Декларацията срещу концесията не е изпратена на верния адрес
Публикувано на 10 Aug 2023 13:07
Министър-председателят Николай Денков отговори на въпрос на народния представител от ПП-ДБ Петър Куленски във връзка с концесията за волфрам от находище „Грънчарица“. Въпросът, зададен в рамките на парламентарния контрол, е дали Министерски съвет, с оглед нововъзникналите обстоятелства, смята да преразгледа концесията и да предприеме действия за нейното прекратяване.
А отговорът посочва и сериозен пропуск, допуснат от подписалите последната декларация от юли 2023 г. с искане за прекратяване на концесията
В отговора на премиера Н. Денков се казва, че според Закона за подземните богатства (ЗПБ) за единен орган по управление (включително сключване и прекратяване на договори за концесия) е определен министърът на енергетиката. При сегашната ситуация с новото инвестиционно предложение на концесионера „Ресурс 1“ АД, трябва да бъде проверено наличието на поне две основания за прекратяване.
Първо трябва да бъде преворено дали е налице хипотезата по чл. 67 от ЗПБ, според която концесионен договор се прекратява „когато в срок до 3 години от влизане в сила не е започнал добив на подземни богатства по причини, за които концесионерът отговаря“. Концесионният договор на „Ресурс 1“ за добив на волфрам е влязъл в сила от 16 юли 2009 г. Ако хипотезата на посочения член от закона е в налице, до министърът на енергетиката внася в Министерския съвет мотивирано предложение за прекратяване.
Втората хипотеза, която следва да се провери, е свързана с чл. 69 на ЗПБ. Според този член МС може да прекрати концесия при възникване на опасност за околната среда и водите, за безопасността на населението и човешкото здраве. В Министерския съвет към момента не са постъпвали уведомления за такива опасности от страна на компетентните органи.
В декларацията, подписана от кмета на Община Велинград, общински съветници, представители на граждански сдружения и бизнес, е посочена заповедта на министъра на околната среда от 2021 г. за учредяване на санитарно-охранителна зона за питейно-битово водоснабдяване на Велинград. В декларацията се твърди, че инвестиционното предложение на „Ресурс 1“ ще засегне водохващане Грънчарица и деривация Баташки водносилов път, чрез които се осигурява около 40% от питейната вода за Велинград.
В отговора на министър-председателя Н. Денков се посочва, че въпросната декларация не е адресирана до министъра на енергетиката, а единствено той по закон може да предприеме последващи действия. Министерският съвет не моеж да се самосезира, а може да приеме решение за прекратяване на концесията само ако бъде сезиран от министъра на енергетиката. Затова премиерът пише, че необходимо условие за последващи действия е декларацията да бъде изпратена на министъра на енергетиката, който ще направи нужните проверки и в зависимост от техния резултат евентуално ще предложи прекратяване на концесионния договор.
Отговорът на министър-председателя дава варианти и оставя отворени врати за различни маневри. Но едно е ясно и то е големият пропуск на подписалите декларацията да я адресират и до министъра на енергетиката. Декларацията е изпратена до министър-председателя, председателя на Народното събрание и осемте народни представители от 13 МИР - Пазарджик. При положение, че битката срещу рудодобива се води вече над 10 години, трябва да сме наясно поне с основното законово положение и то е първостепенната роля на Министерството на енергетиката! А отделен въпрос (и още един пропуск) е, че декларацията е подписана от 27 общински съветници, но не е гласувана и приета от Общинският съвет и затова няма тежестта на решение на местния парламент. Това е нарушение на досегашната практика, при която през всички мандати от 2009 г. насам Общински съвет - Велинград гласуваше декларация против рудодобива. И то гласуваше единодушно, а сега двама съветници (Мустафа Еюпов и Ирина Каратай) не са подписали декларацията. Все знаци, които са достатъчно сериозни и не трябва да бъдат пренебрегвани.
Елена Баева