Поредна декларация иска прекратяване на концесията за волфрам
Публикувано на 17 Jul 2023 19:29
До министър-председателя Николай Денков, председателя на Народното събрание Росен Желязков и осемте народни представители от 13 МИР - Пазарджик бе изпратена поредна декларация с искане за прекратяване на концесионния договор за добив на волфрам от находище „Грънчарица-Център“ край Велинград. Декларацията е подписана от кмета Костадин Коев и неговите трима заместници, председателя на Общинския съвет Любомир Перчинков и 27 от общо 29 общински съветници, председателите на Сдружението на хотелиерите е ресторантьорите „Велинград и Западни Родопи“ - Златко Златанов, сдружение „Бъдеще за Велинград“ - Ангел Манолов, Офроуд клуб „4х4 Велинград“ - Евгени Янкулов, „Да поработим за Велинград“ - Надежда Ключкова, „НИЛЕТ“ - Антон Бояджиев и „Байкария“ - Васил Тодев, служители в ОА.
В декларацията се заявява категорична позиция против рестартирането на проекта за добив на волфрам с новото инвестиционно намерение на концесионера „Ресурс 1“. Дейностите ще засегнат водохващане „Грънчарица“ и Баташки водносилов път, откъдето се осигуряват около 40% от питейната вода за Велинград. Значението на река Грънчарица е потвърдено и със заповед на министъра на околната среда и водите от март 2021 г. за учредяване на санитарно-охранителна зона около открити водохващания на събирателна деривация „Бистрица“ за питейно-битово водоснабдяване на Велинград. Новото инвестиционно намерение на „Ресурс 1“ включва разработване на находището до водоизточниците и в зоната на един от поясите на санитарно-охранителната зона, което е изрично забранено. С декларацията се иска да бъде обърнато внимание на проблема, свързан с живота и здравето на населението от община Велинград, която иска да се развива като район със съхранена природна среда, в който приоритет са туризмът, биоземеделието и животновъдството, устойчивото горско стопанство.Подписалите декларацията призовават за предприемане на необходимите действия за прекратяване на договора за концесия на „Pecypc - 1“ AД, сключен с решение на Министерския съвет от 16 юли 2009 г. с идентификационен номер 219 D-00538.
Декларацията е знак за обединението между местната власт, голяма част от бизнеса и гражданския сектор срещу рудодобива в региона, което е факт от години. От 2009 г. насам декларация в подобен дух е гласувал и то единодушно всеки от избраните от жителите на общината местни парламенти.
Но, както многократно „Темпо“ е писал през годините, проблемът с договора за концесията няма да се реши нито с декларации, нито със съдебни спорове. Ключът към решението е в държавните институции. На този етап, в който новото инвестиционно намерение на „Ресурс 1“ вече е факт, на ход е Басейнова дирекция - Пловдив. От експертите там зависи какво становище ще дадат с оглед на нвото обстоятелство - министерската заповед за учредяване на санитарно-охранителна зона за питейна вода в границите на концесията. А цялата история по темата от 2009 г. до днес показва, че ключ за решението държат и гражданите - с тяхната активна или пасивна позиция по един от най-важните въпроси за бъдещето на Велинград и региона.
Темпо