

Скандален финал на 2022 година
Публикувано на 03 Jan 2023 11:01
Последната за 2022 година сесия на Общински съвет - Велинград се превърна в арена на сблъсък между граждани, партии и общинари. Още преди началото на заседанието във фоайето на общината се събраха много хора, за да изразят недоволството си от планираните решения за общинската болница и Клептуза. Кметът Костадин Коев направи неуспешен опит да успокои страстите, но думите му, че не знае за какво става въпрос и че няма точка за Клептуза, само няляха още масло в огъня. А настояванията на хората, че общинската болница трябва да бъде запазена и липсата на конкретика в думите на кмета по темата взривиха напрежението и започнаха скандирания „Оставка! Оставка!“. Това накара кмета Костадин Коев да напусне фоайето, но по-късно той се върна на сесията.
Голямата зала на общината бе пълна с хора, дошли да заявят своята гражданска позиция. Осезаемо бе присъствието на членове на местната структура на „Възраждане“, които дни преди сесията организираха протестно авто-шествие за запазване на Клептуза и болницата като общинска собственост. Те участваха активно и в работата на постоянните комисии ден преди сесията. В залата бяха и представители на „Продължаваме промяната“, сред които и народният представител Петър Кулински.
Във фокуса на общественото внимание бяха две теми: концесията на Клептуза и намеренията за нови анализи и „последващи действия“ спрямо общинската болница. Оказа се, че въпреки публично направената заявка, че на 20 декември ще внесе предложение за концесия на Клептуза, кметът Костадин Коев не изпълни намеренията си и такава точка в дневния ред нямаше. Но темата за общинската болница ескалира, като ден преди сесията - на 19 декември, д-р Костадин Паунов - общински съветник, избран с листата на „Глас народен“ и председател на комисията по траспорт, внесе предложение за предсрочно освобождаване от длъжност на управителя на „МБАЛ-Велинград“ д-р Данчо Гурдев и избор на временно изпълняващ длъжността. Д-р Костадин Паунов аргументира предложението си с това, че д-р Гурдев „извършва действия по създаване на напрежение и конфронтация както в лечебното заведение, така и сред обществеността“. Предложението на д-р Паунов бе внесено като допълнителна точка, но с 23 гласа против и само 4 „за“ то бе отхвърлено от дневния ред на сесията.
Заседанието започна с разглеждане на предложението на кмета Костадин Коев за извършване на анализи, с които да се да се установи действителното финансово, медицинско и правно състояние на „МБАЛ-Велинград“ „с оглед последващи действия“. На 19 декември предложението бе разгледано от постоянните комисии, но не получи подкрепа от страна на болшинството съветници. По време на комисиите заместник-кметът Атанас Палигоров заяви, че повод за предложението са получените „доста сигнали“ за нередности в общинската болница, включително от страна на бившите одитори.
И пред комисията по здравеопазване, и на сесията д-р Данчо Гурдев, който от юни тази година стана управител на „МБАЛ-Велинград“ след спечелен конкурс, защити своята теза. Той подробно разказа какво е успял да свърши заедно с новия екип в едни изключително трудни за болницата месеци. Още с встъпването му в длъжност на 6 юни е дошъл „първият шамар за новото управление“ - съдебно решение, с което болницата е осъдена да плати над 420 000 лева по дело с НЗОК заради използвани от предишното ръководство сертификати с невярно съдържание. С цената на големи усилия почти половината от дълга е разплатен, а останалата сума е разсрочена.
Д-р Гурдев не спести информацията, че при постъпването му като управител е намерил дарителската сметка, открита специално за изграждането на Ковид-отделение, на минус 10 лева. В сметката са били събрани от дарения около 110 000 лева, но тези пари не са ползвани от предишното ръководство според волята на дарителите, а вместо за Ковид-отделение са изхарчени за текущи разходи, което д-р Гурдев определи като недопустимо.
Д-р Гурдев обобщи какво е свършил през последните месеци, като изброи всички ремонти в отделенията, доставка на апартура, изграждане на кислородна инсталация и много други. Трендът е положителен: през септември болницата е била на загуба от 10 000 лева, но през октомври и ноември е на печалба по над 40 000 лева месечно. Според управителя на общинската болница точно това притеснява частното лечебно заведение. Д-р Гурдев попита как общински съветник, който има управленска роля в конкурентното частно лечебно заведение, вкарва за гласуване точка за отстраняване на управителя на общинската болница.
На съветниците д-р Гурдев напомни, че през октомври той ги е призовал да гласуват за извършване на проверка от Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ) в болницата. На комисиите съветниците са го подкрепили, но на сесията изненадващо гласуваха против. А сега се предлага кметът да възложи финансово-икономически и правен анализ на избрани от него лица, като по този начин се изземат правата на Общинския съвет като собственик на болницата. Към кмета Коев д-р Гурдев зададе въпрос колко такива анализи са извършвани в миналото и какви ще бъдат записаните в проекто-решението „последващи действия“.
Кметът Коев се опита да обясни, че иска да бъдат направени финансов и правен анализ за поледните 5 години в „МБАЛ-Велинград“, но такъв срок в предложението му не е посочен и от залата отново се чуха скандирания за оставка. Той попита д-р Гурдев дали е допринесъл за разсрочването на задълженията към НЗОК. Д-р Гурдев разказа, че по повод съдебното решение е внесено писмо до министъра на здравеопазването и до НЗОК за разсрочване на вноските, което е станало със съдействието на кмета.
Емоционално изказване направи съветникът Александър Даскалов, който припомни как преди година заедно с Екатерина Каферинова са защитили болницата, след което са получили множество заплахи, които са прерастнали в дела срещу него. Г-н Даскалов настоятелно попита кмета К. Коев той от коя страна на барикадата е, защото казва на едни „Дръж!“, а на други „Беж!“. Другият му въпрос към кмета беше дали до края на мандата си ще даде общинската болница. Кметът не даде конкретни отговори, а каза, че ще продължи да помага на болницата с каквото може.
Съветникът Емил Моллов, председател на комисията по здравеопазване и на комисията, която проведе конкурса и избра за управител на болницата д-р Гурдев, започна изказването си с думите на Николай Хайтов: „В България всичко се прощава, освен моженето и успеха!“. Г-н Моллов подчерта, че не е адвокат на д-р Гурдев и пръв ще иска оставката му, ако види, че не работи както трябва. Но това, което се разиграва, е дежа вю, нещо, което гледаме на всеки 6 месеца: платени медии подгряват стара манджа, интересите и целите са усни, този филм сме го гледали. Болницата се развива в положителна посока, стратегията на д-р Гурдев е добра и иновативна, болницата трябва да остане общинска, защото обслужва огромен периметър с многобройно население, заяви Емил Моллов и завърши с „Долу ръцете от болницата!“.
А съветникът Александър Гагов иронизира кмета, като настоя той да даде обещание, че до края на мандата си освен болницата няма да сложи на тезгяха и сградата на общината, която също не носи печалба.
Изказване направи Петър Кулински, народен представител от „Продължаваме промяната“ от нашия избирателен район и член на Комисията по здравеопазване в Народното събрание. Той каза, че е сезиран с подписка от 240 служители на „МБАЛ-велинград“, които искат общинската болница да не попада в частни ръце. Преди 1 година, благодарение на гражданската енергия, бе осуетен такъв опит, сега отново сме изправени пред такова фундаментално решение. Според депутата решението на Общинския съвет от преди месец да не се прави проверка на болницата от АДФИ е позорно и той попита така ли ще се запушват устите на хората за злоупотреби, които са се случвали в болницата. Депутатът обяви, че е поканил д-р Гурдев на заседание на Комисията по здравеопазване в Народното събрание, където да изложи своя доклад с факти как едни суми са се раздавали на едни фирми и това е една от причините за състоянието на общинската болница. Ако има достатъчно данни, ние ще сезираме АДФИ и Прокуратурата, заяви П. Кулински.
Сред изказванията на гражданите се откроиха думите на Зинка Благова, която се обърна към кмета Коев с думите, че се е уплашил и не е вкарал точката за Клептуза. Тя напомни, че „МБАЛ-Велинград“ и МЦ „Велинград 2017“ са построени върху дарени частни земи, но че ако двете здравни заведения не останат общински, дарителите ще си искат и ще си върнат имотите.
При гласуването предложението на кмета Костадин Коев бе подкрепено с 10 гласа - 6 от ДПС и 4 от „Глас народен“. Останалите 18 съветници (включително от излъчилата кмета Коев партия ГЕРБ) гласуваха против и на практика бламираха предложението на кмета. Така за момента поредната атака срещу общинската болница бе спряна с общите усилия на граждани, съветници и партии.
Всичко, което се случи на Игнажден, показа и още нещо: предизборната кампания за местния вот за кметове и общински съветници през есента на 2023 година вече не само започна, а набира сериозна скорост и че в епицентъра на тази кампания ще бъдат Клептуза и общинската болница.
Елена Баева
Голямата зала на общината бе пълна с хора, дошли да заявят своята гражданска позиция. Осезаемо бе присъствието на членове на местната структура на „Възраждане“, които дни преди сесията организираха протестно авто-шествие за запазване на Клептуза и болницата като общинска собственост. Те участваха активно и в работата на постоянните комисии ден преди сесията. В залата бяха и представители на „Продължаваме промяната“, сред които и народният представител Петър Кулински.
Във фокуса на общественото внимание бяха две теми: концесията на Клептуза и намеренията за нови анализи и „последващи действия“ спрямо общинската болница. Оказа се, че въпреки публично направената заявка, че на 20 декември ще внесе предложение за концесия на Клептуза, кметът Костадин Коев не изпълни намеренията си и такава точка в дневния ред нямаше. Но темата за общинската болница ескалира, като ден преди сесията - на 19 декември, д-р Костадин Паунов - общински съветник, избран с листата на „Глас народен“ и председател на комисията по траспорт, внесе предложение за предсрочно освобождаване от длъжност на управителя на „МБАЛ-Велинград“ д-р Данчо Гурдев и избор на временно изпълняващ длъжността. Д-р Костадин Паунов аргументира предложението си с това, че д-р Гурдев „извършва действия по създаване на напрежение и конфронтация както в лечебното заведение, така и сред обществеността“. Предложението на д-р Паунов бе внесено като допълнителна точка, но с 23 гласа против и само 4 „за“ то бе отхвърлено от дневния ред на сесията.
Заседанието започна с разглеждане на предложението на кмета Костадин Коев за извършване на анализи, с които да се да се установи действителното финансово, медицинско и правно състояние на „МБАЛ-Велинград“ „с оглед последващи действия“. На 19 декември предложението бе разгледано от постоянните комисии, но не получи подкрепа от страна на болшинството съветници. По време на комисиите заместник-кметът Атанас Палигоров заяви, че повод за предложението са получените „доста сигнали“ за нередности в общинската болница, включително от страна на бившите одитори.
И пред комисията по здравеопазване, и на сесията д-р Данчо Гурдев, който от юни тази година стана управител на „МБАЛ-Велинград“ след спечелен конкурс, защити своята теза. Той подробно разказа какво е успял да свърши заедно с новия екип в едни изключително трудни за болницата месеци. Още с встъпването му в длъжност на 6 юни е дошъл „първият шамар за новото управление“ - съдебно решение, с което болницата е осъдена да плати над 420 000 лева по дело с НЗОК заради използвани от предишното ръководство сертификати с невярно съдържание. С цената на големи усилия почти половината от дълга е разплатен, а останалата сума е разсрочена.
Д-р Гурдев не спести информацията, че при постъпването му като управител е намерил дарителската сметка, открита специално за изграждането на Ковид-отделение, на минус 10 лева. В сметката са били събрани от дарения около 110 000 лева, но тези пари не са ползвани от предишното ръководство според волята на дарителите, а вместо за Ковид-отделение са изхарчени за текущи разходи, което д-р Гурдев определи като недопустимо.
Д-р Гурдев обобщи какво е свършил през последните месеци, като изброи всички ремонти в отделенията, доставка на апартура, изграждане на кислородна инсталация и много други. Трендът е положителен: през септември болницата е била на загуба от 10 000 лева, но през октомври и ноември е на печалба по над 40 000 лева месечно. Според управителя на общинската болница точно това притеснява частното лечебно заведение. Д-р Гурдев попита как общински съветник, който има управленска роля в конкурентното частно лечебно заведение, вкарва за гласуване точка за отстраняване на управителя на общинската болница.
На съветниците д-р Гурдев напомни, че през октомври той ги е призовал да гласуват за извършване на проверка от Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ) в болницата. На комисиите съветниците са го подкрепили, но на сесията изненадващо гласуваха против. А сега се предлага кметът да възложи финансово-икономически и правен анализ на избрани от него лица, като по този начин се изземат правата на Общинския съвет като собственик на болницата. Към кмета Коев д-р Гурдев зададе въпрос колко такива анализи са извършвани в миналото и какви ще бъдат записаните в проекто-решението „последващи действия“.
Кметът Коев се опита да обясни, че иска да бъдат направени финансов и правен анализ за поледните 5 години в „МБАЛ-Велинград“, но такъв срок в предложението му не е посочен и от залата отново се чуха скандирания за оставка. Той попита д-р Гурдев дали е допринесъл за разсрочването на задълженията към НЗОК. Д-р Гурдев разказа, че по повод съдебното решение е внесено писмо до министъра на здравеопазването и до НЗОК за разсрочване на вноските, което е станало със съдействието на кмета.
Емоционално изказване направи съветникът Александър Даскалов, който припомни как преди година заедно с Екатерина Каферинова са защитили болницата, след което са получили множество заплахи, които са прерастнали в дела срещу него. Г-н Даскалов настоятелно попита кмета К. Коев той от коя страна на барикадата е, защото казва на едни „Дръж!“, а на други „Беж!“. Другият му въпрос към кмета беше дали до края на мандата си ще даде общинската болница. Кметът не даде конкретни отговори, а каза, че ще продължи да помага на болницата с каквото може.
Съветникът Емил Моллов, председател на комисията по здравеопазване и на комисията, която проведе конкурса и избра за управител на болницата д-р Гурдев, започна изказването си с думите на Николай Хайтов: „В България всичко се прощава, освен моженето и успеха!“. Г-н Моллов подчерта, че не е адвокат на д-р Гурдев и пръв ще иска оставката му, ако види, че не работи както трябва. Но това, което се разиграва, е дежа вю, нещо, което гледаме на всеки 6 месеца: платени медии подгряват стара манджа, интересите и целите са усни, този филм сме го гледали. Болницата се развива в положителна посока, стратегията на д-р Гурдев е добра и иновативна, болницата трябва да остане общинска, защото обслужва огромен периметър с многобройно население, заяви Емил Моллов и завърши с „Долу ръцете от болницата!“.
А съветникът Александър Гагов иронизира кмета, като настоя той да даде обещание, че до края на мандата си освен болницата няма да сложи на тезгяха и сградата на общината, която също не носи печалба.
Изказване направи Петър Кулински, народен представител от „Продължаваме промяната“ от нашия избирателен район и член на Комисията по здравеопазване в Народното събрание. Той каза, че е сезиран с подписка от 240 служители на „МБАЛ-велинград“, които искат общинската болница да не попада в частни ръце. Преди 1 година, благодарение на гражданската енергия, бе осуетен такъв опит, сега отново сме изправени пред такова фундаментално решение. Според депутата решението на Общинския съвет от преди месец да не се прави проверка на болницата от АДФИ е позорно и той попита така ли ще се запушват устите на хората за злоупотреби, които са се случвали в болницата. Депутатът обяви, че е поканил д-р Гурдев на заседание на Комисията по здравеопазване в Народното събрание, където да изложи своя доклад с факти как едни суми са се раздавали на едни фирми и това е една от причините за състоянието на общинската болница. Ако има достатъчно данни, ние ще сезираме АДФИ и Прокуратурата, заяви П. Кулински.
Сред изказванията на гражданите се откроиха думите на Зинка Благова, която се обърна към кмета Коев с думите, че се е уплашил и не е вкарал точката за Клептуза. Тя напомни, че „МБАЛ-Велинград“ и МЦ „Велинград 2017“ са построени върху дарени частни земи, но че ако двете здравни заведения не останат общински, дарителите ще си искат и ще си върнат имотите.
При гласуването предложението на кмета Костадин Коев бе подкрепено с 10 гласа - 6 от ДПС и 4 от „Глас народен“. Останалите 18 съветници (включително от излъчилата кмета Коев партия ГЕРБ) гласуваха против и на практика бламираха предложението на кмета. Така за момента поредната атака срещу общинската болница бе спряна с общите усилия на граждани, съветници и партии.
Всичко, което се случи на Игнажден, показа и още нещо: предизборната кампания за местния вот за кметове и общински съветници през есента на 2023 година вече не само започна, а набира сериозна скорост и че в епицентъра на тази кампания ще бъдат Клептуза и общинската болница.
Елена Баева
CopyRight Вестник "Темпо" ЕООД , Велинград 2023