване на неместни и чужди растителни и животински видове.
Процедурата продължава вече повече от година.

Към цялата статия »


На 16 април гражданите имат думата за бюджета на община Велинград

Публикувано на 15 Apr 2025 10:59


През настоящата година нашата община ще разполага с бюджет от 89 092 050 лева. В общата сума са включени 49 040 765 лева  субсидия от държавата, 4 916 161 лева преходен остътък и 39 904 692 лева местни приходи. За сравнение, през 2024 г. бюджетът на общината беше 76 990 657 лева, тоест имаме повишение от около 13 милиона лева.
Държавната субсидия е твърда сума, която вече е залегнала в Закона за държавния бюджет. Местните приходи се определят от самата община и показват откъде тя очаква да събере пари през финансовата година. И т

Към цялата статия »


СЕДМИЧЕН ОБЕКТИВ 15. 04. 2025

Публикувано на 15 Apr 2025 10:58

Общината е подготвила томбола и богата програма. В дните до празника се очаква да бъде поставена и великденската украса във Велинград. 

СЪРНИЦА В Държавен вестник е обнародван окончателният проект на общия устройствен план на град Сърница и неговото землище. Одобреният план може да се обжалва в 14-дневен срок от обнародването от собствениците на недвижими имоти, като обжалването не спира изпълнението на плана. Новият ОУП отменя настоящия,  приет през 2014 г.  За териториите на с. Побит камък и с. Медени поляни и техните

Към цялата статия »


Запознахме европейските депутати с възможностите на една малка, но бързоразвиваща се община

Публикувано на 15 Apr 2025 10:57


Припомняме, че община Ракитово бе първата община в България, чиято инвестиционна концепция за енергиен проект бе избрана от Европейската комисия (ЕК) за най-добра сред 263 общини от Централна и Източна Европа. Проектът е по линия на европейския механизъм за градско развитие - European City Facility, финансиран директно от ЕК. 
Чрез този проект община Ракитово се присъединява към европейски общини, които ще получат достъп до експертиза за програми в различни сектори на енергетиката - топлофициране на жилищни и обществени сгради, п

Към цялата статия »


На Лазаровден Гората.бг дари 15 000 дръвчета във Велинград

Публикувано на 15 Apr 2025 10:55

както паркови и медоносни дръвчета и храсти - медоносни липи, медоносни и градски ясени, дъхави люляци, медоносни явори, вечнозелени борове, вековен дъб-цер, красива декоративна спирея, вечнозелени бели ели и др.
Събитието във Велинград е част от националната кампания на Гората.бг за залесяване на изгорелите гори, създаване на нови гори, както и кампания за общини, кметства, училища, детски градини, организации от доброволци и други, които искат да засаждат бъдеще и да правят градската среда по-зелена и чиста. Със засаждането на дърветата

Към цялата статия »


Стартира проектът за енергийна ефективност в читалището в Драгиново

Публикувано на 15 Apr 2025 10:54


Проектът предвижда цялостно подобрение на енергийната ефективност на сградата чрез редица строително-монтажни дейности. Ще бъдат изпълнени мерки за топлоизолация на външни стени, покрив и под, ще се подмени дограмата, ще се монтира абонатна станция и нова отоплителна инсталация със система за автоматично регулиране. Предвидена е още подмяна на вентилационната инсталация с водна отоплителна секция и рекуператор, както и подмяна на осветлението в общите части. Помислено е и за подобряването на достъпа за лица с увреждания, както и за създа

Към цялата статия »


Кръстове, които пазят Велинград

Публикувано на 15 Apr 2025 10:51

През 2013 г. 4-метров дървен кръст беше поставен в района на Белодробната болница. Кръстът и близката беседка са изработени от Асен Попов и фирмата му ЕТ „Аси-Асен Попов”. Дърворезбата на кръста е дело на Петър Дончев. Идеята за създаването на това място за почит и почивка беше на тогавашния директор на Специализирана болница за долекуване и продължително лечение на пневмо-фтизиатрични болести „Света Петка Българска”д-р Елена Шопова. Кръстът бе издигнат дни преди Рождество Христово през декември 2013 г. И до днес не само пациентите на болниц

Към цялата статия »


Седмокласник спечели „Сребърната писалка“

Публикувано на 15 Apr 2025 10:48


Организатори на конкурса са домакините от ЦПЛР-ОДК заедно с Историческия музей и Община Велинград. В журито, което оцени великденските яйца, бяха директорът на музея Стойчо Маров, директорът на ЦПЛР-ОДК Катерина Мирчева и Десислава Табакова – уредник в Художествената галерия. Участниците бяха разпределени в 4 възрастови групи, а победителите са:
Детски градини:
I място Ивайло Китов
II място Ани Стоянова
III място Николай Костадинов
I-IV клас:
I място Даниела Стефанова  
II място Лияна Мазурска
III място Оля К

Към цялата статия »


10 гимназии се състезаваха с майсторски модели на мебели

Публикувано на 15 Apr 2025 10:37

Присъствахае експертите от МОН Камелия Шарабова и Лазар Додев,  началникът на РУО - Пазарджик Албена Димитрова, директорите на участващите училища. Поздрав към гостите отправи кметът Костадин Коев, а в програмата на откриването се включиха възпитаници на музикалната школа „ Звънче“, КСТ „Импулс“ и ПАНПТ „Чепино“.
Във фоайето и залата на читалището в Чепино бяха подредени мебелите, с които се представи всяка от професионалните гимназии. Те бяха оценени от жури  с председател доц. Павлин Вичев от Лесотехническия университет и член

Към цялата статия »


Два юбилея с фокус „Професия лесовъд“

Публикувано на 15 Apr 2025 10:36


В конферентната зала на гимназията се състоя кръгла маса на тема „Професията лесовъд“. Форматът на дискусията бе зададен от модераторите – инж. Владимир Влахов, директор на РДГ – гр. Пазарджик, инж. Цветко Водев, зам.-директор, експертите инж. Ангел Ангелов, инж. Красимир Шарков, инж. Василка Колчагова, както и инж. Найден Петров от ТП „ДГС Алабак“. Аудиторията бе съставена от ученици от XI и XII клас, които оцениха дискусията като много ценна за тяхното кариерно ориентиране.
Следващото празнично събитие от програмата бе юбилейното из

Към цялата статия »


Малки обяви: 15. 04. 2025

Публикувано на 15 Apr 2025 10:33


***
Продава 2 съседни парцела 7.446 кв.м. и 9.155 кв.м. с разработен ПУП, в регулация, срещу Пневмоболницата, на 400 м. от главен път. 0876 777166
КУПУВА
Фирма изкупува имоти: стари къщи, парцели подходящи за строителство и др. Възможно обезпечение. 0887 660499.
***
Търси имоти за строителство, обезщетение, покупка. 0885 271696.
РАЗНИ
Продава 2 броя пружини за единични легла. 0887 962260.
***
Търся бедно българско семейство с дъщеря до 18 години. 0896 831221, вечер.
***
Продава струг метален СУ 500. 0884

Към цялата статия »


Лалка Петрова по пътеката на доброто и красивото

Публикувано на 15 Apr 2025 10:30

 която се превърна в истинско литературно събитие. Залата на Художествената галерия отдавна не е събирала толкова много хора, колкото дойдоха вечерта на 10 април, за да уважат талантите на Лалка Петрова. А те са много: поезия, музика, рисуване. И още един много важен талант: умението да намериш своя пътека към душите на хората, който личи във всяко от 98-те стихотворения в книгата. Те бяха представени от председателя на Литературния клуб „Н. Вапцаров“ към НЧ „Отец Паисий-1893“ Александър Кочев, който подчерта, че Лалка Петрова поставя н

Към цялата статия »


„От изгрева до залеза“ - осмата книга на Милен Налбантов

Публикувано на 15 Apr 2025 10:27


Това е осмата по ред книга на автора. След краеведската литература, речник на местните говори и проза, авторът представи лирически поглед върху живота от годините на своята младост до времето на преход в страната ни.
Литературната премиера протече емоционално и задушевно, с вълнуващи изпълнения и интересен разговор с твореца.
НЧ „Методий
Драгинов-1936“

Към цялата статия »


Ракитово организира втори тракийски многобой

Публикувано на 15 Apr 2025 10:26


Организатори са Българска Асоциация за селски спорт (БАСС), Тракийско дружество „Войвода Руси Славов“ (ТДВРС), Стрелкови клуб „Тракийски юнак“ (СКТЮ), Български стрелкови съюз (БСС), Спортен клуб по лека атлетика „Левски“ -Ракитово (СКЛА „Левски“), Многоспортов клуб по тенис на маса „Левски“ – Ракитово (МКТМ „Левски“), със съдействието на  Община Ракитово.
Първото издание на събитието през пролетта на 2024 г. предизвика голям интерес, тъй като е първото подобно състезание у нас. Главен двигател за неговото провеждане е многократн

Към цялата статия »


От илюзиите до историята

Публикувано на 15 Apr 2025 10:26

„Сите българи заедно“, издател на десетки заглавия за най-значимите събития и личности в новата ни история, сборници със стари и нови песни от Македония. Срещата се проведе с любезното съдействие на Венцислав Еличин, член на персонала на ДЦ, който от години познава домакина. Г-н Григоров подари на всички присъстващи книгата „За войните срещу България и българския народ“. Той лично поздрави гостите с няколко македонски песни. С подобаващ поздрав му отвърна певческата група към ДЦПЛУ „Докато дишаме, ще пеем“.
Две от ползвателките - Анка Кам

Към цялата статия »


С 26 медала се завърна ПК „Белмекен“ от Смолян

Публикувано на 15 Apr 2025 10:25

ПК „Белмекен“ се представи с 11 свои състезатели, 6 момчета и 5 момичета, водени от треньорите Росен Кривулев и Йорданка Христова. Много силно се изявиха малките велинградски плувци, които спечелиха общо 26 медала – 9 златни, 7 сребърни и 10 бронзови. Запомнящо се представяне за Валентина Димитрова и Йоана Трендафилова с по 3 златни медала, Християн Юргакиев е с 2 златни отличия, а Йордан Бъчваров с 1 златен медал. Борис Грахов се отличи с 3 сребърни медала.
През миналия месец състезателите на ПК „Белмекен“ взеха участие и в Международния

Към цялата статия »


Категоричен „Чепинец“ във Величково

Публикувано на 15 Apr 2025 10:23

място във временното класиране на Група 1. Велинградчани пък  бяха на шеста позиция с  13 т. и на 11 по-малко от лидера – „Хебър II“ (Пазарджик).
В края на първото полувреме двата отбора са се прибрали на почивката при резултат без голове – 0:0. Привидно равностойната игра, съдейки по резултата,  всъщност е показала превъзходство за велинградчани по отношение владеенето на топката и повечето възможности за отбелязване на гол.
През втората част велинградчани са успели по категоричен начин да материализират доминацията си

Към цялата статия »



Продава апартаменти във Велинград

CopyRight Вестник "Темпо" ЕООД , Велинград 2023