Министерството на туризма подкрепя запазването на природата, а не рудодобива
Публикувано на 21 Aug 2023 16:12
По покана на Сдружението на хотелиерите и ресторантьорите „Велинград и Западни Родопи“ на 21 август се проведе среща с министъра на туризма Зарица Динкова. В срещата участваха народните представители от ПП-ДБ Васил Тодев и Петър Куленски, кметът на община Велинград Костадин Коев и представители на СХР.
Председателят на сдружението Златко Златанов очерта няколко важни теми за обсъждане, а г-жа Динкова определи Велинград като СПА столица с палитра от възможности и обеща помощ от страна на Министерството на туризма.
СХР се готви да отбележи 15 години от обявяването на Велинград за СПА столица на Балканите, като по думите на Златко Златанов това е общонационално събитие. Намеренията са да бъдат поканени министрите на туризма на всички балкански държави, както и представители на дипломатическия корпус. Искаме да направим не съборно събитие, а нещо елегантно, на ниво, след което да се проведе и кръгла маса по темата как да рекламираме Балканите като туристическа дестинация, подчерта г-н Златанов.
Кметът К. Коев изведе като тема, която най-много обединява и притеснява велинградчани, опасността регионът да стане център на рудодобив. Той благодари за подкрепата от Министерството на туризма, а министър Зарица Динкова още веднъж заяви, че категорично ще работи за това Велинград да остане с чиста и съхранена природа. В контекса на Зелената сделка фокусът е върху здравето на хората и България не трябва да изостава от тази общоевропейска цел, заяви г-жа Динкова. Тя оцени високо факта, че във Велинград има синхрон в защита на най-ценния ни ресурс - природата и здравето. „Разчитайте на мен, че ще работя с вас да спрем тази опасност“, каза Зарица Динкова.
На срещата бе обсъдено състоянието и бъдещето на Родопската теснолинейка. Сред поканените бе и председателят на гражданското сдружение „За теснолинейката“ Кристиян Ваклинов. Министър Динкова определи теснолинейката като национална атракция, която привлича голям интерес. Тя отбеляза, че много цени местните инициативи, тъй като туризмът на първо място е местна политика. България все още е сред най-слабо децентрализираните държани и трябва да се насърчават инициативите, които идват отдолу нагоре, а запазването и развитието на теснолинейката е точно такъв пример. Министерството на туризма ще помага с популяризиране и маркетинг, а темата ще бъде обсъдена от г-жа Динкова и на работна среща с министъра на транспорта.
Васил Тодев постави акцент върху проблема със състоянието на пътната мрежа в региона: непочистената растителност около шосетата, която е предпоставка за ПТП, липсата на поддръжка на пътищата, от които пряко зависи и развитието на туризма. Тревите по дефилето са по-високи от знаците, но няма реакция от АПИ въпреки многото наши сигнали, допълни Златко Златанов. Кметът К. Коев каза, в перспектива трябва да се мисли за разширение на пътя в дефилето, включително със скоростни отсечки. Според него проблемът е поставян многократно пред Областното пътно управление, а решението е едно - повече пари. Министър Динкова не се съгласи, че проблемът ще се реши само с пари и подчерта, че през последните години в пътна инфраструктура са налети милиони левове, но трябва планиране и контрол. Тя допълни, че адмирира гражданската активност и че е нужен системен натиск за решаване на наболели местни проблеми.
На срещата бе обсъдена и темата за изграждане на по-тясна връзка между местните земеделски производители и ресторантьорите. Васил Тодев предложи да се мисли за създаване на кооператив, който да обедини производителите и потребителите - врата, която е отворена за частната инициатива. Министър Зарица Динкова сподели, че за нея това е любима тема, защото се отнася до здравето на туристите. Тя посочи като добри примери инициативата „От фермата до трапезата“ и практики в Албена и Катарино. Това е модерният начин за развитие на туризма и това се търси от туристите, като вече съществува и системата „Зелен ключ“, която е планинският еквивалент на „Син флаг“ при оценката на чистите морски плажове. Васил Тодев допълни, че именно насърчаването на биологичното земеделие е реалната алтернатива за производителите от региона вместо рудодобива.
Срещата завърши отново с темата за волфрамовата мина. По думите на адвоката Марин Божков не е достатъчно спирането на новото инвестиционно намерение на „Ресурс 1“, а е нужно прекратяването на договора за концесия. Той даде примери за разнобой между държавни институции и министерства. Г-жа Зарица Динкова отново подчерта, че още тази сряда на заседанието на Министерския съвет ще информира колегите си министри за проведения във Велинград разговор и ще лично ще отстоява визията за запазване на аввтентичността и природата, които са най-голямото конкурентно предимство на българския туризъм.
Част от местните проблеми на туризма постави управителят на БЛЦ „Камена“ д-р Фиков: Велинград няма пречиствателна станция, няма сметище, от МОСВ събират таксите за минерална вода, но не поддържат инфраструктурата, а посещението на туристите на Клептуза приключва с голямо разочарование. Обсъдено бе и възстановяването на средствата за изхранване на украински бежанци, което част от хотелите все още очакват от държавата.
Елена Баева