20 Apr 2025


Европейските геополитически измерения на първата Балканска война 1912-1913 г.

Публикувано на 04 Oct 2022 10:17

На 5 октомври 2022 г. се навършват 110 години от началото на Балканската война. Преди 10 години Исторически музей – Велинград, организира национална научна конференция „Балканската война и Западните Родопи. Споделени размисли 100 години по-късно” и издаде сборник с научните статии. Академик Георги Марков като научен ръководител на конференцията произнесе встъпително слово, което и днес звучи актуално. Публикуваме го със съдействието на Исторически музей - Велинград.

5 октомври е един велик ден! Исторически, защото точно преди 100 години в 7.00 ч. българската армия прекрачва границата на Османската империя. Започва Балканската война. Генерал Георги Вазов се обръща към своите войски с думите: „Юнаци, настъпи денят, който чакахме 500 години!“.
Император Николай ІІ строго предупреждава: „Не се захващайте с Османската империя, тя залязва, но само империя може да побеждава друга империя!“, сиреч само Руската империя може да я довърши и да реши окончателно Източния въпрос.
Балканските войни са предверието към Голямата война на Великите сили, известна по-късно като Първата световна война. Това е опит за решение на Източния въпрос в полза на балканските държави, които искат да изпреварят Великите сили, тъй като всяка от тях вече си е набелязала своето парче от османското наслед¬ство.
На 16 септември 1911 г. Италия прави десант в Киренайка и Триполитания и започва война с Османската империя, за да превърне тези две османски провинции в колонията Либия. Това е външният подтик, който кара българското правителство да се възползва от факта, че Италия е във война с Османската империя. Германия и Австро-Унгария не възразяват срещу тази война и така се открива фронт в Северна Африка. По инициатива на пълномощния министър в Рим, Димитър Ризов, правителството на Иван Евстатиев Гешов започва да води преговори за съюз със Сърбия и допуска т. нар. „спорна зона“ в Македония, което ще доведе до конфликта със Сърбия през лятото на 1913 г.
Италианското правителство изпраща нота до легациите в балканските столици с предупреждението, че войната в Северна Африка не трябва да променя статуквото на Балканите. Европейските сили не желаят преждевременни усложнения, които могат да ги въвлекат в световен конфликт. Най-вече е разтревожена Русия като покровителка на Балканския съюз, който в руската стратегия е предназначен преди всичко за война срещу Австро-Унгария, а не срещу Османската империя. След Младотурската революция през лятото на 1908 г. Великите сили прекратяват реформената акция в европейските вилаети. Младотурското правителство обещава, че ще реформира Империята така, че всички да станат „османци“, независимо от вяра и етнически произход, с гаранциите на възстановената Конституция. Това обаче се оказва политическа маневра, тъй като младотурците са още по-крайни в своите действия. След обявените свободи в Хуриета те започват да преследват подвластните народи и да ги „османизират“, така че до голяма степен самото младо¬турско правителство е причина да се преодолеят противоречията между балканските държави.
След сключването на договорите, съответно между България и Сърбия и България и Гърция, се постига едно устно споразумение между България и Черна гора. Черна гора е малка държавица, разполага само с 40 хилядна армия, но цар Фердинанд поема издръжката й за милион и половина френски златни франка. Съгласно договореното, Черна гора първа започва войната на 26 септември 1912 г. с цел да привлече гнева на Великите сили. Следва една колективна нота от балканските съюзници за административна автономия на вилаетите с преобладаващо християнско население.
Османската империя се отнася високомерно към бившата „рая“. Смятало се е, че само България е сериозен противник. Назъм паша, който е министър на войната, става главнокомандващ. На 3 октомври Османската империя скъсва отношенията с България, Сърбия и Гърция, но без да обявява война, защото на заседанието на Високата порта Назъм паша казва „Империята може да отвори война само на държави, равни на нея“.
Военните наблюдатели в Цариград са смятали, че Балканският съюз ще претърпи поражение още в първата седмица на войната. Голямата изненада в европейските столици е породена от бляскавите успехи на българската армия, която само за 10 дни е мобилизирана и дислоцирана по южната граница. Когато на 2 август 1912 г. цар Фердинанд отбелязва във Велико Търново 25 години от възшествието си, е свикан Висш Военен съвет, на който ген. Радко Димитриев заявява: „Ние ще смачкаме Империята за три седмици!“. Така и става. За три седмици българската армия разгромява аскера и се изправя на 40 км от Златния рог. Великият везир Кямил паша моли на 29 октомври 1912 г. да започнат преговори за примирие и мир.
Министър-председателят на България Гешов е вярвал в подписаните съюзнически договори. Смятал е, че договореното ще се изпълни и не ще има опити за ревизия. Руският император обаче взема страната на Сърбия в хода на войната. Атаката на Чаталджанската укрепена позиция предизвиква височайшия му гняв: „Вие нямате място в Цариград. Ние ще възстановим кръста на „Света София“!“ На Лондонската конференция за мир, от руска страна се заявява, че границата в Тракия трябва да бъде прокарана от Мидия на Черно море до Енос на Бяло море. Цар Фердинанд обаче настоява за линията Мидия на Черно море – Родосто на Мраморно море, сиреч между Босфора и Дарданелите. Това допълнително настройва не само царска Русия, но и другите Велики сили.
След генералното сражение на линията Бунархисар – Люлебургаз от 16 до 19 октомври 1912 г. Европейските сили решават да допуснат промяна на териториите. Новите граници се чертаят в Лондонската конференция за мир, на която има две инстанции. Едната, е на равнище преговори между воюващите страни Балкански съюз и Османската империя, другата е Посланическата конференция. И двете протичат под председателството на сър Едуард Грей, британски външен министър. Приетото между воюващите страни трябва да бъде утвърдено единодушно от „Европейския концерт“. И тук е сблъсъкът между двете европейски коалиции. От една страна Съглашението – Британската империя, Русия и Франция. От другата страна е Тройният съюз – Германия, Австро-Унгария и Италия. Тъй като вече е 1912-1913 г., те се борят за съюзници и всяка от двете коалиции се стреми да подкрепи тези балкански държави, които ще влязат в предстоящата Голяма война. По това време Османската империя вече е предвидена в германската външна политика като бъдещ съюзник. Германия е тази сила, която подкрепя Османската империя в Лондон, за разлика от Британската империя, която преди я е закриляла.
Румъния е съюзница на Тройния съюз, но е ухажвана и от Съглашението, за да премине към него. Така че и двете коалиции държат на Румъния, което ще изиграе фатална роля през лятото на 1913 година. Посланическата конференция в Санкт Петербург завършва с подписването на протокол на 24 април 1913 г., според който България отстъпва гр. Силистра. Гешов, а по-късно и Данев са вярвали, че спорът по Добруджанския въпрос е решен и славянска Русия няма да позволи на Румъния да нападне България и поради Руско-българската военна конвенция от 1902 г. Русия обаче има други геополитически планове. Сърбия е бъдещият й съюзник срещу Австро-Унгария, Румъния също. За Гърция борбата продължава, а черногорците са най-големите русофили на Балканите.
В началото на 1913 г. правителството на Кямил паша е принудено под натиск на Европейските сили да отстъпи до Мидия – Енос, но без Одрин, който е бил столица на Османската империя години наред. Младотурският преврат на 10 януари 1913 г. преобръща политиката в Цариград и войната е възобновена. Османската армия търпи поражения на Булаир и на Чаталджа. Стига се до върха на българската слава – превземането на Одринската крепост на 11-13 март 1913 г., с което се слага край на съпротивата на Високата порта. В Цариград разбират, че са загубили войната.
От този ден насетне съюзниците на България са нейни противници. Сърбия и Гърция не желаят войната в Тракия да завърши, тъй като българската армия е насочена по главното направление, заета е на Чаталджа и на Булаир и така армиите им са успели да окупират по-голямата част от Македония. Правителствата на Сърбия и Гърция поставят въпроса за ревизирането на съюзните договори, като на 22 април 1913 г. подписват в Атина протокол, съгласно който двете държави ще се борят за обща граница между Охридското езеро и гр. Гевгели на р. Вардар.
Австро-Унгария и Италия не позволяват разделянето на Албания между Сърбия, Черна гора и Гърция. Албанската държава изобщо не е съществувала в плановете на балканските съюзници. Но понеже Австро-Унгария и Италия не желаят да допуснат Сърбия на Адриетическо море, те решават да създадат албанска държава, което и става на Лондонската конференция за мир. И тогава Сърбия настоява не само за „спорната зона“, по която да се произнесе Николай ІІ, но и за част от „безспорната зона“, на запад от р. Вардар. Нещо повече, това намира съчувствие в руския двор и Николай ІІ съветва: „Дайте нещо на горките сърби!“.
На 17 май 1913 г. в Лондон се подписва договорът за мир, но Великите сили поемат задължения само по отношение границите на новата албанска държава и разпределението на Беломорските острови. Но не и за разрешаването на заплетения Македонски въпрос. Въпреки че войната между съюзниците назрява, Европейските сили не се нагърбват с посредничество между тях. Те броят и сравняват бъдещите си съюзници на Балканите в Голямата война, докато Гешов и Данев се оповават на Лондонския договор за мир, както и на Петербургския протокол, гарантирани с подписите на Великите сили.
На 16 юни 1913 г. цар Фердинанд заповядва „изтикването“ на досегашните съюзници от „безспорната зона” в Македония и дава повод на Сърбия и Гърция за война срещу България. На 28 юни 1913 г. Румъния напада в гръб България, която воюва в Македония, и стига до София. Данев отстъпва Южна Добруджа до линията Тутракан – Балчик с посредничеството на Николай ІІ, но Румъния не се интересува само от Южна Добруджа. Тя не желае една голяма българска държава на Балканите. Румънската намеса предрешава нашата първа национална катастрофа. Оперативният план на Щаба на Действащата армия е бил за война само със сръбската и с гръцката армия. Смятало се е, че тилът е осигурен.
И още едно нарушаване на волята на Великите сили, когато османската армия настъпва към Чаталджа. В Тракия има малочислени български войски, а при прехвърлянето от Тракия към Македония войниците се питали: „На кого оставяме хубавата си земя? Договорите ли ще пазят границата ни?“. Вярно е, че договорите не пазят граници. И османската армия не спира на Мидия – Енос, а преминава и влиза в Одрин. Започва едно изтребление на тракийските българи. От 300 хиляди българи в Одринска Тракия, 60 хиляди са изтребени и 240 хиляди прогонени.
Първата Балканска война е една от войните на нациите срещу империите. Нациите се борят и създават свои национални държави през ХІХ в. и началото на ХХ в. Османската империя е била обречена и осъдена от Историята да загине. Не е вярна тезата, че тя е могла да се европеизира, като се рефор¬мира. Въпреки опитите през ХІХ в. на германска военна мисия, британска флотска и френска финансова мисия, Османската империя е била една обречена империя и Балканската война всъщност е предпоследното действие от края на тази вековна драма, наречена „Източен въпрос“.
академик Георги Марков

Велинград тел: 0876521487


Честито Възкресение Христово!

Публикувано на 20 Apr 2025 10:02

    

Към цялата статия »


Предстои важно решение за „Грънчарица“

Публикувано на 15 Apr 2025 11:00


Предложената защитена местност „Грънчарица” е с обща площ 2765,674 дка и включва 29 поземлени имоти или части от тях в землищата на с. Грашево и с. Кръстава, община Велинград. Сред дейностите, които са забранени в на територията на защитените местности, са търсене, проучване и добив на подземни богатства (полезни изкопаеми); промяна в предназначението на поземлените имоти и начина им на трайно ползване; внасяне и умишлено разпространяване на неместни и чужди растителни и животински видове.
Процедурата продължава вече повече от година.

Към цялата статия »


На 16 април гражданите имат думата за бюджета на община Велинград

Публикувано на 15 Apr 2025 10:59


През настоящата година нашата община ще разполага с бюджет от 89 092 050 лева. В общата сума са включени 49 040 765 лева  субсидия от държавата, 4 916 161 лева преходен остътък и 39 904 692 лева местни приходи. За сравнение, през 2024 г. бюджетът на общината беше 76 990 657 лева, тоест имаме повишение от около 13 милиона лева.
Държавната субсидия е твърда сума, която вече е залегнала в Закона за държавния бюджет. Местните приходи се определят от самата община и показват откъде тя очаква да събере пари през финансовата година. И т

Към цялата статия »


СЕДМИЧЕН ОБЕКТИВ 15. 04. 2025

Публикувано на 15 Apr 2025 10:58

Общината е подготвила томбола и богата програма. В дните до празника се очаква да бъде поставена и великденската украса във Велинград. 

СЪРНИЦА В Държавен вестник е обнародван окончателният проект на общия устройствен план на град Сърница и неговото землище. Одобреният план може да се обжалва в 14-дневен срок от обнародването от собствениците на недвижими имоти, като обжалването не спира изпълнението на плана. Новият ОУП отменя настоящия,  приет през 2014 г.  За териториите на с. Побит камък и с. Медени поляни и техните

Към цялата статия »


Запознахме европейските депутати с възможностите на една малка, но бързоразвиваща се община

Публикувано на 15 Apr 2025 10:57


Припомняме, че община Ракитово бе първата община в България, чиято инвестиционна концепция за енергиен проект бе избрана от Европейската комисия (ЕК) за най-добра сред 263 общини от Централна и Източна Европа. Проектът е по линия на европейския механизъм за градско развитие - European City Facility, финансиран директно от ЕК. 
Чрез този проект община Ракитово се присъединява към европейски общини, които ще получат достъп до експертиза за програми в различни сектори на енергетиката - топлофициране на жилищни и обществени сгради, п

Към цялата статия »


На Лазаровден Гората.бг дари 15 000 дръвчета във Велинград

Публикувано на 15 Apr 2025 10:55

както паркови и медоносни дръвчета и храсти - медоносни липи, медоносни и градски ясени, дъхави люляци, медоносни явори, вечнозелени борове, вековен дъб-цер, красива декоративна спирея, вечнозелени бели ели и др.
Събитието във Велинград е част от националната кампания на Гората.бг за залесяване на изгорелите гори, създаване на нови гори, както и кампания за общини, кметства, училища, детски градини, организации от доброволци и други, които искат да засаждат бъдеще и да правят градската среда по-зелена и чиста. Със засаждането на дърветата

Към цялата статия »


Стартира проектът за енергийна ефективност в читалището в Драгиново

Публикувано на 15 Apr 2025 10:54


Проектът предвижда цялостно подобрение на енергийната ефективност на сградата чрез редица строително-монтажни дейности. Ще бъдат изпълнени мерки за топлоизолация на външни стени, покрив и под, ще се подмени дограмата, ще се монтира абонатна станция и нова отоплителна инсталация със система за автоматично регулиране. Предвидена е още подмяна на вентилационната инсталация с водна отоплителна секция и рекуператор, както и подмяна на осветлението в общите части. Помислено е и за подобряването на достъпа за лица с увреждания, както и за създа

Към цялата статия »


Кръстове, които пазят Велинград

Публикувано на 15 Apr 2025 10:51

През 2013 г. 4-метров дървен кръст беше поставен в района на Белодробната болница. Кръстът и близката беседка са изработени от Асен Попов и фирмата му ЕТ „Аси-Асен Попов”. Дърворезбата на кръста е дело на Петър Дончев. Идеята за създаването на това място за почит и почивка беше на тогавашния директор на Специализирана болница за долекуване и продължително лечение на пневмо-фтизиатрични болести „Света Петка Българска”д-р Елена Шопова. Кръстът бе издигнат дни преди Рождество Христово през декември 2013 г. И до днес не само пациентите на болниц

Към цялата статия »


Седмокласник спечели „Сребърната писалка“

Публикувано на 15 Apr 2025 10:48


Организатори на конкурса са домакините от ЦПЛР-ОДК заедно с Историческия музей и Община Велинград. В журито, което оцени великденските яйца, бяха директорът на музея Стойчо Маров, директорът на ЦПЛР-ОДК Катерина Мирчева и Десислава Табакова – уредник в Художествената галерия. Участниците бяха разпределени в 4 възрастови групи, а победителите са:
Детски градини:
I място Ивайло Китов
II място Ани Стоянова
III място Николай Костадинов
I-IV клас:
I място Даниела Стефанова  
II място Лияна Мазурска
III място Оля К

Към цялата статия »


10 гимназии се състезаваха с майсторски модели на мебели

Публикувано на 15 Apr 2025 10:37

Присъствахае експертите от МОН Камелия Шарабова и Лазар Додев,  началникът на РУО - Пазарджик Албена Димитрова, директорите на участващите училища. Поздрав към гостите отправи кметът Костадин Коев, а в програмата на откриването се включиха възпитаници на музикалната школа „ Звънче“, КСТ „Импулс“ и ПАНПТ „Чепино“.
Във фоайето и залата на читалището в Чепино бяха подредени мебелите, с които се представи всяка от професионалните гимназии. Те бяха оценени от жури  с председател доц. Павлин Вичев от Лесотехническия университет и член

Към цялата статия »


Два юбилея с фокус „Професия лесовъд“

Публикувано на 15 Apr 2025 10:36


В конферентната зала на гимназията се състоя кръгла маса на тема „Професията лесовъд“. Форматът на дискусията бе зададен от модераторите – инж. Владимир Влахов, директор на РДГ – гр. Пазарджик, инж. Цветко Водев, зам.-директор, експертите инж. Ангел Ангелов, инж. Красимир Шарков, инж. Василка Колчагова, както и инж. Найден Петров от ТП „ДГС Алабак“. Аудиторията бе съставена от ученици от XI и XII клас, които оцениха дискусията като много ценна за тяхното кариерно ориентиране.
Следващото празнично събитие от програмата бе юбилейното из

Към цялата статия »


Малки обяви: 15. 04. 2025

Публикувано на 15 Apr 2025 10:33


***
Продава 2 съседни парцела 7.446 кв.м. и 9.155 кв.м. с разработен ПУП, в регулация, срещу Пневмоболницата, на 400 м. от главен път. 0876 777166
КУПУВА
Фирма изкупува имоти: стари къщи, парцели подходящи за строителство и др. Възможно обезпечение. 0887 660499.
***
Търси имоти за строителство, обезщетение, покупка. 0885 271696.
РАЗНИ
Продава 2 броя пружини за единични легла. 0887 962260.
***
Търся бедно българско семейство с дъщеря до 18 години. 0896 831221, вечер.
***
Продава струг метален СУ 500. 0884

Към цялата статия »


Лалка Петрова по пътеката на доброто и красивото

Публикувано на 15 Apr 2025 10:30

 която се превърна в истинско литературно събитие. Залата на Художествената галерия отдавна не е събирала толкова много хора, колкото дойдоха вечерта на 10 април, за да уважат талантите на Лалка Петрова. А те са много: поезия, музика, рисуване. И още един много важен талант: умението да намериш своя пътека към душите на хората, който личи във всяко от 98-те стихотворения в книгата. Те бяха представени от председателя на Литературния клуб „Н. Вапцаров“ към НЧ „Отец Паисий-1893“ Александър Кочев, който подчерта, че Лалка Петрова поставя н

Към цялата статия »


„От изгрева до залеза“ - осмата книга на Милен Налбантов

Публикувано на 15 Apr 2025 10:27


Това е осмата по ред книга на автора. След краеведската литература, речник на местните говори и проза, авторът представи лирически поглед върху живота от годините на своята младост до времето на преход в страната ни.
Литературната премиера протече емоционално и задушевно, с вълнуващи изпълнения и интересен разговор с твореца.
НЧ „Методий
Драгинов-1936“

Към цялата статия »


Ракитово организира втори тракийски многобой

Публикувано на 15 Apr 2025 10:26


Организатори са Българска Асоциация за селски спорт (БАСС), Тракийско дружество „Войвода Руси Славов“ (ТДВРС), Стрелкови клуб „Тракийски юнак“ (СКТЮ), Български стрелкови съюз (БСС), Спортен клуб по лека атлетика „Левски“ -Ракитово (СКЛА „Левски“), Многоспортов клуб по тенис на маса „Левски“ – Ракитово (МКТМ „Левски“), със съдействието на  Община Ракитово.
Първото издание на събитието през пролетта на 2024 г. предизвика голям интерес, тъй като е първото подобно състезание у нас. Главен двигател за неговото провеждане е многократн

Към цялата статия »


От илюзиите до историята

Публикувано на 15 Apr 2025 10:26

„Сите българи заедно“, издател на десетки заглавия за най-значимите събития и личности в новата ни история, сборници със стари и нови песни от Македония. Срещата се проведе с любезното съдействие на Венцислав Еличин, член на персонала на ДЦ, който от години познава домакина. Г-н Григоров подари на всички присъстващи книгата „За войните срещу България и българския народ“. Той лично поздрави гостите с няколко македонски песни. С подобаващ поздрав му отвърна певческата група към ДЦПЛУ „Докато дишаме, ще пеем“.
Две от ползвателките - Анка Кам

Към цялата статия »


С 26 медала се завърна ПК „Белмекен“ от Смолян

Публикувано на 15 Apr 2025 10:25

ПК „Белмекен“ се представи с 11 свои състезатели, 6 момчета и 5 момичета, водени от треньорите Росен Кривулев и Йорданка Христова. Много силно се изявиха малките велинградски плувци, които спечелиха общо 26 медала – 9 златни, 7 сребърни и 10 бронзови. Запомнящо се представяне за Валентина Димитрова и Йоана Трендафилова с по 3 златни медала, Християн Юргакиев е с 2 златни отличия, а Йордан Бъчваров с 1 златен медал. Борис Грахов се отличи с 3 сребърни медала.
През миналия месец състезателите на ПК „Белмекен“ взеха участие и в Международния

Към цялата статия »


Категоричен „Чепинец“ във Величково

Публикувано на 15 Apr 2025 10:23

място във временното класиране на Група 1. Велинградчани пък  бяха на шеста позиция с  13 т. и на 11 по-малко от лидера – „Хебър II“ (Пазарджик).
В края на първото полувреме двата отбора са се прибрали на почивката при резултат без голове – 0:0. Привидно равностойната игра, съдейки по резултата,  всъщност е показала превъзходство за велинградчани по отношение владеенето на топката и повечето възможности за отбелязване на гол.
През втората част велинградчани са успели по категоричен начин да материализират доминацията си

Към цялата статия »


„Драгиново“ беше ощетен в Главиница

Публикувано на 15 Apr 2025 10:22


Интересен и динамичен мач са предложили двата отбора, но в главен герой се е превърнал главният съдия Васил Лукаев, който с някои от своите отсъждания определено е наклонил везните в полза на домакините. Те са успели да поведат резултат в 8 мин., а И. Качаков е изравнил в 27 мин. Малко преди края на първата част домакините отново излизат напред в 43 мин. – 2:1.
През втората част драгиновци заиграват по-добре и в 55 мин. Н. Атипов е отбелязал за 2:2. Имало е и няколко добри ситуации за гостите, но са били пропуснати. И е дошла 70 мин.,

Към цялата статия »


КСТ „Импулс Велинград- 2002“ спечели над 100 медала в Солун

Публикувано на 15 Apr 2025 10:21


При двойките Веселин Дурчев - Лилиа Беева спечелиха 18 медала в клас juvenile 2; Николай Немков - Рая Манолева също 18 медала в junior 2 and youth; Калоян Шолев - Кристияна Кирилова -  22 медала в Junior 1 Open; Борис Ушев - Ивана Енчева -  6 медала в Under 21, Rising Stars and Adult и Янислав Колев - Виолета Целева - 30 медала juvenile 2.
При индивидуалните състезатели Цветомира Беева завова 5 медала в Juvenile 1 Solo Lady, Павлина Ангелов - 9 медала Junior 2 Solo Lady и Костадин Немков - 2 медала junior 2.
Темпо

Към цялата статия »



Продава апартаменти във Велинград

CopyRight Вестник "Темпо" ЕООД , Велинград 2023