22 Nov 2024


КОЛОНКАТА НА ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ - ВЕЛИНГРАД

Публикувано на 01 Aug 2023 10:15

За музея, паметта и смисъла на историята

Скъпи съмишленици и приятели на Исторически музей - Велинград. Обръщам се към всички вас! 
Благодаря на вестник „Велинградски Темпо новини“ за доверието да започнем тази поредица за любопитни и непознати неща, за хора и събития, останали по една или друга причина в сянката на забравата. Планирахме да я наречем „Колонката на Исторически музей - Велинград“. Доста време обмислях дали да не я кръстим „Събуждане“ или „Пробуждане“. „Събуждане“ от какво и „Пробуждане“ за какво? Без съмнение, логичен въпрос, на който бих отговорил с въпрос!
Говорите ли вкъщи с децата и внуците си за своята родова история, разказвате ли им как прадядо ви е дарил 20 лева да се закупи книга и вестник за библиотеката на читалището; че е работил 5 дни безвъзмездно да се докара водата до чешмата в селото; че баба ви си е дала пафтите си, за да се претопят за камбаната на църквата; че е предоставил безвъзмездно стая от къщата за килийно училище; че дядо ви, отивайки на война за България, е прегърнал на раздяла баба ви и е заръчал: „Ако не се върна, да им разказваш в името на какво съм загинал. В името на страната си!“?
Една нация лежи на своята история и ще съществува дотогава, докато има кой да пази нейната история. Читалището, музеят, художествената галерия. Тези три институции, за съжаление, продължават да бъдат извън националните приоритетите за развитие (от англ. Priority – належащо, предимство). Отговарят ни: „Пишете проекти, търсете дарители, увеличавайте собствените си приходи!!!“
Свикнахме да чуваме: „Времената са трудни, пари няма!“ Свикнахме да го чуваме, но не сме казали, че ще се предадем да пазим историята и културата си!!!
Погледнете около вас и се ослушайте!
Вече не водим разговори, а call-„ове“, почивните дни са weekend-„и“, мястото зад сцената е backstage, готвачите са shef-„ове“, а продуктите не се представят, а present-„ират“, ръководителите на работни групи са supervisor-„и“, а работното място е office и т.н., и т.н.
И за да изплуваме над собствената си образованост и грамотност, правим flash mob (обществено събиране) и conferance (от фр. разискване, обсъждане).
Спомням си, как през 2000 г. се промъкна предложението да започнем замяната на кирилица с латиница, да бъдем … Какви, какви да сме? Някакви други, които не сме и не трябва да бъдем! По примера на гърци, израелци, индийци, японци, англичани и др., които пожелаха да си променят писмеността. Присмивам се, разбира се!
Кое и защо ме насочи да привлека като съмишленик за тази поредица вестник „Велинградски Темпо новини“? 
6 май 2023 година! Денят, в който почитаме храбростта на българската армия. На този официален празник цветя пред паметниците на загиналите бяха поднесени от местната администрация, училищата, читалищата и, разбира се, от Исторически музей - Велинград. Обидно ми е, няма да го скрия, че не видях наследниците на загиналите да поставят цвете пред паметника на своите убити във войните роднини. И следвайки определена последователност, да опитаме да върнем усещането за необходимостта от познаването на местната история. И къде да я търсим тази местна история? Мнозина ще отговорят: „В книгите и в музея.“ А знаем ли какво се пази в музея? Малцина ще отговорят: „Да, знам!“.
А повярвайте, в музея има много, ама много история, която се пази за вас. Тези, които трябва да я знаете, за да ни има. Пътят на старите неща от тавана и бабиния скрин до контейнера за отпадък е кратък и лесен. „Е, някакви боклуци, какво толкова!“ – ще каже някой. Ако за някого старите родови снимки, вестници, спомените, записани на тетрадката, ибрика, забрадката, носията, са непотребни неща, то за нас - музейните специалисти, това е богатство. Неоценимо богатство! И къде другаде, ако не в музея може да се види историята ни?! В този музей, в който бършат прах от предмети, използвани преди няколко хиляди години? Да, именно в него!
Ще си позволя да предам думите на г-н Иван Станчов, споделени в предаването „Европейски паралели – за музея, за галерията“ на 19.09.2010 г. пред Божидар Любенов по програма „Христо Ботев“ в БНР. Но преди това, кой е Иван Станчов.
Роден през 1929 г., в София. През 1991 г. е назначен за посланик на Република България във Великобритания и за първи български посланик в Република Ирландия. Става съветник на президента Петър Стоянов и по-късно съветник по външнополитически въпроси на президента Георги Първанов.
„За мен музеят, както и библиотеката, както и ботаническата градина, това е място, за което всеки мислещ човек намира интерес, защото там намира отговори. Почти на всички въпроси. От детството започват с въпроси: мамо това, татко това.. и тези въпроси продължават цял живот. Днес Интернет има огромни възможности човек да разбере какво е било, какво е, но едно е да го гледаш в Интернет, друго е да го видиш в ботаническата градина, в музея. За мен това е много важно!“
„Наскоро ме попитаха за музея в Русе – Музея на транспорта. Дали не би трябвало да е в София? Аз съм категоричен – този музей би трябвало да е там, където е създаден. И за всеки музей да важи това… Явно проблемът винаги е откъде да дойдат парите. Пари е добре да идват от дарения, а това означава лобиране – продажба на идеята. Мисля, че човек, когато отиде в провинцията, трябва да има възможност да види тамошното.“
Нека се опитам да направя връзка между математиката и културологията. В математиката има едно много интересно уравнение. И то е: Ако а=b, а b=c, то  a=c. Нека заместим „а“ с: читалище, музей, художествена галерия. На мястото на „b“ поставяме без условности: материално и нематериално културно наследство, за „c“ остава: българска национална идентичност. Да видим какво се получава. Читалището, музея и галерията, показват материалното и нематериално наследство, което е нашата идентичност. Обаче, ако няма „а“, изчезва „с“! И в последните няколко години, все по-ясно се очертават напъни в тази посока.
Постарахме се да подберем и от следващия брой на вестника да представим наистина интересни и непознати неща, от различни автори. Ще си позволя за край само малко да дръпна завесата на тайнството, за да ви подготвя за темите. Кои са и какво оставиха бесите, спорът между Каменица и Белово, фотографът Христо Спасов, кметът Бориков и т.н.
Започваме в следващия брой.
Стойчо Маров, директор на Исторически музей - Велинград



Такситата протестират срещу увеличението на застраховка

Публикувано на 20 Nov 2024 12:36

Десетки таксиметрови шофьори от Велинград се включиха в националния протест на 20 ноември 2024 г. Браншът в цялата страна настоява за мораториум върху повишението на задължителната застраховка „Гражданска отговорност“. Според таксиметровите превозваци увеличението е „брутално“ - от 300% до над 10

Към цялата статия »


НЕК приключи ремонта предсрочно, проблемите на ВКТВ продължават

Публикувано на 19 Nov 2024 10:26

На 16 ноември пресцентърът на Община Велинград съобщи, че ремонтът на НЕК по съоръженията от събирателна деривация „Бистрица“ е приключил. Ремонтните дейности са финализирани в късния следобед на 15 ноември, тоест с 5 дни по-рано от предвидения краен срок 20 ноември. Ремонтът, предприет от държав

Към цялата статия »


СЕДМИЧЕН ОБЕКТИВ 19. 11. 2024

Публикувано на 19 Nov 2024 10:24

ВОДОПРОВОД Община Велинград обяви обществена поръчка за изграждане на съществуващ довеждащ водопровод „Сухата лъка” по бул. „Съединение” от кръстовището с ул. „Осми март” до кръстовище с ул. „Цар Самуил”. Поръчката е за инженеринг - проектиране, упражняване на авторски надзор и изпълнение на стро

Към цялата статия »


Читалище „Васил Левски“ - 120 години история, култура и дух

Публикувано на 19 Nov 2024 10:19

На 21 ноември Народно читалище „Васил Левски-1904“ във Велинград ще чества 120 години от своето създаване. Читалището в Каменица е учредено през 1904 г. на тази дата (по стар стил или 4 декември по нов стил), която в църковния календар съвпада с големия празник Въведение Богородично или Ден на хр

Към цялата статия »


Велинград може да кандидатства с проекти за интегрирано градкко развитие

Публикувано на 19 Nov 2024 10:14

Велинград е една от общо 40 български общини, които имат възможност да кандидатстват с проекти по Програма „Развитие на регионите“ 2021-2027 г. 40-те градски общини са от шестте региона за планиране в България. Общото между тях е, че имат разработени планове за интегрирано градско развитие - във

Към цялата статия »


Общината трябва да се погрижи за Голямата зала

Публикувано на 19 Nov 2024 10:12

Голямата зала на Община Велинград е натоварена с редица представителни функции. В нея се провеждат редовните и тържествените сесии на Общинския съвет, важни обществени обсъждания, церемонии по връчване на награди. Залата е място за събрания на местни организации, за срещи на общността, за концерт

Към цялата статия »


Велинград в 3х3 разходки

Публикувано на 19 Nov 2024 10:07

Какво се крие зад оригиналното заглавие „Велинград 3х3“ на най-новата туристическа брошура за нашия град? Отговорът е: три разходки в трите квартала на Велинград и още 3 разходки в близките околности на града.
Идеята е на местните екскурзоводи Огнян Златев, Мария Линчева и Цвета Андонова. Това

Към цялата статия »


Успешно приключи международна квалификация на педагогически специалисти

Публикувано на 19 Nov 2024 10:06

Педагогически специалисти от ЦСОП – Велинград успешно участваха в проект „Изучаване на иновации за работа с учениците с комплексни потребности в процеса на приобщаване“, където обогатиха своите умения и компетентности за използване на дигитални инструменти и платформи при осъществяването на допъл

Към цялата статия »


Намаляване на отпадането от училище със спиране на кибертормоза

Публикувано на 19 Nov 2024 10:03

ОУ „Неофит Рилски“ спечели финансиране от Европейския съюз по програма „Еразъм+“, Ключово действие 1 - мобилност на членовете на персонала в училищното образование. Темата на проекта е „Намаляване на отпадането от училище със спиране на кибертормоза”. Проектът е със срок на реализация 12 месеца -

Към цялата статия »


Две местни сдружения влязоха в асоциация за планинско колоездене

Публикувано на 19 Nov 2024 10:02

На 9 ноември 2024 г. 14 велоорганизации създадоха Българска маунтин байк асоциация (БМБА). Сред учредителите са Сдружение „Алабак“ (Варвара/Велинград) и Сдружение „Байкария“ (Велинград/Западни Родопи). Активната работа на двете сдружения по почистване, маркиране и създаване на трасета за планинск

Към цялата статия »


Малки обяви: 19. 11. 2024

Публикувано на 19 Nov 2024 10:01

НЕДВИЖИМИ ИМОТИ
ПРОДАВА
Продава ново строителство апартаменти 62-86 кв.м. и гаражи, ул. "Еделвайс“ (до "Камена“). 0886 823124.
***
Продажба на апартаменти, търговски помещения, гаражи и др. 0887 660499.

Към цялата статия »


30 истории от 30 години

Публикувано на 19 Nov 2024 10:00

Г-н Никола Делиев е сред авторите, разказали в „Темпо“ някои от най-интересните истории от историята на Чепинско. По образование икономист, по професия профсъюзен и стопански ръководител, активен партиен член и общински съветник, председател на читалището в кв. Каменица и на Футболен клуб „Чепине

Към цялата статия »


„Чепинец“ отново усети вкуса на победата

Публикувано на 19 Nov 2024 09:53

Чепинец 7
Звезда 0
След две поредни загуби футболистите на „Чепинец“ бяха длъжни да измият част от срама, особено след конфузното поражение от „Драгиново“ с 4:1 в миналия кръг. И каква по-добра възможност от домакински мач срещу  най-слабия отбор в групата. Съставът на „Звезда“ (Семчин

Към цялата статия »


Омаломощеният отбор на „Драгиново“ се пречупи в Белово

Публикувано на 19 Nov 2024 09:52

Марица 3
Драгиново 1
 В мач от ХII кръг на футболното първенство в „А“ ОГ – Пазарджик, Група II, отборът на „Драгиново“ гостува в Белово на състава на „Марица“. При отсъствието на наказаните титуляри Н. Атипов и И. Качаков (заради получени червени картони)

Към цялата статия »


КСТ „Импулс“ – Велинград с държавни шампиони

Публикувано на 19 Nov 2024 09:50

На 09.11.2024 г. в  Казанлък се проведе Държавното лично отборно първенство (ДЛОП) по възраст. ДЛОП „Млади надежди“   и турнир за Националната  купа  „България“ („Киара-Н 2024“) - V кръг, където танцовите двойки и индивидуални състезателки на КСТ  „Импулс” - Велинград взе

Към цялата статия »


Победители във футболния турнир

Публикувано на 19 Nov 2024 09:49

Приключи футболният турнир от Ученическите спортни игри, организирани от Община Велинград.
На 11 ноември се играха финалите при момчетата V - VII клас. На трето място се класира отборът на СУ „ М. Драгинов“, след като се наложи с 4:2 на момчетата от ОУ „ Г. Бенковски“. 

Към цялата статия »


Концерт в подкрепа на толерантността и многообразието

Публикувано на 19 Nov 2024 09:47

На 15 ноември в Центъра за подкрепа за личностно развитие във Велинград тържествено бе отбелязан Международният ден на толерантността - 16 ноември. Толерантност означава уважение, приемане и разбиране на богатото многообразие от култури в нашия свят, на всички форми на самоизява и способите за пр

Към цялата статия »


Ремонтират светофарите при църквата в Лъджене

Публикувано на 17 Nov 2024 10:16

Община Велинград съобщи, че през настоящата седмица ще бъде направен ремонт на светофарната уредба на кръстовището между ул. Александър Стамболийски“ и ул. „Св. св. Кирил и Методий“ в центъра на Велинград.
Светофарите при църквата „Успение Богородично” в Лъджене са на повече от 30 години.

Към цялата статия »


Стартира поръчка за зимно поддържане на общинската пътна мрежа

Публикувано на 15 Nov 2024 11:24

Община Велинград обяви обществена поръчка, с която търси фирма за зимно поддържане и снегопочистване на общинската пътна мрежа и населени места в общината (без републиканска пътна мрежа в населените места).
Поръчката е за срок от 1 година, а прогнозната стойност възлиза на 385 670 лева. <

Към цялата статия »


Д-р Гурдев съди общината за имуществени и неимуществени вреди

Публикувано на 13 Nov 2024 12:02

На 31 октомври Административен съд - Пазарджик образува дело по искова молба от д-р Данчо Гурдев срещу Община Велинград. Делото ще започне в началото на 2025 г.
Д-р Гурдев иска от общината заплащане на обезщетение от 130 500 лева за претърпени вреди:

Към цялата статия »



CopyRight Вестник "Темпо" ЕООД , Велинград 2023