22 Apr 2025


60 години от ветровала:Можем да победим природната стихия, когато обичаме гората

Публикувано на 25 May 2021 08:39

На 29 май 1961 г. на територията на горските стопанства Вищерица, област Благоевград, Селище, Чехльово, Велинград, Ракитово и Беглика, област Пазарджик, се разрази ураган, която за 7 минути успя да повали 40,000 дка гора с общ обем около 1 000 000 куб. м. ценна иглолистна дървесина.
По това време служителите на Нормативно-изследователско бюро (НИБ) – база Горско стопанство Велинград, трябваше да участват в курс в Стара Загора. От Главно управление по горите към МС последва заповед служителите на НИБ да се приберат във Велинград поради природното бедствие.
НИБ – база ГС Велинград се състоеше от трима сътрудници: инж. Тодор Генов – началник и техник-лесвъдите Борис Линчев и Симеон Симеонов. Когато пристигнахме в Селище, тук вече бяха дошли почти всички служби на ГУГ при МС начело с проф. Мако Даков. Тук бяха ръководството на Окръжната дирекция на горите Пазарджик начело с инж. Янко Узунов. Председателят на МС на НРБ Антон Югов беше дошъл да се запознае с обстановката. Преодоляването на последствията от ветровала беше станало държавен въпрос.
Какво се искаше от нас като НИБ? След проведено съвещание бе назначена комисия с председател инж. Борис Костов – началник отдел ТРЗ и членове инж. Тодор Генов, началник на НИБ, инж. Мехмед Ибраимов и Петър Папанов – представители на ГС Селище, Борис Линчев и Симеон Симеонов. Задачата беше да се обходят ветровалните обекти, да се определят условно факторите, които ще утежнят сечта и първичната обработка на падналата ветровална маса. При обхождането се установи, че един от най-важните нормообразуващи фактори ще бъде начинът на разположение на падналите дървета. Обикновено всички смърчови дървета бяха изскубнати с корените, като част от тях бяха паднали в една посока, а друга части бяха кръстосани като клада. От тези паднали в една посока на стръмни терени бяха с върховете надоли по склона, което допълнително затрудняваше отрязването на пъна от стъблата. Налагаше се предварително подпиране на корена, за да не затисне работниците. Бялоборовите насаждения бяха пречупени на едно или повече места. Всички тези утежняващи условия на трусд трябваше да се докажат.
Комисията предложи в кратки срокове да се проведат необходимите нормативни наблюдения, като снимка на работния ден, хронометража и фотохронометража. Нормативните наблюдения се проведоха главно в ГС Селище и ГС Беглика. Всички ТРЗ-та от Пазарджишкия регион бяха командировани в ГС Селище и под ръководството на НИБ – база ГС Велинград в продължение на 2 седмици се проведоха оптималния брой наблюдения. Ето имената на някои от участниците в събирането на тази информация: Петър Папанов, ГС Селище; Георги Трендафилов, ГС Ракитово; Тодор Денизев, ГС Чехльово; Димитър Вачев, ГС Пещера; Ангел Чолаков, ГС Батак; Георги Кожухаров, ГС Панагюрище; Иван Грозданов, ГС Белово; Елена Пепечкова, ГС Пазарджик, Здравка Качова, ГС Велинград.
След обработка и анализ на информацията НИБ – база ГС Велинград излезе с проект за временна норма и разценка за 1 куб.м. обработена дървесина при тези необичайни условия на труд. Неразделна част от работната група беше инж. Борислав Костов, н-к отдел ТРЗ на ОУГ – Пазарджик. Проектът за временни нопрми и разценки бе обсъден с ръководството на ГС Селище, с участието на инж. Мария Атанасова и инж. . Костов. На това съвещание се реши, за да се стимулират работниците за по-бързо усвояване на ветровалната маса, да се въведе прогресивно-премиалната система на заплащане. За да обхванем повече работници, се разделихме на групи по двама. На мен се падна да обхождамме обектите с инж. Мехмед Ибраимов. Имаше много спорове, работниците обикновено искат повече пари. Но с помощта на убеждението и авторитета на инж. Ибраимов се съгласяваха с предложените норми и разценки. След 3 месеца се установи, че въпреки краткото време за разработване на нормите, същите отговарят и отразяват действителните условия на труд.
Ние бяхме настанени на втоя етаж във вилата на ГС Селище, така че бяхме свидетели на цялата организация за борба с природната стихия. Постоянно пристигаха работници, палатки, легла, завивки и др. Сред масата хора бяха началникът на Старозагорската дирекция на горите инж. Марин Николов в лесовъдска униформа, инж. Гатю Гатев, н-к ТРЗ в Габровската дирекция на горите, водач на група секачи от Габровския край. Лесоустройствена група от Агролеспроект начело с инж. д-р Желяко Георгиев извършваха картиране на ветровалните площи, за да установят обема на повалената дървестна маса.
Ходът на ветровалната стихия започва от ГС Вищерица, преминава през западната част на ГС Селище, в местността Кара тепе навллиза в югоизточната част на ГС Чехльово. Тук среща родопските възвишения Малка и Голяма Сютка, където стихията се разделя на два ръкава. Десният ръкав навлиза в ГС Беглика, продължава през горските стопанства Борово и Михалково, за да спре на връх Голям Персенк, на границата с ГС Хвойна, общо около 70 км. Левият ръкав започва от северо-източната част на ГС Чехльово, закача малко от югоизточната част на ГС Велинград и нализа в ГС Ракитово, където пораженията са повече и там завършва своята разрушителна дейност. След срещата с Малка и Голяма Сютка силата на урагана значително намалява и пораженията са по-малки.
Резултатите след прибирането на ветровалната маса в продължение на 3 години са общо 31 934 покразени декара и 792 875 кубика добита маса.
Колегите от Лесозащитна станция – Пловдив начело с инж. Тодор Чернев разработиха противопожарни планове и по тяхна препоръка беше изградена система от противопожарни кули с постоянно дежурство.
Благодарение на инж. Иван Шаламанов, зам.-директор на ГС Селище, всички ветровални площи бяха почистени след сечта, залесени и опазени от болести, вредители и пожари. По време на ветровала с директор на ГС селище беше Илия Кадинов, който не беше специалист лесовъд, а политическо лице. Справи се отлично с последствията от ветровала, благодарение на опита като директор на ГПС Чепино. Негов гл. инженер беше Филип Суганов. В ГС Чехльово директор беше Стоимен Клисарски, а гл. инженер Илия Кулаксъзов. В ГС Ракитово директор беше Никола Райков, а гл. инженер Христо Сотиров. В ГС Велинград директор по време на ветровала беше инж. Иван Цаков, а гл. инженер Стоян Гагов, а в ГС Беглика директор инж. Стефан Попов и гл. инженер Кочев.
По време на ветровала административната сграда на ГС Селище беше в един от блоковете по пътя за Сърница. Сегашната сграда на администрацията беше болнично заведение.
Тези спомени са написани за следващите поколения горски деятели. Да знаят и помнят, че могат да победят природните стихии, когато обичаме гората.
Симеон Симеонов
(Със съкращения)

Велинград тел: 0876521487


ОБЩИНА РАКИТОВО, ОБЛАСТ ПАЗАРДЖИК

Публикувано на 22 Apr 2025 10:14

За отдаване под наем на част от имот – частна  общинска собственост, както следва:       - Празно общинско място представляващо петно № 20 с площ  24.00 кв. м., находящо се на тротоарно място на ул. „Костадин Бараков“, о. т. 114 – 147 по плана на гр. Костандово за търговия и услуги, общинска собственост, попадащ в първа зона за търговия.

  Начална тръжна цена: 

              За отдаване под наем на част от имот – частна  общинска собс

Към цялата статия »


ОБЩИНА РАКИТОВО, ОБЛАСТ ПАЗАРДЖИК

Публикувано на 22 Apr 2025 10:11

публичен неприсъствен търг с тайно наддаване за отдаване под наем на общински имот - публична общинска собственост – част от имот с идентификатор 62004.5.1321.1 по Кадастралната карта на гр. Ракитово, обл. Пазарджик, община Ракитово, функционално преназначение – сграда за образование, местонахождение на имота – гр. Ракитово, ул. „Тодор Тупаров“ № 4.

  Начална тръжна цена: 

- Петно № 1 с площ 1 кв. м., находящо се във фоайе на първи етаж в сградата на СУ „Св. Климент Охридски“ на улица „Тодор Тупаров” №

Към цялата статия »


Честито Възкресение Христово!

Публикувано на 20 Apr 2025 10:02

    

Към цялата статия »


Предстои важно решение за „Грънчарица“

Публикувано на 15 Apr 2025 11:00


Предложената защитена местност „Грънчарица” е с обща площ 2765,674 дка и включва 29 поземлени имоти или части от тях в землищата на с. Грашево и с. Кръстава, община Велинград. Сред дейностите, които са забранени в на територията на защитените местности, са търсене, проучване и добив на подземни богатства (полезни изкопаеми); промяна в предназначението на поземлените имоти и начина им на трайно ползване; внасяне и умишлено разпространяване на неместни и чужди растителни и животински видове.
Процедурата продължава вече повече от година.

Към цялата статия »


На 16 април гражданите имат думата за бюджета на община Велинград

Публикувано на 15 Apr 2025 10:59


През настоящата година нашата община ще разполага с бюджет от 89 092 050 лева. В общата сума са включени 49 040 765 лева  субсидия от държавата, 4 916 161 лева преходен остътък и 39 904 692 лева местни приходи. За сравнение, през 2024 г. бюджетът на общината беше 76 990 657 лева, тоест имаме повишение от около 13 милиона лева.
Държавната субсидия е твърда сума, която вече е залегнала в Закона за държавния бюджет. Местните приходи се определят от самата община и показват откъде тя очаква да събере пари през финансовата година. И т

Към цялата статия »


СЕДМИЧЕН ОБЕКТИВ 15. 04. 2025

Публикувано на 15 Apr 2025 10:58

Общината е подготвила томбола и богата програма. В дните до празника се очаква да бъде поставена и великденската украса във Велинград. 

СЪРНИЦА В Държавен вестник е обнародван окончателният проект на общия устройствен план на град Сърница и неговото землище. Одобреният план може да се обжалва в 14-дневен срок от обнародването от собствениците на недвижими имоти, като обжалването не спира изпълнението на плана. Новият ОУП отменя настоящия,  приет през 2014 г.  За териториите на с. Побит камък и с. Медени поляни и техните

Към цялата статия »


Запознахме европейските депутати с възможностите на една малка, но бързоразвиваща се община

Публикувано на 15 Apr 2025 10:57


Припомняме, че община Ракитово бе първата община в България, чиято инвестиционна концепция за енергиен проект бе избрана от Европейската комисия (ЕК) за най-добра сред 263 общини от Централна и Източна Европа. Проектът е по линия на европейския механизъм за градско развитие - European City Facility, финансиран директно от ЕК. 
Чрез този проект община Ракитово се присъединява към европейски общини, които ще получат достъп до експертиза за програми в различни сектори на енергетиката - топлофициране на жилищни и обществени сгради, п

Към цялата статия »


На Лазаровден Гората.бг дари 15 000 дръвчета във Велинград

Публикувано на 15 Apr 2025 10:55

както паркови и медоносни дръвчета и храсти - медоносни липи, медоносни и градски ясени, дъхави люляци, медоносни явори, вечнозелени борове, вековен дъб-цер, красива декоративна спирея, вечнозелени бели ели и др.
Събитието във Велинград е част от националната кампания на Гората.бг за залесяване на изгорелите гори, създаване на нови гори, както и кампания за общини, кметства, училища, детски градини, организации от доброволци и други, които искат да засаждат бъдеще и да правят градската среда по-зелена и чиста. Със засаждането на дърветата

Към цялата статия »


Стартира проектът за енергийна ефективност в читалището в Драгиново

Публикувано на 15 Apr 2025 10:54


Проектът предвижда цялостно подобрение на енергийната ефективност на сградата чрез редица строително-монтажни дейности. Ще бъдат изпълнени мерки за топлоизолация на външни стени, покрив и под, ще се подмени дограмата, ще се монтира абонатна станция и нова отоплителна инсталация със система за автоматично регулиране. Предвидена е още подмяна на вентилационната инсталация с водна отоплителна секция и рекуператор, както и подмяна на осветлението в общите части. Помислено е и за подобряването на достъпа за лица с увреждания, както и за създа

Към цялата статия »


Кръстове, които пазят Велинград

Публикувано на 15 Apr 2025 10:51

През 2013 г. 4-метров дървен кръст беше поставен в района на Белодробната болница. Кръстът и близката беседка са изработени от Асен Попов и фирмата му ЕТ „Аси-Асен Попов”. Дърворезбата на кръста е дело на Петър Дончев. Идеята за създаването на това място за почит и почивка беше на тогавашния директор на Специализирана болница за долекуване и продължително лечение на пневмо-фтизиатрични болести „Света Петка Българска”д-р Елена Шопова. Кръстът бе издигнат дни преди Рождество Христово през декември 2013 г. И до днес не само пациентите на болниц

Към цялата статия »


Седмокласник спечели „Сребърната писалка“

Публикувано на 15 Apr 2025 10:48


Организатори на конкурса са домакините от ЦПЛР-ОДК заедно с Историческия музей и Община Велинград. В журито, което оцени великденските яйца, бяха директорът на музея Стойчо Маров, директорът на ЦПЛР-ОДК Катерина Мирчева и Десислава Табакова – уредник в Художествената галерия. Участниците бяха разпределени в 4 възрастови групи, а победителите са:
Детски градини:
I място Ивайло Китов
II място Ани Стоянова
III място Николай Костадинов
I-IV клас:
I място Даниела Стефанова  
II място Лияна Мазурска
III място Оля К

Към цялата статия »


10 гимназии се състезаваха с майсторски модели на мебели

Публикувано на 15 Apr 2025 10:37

Присъствахае експертите от МОН Камелия Шарабова и Лазар Додев,  началникът на РУО - Пазарджик Албена Димитрова, директорите на участващите училища. Поздрав към гостите отправи кметът Костадин Коев, а в програмата на откриването се включиха възпитаници на музикалната школа „ Звънче“, КСТ „Импулс“ и ПАНПТ „Чепино“.
Във фоайето и залата на читалището в Чепино бяха подредени мебелите, с които се представи всяка от професионалните гимназии. Те бяха оценени от жури  с председател доц. Павлин Вичев от Лесотехническия университет и член

Към цялата статия »


Два юбилея с фокус „Професия лесовъд“

Публикувано на 15 Apr 2025 10:36


В конферентната зала на гимназията се състоя кръгла маса на тема „Професията лесовъд“. Форматът на дискусията бе зададен от модераторите – инж. Владимир Влахов, директор на РДГ – гр. Пазарджик, инж. Цветко Водев, зам.-директор, експертите инж. Ангел Ангелов, инж. Красимир Шарков, инж. Василка Колчагова, както и инж. Найден Петров от ТП „ДГС Алабак“. Аудиторията бе съставена от ученици от XI и XII клас, които оцениха дискусията като много ценна за тяхното кариерно ориентиране.
Следващото празнично събитие от програмата бе юбилейното из

Към цялата статия »


Малки обяви: 15. 04. 2025

Публикувано на 15 Apr 2025 10:33


***
Продава 2 съседни парцела 7.446 кв.м. и 9.155 кв.м. с разработен ПУП, в регулация, срещу Пневмоболницата, на 400 м. от главен път. 0876 777166
КУПУВА
Фирма изкупува имоти: стари къщи, парцели подходящи за строителство и др. Възможно обезпечение. 0887 660499.
***
Търси имоти за строителство, обезщетение, покупка. 0885 271696.
РАЗНИ
Продава 2 броя пружини за единични легла. 0887 962260.
***
Търся бедно българско семейство с дъщеря до 18 години. 0896 831221, вечер.
***
Продава струг метален СУ 500. 0884

Към цялата статия »


Лалка Петрова по пътеката на доброто и красивото

Публикувано на 15 Apr 2025 10:30

 която се превърна в истинско литературно събитие. Залата на Художествената галерия отдавна не е събирала толкова много хора, колкото дойдоха вечерта на 10 април, за да уважат талантите на Лалка Петрова. А те са много: поезия, музика, рисуване. И още един много важен талант: умението да намериш своя пътека към душите на хората, който личи във всяко от 98-те стихотворения в книгата. Те бяха представени от председателя на Литературния клуб „Н. Вапцаров“ към НЧ „Отец Паисий-1893“ Александър Кочев, който подчерта, че Лалка Петрова поставя н

Към цялата статия »


„От изгрева до залеза“ - осмата книга на Милен Налбантов

Публикувано на 15 Apr 2025 10:27


Това е осмата по ред книга на автора. След краеведската литература, речник на местните говори и проза, авторът представи лирически поглед върху живота от годините на своята младост до времето на преход в страната ни.
Литературната премиера протече емоционално и задушевно, с вълнуващи изпълнения и интересен разговор с твореца.
НЧ „Методий
Драгинов-1936“

Към цялата статия »


Ракитово организира втори тракийски многобой

Публикувано на 15 Apr 2025 10:26


Организатори са Българска Асоциация за селски спорт (БАСС), Тракийско дружество „Войвода Руси Славов“ (ТДВРС), Стрелкови клуб „Тракийски юнак“ (СКТЮ), Български стрелкови съюз (БСС), Спортен клуб по лека атлетика „Левски“ -Ракитово (СКЛА „Левски“), Многоспортов клуб по тенис на маса „Левски“ – Ракитово (МКТМ „Левски“), със съдействието на  Община Ракитово.
Първото издание на събитието през пролетта на 2024 г. предизвика голям интерес, тъй като е първото подобно състезание у нас. Главен двигател за неговото провеждане е многократн

Към цялата статия »


От илюзиите до историята

Публикувано на 15 Apr 2025 10:26

„Сите българи заедно“, издател на десетки заглавия за най-значимите събития и личности в новата ни история, сборници със стари и нови песни от Македония. Срещата се проведе с любезното съдействие на Венцислав Еличин, член на персонала на ДЦ, който от години познава домакина. Г-н Григоров подари на всички присъстващи книгата „За войните срещу България и българския народ“. Той лично поздрави гостите с няколко македонски песни. С подобаващ поздрав му отвърна певческата група към ДЦПЛУ „Докато дишаме, ще пеем“.
Две от ползвателките - Анка Кам

Към цялата статия »


С 26 медала се завърна ПК „Белмекен“ от Смолян

Публикувано на 15 Apr 2025 10:25

ПК „Белмекен“ се представи с 11 свои състезатели, 6 момчета и 5 момичета, водени от треньорите Росен Кривулев и Йорданка Христова. Много силно се изявиха малките велинградски плувци, които спечелиха общо 26 медала – 9 златни, 7 сребърни и 10 бронзови. Запомнящо се представяне за Валентина Димитрова и Йоана Трендафилова с по 3 златни медала, Християн Юргакиев е с 2 златни отличия, а Йордан Бъчваров с 1 златен медал. Борис Грахов се отличи с 3 сребърни медала.
През миналия месец състезателите на ПК „Белмекен“ взеха участие и в Международния

Към цялата статия »


Категоричен „Чепинец“ във Величково

Публикувано на 15 Apr 2025 10:23

място във временното класиране на Група 1. Велинградчани пък  бяха на шеста позиция с  13 т. и на 11 по-малко от лидера – „Хебър II“ (Пазарджик).
В края на първото полувреме двата отбора са се прибрали на почивката при резултат без голове – 0:0. Привидно равностойната игра, съдейки по резултата,  всъщност е показала превъзходство за велинградчани по отношение владеенето на топката и повечето възможности за отбелязване на гол.
През втората част велинградчани са успели по категоричен начин да материализират доминацията си

Към цялата статия »



Продава апартаменти във Велинград

CopyRight Вестник "Темпо" ЕООД , Велинград 2023