Междуинституционални партньорства за обмен в приобщаващото образование
Публикувано на 28 Jun 2023 10:16
На 08.06.2023 година в хотел Елбрус се състоя първата работна среща, организирана от РУО Пазарджик и ЦСОП-Велинград на тема: „Междуинституционални партньорства за обмен на иновативни практики в приобщаващото образование“. Целта на форума беше споделяне на иновативни практики в процеса на приобщаване и изграждане на партньорска структура в подкрепа на приобщаващото образование.
На срещата присъстваха: г-жа Ходжа - гл. експерт в дирекция ПО към МОН, г-жа Дулчева-Величкова - началник на РУО Пазарджик, г-жа Ива Гигова - ст. експерт ПО, д-р Коев - кмет на община Велинград, г-жа Зинкова - директор дирекция ХСД, г-н Дарелов - експерт Образование към Община Ракитово, г-жа Колчакова - директор на РЦПППО, директори на училища, ДГ,ЦПЛР, социални услуги, специалисти, работещи с деца със специални потребности, родители и съмишленици от Велинград, Пазарджик, Пловдив, Ракитово и Пещера.
Лектори на събитието бяха: проф. Гринберг и д-р Христова от Нов български университет; проф. д-р Пелагия Терзийска от ЮЗУ Благоевград; г-жа Иванова - сертифициран терапевт по АВА приложен поведенчески анализ; г-жа Хаджиева - учител на ученици с нарушено зрение от РЦПППО Пазарджик; г-жа Бакиш - директор на ЦСОП-Пловдив и г-жа Кузманова - ст. учител от ОУ „Неофит Рилски“ – Велинград. Те представиха иновативни методи и практики за приобщаващо образование.
Екипът на ЦСОП-Велинград запозна присъстващите с дейността на центъра, който работи с най-новите технологии, софтуерни продукти и иновативни подходи и търси нови възможности за предоставяне на повече часове за допълнителна подкрепа за личностно развитие на всички нуждаещи се ученици със СОП.
Директорът на ЦСОП-Велинград г-жа Елена Канлиева предложи да бъде създадена общност от специалисти, експерти, родители и съмишленици за създаване на ефективен модел за приобщаване. С тази цел предложи споразумение за сътрудничество между всички заинтересовани страни, с план за изпълнение на дейностите за следващата 2023/24 учебна година.
Сътрудничеството ще се осъществява чрез прилагане и споделяне на иновации, ИКТ, специализирани софтуерни и онлайн-базирани обучителни програми и платформи, високотехнологични устройства, подходящи за работа с ученици със СОП. ЦСОП-Велинград предлага занимания в терапевтични групи за всички нуждаещи се ученици от допълнителна подкрепа за личностно развитие. Срещата беше оценена като смислено и необходимо събитие, което дава началото за провеждане на последващи такива.
ЦСОП-Велинград продължава да работи в посока модернизиране и дигитализация на учебния процес с учениците със СОП и ще изгражда своята СТЕМ среда. Днес можем да се похвалим с още спечелени проекти по Еразъм+. Единият е „Изучаване на иновации за работа с учениците с комплексни потребности в процеса на приобщаване“. Целите на този проект са насочени към повишаване на дигиталните умения и компетенции на педагогическите специалисти; изучаване на иновации за работа с учениците с комплексни потребности и начини за тяхното прилагане; преодоляване на пречки в процеса на приобщаване и по-тясно сътрудничество със заинтересованите страни в реализацията на този процес. Мобилности ще бъдат реализирани в Испания, Ирландия, Гърция, Франция, Италия и Нидерландия.
Повишените дигитални компетенции на педагогическите специалисти и изученият опит от европейските колеги ще могат да се приложат при разработване на STEM-уроците в бъдеще, в новосъздаденият СТЕМ-център.
ЦСОП-Велинград има и Акредитация по проект Еразъм+, по КД1и в Професионално образование и обучение, където се очаква реализирането на още мобилности.
Елена Канлиева, директор ЦСОП-Велинград