Цялата сага с волфрамовата мина започва отначало
Публикувано на 11 Jul 2023 11:32
На 4 юли 2023 г. в Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) в Пазарджик е входирано инвестиционно предложение от фирма „Ресурс 1“ АД. Пловдивската фирма уведомява, че има намерение за добив и преработване на волфрамсъдържащи руди от находище „Грънчарица-център“.
С това сагата за изграждане на волфрамова мина в близост до Велинград, в землището на село Кръстава, се връща в изходна точка. Тя започна на 16 юли 2009 г., когато „Ресурс 1“ получи от държавата концесия за добив на волфрам от находището в землището на село Кръстава. Премина през тежки процедури на доклад и обществено обсъждане на оценката за въздействие върху околната среда през 2014 г., през поредица от съдебни дела, през различни граждански акции и подписки за и против мината. През 2017 г. Експертният съвет към РИОСВ даде отрицателна оценка на доклада по ОВОС и това спря реализацията на инвестиционните намерения на концесионера.През 2021 г. се стигна и до заповед на министъра на околната среда и водите за учредяване на санитарно-охранителна зона за питейно-битово водоснабдяване на Велинград, която попада в границите на концесията. През всички тези години във Велинград имаше мнения за и против мината, като надделяха гражданските акции, подписки и петиции против рудодобива. Същата позиция категорично заеха кметовете на общината и общинските съвети.
От Община Велинград информираха, че на 5 юли в деловодството им също е входирано инвестиционното намерение на „Ресурс 1“. Пресцентърът разпространи съобщение, в което се казва: „Позицията на община Велинград относно рудодобива остава непроменена. Усилията на кмета и неговия екип са в една единствена посока - недопускане на рудодобив на територията на община Велинград. Целите са насочени основно към привличане на инвеститори за балнеолечение и здравен туризъм чрез използване на природните дадености на района. Тези действия са последователна и устойчива политика и тя не подлежи на промяна. Община Велинград в лицето на кмета Костадин Коев апелира към всички политически партии, неправителствени и граждански сдружения, както и към всеки един гражданин за запазване на Велинград от рудодобива на волфрам.“
Няма място за изненада, че „Ресурс 1“ отваря нова процедура. Новото в предложението е, че е внесено от нов изпълнителен директор на фирмата - Юри Хаджиев, който е наследил на поста Димитър Налджиев. Следващата стъпка е, че по инвестиционното предложение ще трябва да се произнесе директорът на РИОСВ - Пазарджик. Тъй като изграждането на мина е свързано със сериозно въздействие върху околната среда, най-вероятното решение на директора на РИОСВ ще бъде, че трябва отново да бъде извървяна дългата и тежка процедура по ОВОС.
От 2009 г. насам хората във Велинград и общината, които активно работиха в подкрепа на каузата за запазване на екологично чист Велинград без рудодобив, получиха множество добре звучащи обещания от политици и управници, че волфрамова мина няма да има. Но не получиха единствената истинска гаранция - прекратяване на договора за концесия, което е в правомощията на българското правителство в лицето на Министерството на енергетиката. Днес, когато се връщаме в изходната точка, въпросите са много: кой и защо не си свърши работата, докъде стигна изграждането на санитарно-охранителната зона за питейна вода, защо щедрите обещания не се превърнаха в реалност? Темата ще продължим в следващия брой на „Темпо“.
Елена Баева