29 Apr 2025


Кръгла маса припомни значимостта на училището в Каменица за просветното дело в Ч

Публикувано на 23 May 2023 11:38

Поредното събитие, свързано с отбелязването на двувековния юбилей на училището в Каменица, се състоя на 16 май в Историческия музей, където се проведе Кръгла маса на тема „200 години духовно огнище в Северозападните Родопи“. Гости бяха кметът Костадин Коев, Мариана Зинкова – началник на отдел „ХСД“ в ОА, а в залата присъстваха ученици, настоящи и бивши учители, граждани. Водещата Нина Петрова представи участниците в Кръглата маса: Радка Тотолакова – историк, краевед и основен дългогодишен изследовател на историята на училище „Христо Ботев“, Юлияна Фъртунова – учител по история и цивилизация в ОУ „Неофит Рилски“ и Стойчо Маров – историк и директор на Историческия музей.

В своето изложение г-н Ст. Маров разгледа връзката между образованието, предаването на информация и примери за грамотност много години преди появата на първото килийно училище в Каменица. В миналото местата, в които е имало запазени книги и е можело да се чете и пише са били духовните средища – манастирите. Монасите са били грамотни и те на свой ред са обучавали и ограмотявали други хора. Самият факт, че в околностите на Каменица има местности с названия като Калугерица и Манастирче показва, че и тук е имало места, в които четмото и писмото е било познато. Друг пример за прояви на грамотност е намерена надгробна плоча с надпис от монах от XIV или XV век под олтара на стария параклис в местността Гергевана, както и надгробна плоча, датирана от 1825 г. Интересен факт са писмените сведения за рода Пееви (Калъчеви), в който се е водела семейна хроника още от 1570 г., което показва, че още през XVI век в Каменица е имало грамотни хора.
Г-жа Радка Тотолакова разказа за положението на хората и населените места в Чепинското корито през XVIII век, които са били почти напълно откъснати от околния свят и връзките му с него са били ограничени. И дори до 1917 г. единственият път за Тракия, който всъщност е бил горска пътека, е минавал през Алабак за Белово. При тези ограничени и трудни връзки по онова време с околните села и градове, е ясно, че просветата е била тук, имало е в Каменица просветени и грамотни хора и може да се каже, че Възраждането тук е започнало с просвещението. Предполага се, че Калугерица е е било едно просветно средище. Г-жа Тотолакова обърна внимание и на въпроса дали Васил Левски е идвал в Каменица? Според повечето изследователи той не е посещавал Каменица, за да създаде революционен комитет. Знае се, че членовете на революционния комитет на Каменица са се заклели в Баткунския манастир в присъствието на Георги Бенковски. Но също така има данни, че Левски е бил в Якоруда и в Разлог. А откъде е можел единствено да мине и да остане, ако не през Чепинското корито и най-вече през Каменица – единственото християнско село по пътя му. Според г-жа Тотолакова Васил Левски не е основавал революционния комитет в Каменица, но е идвал тук.
Г-жа Юлияна Фъртунова запозна аудиторията с връзката, която съществува между Чепинското корито и населените места на юг и югозапад, където са Якоруда, Разлог, Банско, Гоце Делчев и чак до Солун. Пътят за Драма и Беломорието минава през Места, а през зимата стадата са поемали на юг към Бяло море и това личи от названия като Беглика – място, където се е плащал данък за добитъка. Напълно естествено е, че след несправедливите решения на Берлинския конгрес и двете неуспешни въстания – Кресненско-Разложкото през 1879 г, и Илинденско-Преображенското през 1903 г., много българи са принудени да напуснат родните си места, бягайки от насилие, като търсят спасение на север, преселвайки се я свободна България, включително и към Чепинското корито. Неслучайно и до днес са запазени названия като „Бежанската махала“ или „Новата махала“ и др. Преселниците са отивали там, където са били привлечени от принадлежността към единни род и вяра.
По отношение на това къде се е помещавало първото училище в Каменица, г-н Маров сподели, че то е било в двора на църквата „Св. Троица“, но след един пожар в селото, който засяга и училището, се е наложило да се потърсят други подходящи места. И това се оказали къщите на по-заможни хора, в които е имало възможност да се обучават по 5-6 деца. Първият учител е бил Илин Ждраков, а след него Илия Попатанасов (поп Топорчо). Други учители в килийното училище са били Паун Гугалов, поп Христо от с. Долно Драглище, Разложко, Грую Шуманов. През учебната 1869/70 г. даскал Саев от Белица въвежда в обучението „Рибния буквар“ на д-р Петър Берон и така поставя началото на светското образование в Каменица. След Освпбовдението се налага да се мисли за специална сграда за училище, което да приеме увеличения брой ученици и да задоволи нарастващия интерес към знания и образование. С помощта на дарения са събрани 100 турски лири, голяма за времето си сума, с която е построено училище през 1880/1881 г. През 1946 г. по време на пожар то изгаря.
Каменските учители са участвали и в освободителното движение. Просветителите са и членове на революционния комитет. Трима от тях: поп Топорчо, Стою (Стойо) Анг. Масларов и Георги Аврамов Чолаков основават революционен комитет в селото през 1876 год., а поп Топорчо е негов председател. Учителят Стою Докумов събира чета и по време на Априлското въстание с нея участва в отбраната на Батак.
След Освобождението, по инициатива на Стою Анг. Масларов и поп Топорчо, през 1880-81 г. е построено първото модерно осемкласно училище в Западните Родопи по образец на Румелийското „Жълто училище“ в Пловдив. В изграждането на училището взема участие цялото население, като се работи дори и в празничните дни. Учителите в новото училище Стою Масларов, Илчо Хрисчов, Стою Докумов и Яна Грънчарска обучават ученици и от околните села Дорково, Ракитово, Костандово, Чепино-Баня, Лъджене. Към училището е създаден и пансион за тях. Стою Докумов успява да разбие верския фанатизъм у по-будните българомохамедани и през 1882-1886 г. основава дружество „Просвета“, което се явява предвестник на Дружба „Родина“.
В края на XIX век каменското училище, което е наречено „Св. св. Кирил и Методий“, се превръща в безспорен просветен център на Чепинското корито. Завършилите го младежи заемат административни служби в околните селища и мнозина продължават образованието си в Пазарджик, Пловдив и София. Първата учителка в Каменица, която обучава жените в неделно училище, е баба Неделя Петкова. В този смисъл тя полага основите на девическото образование през 1882-83 г. в един край и по време, когато на жената се гледа само като на домакиня и майка. Първите девойки, получили образованието си в Каменица, са дъщерите на дядо Даскал.
Постепенно като учители постъпват плеяда будни младежи като Филип Главеев, основател по-късно на училището в село Чепино-Баня, Мойсей Праматаров, Васил Дечев, Невена Дюлгерова, Йордана Попвасилева, Иван Попниколов, Пена Гюлеметова и други. През 1897 г. През в Каменица постъпва като учителка Олга Хаджирашкова, дъщеря на видния пазарджишки революционер и съратник на Левски Хаджи Рашко. През 1904 г. учителите са инициатори за създаването на читалището в Каменица.
Избухва Илинденско-Преображенското въстание от 1903 г. Учителите Филип Главеев, Мойсей Праматаров и Димитър Масларов се бият в редиците на въстаниците. Завръщат се след потушаването на въстанието, но с гордост носят четническите си униформи.
Интересни статистически данни съобщи г-жа Фъртунова от нейно проучване, което показва, че в един период от време е имало 8 семейни двойки на учители.
През учебната 1922-1923 г е открита и прогимназията в Каменица, а постепенното увеличаване на учениците налага да се мисли за построяването на нова, по-голяма сграда за училище. През 1931 год. започва изграждането на днешната сграда - прогимназията. На 25.IX. 1933 год. с тържествен църковен ритуал, отслужен от отец Димитър Манов, е открито новото училище с патрон „Христо Ботев“. Най-старата каменчанка, баба Мария Пендарова, плиска менче със светена вода на стълбите и с китка здравец благославя учителите и учениците.
Задължително трябва да се споменат имената на няколко изключителни фигури в просветното дело на Чепинското корито. На първо място това е Илия Попатанасов, наричан от всички поп Топорчо – учител, свещеник, председател на революционния комитет, общественик – обичан и уважаван от цялото население. Георги Аврамов Чолаков (дядо Даскал) от с. Долно Драглище е с много интересна и необичайна съдба. Отвлечен от един турчин, когато е 5-годишно дете, след няколко години успява да избяга с гръцки рибари и стига сам до Хилендарския манастир в Света гора, където се научава на четмо и писмо. Живее известно време в Самоков, а 20-годишен попада в Каменица. Първо работи като воловар, но когато селските първенци разбират, че знае турски и гръцки език, а освен това е и грамотен, го назначават за учител. Филип Главеев идва от Якоруда, завършил е Солунската гимназия, баща му изкупува земи от преселилите се в Турция българомохамедани и после семейството ги дарява за построяването на църквата в Чепино и за християнско гробище. Бил е учител и в трите училища – в Чепино, Лъджене и Каменица, става и главен учител. Той е единственият светски човек, погребан в двора на църквата „Св. вмчк Георги“ – знак за голяма чест и признателност от населението. Стою Докумов е от с. Червенци, Провадийско, идва в Каменица през 1880 г. и е учител в новото училище. С голям принос в просветното и читалищното дело е и Мойсей Праматаров, който е участник в Илинденско-Преображенското въстание.
Като стана дума за достойнство и уважение към учителите в Каменица, г-жа Тотолакова се обърна към кмета Коев и каза: „Повече от 35 години пиша до Общината и се опитвам да се промени улицата, на която се намира училището. Не е ли крайно време ул. „Макаренко“ да се смени и да се казва Стою и Христо Масларови? Отговаряха ми, че не може да стане по политически причини. И сега питам, не е ли достойно най-старото училище в Чепинското корито да се намира на улица, която да носи имената на заслужилите учители Стою и Христо Масларови?“
В края на срещата г-жа Марияна Байлова, директор на ОУ „Христо Ботев“, заяви, че училището в Каменица винаги е било огнище на знания и духовност. И днес то продължава да се развива според новите изисквания, като работи успешно по реализирането на различни програми и проекти с усилията на учителския колектив и на учениците. Резултатите показжат, че училището ще го бъде и ще пребъде. Г-жа Байлова благодари на участниците в Кръглата маса за интересните факти от историята на училището. Свои благодарности към г-жа Байлова и тримата лектори поднесе и кметът Костадин Коев.
Георги Дишлянов





Велинград тел: 0876521487


Кметските заплати скочиха с 30%

Публикувано на 29 Apr 2025 10:06

Пашово, Кръстава и Света Петка се увеличават от 1695 на 2204 лева, а на Абланица, Бирково и Рохлево от 1420 на 1846 лева. Кметовете на останалите по-малки кметства ще взимат по 1711 лева, вместо досегашните 1316 лева, а на Бозьова ще получава 1513 лева вместо 1164 лева.
Освен посочените трудови възнаграждения кметовете имат право и на допълнителни по Кодекса на труда. Решението за увеличението беше гласувано с клауза за предварително изпълнение, за да няма забавяне в уреждането на правоотношенията на кметовете. При гласуването в залата пр

Към цялата статия »


СЕДМИЧЕН ОБЕКТИВ 29.. 04. 2025

Публикувано на 29 Apr 2025 10:05

ДОБРОВОЛЦИ През уикенда в района на язовир Белмекен се проведе мащабно тридневно учение по повод 10 години от създаването на Националната асоциация на доброволците в Република България (НАДРБ). В учението активно участваха и членовете на Доброволно формирование - Велинград.

МИНЕРАЛНИ ВОДИ На 29 април в Народното събрание ще се проведе дискусия на тема „Единно управление на минералните води“. В срещата ще вземат участие представители на министерства, общини, научни общности, Националният доверителен фонд.
 
ДЕТСКА ГРАДИНА На

Към цялата статия »


Общинският съвет взе почивка в нарушение на Правилника

Публикувано на 29 Apr 2025 10:03

 час след започване и до 1 час преди завършване на заседание. Интервалът между 2 прекъсвания не може да бъде по-малък от 1 час.“
Въпреки това още в 11-тата минута от сесията, в 9.31 часа, Ахмед Налбантов от групата на ГЕРБ поиска почивка с мотив, че дневният ред на сесията е много дълъг. На това се възпротиви Идрис Пашалиев, също от ГЕРБ, но подкрепа дойде от ДПС, като Мустафа Еюпов посочи, че наистина още е рано за почивка, но „има за какво да си говорим“. Независимо, че противоречи на Правилника, предложението за 10 минути почивка

Към цялата статия »


СЕСИЕН ОБЕКТИВ 29. 04. 2025

Публикувано на 29 Apr 2025 10:01



ЧИТАЛИЩА Приет беше отчет за дейността на осемте читалища в общината за 2024 г. Сумата на предоставената им субсидия като държавно-делегирани дейности възлиза на 569 296 лв. Стандартът за една читалищна бройка е 16 744 лв., като щатовете са общо 34. За 2024 г. тези средства са разпределени така: НЧ „Отец Паисий 1893“ - 192 556 лв.; ОНЧ „Св.св. Кирил и Методий 1905“ - 108 836 лв.; НЧ „Васил Левски  1904“ - 100 464 лв.; НЧ „Методий Драгинов 1936“ - 66 976 лв.; НЧ „Виделина 1936” с.Грашево - 25 116 лв.; НЧ „Изгрев 1946” с.Кръстава

Към цялата статия »


Гражданите питаха, съветниците мълчаливо гласуваха бюджета

Публикувано на 29 Apr 2025 10:00

Главният счетоводител на общината Тодор Масларов посочи, че бюджетът е правен в „сложна фактическа финансова ситуация“. Бюджет 2025 за нашата община има ръст от 16% в сравнение с 2024 г. и е общо 89 092 050 лева. Държавната субсия расте с 15%, а в бюджета са заложени около 34% повече местни данъчни и неданъчни приходи. През 2025 г. общината планира да разплати 2 483 498 лева по заема към Министерството на финансите и 880 000 лева по главницата на банков заем.
В общественото обсъждане се включиха малцина общински съветници и граждани. Наде

Към цялата статия »


Общинското предприятие „СИП-ТИЦ“ отчете загуба от 572 331 лева

Публикувано на 29 Apr 2025 09:59

. ОП „СИП-ТИЦ“ има задължения от 20 894 лева към друго общинско дружество - „ВКТВ“. Дължи и 104 000 лева към персонала. През 2024 г. предприятието е изплатило 21 092 лева за правни услуги.
В ОП „СИП-ТИЦ“ има три печеливши звена. Най-голяма печалба от 136 581 лева носи Пазарът. През 2024 г. таксите за Пазара първо бяха увеличени, но след недоволство от страна на ползвателите бяха частично намалени. Пазарът е събрал общо приходи от 399 753 лева, а разходите са 263 172 лева. От десетилетия сумата на разходите не включва значими ремонти, въпр

Към цялата статия »


Туристическото дружество взе решение за продажба на хижа „Юндола“

Публикувано на 29 Apr 2025 09:58


Отчетно-изборното събрание беше открито от Димитър Санкев, който е председател от 2018 г. Не беше обявено какъв е броят на членовете и дали има кворум. Г-н Санкев представи отчет за периода 2022-2025 г. Той постави акцент върху това какви документи за собственост на имоти е успяло да събере и да впише в кадастъра ръководството. Туристическата дейност на дружеството беше отчетена с едно изречение, в което се казва, че са проведенени многобройни походи. От отчета за финансово-счетоводната дейност на дружеството не стана ясно какво е финанс

Към цялата статия »


В Ракитово ремонтират бъдещ музей

Публикувано на 29 Apr 2025 09:55

, ще се подменят осветителните тела с енергоспестяващи, ще се подмени досегашния котел на твърдо гориво с термопомна и климатици, ще се изгради фотоволтаична система  върху покрива на сградата.
В резултат от изпълнението на проекта, общинската сграда ще бъде обновена, като ще се постигне и минимум 30 % спестяване на първична енергия на сградата, и достигане на енергопотребление минимум “В” клас.
Инвестицията се изпълнява, след като през 2024 г.  Община Ракитово спечели проект “Устойчиво енергийно обновяване на общинска сграда

Към цялата статия »


Още една гримьорна в НЧ „Отец Паисий-1893“ е обновена с помощ от дарители

Публикувано на 29 Apr 2025 09:55


На 22 април 2025 г. официално беше представена и втората изцяло обновена гримьорна. Тя също е свързана с музиката - тук е пианото, на което поколения млади пианисти са се учили тайните на солфежа и на музикалния инструмент под ръководството на именити преподаватели.
И двете гримьорни бяха ремонтирани с помощта на дарители. Читалището организира дарителски кампании, които успяха да провокират съпричастността на много хора и организации. Основни дарители за ремонта на втората гримьорна са Ротари клуб - Велинград и СУ „Св. св. Кирил и Ме

Към цялата статия »


Министерството на културата отличи инициативата за Старото читалище

Публикувано на 29 Apr 2025 09:54


В рамките на конкурса Министерство на културата на Република България отличи с грамота за творчески постижения ОНЧ „Св. св. Кирил и Методий-1905“ - Велинград за инициативата „Старото читалище - отново място за култура и изкуство“.
От организацията припомнят,  че работят по доброволческа инициатива „Старото читалище - отново място за култура и изкуство“ с цел довършване на ремонта в почти 100-годишната сграда на читалището - ремонт, започнал преди повече от 30 години, но неприключил и до днес. Инициативата се реализира чрез дарите

Към цялата статия »


Калина Деспотска по пътя на музиката

Публикувано на 29 Apr 2025 09:53


Заедно с нея пяха приятелите Георги Янков - вокален педагог, Николета Сачкова, Виктория Манева, Кристиян Мишев, дует „DOUBLEK” и Masterpiece - vocal formation, а танц към музиката прибавиха Антоана Петрова и Боян Стоянов. 
„Следва продължение...“ - това е обещанието на Калина Деспотска към нейната публика. А продължението отново ще бъде по пътя на музиката, по който Калина уверено върви от години. 
Темпо

Към цялата статия »


Малки обяви: 23. 04. 2025

Публикувано на 29 Apr 2025 09:52


***
Продава 2 съседни парцела 7.446 кв.м. и 9.155 кв.м. с разработен ПУП, в регулация, срещу Пневмоболницата, на 400 м. от главен път. 0876 777166
КУПУВА
Фирма изкупува имоти: стари къщи, парцели подходящи за строителство и др. Възможно обезпечение. 0887 660499.
***
Търси имоти за строителство, обезщетение, покупка. 0885 271696.
РАЗНИ
Продава 2 броя пружини за единични легла. 0887 962260.
***
Продавам крачна шевна машина Haumann - шие коприна, памук и вълнен плат, цена 150 лева. 0359 52972.
***
Продавам п

Към цялата статия »


НПГГС „Христо Ботев“ запази статута си на национална гимназия

Публикувано на 29 Apr 2025 09:51

Националната професионална гимназия по горско стопанство „Христо Ботев“ във Велинград, Националната професионална гимназия по ветеринарна медицина „Иван Павлов“ в Стара Загора, Националната професионална техническа гимназия „Шандор Петьофи“ в Разград и Националната професионална гимназия по компютърни системи към Техническия университет - София.
Преди 4 години тези училища бяха обявени за национални, защото отговарят на изискванията да обучават ученици от други области на страната, несъседни на тази, в която е училището. Анализът на данни

Към цялата статия »


Танцьори от Драгиново участваха в пъстър фолклорен празник в Силиври

Публикувано на 29 Apr 2025 09:48

обединяващ деца от различни страни. Директорката г-жа Дуня Бошнакова благодари за топлото посрещане и незабравимите емоции на домакините от село Акьорен, където живее голяма общност на хора от Драгиново и Община Силиври. 
Помощта беше още по-ценна, защото гостуването на ансамблите от Драгиново съвпадна със силния трус от 6.2 по Рихтер, който разлюля Истанбул, Силиври и околностите на 23 април. Извънредната ситуация стана причина за прекратяване на турнето в Турция и бързото завръщане на децата в родината, съобщи кметът на Драгиново Б

Към цялата статия »


Победители в конкурса „Георги Брегов“

Публикувано на 29 Apr 2025 09:44

Васил Ганев, кларинет - 1 място, Иван Цимпарев, кларинет - 3 място, Рая Кадурина, пиано - 3 място. Поощрителни награди получиха Кристина Палапухова и Симона Гогова - флейти, Десислава Кацарова - саксофон.
Първа награда в категория „Народно пеене“ в конкурса спечели ДФГ „Горско цвете“ към ОУ „Христо Ботев“, Ракитово с ръководител Илия Андонов.
Темпо

Към цялата статия »


Почит към местната традиция

Публикувано на 29 Apr 2025 09:43

Наред с многото деца и туристи свое великденско яйце изписа и Десислава Радева, съпруга на президента на България Румен Радев.
Кметът Костадин Коев връчи голямата награда в конкурса на ЦПЛР-ОДК за най-красиво великденско яйце на тазгодишния победител - седмокласника от ОУ „Неофит Рилски“ Николай Ангелов. Голямата награда е „Сребърната писалка“, която беше осигурена с финансовата подкрепа на Ротари клуб - Велинград.
Част от „Голямото писане..“ беше и изписването на 180-сантиметрово червено яйце, изработено като подарък за празника от уч

Към цялата статия »


Една история за вяра, умения и успехи!

Публикувано на 29 Apr 2025 09:41

 на което присъстваха експертите от МОН - Камелия Шарабова и Лазар Додев, Албена Димитрова - началник на РУО-Пазарджик, Васвие Мехмедова- ст. експерт ПОО, кметът на Община Велинград - д-р Коев.
С огромна радост директорът ни, инж. Росица Рускова, сподели, че тази година учениците, които премериха знания и умения в областта на мебелното производство, са подготвени отлично, а надпреварата бе изключително оспорвана.
Резултатите от състезанието са доказателство, че професионалната подготовка в България е на европейско ниво.
Начални

Към цялата статия »


За живот без зависимости

Публикувано на 29 Apr 2025 09:40


Участие взе ученическата група „Хала“ от Младежки център - Хасково, които изпълниха световни рок-балади, а когато техният ръководител Николай Делчев запя „Спасение“ цялата зала аплодира и пя с него.
Включиха се малчуганите от Денс-студио „Джой“, с ръководител Руслана Лебанова, децата от театрална школа с ръководител Иванка Дебелушина - Мелис Хасан, Николай Ангелов, Карина Дивакова, Пламена Букова , Ива Съртева , които прочетоха свои размисли за употребата и влиянието на наркотични и упойващи вещества; танцовите двойки с ръководител Ма

Към цялата статия »


„Чепинец“ с трето поредно домакинско равенство

Публикувано на 29 Apr 2025 09:37

Потвърди се една тенденция, която стана характерна за домакинските мачове на „Чепинец“ в срещите от Втората фааза на първенството. В три поредни домакински мача велинградчани завършват с равни резултати. След равенствата срещу „Брацигово“ - 3:3 и „Балкан-1952“ (Варвара) - 3:3, дойде и третият хикс с „Оборище II“ (Панагюрище) – 2:2.
Почти през целия мач домакините имаха превъзходство и създадоха доста добри ситуации за гол, но завършващите удари бяха или неточни, или бяха лесни за вратаря на панагюрци. И малко неочаквано при една от редкит

Към цялата статия »


„Драгиново“ вече е втори в класирането на Група 2

Публикувано на 29 Apr 2025 09:37

 а веднага след него  с 28 т. тимът на  ФК „Драгиново“. При евентуална победа на домакините те можеха да изпреварят своя съперник.
Силно първо полувреме за играчите на „Драгиново“, които успяха много рано  и бързо да наложат превъзходството си с отбелязването на две попадения до почивката. Резултатът беше открит още във 2 мин. с точен удар на Н. Атипов, а десет минути по-късно С. Тахчиев покачи на 2:0.
През второто полувреме домакините понамалиха темпото и пуснаха в игра някои от резервите. Гостите се опитаха с дале

Към цялата статия »



Продава апартаменти във Велинград

CopyRight Вестник "Темпо" ЕООД , Велинград 2023