Юбилеен десети фестивал „Хоро при Извора“
Публикувано на 11 Jul 2023 11:19
„Ние от настоящето да пренесем в бъдещето традициите и танците от миналото“. С тази идея през 2006 г. Росица Стоицова, създател и ръководител на Танцов клуб „Росица“, сложи началото на националния фолклорен фестивал „Хоро при Извора“. На 8 юли 2023 г. фестивалът се проведе за десети път. Организира го ТК „Росица“ под ръководството на Бойка Радивоева-Гончева и със съдействието на Община Велинград.
Юбилейният Десети фестивал „Хоро при Извора“ започна с шествие от парк Вельова баня до централния площад „Николай Гяуров“.
В шествието участваха над 700 танцьори от 29 танцови групи от Велинград, Петрич, Хасково, София, Перник, Троян, Своге, Сливен, Стара Загора, Самоков, Бургас, Благоевград, Лъки, Нова Загора, Гоце Делчев, Алфатар, Велико Търново, Пловдив и Раднево. А начело застанаха колоритните членове на сдружение „Русалии“ от Петрич, продължители и пазители на един от древните и мистични ритуали по българските земи.
Фестивалът започна с огромно хоро, което изпълни целия централен площад на Велинград с красотата и багрите на българските носии и знамена, с неравноделните ритми на българските танци и с много усмивки и настроение за празник. Празникът продължи с новия танцов спектакъл „Свъртачката“ в изпълнение на Представителния детско-юношески ансамбъл за народни песни и танци „Здравче-венче“ към НЧ „Васил Левски-1904“ с главен художествен ръководител Иван Иванов, ръководител на народния хор Мая Ангелова и хореограф Бойка Радивоева-Гончева. След тях на сцената своя характерен танц изиграха „Русалии“-те от Петрич, които пресъздадоха хилядолетната традиция на своите предци.
С аплодисменти всички участници във фестивала почетоха паметта на Росица Стоицова, която почина през 2020 г., но споменът за нея е жив. Кметът Костадин Коев благодари на организаторите, че с този фестивал Велинград усеща силата на българското хоро и фолклор. Кметът получи юбилеен приз и благодарност за съдействието на общината. Бойка Радивоева-Гончева откри фестивала с призив участниците и публиката да споделят любовта си към българското и да я предадат на децата.
В рамките на фестивалната програма на 8 юли всяка от танцовите групи показа свое хоро, а на 9 юли на площада в кв. Каменица участниците разучиха две автентични български хора от Варненския край, което също е една от традициите на фестивала.
Фестивалът „Хоро при Извора“ тази година имаше и благотворителна кауза. За лечението на нашия съгражданин Георги Пещерски организаторите предоставиха 10% от таксите, а по време на цялата програма бе открит и щанд за продажба на различни изделия и за дарения.
Темпо