Как се изпълнява общия устройствен план на общината
Публикувано на 14 Jan 2002 11:05
Дирекция “ТСУСА” към Община Велинград представи доклад за изпълнението на общия устройствен план на общината за 2001 г. Автори на доклада са специалистите от дирекцията начело с главния архитект Тодор Енев. Доклада представяме със значителни съкращения:
ИСТОРИЯТА
Направената историческа справка сочи, че най-старият план на централната част на Велинград е приет през 1912 г. с указ на княз Фердинанд. През 1929 г. с указ на цар Борис III се разширява обхвата на регулацията и се оформя център. След обединяването на трите села са приети план за улична регулация (1955 г.), план за дворищна регулация (1957 г.) и план за Централна градска част (1966 г.).
Сега действащият подробен Застроително-регулационен план на централната градска част е от 1978 г., а за останалите части на града - от 1983 г.
КАДАСТЪР
През 1995 г. се подписва договор за попълване на Кадастрален план на Велинград межу общината, ЕТ “Бучков 91” и ЕТ “Д. Белинчев”. От тогава не е приета разработката, предадените графични материали не са одобрени, не са обявени на собствениците и от тях не могат да се чертаят скици. С приемането на новия закон за кадастъра и ЗУТ графичната информация в плана задължително се ползва в цифров вид (с компютри) от Техническа служба съдия по вписванията, нотариуса, полицията, Данъчна служба, Пожарна служба и др. Със заповед от 11 октомври 2001 г. кадастралният план с цифров модел на Велинград е приет и предстои неговото одобрение от министъра на регионалното развитие.
На 1 октомври 2001 г. изтече последният 6-месечен срок за изправяне границите на имотите и придаването на части от тях на съседни имоти. Сега се дава възможност за обратния процес и е важно собствениците да знаят, че според пар. 8, ал. 1 от ЗУТ: “Общинската администрация служебно изменя дворнищно регулационните планове по писмено искане на заинтересуваните собственици като поставя в съотвествие новите вътрешни регулационни линии по съществуващите граници на поземлените имоти”.
РЕГУЛАЦИЯ И
ЗАСТРОЯВАНЕ
През 1992 и 1998 г. с пакета реституционни закони се въведоха наследниците на някогашните собственици в подредената вече, планирана територия. Техните имоти бяха върнати, защото са били отчуждени за някакво обществено значимо мероприятие, но в плана на града на отчуждения имот не е било сменено предназначението. Този пропуск на общинската Техническа служба доведе до масово връщане “в реални граници”. Справедливостта за собствениците възтържествува, но какво стана с подредената и планирана градска територия? Примерите всички ги виждаме: в ЦДГ “Слънчице” - строителство на жилищна сграда; в Културния дом - върнати имоти на 2 клона наследници в самата построена сграда; в завод “Юндола”, плаж “Чепино” парцел за санаториум “Трудещи се селяни”, почти във всички паркове - реституция.
През 2001 г. са взети обществено значими регулационни решения:
* Парка под “Двореца” в кв. 198 беше със старо отреждане в плана “За почивен дом на профсъюзите и пионерски дом”. Сега е с ново отреждане “За парк”.
* През Кремъчна баня, която е паметник на културата, с плана се предвиждаше да мине път, захранващ паркинг към Лятното кино и отнемящ озеленяване с площ 1925 кв.м. Сега предвидените път и паркинг са отменени, отреден е парцел “За парк и баня”.
* Отреден бе парцел “За читалище” в кв. Лъджене, за да се сдобие настоятелството с нотариален акт.
* Бяха обхванати и картирани всички 121 бр. временни търговски обекти и сега ползвателите могат законно да извършват своята дейност.
* Отреден бе парцел “За билкопроизводство” в м. Бучимиш, с който общината партнира по проект къв ФАР.
* Урегулиран бе парцел с отреждане “За етнографски музей на открито” в кв. Чепино, за който предстои застроително решение.
Взети регулационни решения, касаещи религиозната дейност:
* Изменена бе градоустройствената основа на сградата на Мюсюлманското настоятелство на Пазара. Обособи се ново застояване и отреждане “За жилищно строителство и магазини” се измени на “За административно, обществено и делово обслужване”.
* Между Кремъчна баня и Лятно кино се обособи нов парцел “За православен параклис”
* В м. Попин камък се отреди имот “За възпоменателен кръст Велинград”
ОЗЕЛЕНЕНИ ПЛОЩИ И ПАРКОВЕ
В доклада е представена в подробна таблица зелената система на Велинград, обхващаща 156.84 дка. Съществуващите озеленени площи по план за други мероприятия са 38.41 дка. Неусвоените до 2001 г. площи, отредени за озеленяване, са 18.95 дка. В съществуващите озеленени площи са реституирани общо 15.20 дка.
НЕЗАКОННО
СТРОИТЕЛСТВО
През 2001 г. са констатирани нови общо 58 строежа в отклонение от строителните норми.
СГРАДИ - ПАМЕТНИЦИ НА КУЛТУРАТА
На територията на община Велинград има обявени 60 бр. паметници на културата - архитектурни, исторически и художествени. Предстои актуализирането им през 2002 г., както и означаването им в плана на града.
Докладът завършва с подробно изброяване на данни за административно-техническото обслужване на населението през 2001 г.: брои издадени заповеди, разрешителни, становища и др.
CopyRight Вестник "Темпо" ЕООД , Велинград 2023