Oбщините Велинград, Ракитово и Сърница се обявиха против плановете за рудодобив
Публикувано на 15 Aug 2023 10:40
На 11 август тримата кметове на Велинград - Костадин Коев, Ракитово - Георги Холянов и Сърница - Неби Бозов заедно с народния представител от ПП-ДБ Васил Тодев дадоха пресконференция. Това, което ги обедини, бе общата и категорична позиция против рудодобива в региона и конкретно против новото инвестиционно предложение на „Ресурс 1“ АД за добив на волфрам от находище „Грънчарица-Център“.
Кметът на Община Велинград Костадин Коев, който бе домакин и инициатор на срещата, подчерта, че в случая се „бият“ две концепции - туризъм и рудодобив. Според него, ако мината заработи, ще се ликвидира туризмът като поминък във Велинград. Кметът припомни моменти от историята на Велинград като национален и международен балнеологичен курорт и като СПА столица на България и на Балканите - позиции, които градът отстоява с туристически продукт на изключително добро ниво. Г-н Коев заяви, че е силно притеснен, защото става въпрос за здравето на хората: Велинград пие вода от Събирателна деривация „Бистрица“, която е в площта на концесията, а част от водата отива към язовир Батак и оттам към Тракийската равнина. Според инвестиционното предложение на концесионера за работата на мината ще са нужни 50 литра вода в секунда, което означава Велинград да остане без вода. а и сега имаме проблеми с водоснабдяването. Кметът призова институциите да насочат вниманието си към проблема и да бъде прекратен концесионният договор и така да бъде защитен не частен, а обществен интерес и здравето на хората.
Депутатът Васил Тодев припомни, че дълго време бе прикриван фактът, че в Грънчарица има водоизточници, от които Велинград черпи питейна вода. Този факт вече е установен, но въпреки това се прави трети опит за старт на мината, въреки че няма промяна на обстоятелствата - водоизточниците са там. В основата на притесненията е здравето на хората, като заради големия обхват на концесията и плановете за транспортиране на рудата, ще бъдет засегнати не само Грънчарица, Кръстава и Велинград, а и Ракитово, Септември, Белово и общо над 10 населени места, каза Васил Тодев. Според него въпросът е принципен и засяга визията за развитие на Западните Родопи. Скорошният случай с промишленото замърсяване на река Девинска ясно показва опасностите и то от производство, което е много по-чисто от рудодобива. Г-н Тодев обясни, че на този етап все още не е ясно дали ще се стигне до нова процедура по ОВОС за волфрамовата мина.
Кметът на Община Сърница Неби Бозов изрази мнението на местното население, че развитието на Родопите е в туризма и припомни, че бяха нужни десетилетия за изчистването на язовир „Доспат“ и река Доспатска от резултатите от предишен рудодобив.
Кметът на Община Ракитово Георги Холянов постави акцент върху замърсяването на водите. Той заяви, че и сега заради проблеми с водоснабдяването Ракитово е в бедствено положение и няма нужда от допълнителни проблеми.
Родопите са богати на полезни изкопаеми и ако сега влезе един концесионер, ще дойдат и други и целият район може да се превърне в минна индустрия. Ние не сме наследили нашия роден край такъв и ще продължим да работим за туризъм, балнеология и чиста природа, каза К. Коев. Според него следващите стъпки са събиране на подписка, а ако държавата не обърне внимание на проблема, то ще се мисли и за организиране на референдум. Разчитаме на подкрепата на съседните общини и райони и на всички народни представители от 13 МИР - Пазарджик по законосъобразен начин да се прекрати концесията, обобщи г-н Коев.
В пресконференцията се включиха и представители на туристическия бранш - Цвета Андонова и на гражданския сектор - минният инженер Емил Вълков и химикът Мрамор Полежански, които също изразиха и мотивираха категоричната си позиция против рудодобива.
В същия ден - 11 август, в общината е получен и отговор от Министерството на енергетиката, в който се казва, че към момента не са налице основания за прекратяване на концесионния договор - подробности в карето.
Елена Баева