22 Apr 2025


10 г. общинско управление на минерални води: Проблемите са повече от приходите

Публикувано на 23 Mar 2021 09:21

През февруари 2021 г. се навършиха 10 години, откакто Община Велинград получи от държавата за стопанисване две находища с минерални води. 10 години са достатъчен срок, за да може първоначалният ентусиазъм и апетит за големи приходи в общинската хазна да се сблъска с реалностите. Достатъчен срок и за изводи как общината се справя или не се справя с ролята си на стопанин на общото природно богатство - минералните води.
През февруари 2011 г. тогавашният министър на околната среда и водите в правителството на ГЕРБ Нона Караджова подписа двете решения, с които държавата предостави на Община Велинград с кмет Иван Лебанов находищата с минерална вода “Велинград - Каменица” и “Драгиново”. Това бе финалният документ по процедурата, след която изворите останаха изключителна държавна собственост, но общината придоби право за безвъзмездно управление и ползване през следващите 25 години. От находище “Велинград - Каменица” общината получи каптиран извор 7 и сондаж “Сярна баня”, извор и сондаж “Власа”, сондаж 3 “Мизинка”, а от находището в Драгиново - сондажи с номера 1, 2, 5 и 13.
С минералните води общината получи стратегически ресурс, с който да задоволява обществени и социални нужди, както и пряко да влияе по отношение на инвеститорите в туризма. Но още в самото начало се видя, че „подаръкът“ от държавата върви в комплект с доста задължения. Трябваше да минат още 2 години, за да може общината да изпълни всички изисквания, преди да започне да получава приходи от двете находища. През това време бе възложено и извършено допроучване на находищата за преоценка на експлоатационните ресурси и технически възможните дебити. Направена бе балнеологична оценка на качеството на минералната вода, поставени бяха табели до изворите със състава на минералните води. Общината пое отговорността и за санитарно-охранителните зони, за които преди отговаряше Басейнова дирекция. Направен бе актуален регистър за двете находища, който е достъпен на официалния сайт на общината и дава информация за водовземните съоръжения и за издадените разрешителни за минерална вода.
Общинският съвет също трябваше да свърши своята част от работата, като приеме нормативна база за реда за ползване на минерални води. Важен елемент бе да се осигури ползването на минералните води без да се нарушава общественият интерес - да се определят местата и количествата вода за общо водовземане и обществените обекти, които да получат разрешителни за определени количества минерални води.
Междувременно през 2011 г. МОСВ намали тарифата за ползване на минерална вода от 1.50 на 0.50 лева за кубик - цена, по която трябваше да работи и Община Велинград. През януари 2012 г. на заседание на правителството на Б. Борисов кметът Ив. Лебанов поиска общината да получи за стопанисване и другите две находища на минерална вода - „Велинград-Чепино“ и „Велинград-Лъджене“. Искането бе придружено с гражданска подписка, в която се настояваше общината да получава приходите и от разрешителните за тези две държавни находища. Отговорът на държавата беше общината първо да си свърши работата за вече дадените две находища и да въведе ред в събирането на приходите от тях.
На 8 януари 2013 г., след извършването на тази сериозна подготвителна работа и след поредните заповеди от МОСВ, Община Велинград получи реално възможността да издава разрешителни и да получава приходи от експлоатацията на минералните находища “Велинград - Каменица” и “Драгиново”. По изчисленията на МОСВ за 2013 г. от такси за ползвана минерална вода общината трябваше да събере 51 553 лева, но това не се случи и на практика бяха събрани в пъти по-малко пари. Така още на старта се очерта един от основните проблеми, който със същата сила важи и днес - ниска събираемост на парите, които общината трябва да получава от минералните води. Към това трябва да се добави и фактът, че в продължение на години част от фирмите с разрешителни за ползване на минерална вода не сключват договори за плащане на водопренос с „ВКТВ“ и така ощетяват общинската хазна. Отделен, но важен въпрос е качеството на прокопаване за топлопроводите и слабият контрол от страна на общината, заради които цели улици във Велинград стоят разкопани в продължение на месеци с всички произтичащи от това неприятности за жителите и гостите на курорта.
През 2018 г., анализирайки многобройните проблеми с минералните води, общинският съветник Никола Делиев обобщи положението с думите „Не е златен дъжд!“. Той изчисли, че дори общината да раздаде цялото количество минерална вода от находищата Каменица и Драгиново, по сегашните цени за една година тя ще получи около 150 000 лева. Заради тежкото финансово положение на общината, Общинска администрация направи опит за увеличение на цената на минералната вода от 2021 г. Общинският съвет, който безпрекословно вдигна почти всички други данъци и такси, също толкова единодушно и безпрекословно реши да не пипа тарифите за минералните води и те останаха на нивото от преди 10 години. Аргументът бе, че не трябва да се допуска нелоялна конкуренция, тъй като ползвателите на минерални води от другите две държавни находища ще продължат да плащат по по-ниските тарифи. Но за пореден път се видя и сериозното лоби, което винаги има в местния парламент по отношение интересите на ползвателите на минерални води. А ако се сумират приходите от последните 10 години, ще се види, че в общинската хазна наистина не е валял „златен дъжд“ от минералните води.
В списъка на проблемите от изминалите 10 години неизменно е и този за включилите се незаконни ползватели и за течовете и загуби на топла минерална вода поради лошото състояние на топлопроводите. През 2018 г. Община Велинград изгради нов топлопровод “Власа”, който е основно трасе за пренос на минералната вода от находище „Каменица“. Средствата в размер на 311 176 лева бяха осигурени от новата Инвестиционна програма “Минерални води” на Националния доверителен екофонд към МОСВ плюс съфинансиране от общината. Изграждането на топлопровода бе съпроводено с трудности, но бе крачка в правилната посока. За 10 години общината направи и частични инвестиции в сондажите и санитарно-охранителните зони към тях. Въпреки това състоянието на повечето съвсем не е такова, каквото трябва да бъде. В последния доклад по темата най-често използваната от самата община оценка за свързаната с изворите инфаструктура е „силно компрометирано“. Показателен е фактът, че през декември 2019 г. 12-годино момиче пострада сериозно, пропадайки в дупка с гореща вода край сондаж „Мизинка“.
Тема, свързана с минералните води, които във Велинград все е в бъдеще време, е тази за рационалното използване на геотермалната енергия. Преди повече от 20 години, при тогавашния кмет Георги Аврамов, общината спечели първия си проект от ФАР и направи геотермално отопление на училище „Христо Ботев“ в кв. Каменица. Силно начало, последвано от десетилетия на приказки и бездействие... Идваха много фирми и проектанти, дискутираха се различни идеи, а геотермалната енергия бе любима „дъвка“ на много предизборни кампании. Кметът К. Коев винаги изтъква, че желаното ще стане действително с помощта на Норвежкия финансов механизъм. И точно преди дни дойде новината, че започва набиране на проекти предложения по процедура за използване на геотермална енергия за отопление или за отопление и охлаждане в сгради държавна или общинска собственост, финансирана от Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство. Срокът за подаване на проектите е септември тази година. В края на десетата година от както общината стопанисва две находища с минерална вода, определено е крайно време СПА столицата Велинград да се похвали и с проект за използване на геотермалната енергия в полза на местната общност.
И тук стигаме до най-важното за велинградчани: общината така да раздава минералните води, че да бъде запазен общественият интерес. Тоест да има минерална вода за уличните чешми, за обществените бани, за общинските басейни, където тренират децата, за отопление на важни обществени сгради като училища, детски градини, читалища, музей и др. В Драгиново този модел на защитен обществен интерес е спазен в голяма степен, във Велинград и интересите, и проблемите са повече. Развитието на туризма е важно, а работата на общината е да намери точния баланс между интересите на инвеститорите и на велинградчани.
Аз лично ще повярвам, че този баланс е намерен от нашите управляващи, когато видя във Велинград това, което видях в Исландия - държавата, която е световен пример за използването на минералните води. Нямам предвид всеизвестното геотермално отопление на тротоари по улици в столицата Рейкявик, а нещо друго - басейни с минерална вода в дворовете на детските градини. Това наистина говори много за едно общество, за неговите приоритети и за отношението му към богатствата, с които го е дарила природата. Има на какво да се учим.
Елена Баева

Сондажът на „Мизинка“ бе ремонтиран, но чешмите на „Власа“ продължават да са срам за имиджа на Велинград и пример за лошо стопанисване от страна на общината.

Велинград тел: 0876521487


ОБЩИНА РАКИТОВО, ОБЛАСТ ПАЗАРДЖИК

Публикувано на 22 Apr 2025 10:14

За отдаване под наем на част от имот – частна  общинска собственост, както следва:       - Празно общинско място представляващо петно № 20 с площ  24.00 кв. м., находящо се на тротоарно място на ул. „Костадин Бараков“, о. т. 114 – 147 по плана на гр. Костандово за търговия и услуги, общинска собственост, попадащ в първа зона за търговия.

  Начална тръжна цена: 

              За отдаване под наем на част от имот – частна  общинска собс

Към цялата статия »


ОБЩИНА РАКИТОВО, ОБЛАСТ ПАЗАРДЖИК

Публикувано на 22 Apr 2025 10:11

публичен неприсъствен търг с тайно наддаване за отдаване под наем на общински имот - публична общинска собственост – част от имот с идентификатор 62004.5.1321.1 по Кадастралната карта на гр. Ракитово, обл. Пазарджик, община Ракитово, функционално преназначение – сграда за образование, местонахождение на имота – гр. Ракитово, ул. „Тодор Тупаров“ № 4.

  Начална тръжна цена: 

- Петно № 1 с площ 1 кв. м., находящо се във фоайе на първи етаж в сградата на СУ „Св. Климент Охридски“ на улица „Тодор Тупаров” №

Към цялата статия »


Честито Възкресение Христово!

Публикувано на 20 Apr 2025 10:02

    

Към цялата статия »


Предстои важно решение за „Грънчарица“

Публикувано на 15 Apr 2025 11:00


Предложената защитена местност „Грънчарица” е с обща площ 2765,674 дка и включва 29 поземлени имоти или части от тях в землищата на с. Грашево и с. Кръстава, община Велинград. Сред дейностите, които са забранени в на територията на защитените местности, са търсене, проучване и добив на подземни богатства (полезни изкопаеми); промяна в предназначението на поземлените имоти и начина им на трайно ползване; внасяне и умишлено разпространяване на неместни и чужди растителни и животински видове.
Процедурата продължава вече повече от година.

Към цялата статия »


На 16 април гражданите имат думата за бюджета на община Велинград

Публикувано на 15 Apr 2025 10:59


През настоящата година нашата община ще разполага с бюджет от 89 092 050 лева. В общата сума са включени 49 040 765 лева  субсидия от държавата, 4 916 161 лева преходен остътък и 39 904 692 лева местни приходи. За сравнение, през 2024 г. бюджетът на общината беше 76 990 657 лева, тоест имаме повишение от около 13 милиона лева.
Държавната субсидия е твърда сума, която вече е залегнала в Закона за държавния бюджет. Местните приходи се определят от самата община и показват откъде тя очаква да събере пари през финансовата година. И т

Към цялата статия »


СЕДМИЧЕН ОБЕКТИВ 15. 04. 2025

Публикувано на 15 Apr 2025 10:58

Общината е подготвила томбола и богата програма. В дните до празника се очаква да бъде поставена и великденската украса във Велинград. 

СЪРНИЦА В Държавен вестник е обнародван окончателният проект на общия устройствен план на град Сърница и неговото землище. Одобреният план може да се обжалва в 14-дневен срок от обнародването от собствениците на недвижими имоти, като обжалването не спира изпълнението на плана. Новият ОУП отменя настоящия,  приет през 2014 г.  За териториите на с. Побит камък и с. Медени поляни и техните

Към цялата статия »


Запознахме европейските депутати с възможностите на една малка, но бързоразвиваща се община

Публикувано на 15 Apr 2025 10:57


Припомняме, че община Ракитово бе първата община в България, чиято инвестиционна концепция за енергиен проект бе избрана от Европейската комисия (ЕК) за най-добра сред 263 общини от Централна и Източна Европа. Проектът е по линия на европейския механизъм за градско развитие - European City Facility, финансиран директно от ЕК. 
Чрез този проект община Ракитово се присъединява към европейски общини, които ще получат достъп до експертиза за програми в различни сектори на енергетиката - топлофициране на жилищни и обществени сгради, п

Към цялата статия »


На Лазаровден Гората.бг дари 15 000 дръвчета във Велинград

Публикувано на 15 Apr 2025 10:55

както паркови и медоносни дръвчета и храсти - медоносни липи, медоносни и градски ясени, дъхави люляци, медоносни явори, вечнозелени борове, вековен дъб-цер, красива декоративна спирея, вечнозелени бели ели и др.
Събитието във Велинград е част от националната кампания на Гората.бг за залесяване на изгорелите гори, създаване на нови гори, както и кампания за общини, кметства, училища, детски градини, организации от доброволци и други, които искат да засаждат бъдеще и да правят градската среда по-зелена и чиста. Със засаждането на дърветата

Към цялата статия »


Стартира проектът за енергийна ефективност в читалището в Драгиново

Публикувано на 15 Apr 2025 10:54


Проектът предвижда цялостно подобрение на енергийната ефективност на сградата чрез редица строително-монтажни дейности. Ще бъдат изпълнени мерки за топлоизолация на външни стени, покрив и под, ще се подмени дограмата, ще се монтира абонатна станция и нова отоплителна инсталация със система за автоматично регулиране. Предвидена е още подмяна на вентилационната инсталация с водна отоплителна секция и рекуператор, както и подмяна на осветлението в общите части. Помислено е и за подобряването на достъпа за лица с увреждания, както и за създа

Към цялата статия »


Кръстове, които пазят Велинград

Публикувано на 15 Apr 2025 10:51

През 2013 г. 4-метров дървен кръст беше поставен в района на Белодробната болница. Кръстът и близката беседка са изработени от Асен Попов и фирмата му ЕТ „Аси-Асен Попов”. Дърворезбата на кръста е дело на Петър Дончев. Идеята за създаването на това място за почит и почивка беше на тогавашния директор на Специализирана болница за долекуване и продължително лечение на пневмо-фтизиатрични болести „Света Петка Българска”д-р Елена Шопова. Кръстът бе издигнат дни преди Рождество Христово през декември 2013 г. И до днес не само пациентите на болниц

Към цялата статия »


Седмокласник спечели „Сребърната писалка“

Публикувано на 15 Apr 2025 10:48


Организатори на конкурса са домакините от ЦПЛР-ОДК заедно с Историческия музей и Община Велинград. В журито, което оцени великденските яйца, бяха директорът на музея Стойчо Маров, директорът на ЦПЛР-ОДК Катерина Мирчева и Десислава Табакова – уредник в Художествената галерия. Участниците бяха разпределени в 4 възрастови групи, а победителите са:
Детски градини:
I място Ивайло Китов
II място Ани Стоянова
III място Николай Костадинов
I-IV клас:
I място Даниела Стефанова  
II място Лияна Мазурска
III място Оля К

Към цялата статия »


10 гимназии се състезаваха с майсторски модели на мебели

Публикувано на 15 Apr 2025 10:37

Присъствахае експертите от МОН Камелия Шарабова и Лазар Додев,  началникът на РУО - Пазарджик Албена Димитрова, директорите на участващите училища. Поздрав към гостите отправи кметът Костадин Коев, а в програмата на откриването се включиха възпитаници на музикалната школа „ Звънче“, КСТ „Импулс“ и ПАНПТ „Чепино“.
Във фоайето и залата на читалището в Чепино бяха подредени мебелите, с които се представи всяка от професионалните гимназии. Те бяха оценени от жури  с председател доц. Павлин Вичев от Лесотехническия университет и член

Към цялата статия »


Два юбилея с фокус „Професия лесовъд“

Публикувано на 15 Apr 2025 10:36


В конферентната зала на гимназията се състоя кръгла маса на тема „Професията лесовъд“. Форматът на дискусията бе зададен от модераторите – инж. Владимир Влахов, директор на РДГ – гр. Пазарджик, инж. Цветко Водев, зам.-директор, експертите инж. Ангел Ангелов, инж. Красимир Шарков, инж. Василка Колчагова, както и инж. Найден Петров от ТП „ДГС Алабак“. Аудиторията бе съставена от ученици от XI и XII клас, които оцениха дискусията като много ценна за тяхното кариерно ориентиране.
Следващото празнично събитие от програмата бе юбилейното из

Към цялата статия »


Малки обяви: 15. 04. 2025

Публикувано на 15 Apr 2025 10:33


***
Продава 2 съседни парцела 7.446 кв.м. и 9.155 кв.м. с разработен ПУП, в регулация, срещу Пневмоболницата, на 400 м. от главен път. 0876 777166
КУПУВА
Фирма изкупува имоти: стари къщи, парцели подходящи за строителство и др. Възможно обезпечение. 0887 660499.
***
Търси имоти за строителство, обезщетение, покупка. 0885 271696.
РАЗНИ
Продава 2 броя пружини за единични легла. 0887 962260.
***
Търся бедно българско семейство с дъщеря до 18 години. 0896 831221, вечер.
***
Продава струг метален СУ 500. 0884

Към цялата статия »


Лалка Петрова по пътеката на доброто и красивото

Публикувано на 15 Apr 2025 10:30

 която се превърна в истинско литературно събитие. Залата на Художествената галерия отдавна не е събирала толкова много хора, колкото дойдоха вечерта на 10 април, за да уважат талантите на Лалка Петрова. А те са много: поезия, музика, рисуване. И още един много важен талант: умението да намериш своя пътека към душите на хората, който личи във всяко от 98-те стихотворения в книгата. Те бяха представени от председателя на Литературния клуб „Н. Вапцаров“ към НЧ „Отец Паисий-1893“ Александър Кочев, който подчерта, че Лалка Петрова поставя н

Към цялата статия »


„От изгрева до залеза“ - осмата книга на Милен Налбантов

Публикувано на 15 Apr 2025 10:27


Това е осмата по ред книга на автора. След краеведската литература, речник на местните говори и проза, авторът представи лирически поглед върху живота от годините на своята младост до времето на преход в страната ни.
Литературната премиера протече емоционално и задушевно, с вълнуващи изпълнения и интересен разговор с твореца.
НЧ „Методий
Драгинов-1936“

Към цялата статия »


Ракитово организира втори тракийски многобой

Публикувано на 15 Apr 2025 10:26


Организатори са Българска Асоциация за селски спорт (БАСС), Тракийско дружество „Войвода Руси Славов“ (ТДВРС), Стрелкови клуб „Тракийски юнак“ (СКТЮ), Български стрелкови съюз (БСС), Спортен клуб по лека атлетика „Левски“ -Ракитово (СКЛА „Левски“), Многоспортов клуб по тенис на маса „Левски“ – Ракитово (МКТМ „Левски“), със съдействието на  Община Ракитово.
Първото издание на събитието през пролетта на 2024 г. предизвика голям интерес, тъй като е първото подобно състезание у нас. Главен двигател за неговото провеждане е многократн

Към цялата статия »


От илюзиите до историята

Публикувано на 15 Apr 2025 10:26

„Сите българи заедно“, издател на десетки заглавия за най-значимите събития и личности в новата ни история, сборници със стари и нови песни от Македония. Срещата се проведе с любезното съдействие на Венцислав Еличин, член на персонала на ДЦ, който от години познава домакина. Г-н Григоров подари на всички присъстващи книгата „За войните срещу България и българския народ“. Той лично поздрави гостите с няколко македонски песни. С подобаващ поздрав му отвърна певческата група към ДЦПЛУ „Докато дишаме, ще пеем“.
Две от ползвателките - Анка Кам

Към цялата статия »


С 26 медала се завърна ПК „Белмекен“ от Смолян

Публикувано на 15 Apr 2025 10:25

ПК „Белмекен“ се представи с 11 свои състезатели, 6 момчета и 5 момичета, водени от треньорите Росен Кривулев и Йорданка Христова. Много силно се изявиха малките велинградски плувци, които спечелиха общо 26 медала – 9 златни, 7 сребърни и 10 бронзови. Запомнящо се представяне за Валентина Димитрова и Йоана Трендафилова с по 3 златни медала, Християн Юргакиев е с 2 златни отличия, а Йордан Бъчваров с 1 златен медал. Борис Грахов се отличи с 3 сребърни медала.
През миналия месец състезателите на ПК „Белмекен“ взеха участие и в Международния

Към цялата статия »


Категоричен „Чепинец“ във Величково

Публикувано на 15 Apr 2025 10:23

място във временното класиране на Група 1. Велинградчани пък  бяха на шеста позиция с  13 т. и на 11 по-малко от лидера – „Хебър II“ (Пазарджик).
В края на първото полувреме двата отбора са се прибрали на почивката при резултат без голове – 0:0. Привидно равностойната игра, съдейки по резултата,  всъщност е показала превъзходство за велинградчани по отношение владеенето на топката и повечето възможности за отбелязване на гол.
През втората част велинградчани са успели по категоричен начин да материализират доминацията си

Към цялата статия »



Продава апартаменти във Велинград

CopyRight Вестник "Темпо" ЕООД , Велинград 2023