ЩРИХИ ОТ ПРАЗНИЦИ НА КУЛТУРАТА‘2023
Публикувано на 17 Jul 2023 19:21
2 юли
Четири духови оркестри взеха участие в неделната програма на Празниците на културата вечерта на 2 юли. Велинград бе представен от Младежкия духов оркестър с мажоретен състав „Димитър Мечев” с диригент Димитър Лазаров и художествен ръководител Биляна Масларова към НЧ „Отец Паисий-1893“ и Младежката музикална формация с диригент Елин Костадинов към ЦПЛР-ОДК. На велинградска сцена гостуваха Духовият оркестър „Емил Кирянов“ от Сандански и Духов оркестър при Средно училище „Любен Каравелов“ от Копривщица. Изпълненията на днешните музиканти и мажоретки демонстрираха защо духовата музика вече 50 години е част от традицията на велинградските Празници на културата, носейки неповторим заряд, настроение, ритъм и красота. Финалната рап-изненада бе участието на Айс Джи (Георги Байрактарски).
3 юли
С 90 години и повече от 80 книги зад гърба си пазарджишкият писател Продрум Димов гостува във Велинград. В Художествената галерия бяха представени новите му книги „Отблясъци от възрожденския огън“ и „Полъх от бургаски духовен бриз“, за които разказа председателят на Литературен клуб „Никола Вапцаров“ Александър Кочев.
5 юли
Пленерът „Багри и музика“ събра талантливите деца от музикалните изобразителни школи на ЦПЛР-ОДК. Прозвучаха солови изпълнения на възпитаниците на школите по флейта, саксофон, кларинет и тромпет. Весели песни изпяха малките звънчета- Цветелина Беева, Лилия Беева и Деяна Матева, а децата от школа „Цвят, линия, форма“ рисуваха тематични ваканционни пейзажи.
Школата по модерен балет „Dance club JOY” зареди сцената на площад „Николай Гяуров“ с настроение, ентусиазъм и усмивки. Възпитаниците на Руслана Лебанова от различчни поколения спечелиха сърцата и аплодисментите на публиката.
6 юли
След успешния първи концерт във Велинград миналото лято младежкият квинтет „Симеон Симеонов“ отново свири за почитателите на джаз музиката. Велинградчанинът Симеон Симеонов - барабани с пердстави на родна сцена заедно с Димитър Димов - саксофон, Неделчо Нинов - тромбон, Димитрис Бакополос-китара и Сонги Лий - контрабас.
7 юли
„Sole e amore“ („Слънце и любов“) предложи концертът на Нина Андреева и Анета Барановска с акомпанимент на роая на Уруш Угаркович. Двете оперни певици за пореден път пяха пред публиката в родния си Велинград на сцената на НЧ „Отец Паисий-1893“. Прозвуча музиката на Пучини, Верди, Каталани, Рахманинов, Добри Христов, Любомир Пипков и Георги Златев Черкин.
Аниматорите от ПГИТ „Алеко Константинов” и на “G-team animation” с ръководител Атанаска Геджева забавляваха много деца на централния площад с разнообразни игри и състезания“.
Не един, а три концерта забавляваха велинградчани и гостите на курорта вечерта на 7 юли. Фолклорната програма откри Танцов клуб „Играорци” с ръководител Аделина Пещерска. В ритъма на българските народни песни и танци продължи народният певец Янко Неделчев. По повод 25 години на музикалната кметът К. Коев награди Янко Неделчев с почетен плакет. В концерта се включиха танцьорите от ЛПУ „София“, Мария Мечева, Крисия Димитрова, Надя Казакова, Светла Дукатева и Александра Бучкова. А след това „замириса на море“ с вечния хит на братята Светослав и Благовест Аргирови. Стотиците хора на площада пяха заедно с тях до късно вечерта.
8 юли
В салона на НЧ „Отец Паисий-1893“ пазарджишкият младежки театър „Приятели“ с ръководител Александър Братоев представи постановката „Приказка за феи“.
Николина Чакардъкова за пореден път показа, че е една от най-обичаните български народни певици. Огромна публика събра нейният концерт вечерта на 8 юли.
9 юли
В залата на НЧ „М. Драгинов-1936“ в Драгиново бе представена книгата „Защото „мафията“ има и добра страна“. Това е първата книга на 21-годишния Метко Фетов, който е учил в Духовно училище, а сега е студент по архитектура. Авторът е избрал интересна форма - разговор в писма със самия себе си, в който основна е темата за избора, който всеки от нас прави в своя живот. Литературната премиера бе уважена от многобройна публика, сред която бяха кметът на Община Велинрад Костадин Коев, кметът на Драгиново Бисер Маджиров, читалищни дейци, учители. Домакин бе Литературният клуб „Никола Вапцаров“.
„Магията на мюзикъла“ представиха на сцената на Празниците на културата аниматорите от ПГИТ „Алеко Константинов“ - „G-Team Animation“ с ръководител Атанаска Геджева. Публиката аплодира любими мелодии и танци от класически образци на този музикален жанр.
10 юли
Местната комисия за борба с противообществените прояви на малолетни и непълнолетни и Община Велинград организираха на Централния минерален плаж „Йосиф Шнитер“ вече традиционното „Синьо лято“. Децата участваха в отборни и индивидуални игри, организирани от „G-Team Animation“. В програмата се включиха Петър Пелев и Мария Карова от ВГ „Караоке”.
Младата и талантлива велинградчанка Калина Десподска направи едночасов концерт, в който участваха Иван Едрев от Сливен и школата за модерен балет „Dance club JOY“. Калина от 3 години е изпълнител в школа „Мюзик Фактори“ с вокален педагог Георги Янков.
12 юли
Премиера в Празниците на културата направи Женският народен хор „Севда“ с ръководител Севдалина Комитска.
13 юли
Местната комисия за борба с противообществените прояви на малолетни и непълнолетни и Центърът за обществена подкрепа организираха в Боров парк програма под надслов „Всички сме специални и неповторими“. За забавленията на децата се погрижиха аниматорите от Fashion Kids Club – Велинград.
ЦПЛР-ОДК зарадва най-малките с Парад на приказните герои. Забавление с рокли на принцеси, доспехи на рицари, маски на герои от популярни детски филмчета. В парада се включиха и ДЮВИШ „Звънче“, КСТ „Импулс - 2002 - Велинград“, ВГ „Караоке“ и школите към ОДК.
Вечерта на 13 юли Клуб за спортни танци „Импулс-Велинград 2002” с треньор Диана Енчева и Мая Кондарева-Енчева изнесе концерт с участието на повече от 50 свои възпитаници. Изпълненията на танцьорите от различни възрастови групи показаха развитието, през което преминават децата и пътя, който най-малките трябва да извървят, за да стигнат до шампионските титли и медали от национални и международни първенства. Публиката се наслади на всички стандартни и латино танците, поднесени с много настроение, грация и майсторство от танцьорите.
14 юли
Лятното училище „Да съхраним красотата на миналото“ бе открито сутринта на 14 юли. Негови домакини са Исторически музей - Велинград и Художествената галерия. Училището предлага за децата ателиета по дърворезба, грънчарство, тъкачество и рисуване върху дърво, ръководени от Альоша Кадьов, Миглена Рубска и Десислава Табакова.
Горещата петъчна вечер предложи концертна програма за различни вкусове. Програмата откриха народният певец Иван Дяков и неговата дъщеря Ивана Дякова, а публиката се хвана на голямо хоро. Фолклорните хитове продължиха с танцова формация „Табиетлии“, след което дойде ред на друга музикална вълна: първо с изпълненията на велинградският тромпетист Емил Балабанов, а след това хората на площада до късно пяха заедно с легендарната група „Диана експрес“ с Митко Щерев и Илия Ангелов. „Диана експрес“ гостува в Празниците на културата точно преди 10 години, а тази нова среща доказа, че тяхната музика е обичана от много поколения българи.
15 юли
Смесен градски хор „Николай Гяуров“ с диригент Йоланта Лазарова бе домакин на хоровата среща в салона на НЧ „Отец Паисий-1893“. На велинградска сцена гостува Дамски хор „Проф. Георги Димитров“ с диригент Весела Пастърмаджиева от Ямбол.
Възпитаниците на Юлиана Ковачева от Вокална група „Караоке“ се включиха в Празниците на културата с най-доброто от своя богат репертоар. Младите велинградски таланти дадоха дон на вечерта, в която на сцената на площад „Николай Гяуров“ се изявиха още млади български таланти: първо дует „Експоуз“, а след това и набиращата все повече популярност и почитатели Дара Екимова. Съботната вечер спечели младежката аудитория!