ОБРАТНА ВРЪЗКА: Единствено народът може да осъществи прекратяването на договора
Публикувано на 25 Jul 2023 11:13
Грънчарица: 5603 дка обща концесионна площ- 2430,829 дка припокриване с вододайна зона = 3172,171 дка остават извън нея. Три е по-голямо от две.
Декларацията за мина “Грънчарица”, цитирана в брой 29/2023 на вестник “Темпо”, съдържа недостоверно обстоятелство. Няма забранителен режим в документа за вододайната зона. Режимът е ограничителен.
В статията на вестник “Темпо”, достоверно се акцентира ролята на обикновения човек, който никъде не е представен. Той не е страна в концесионния договор. Той е извън роля, гарантираща права и контрол в Закона за концесиите. Къде е неговата власт? В структуриране на една силна местна власт за предстоящите избори и към момента не друго. Тази роля няма как да бъде отнета от инвеститора, който до 2045 г. ( по силата на концесионен договор) държи земята на Грънчарица и от нея черпи права. Но е заинтересован населението да бъде контролирано стратегически и уязвимо.
Подписалите Декларацията не цитират дата на влизане в сила на Заповедта, която се явява водещ аргумент в посланието. Напомням, че едва 104 дка попадат в пояс 1, където режимът е забранителен, а 2326,179 дка попадат в пояс 2, където режимът е ограничителен. Нещо повече, ограничителен режим важи за първите 6 години от дейността. Стратегията на концесионера държи още 3172 дка извън припокриването. Привидно е добивът на волфрам, но най-икономически изгоден за концесионера е шеелитът. Две молекули калций и волфрам и четири молекули кислород.
Сложната позиция, в която са поставени гражданите изисква прилагане на строг професионализъм. Всяка емоция може да я влоши и да доведе до недопустими грешки, които са в полза на другата страна. Дотук назовавам три.
Ролята на политиците е да работят в посока Законодателна инициатива по промяна на Закона за концесиите, като се включат текстове, които да позволяват гражданите на упражняват контрол. Не намирам за правилно говоренето от името на институции, които са доказали професионализъм, публичност и експертност и сложността на тяхната работа изисква прецизни анализи, което до сега те са доказали. Институциите имат публично достъпни сайтове, в които всеки гражданин може да бъде информиран за процедурите, които в момента течат, както и за техните становища.
Декларации с вписване на недостоверно обстоятелство помагат за официално акцентиране в отговор на конкретен глагол в полза на инвеститора. 38 души подписват, нито един ли не е проучил документите? Обществото, когато се готви за война, се нуждае да е наясно с войводата и да има стратегия.
Три. Обществото е силно, когато не позволи да бъде поставено в емоционална или въвлечено в политическа позиция по темата или в страх. То се нуждае от хладен ум, за да структурира силна местна власт, във времето, докато течат строго професионални процедури, за да подреди приоритетите си след това. Нищо не зависи от политиците - те не са страна в договора. Нищо не зависи от бизнеса - неработещ аргумент бизнес срещу бизнес. Прекратяването на договора може да осъществи единствено народът, като заеме мястото си, което му дава власт. И едва тогава да произнесе истината: Искаме държавата да прекрати концесионния договор. Концесионният договор е икономически неизгоден за Българската държава. В това послание не е налице контрааргумент и то трябва да се повтаря единно от всички.
Калина Янева, жител на Грънчарица
Очакваме отговор за санитарно-охранителната зона
На 12 юли 2023 г. от вестник „Темпо“ изпратихме запитване чрез пресцентъра на Община Велинград по актуалната тема за подновените намерения за изграждане на волфрамова мина. Въпросите, които зададохме, са:
На какъв етап се намира изграждането на санитарно-охранителната зона за питейно-битово водоснабдяване на Велинград о коло открити водохващания от Събирателна деривация Бистрица на река Грънчарица и нейните притоци Малката река, Везьов дол и Трълско дере в землищата на селата Кръстава, Грашево, Бозьова и Цветино, определена със заповед на министъра на околната среда и водите от 5 март 2021 година? Какви действия са предприети от Община Велинград и общинското дружество „ВКТВ“ ЕООД във връзка с цитираната заповед?
Считаме, че това са важни въпроси, тъй като именно обособяването на санитарно-охранителна зона за питейна вода може да бъде коз в битката срещу рудодобива. Засега не сме получили отговор, продължаваме да настояваме и да чакаме!
Елена Баева