„Чепинец“ имаше потенциал за по-добро представяне
Публикувано на 28 Jun 2023 10:11
Завърши едно странно и различно първенство за сезон 2022/2023 г. в „А“ ОГ – Пазарджик, което спокойно може да се нарече експериментално, но дали доведе до положителни промени, тепърва ще се преценява. Новата формула на първенството с произволен жребий раздели 20-те отбора на две групи от по 10 състава (Група I и Група II). Така започна Първата фаза във футболната областна група „А“. В Група I се играха 18 кръга, а в Група II, където беше и „Чепинец“, се изиграха 16 кръга, заради отказването на „Ботев“ (Черногорово). След приключване на Първата фаза се оформиха нови две групи, определени по следните критерии:
1. По-силна Група 1, в която влязоха 10 отбора, първите 5 тима в класирането на Група I и Група II от Първата фаза.
2. Група II, съставена също от 9 отбора, заели местата от 6-то до 10-то в двете групи от Първа фаза.
3. Класирането в Група 1 преди началото на Втората фаза (плейоф) беше направено само с резултатите от срещите между първите 5 отбора във всяка от групите.
4. Класирането в Група 2 преди Втората фаза беше направено по друг начин, като отборите си запазиха пълния актив от точки.
5. Отборите от двете новосформирани групи във Втората фаза се срещнаха само със състави, с които не бяха играли в Първата фаза.
Новата формула на първенството доведе до това, че за първи път в едно първенство отборите нямаха възможност да играят срещу всичките състави в голямата група от 20 тима. По този начин обаче беше намален общият брой на кръговете, което е добре за футболисти-аматьори, повечето от които работят и по-малката им заетост с футбол е в техен интерес. Но от друга страна началото на Втората фаза постави отборите от Група 1 в неравностойно положение, защото те стартираха с различен точков актив. Това от една страна донякъде предреши крайното класиране и победителят в групата, а от друга страна намали мотивацията на отборите, които изоставаха с големи разлики в точките. Като пример може да се посочи, че „Балкан 1952“ (Варвара) стартира Втората фаза с 24 т., а отборът на „Оборище II“ (Панагюрище) започна само с 1 т.!
През Първата фаза на първенството „Чепинец“ се представи много добре и завърши на 2. място, успя да събере 40 точки след 13 победи и 1 равенство, като допусна само 2 загуби (едната във Велинград) от лидера „Балкан 1952“ (Варвара) с голова разлика 58:13. Висока резултатност в нападение и по 3,62 гола средно на мач, както и стабилна игра в защита. Много силни домакински мачове, в които отборът постигна 7 победи от 8 срещи, като натрупа 21 т. и голова разлика 31:5. Успешни бяха изявите и на чужд терен, където велинградчани си тръгнаха с 6 победи, 1 равенство и само 1 загуба с актив от 19 т. и голова разлика 27:8.
„Чепинец“ стартира Втората фаза като четвърти отбор в класирането с актив от 16 т., натрупан само от мачовете му срещу другите 4 отбора („Балкан 1952“, „Чико-Бунара“, „Величково“ и „Сарая“) в първата петица на подреждането след Първата фаза. Въпреки неизгодната си стартова позиция във Втората фаза (8 т. по-малко от лидера „Балкан 1952“), „Чепинец“ успя да запази четвъртото си място при положение, че съперниците му бяха много по-силни. Отборът продължи да играе стабилно и успешно като домакин - 12 т. след 4 победи и 1 загуба с голова разлика 14:9, а като гост отборът стигна до 2 победи, 1 равенство и 2 загуби с голова разлика 9:10 и спечелени 7 т. навън. Тук трябва да се спомене съдийската грешка при гостуването в Брацигово, когато „Чепинец“ беше ощетен, като му беше отменен напълно редовен гол, с който резултатът ставаше равен и щеше да бъде избегната загубата. Единствените два мача, в които играта не се получи и отборът игра под нивото си, бяха тежките загуби срещу обиграния и много добре подготвен тим на „Хебър II“ (Пазарджик).
По отношение на играчите в състава треньорът Стефан Кошлуков и неговият съветник и консултант Атанас Пашев разчитаха на ядро от 10-12 футболисти и на още 5-6 резерви, които изнесоха на гърба си целия сезон. Местните футболисти продължават да бъдат малко, но това е напълно естествено, след като от доста време школата към клуб развива само детски футбол, а юношески отбори отдавна липсват! Стар и сериозен проблем, който така и не се решава с години! И добре поне, че идват футболисти от други места, за да играят в „Чепинец“, защото иначе отборът нямаше да го има.
Общият брой на реализираните голове в двете фази (58 в Първата и 23 във Втората) е 81 и те са дело на 11 футболисти. С най-много попадения се отчете централният нападател В. Чушев, който реализира 27 гола. След него се нареди Ат. Велев-Крауч със 17 гола, следван от Ив. Гюров – 14, Ил. Заиров и Ив. Младенов - по 5, М. Владимиров, С. Тахчиев и Ст. Дечев – по 3, а Г. Кадреев, Ив. Камо, П. Гатев – по 1 и 1 автогол.
Ако се погледне цялостното представяне на „Чепинец“ и в двете фази на първенството, може да се направи заключението, че отборът показва развитие и подобрение в играта си във всички линии, но засега възможностите стигнаха само до позиция, която е извън тройката. Не може да се отрече, че „Чепинец“ имаше потенциал за много по-добро представяне и класиране, като привържениците се надяват, че това може да бъде реализирано още в следващото първенство.
Георги Дишлянов