Концесията за волфрам: кратка хронология на битката досега
Публикувано на 01 Aug 2023 12:00
Август е, топло и отпускарско време. Но и време, в което се взимат решения по една гореща за Велинград тема - ще има ли волфрамова мина в местността „Грънчарица“. В началото на юли концесионерът „Ресурс 1“ АД обяви новото си инвестицинно намерение. Последва декларация с искане за прекратяване на концесията, подписана от местната власт, представители на бизнеса и гражданския сектор. Чакаме решението на РИОСВ дали ще тръгне нова процедура по ОВОС за мината.
Чакаме общината и „ВКТВ“ най-после да кажат има ли изградена санитарно-охранителна зона за питейна вода на територията на „Гранчарица“. Чакаме новите управляващи да заявят позиция. Но проблемът няма да се реши с чакане и затова на страниците на „Темпо“ отново отваряме темата за дискусия. Започваме с кратка хронология на битката от 2009 г. насам - да си припомним и да извлечем полезните поуки от миналите успехи и грешки:
2009
През 2003 г. държавата дава разрешение за търсене и проучване на подземни богатства в “Грънчарица”. Извършени са геолого-проучвателни работи и е изготвен геоложки доклад. Пет години по-късно за находището е получено Удостоверение за търговско откритие № 0293/22.08.2008 г. През май 2009 г. Министерският съвет взема решение за отдаване находището на концесия за 35 години на “Ресурс 1” АД.
2010
На 11 януари 2010 г. директорът на РИОСВ - Пазарджик Николай Лулов подписва решение за извършване на оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС) и процедурата е открита. По това време темата почти не се коментира от управниците на община Велинград.
2012
Концесионерът “Ресурс-1” АД поиска възмездно право на ползване на 53 декара общинска земеделска земя, върху която са разположени сондажи за допроучване на находище “Грънчарица Център”. На сесия на 26 януари Общинският съвет не разрешава “Ресурс-1” да получи исканото право на ползване. На 8 февруари Общинският съвет единодушно приема декларацияпротив концесията. През май лично изпълнителният директор на КЦМ 2000 Груп - Пловдив доц. д-р инж. Никола Добрев застава пред съветницитет, за да представи проекта за експлоатация на волфрамовото находище.
2014
Според първото инвестиционно предложение на „Ресурс 1“ флотацията ще се извършва на място, концентратът ще се транспортира до КЦМ с камиони и в специални чували, а по-късно ще бъде изградено и хвостохранилище. Тъй като тези вредни за екологията практики не са приети нито от експерти, нито от обществеността, през 2014 г. от “Ресурс 1” внасят ново инвестиционно намерение - без флотационна фабрика, като вместо това тоновете руда ще се експедират към външна фирма, като концесионерът смята да изгради 12-километрова въжена линия между ГПП Велинград и ГПП Якоруда. През март Общински съвет - Велинград не дава съгласие за реализацията на това инвестиционното предложение. На 7 май 2014 директорът на РИОСВ - Пазарджик Костадин Гешев подписва решение за процедура по ОВОС. В рекордно кратък срок - само след 3 месеца, на 13 август до кмета на Община Велинград Иван Лебанов е изпратен Доклад за ОВОС. Насрочени са и дати за две обществени обсъждания в Кръстава и Велинград.
Във Велинград започва гражданска подписка против намеренията за отваряне на волфрамова мина. Инициатори са Сдружението на хотелиерите и ресторантьорите с председател Златко Златанов и Инициативният комитет “Да поработим за Велинград” с председател София Ключкова.
На 27 ноември в Младежкия дом в Кръстава се провежда първото обществено обсъждане за волфрамовата мина. След повече от 5 часа обсъждане позициите на хората в Кръстава остават разделени. Ден по-късно на общественото обсъждане във Велинград позицията на гражданите е ясно и категорично “Не” на мината. Обсъждането се превръща в своеобразен градски референдум с безапелационен резултат против мината. В началото на декември в Общински съвет е внесена гражданската подписка срещу рудодобива със 7777 подписа.На финалното за 2014 г. заседание съветниците отказват искането за изработване на проект за подробен устройствен план (ПУП) за добив и преработка на руда, както и отреждане на терени за тази дейност.
На 22 декември 2014 г. в залата на Художествената галерия се провежда учредително събрание за създаване на “Гражданска инициатива за запазване на община Велинград като екологично чист регион без рудодобив”. Това е първата по рода си Гражданска инициатива във Велинград, която се прави по реда на Закона за пряко участие на гражданите в управлението. Събранието избра 5-членен Инициативен комитет, в който влизат Васил Тодев - председател, Ангел Манолов, Йордан Баев, Иван Иванов и Димитър Катранджиев. Взима се решение за събиране на нова подписка, защото тази със 7777 подписа не отговаря на част от законовите изисквания.
2015
През януари, на базата на становище от Сдружение за дива природа “Балкани” директорът на РИОСВ-Пазарджик Костадин Гешев реши да изиска от “Ресурс 1” нов доклад - за оценка степента на въздействие върху защитени зони „Западни Родопи” и „Родопи Западни”. Становището на сдружението визира възможно увреждане на местообитания и биокоридори на вида европейски вълк (Canis lupus) и кафява мечка (Ursus arctos). По този начин крайното решение се отлага, а на Бабинден във Велинград са отворени пунктове за събиране на новата подписка срещу рудодобива. През февруари сдружение „Байкария“ провежда първата акция за продажба на картофи от село Кръстава в София, продадени са около 6 тона картофи в подкрепа на този поминък като алтернатива на плановете за рудодобив. Точно 2 месеца след създаването на Гражданска инициатива “За запазване на община Велинград като екологично чист регион без рудодобив” нейният председател Васил Тодев връчи на кмета Иван Лебанов и председателя на Общинския съвет Дияна Кехайова 11 200 подписа. По време на предизборната кампания избори единственият дебат между кандидатите за местната власт в община Велинград е организиран от Гражданската инициатива “За запазване на община Велинград като екологично чист регион без рудодобив”.
2016
На 22 февруари 2016 г. РИОСВ - Пазарджик дава положителна оценка на доклада за ОВОС за инвестиционното предложение на “Ресурс 1” АД. Решението е с подписа на инж. Панайот Далакчиев. През април с нова декларация Общинският съвет се обявява категорично против мината.Междувременно Регионалната здравна инспекция (РЗИ) - Пазарджик изисква допълнителни становища от Националния център по обществено здраве и анализи, БД Източнобеломорски район Пловдив, БД Западнобеломорски район Благоевград и “ВКТВ“ ЕООД Велинград по въпроса дали добивът на волфрамови руди крие рискове за здравето на хората и дали рудодобивът може да повлияе негативно на качеството и състоянието на питейните и минералните води. На 13 юли 2016 г. РИОСВ - Пазарджик спира процедурата по ОВОС до издаване на индивидуален административен акт от БД “Източнобеломорски район” за учредяване на санитарно-охранителни зони около речни водохващания на реките Грънчарица и Малка река, използвани за питейно-битово водоснабдяване на Велинград. През юли Общински съвет - Велинград гласува поредна декларация с искане за прекратяване на концесионната процедура поради противоречие със законодателството за управлението на водите и за опазването на околната среда. Декларацията подкрепят и местните парламенти в съседните общини Белово, Батак, Сърница и Ракитово.
От своя страна “Ресурс 1“ АД завежда и печели дело против решението на РИОСВ за спиране на процедурата по ОВОС. Съдебният спор продължава пред 3- и 5-членен състав на ВАС, където концесионерът също печели.
2017
На 4 септември в голямата зала на Община Велинград по инициатива на кмета Костадин Коев се провежда среща с участието на министъра на околната среда и водите Нено Димов, председателя на парламентарната група и зам.-председател на ПП ГЕРБ Цветан Цветанов и депутати от региона.
На 27 септември Експертният екологичен съвет (ЕЕС) към РИОСВ - Пазарджик не одобрява осъществяването на инвестиционното предложение на “Ресурс-1” АД. Същият ден пред РИОСВ се провежда голяма демонстрация на велинградчани против отварянето на волфрамова мина.
2020
Административен съд - Пловдив с решение от 13 юли 2020 г. обявява за нищожна заповедта на директора на БД - Пловдив за учредяване на СОЗ в района на река Грънчарица. Тази съдебна сага също продължава доста време, като мотивът на съда е, че в случая СОЗ трябва да бъде учредена не от Басейнова дирекция, а от министъра на околната среда и водите.
На 1 август на централния площад във Велинград се провежда граждански протест с основно искане държавата да прекрати договора за концесия. Със същото искане на извънредна сесия на 12 август 2020 г. Общински съвет – Велинград единодушно гласува декларация.
2021
На 5 март министърът на околната среда и водите Емил Димитров подписва дългоочакваната заповед за определяне на СОЗ около открити водохващания за питейно-битово водоснабдяване на Велинград, които попадат в концесионната площ за волфрамовата мина в местността Грънчарица. СОЗ е публична държавна собственост. В хода на съдебните дела вещи лица посочиха, че общата площ на припокриване между СОЗ и концесионната площ възлиза на 2 431 дка. В различните пояси на зоната по закон действат редица ограничения, свързани с добива на подземни богатства.
Следва продължение: Мината и обещанията на политиците.
Елена Баева