Местно партньорство между Община Ракитово и Община Пазарджик
Публикувано на 29 Aug 2023 09:36
Местно партньорство между Община Ракитово и Община Пазарджик изпълнява
проект за подготвителни дейности за изготвяне на Стратегия за Водено от общностите местно развитие за периода 2023-2027 г.
Европейският земеделски фонд за развитие на селските райони – “Европа инвестира в селските райони”
Прилагането на подхода LEADER стартира преди повече от 30 години с цел да се предоставят възможности на общностите в селските райони на ЕС за активно участие в изграждането на собственото им бъдеще. През годините този подход се е доказал като ефективен и ефикасен инструмент за изпълнение на политиките за развитие и прилагане на интегрирани подходи „от долу нагоре“. В търсене на решение за програмен период 2014-2020г . на основата на подхода LEADER е въведен и се прилага специален инструмент Водено от общностите местно развитие (ВОМР) за насърчаване на местните общности да разработват териториални стратегии, за да се реагира на териториални и местни предизвикателства и за справяне с нуждите на тези райони и за използване на техния потенциал.
През програмния период 2023–2027 г. България ще продължи да прилага подхода „Водено от общността местно развитие“ като той ще се изпълнява чрез многофондово финансиране. Подходът ВОМР ще получава подкрепа със средства от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони (ЕЗФРСР), Европейския социален фонд (ЕСФ+) и Европейския фонд за регионално развитие (ЕФРР). Подкрепата ще се извършва чрез прилагане на интегрирани и многосекторни стратегии за местно развитие, основани на характеристиките на конкретната територия и разработени въз основа на местните потребности и потенциал.
Участието на местните в развитието на собствените им региони се реализира чрез формиране на местни инициативни групи (МИГ) за действие и разработване и прилагане на стратегии. МИГ се формира с участието на всички заинтересовани страни и включва представители както на публичния, така и на частния местен социално-икономически интерес (включително предприемачи и техни сдружения, местни органи, асоциации, групи от граждани (например малцинства, възрастни граждани, жени/мъже, младежи, предприемачи и т.н.), доброволчески организации и т.н.), като нито една от групите не трябва да има повече от 49% от гласовете. Разработването на стратегии за териториално и местно развитие, способни да осигурят социална значимост и ясна бъдеща перспектива е предизвикателство, но опитът е доказал, че те са добра отправна точка за сложните, взаимосвързани и междусекторни регионални и местни предизвикателства, нужди и потенциал за развитие, като се обръща внимание на икономическото, социалното и екологичното измерение на устойчивото им развитие. Във всяка една стратегия следва да бъдат определени районът и населението, които се обхващат от нея; да е налице проучване и анализ на нуждите от развитие и потенциала на района, включително анализ на силните и слабите страни, възможностите и заплахите (SWOT анализ) и анализ на заинтересованите страни при разработване и изпълнение на стратегията; и да са формулирани целите, както и интегрираните и иновационни особености на стратегията, включително измерими цели за резултатите или постиженията. Ключов фактор за успеха на стратегическото планиране (и съответно реализацията на целите на стратегията) е проучването и анализа на изходното състояние и определяне на тенденциите.
В изпълнение на дейности по проект № BG06RDNP001-19.610-0003 “Проект за изготвяне на стратегия за ВОМР за територията на община Ракитово и община Пазарджик за периода 2023-2027г. финансиран по подмярка 19.1” и сключен Административен договор РД № 50-39/14.03.2023 г. за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по процедура №BG06RDNP001-19.610 за подбор на проекти за подготвителни дейности по подмярка 19.1 “Помощ за подготвителни дейности” от мярка 19 “Водено от общностите местно развитие” от Програма за развитие на селските райони 2014-2020 бяха проведени информационни срещи за запознаване на местната общност с целите и очакваните резултати от проекта, както и важността на тяхното участие през целия процес на подготовка и изготвяне на Стратегията за местно развитие за периода 2023-2027г. Проведени бяха и поредица от обучения на местни лидери и екипи на МИГ на територията на двете общини.
По проекта се изготвят проучване и анализ на потенциала на територията на община Ракитово и община Пазарджик без областния град. При изготвянето им са взети предвид статистическа информация и стратегическите документи, приети на национална, регионално и общинско равнище, включително плановете за интегрирано развитие на двете общини.
Проучването цели да се изследва и изучи територията на общините Ракитово и Пазарджик, като се определят: основните елементи от развитието на демографската, социалната, икономическата и екологичната сфера на територията, които да подпомогнат по-нататъшния анализ за идентифициране на вътрешно-териториалните различия, проблемите, потенциалът и потребностите за развитие на територията на МИГ.
В анализа се прави оценка на местния социален, икономически и екологичен контекст, като се оценява събраната специфична и актуална информация от проучването и се очертават тенденциите и възможностите за развитие територията. Резултатите от SWOT-анализа са използвани за формулиране на стратегията и целите на развитието на МИГ Ракитово-Пазарджик, като ще се търсят онези действия, с които да се използват силните страни на територията и възможностите на средата, като се смекчат слабите страни на територията и се избегнат или се минимизира влиянието на заплахите. В допълнение анализът включва и резултатите и оценките от проведено анкетно проучване на мнението на жителите от териториите на общини Ракитово и Пазарджик относно изготвянето на стратегия за местно развитие от гледна точка на съдържание, насоченост на предвидените инвестиции, предвидени интервенции, мерки и операции, потенциални бенефициенти, както и средата, участниците и съществуващите нагласи сред тях.
На поредица от срещи на територията на двете общини анализът и проучването са представени и обсъдени с представители на всички заинтересовани страни от местната общност. Изразените коментари, мнения и препоръки от присъстващите на срещите се отразяват и включват в проучването и анализа за да се постигне максимално съответствие на реалната ситуация на територията с идентифицираните нужди и потребности и изведените цели и приоритети на Стратегията за местно развитие.
В резултат от работата по проекта до момента съвместно с местната общност е изведена общата цел на Стратегията за Водено от общностите местно развитие за територията на община Ракитово и община Пазарджик без областния град:
ОСИГУРЯВАНЕ НА БЛАГОПРИЯТНА СРЕДА ЗА УСТОЙЧИВО ИКОНОМИЧЕСКО И СОЦИАЛНО РАЗВИТИЕ, ПОВИШАВАНЕ НА КОНКУРЕНТОСПОСОБНОСТТА, РАЗВИТИЕ НА ЕФЕКТИВНО ЗЕМЕДЕЛИЕ И ПОДОБРЯВАНЕ СТАНДАРТА НА ЖИВОТ НА ТЕРИТОРИЯТА
За постигането на стратегическата цел са формулирани следните 4 приоритета, отразяващи нуждите на местното население в територията:
Приоритет 1: Балансиран и устойчив икономически растеж, развитие на конкурентоспособно земеделие и туристическия потенциал на територията, насърчаване на предприемачеството и неземеделските дейности
Приоритет 2: Устойчиво развитие на територията от гледна точка на социалните услуги и социалното включване
Приоритет 3: Подобряване стандарта на живот и бизнес средата чрез обновяване на инфраструктурата и грижа за околната среда
Приоритет 4: Изграждане на капацитет за развитие, укрепване и интегриране на териториалната общност
В Стратегията за местно развитие се очертават девет специфични цели по горепосочените приоритети:
По Приоритет 1: Специфична цел 1: Модернизация, цифровизация и въвеждане на иновации в земеделските стопанства, преработката и маркетинга на селскостопански продукти, стимулиране на биологичното производство и поливно земеделие; Специфична цел 2: Развитие на туристическия потенциал на територията чрез подобряване на туристическата инфраструктура и опазване и възстановяване на местното природно и културно-историческото наследство, развитие на традиционни и алтернативни форми на устойчив туризъм; и Специфична цел 3: Насърчаване на предприемачеството и неземеделските дейности на територията, включително подкрепа за иновации.
По Приоритет 2: Специфична цел 2.1: Развитие на социалната сфера чрез подобряване на социалната инфраструктура и подобряване и разширяване обхвата на социалните услуги и услуги, свързани със спорта и Специфична цел 2.2: Социално-икономическата интеграция на маргинализирани групи на територията.
По Приоритет 3: Специфична цел 3.1: Благоустрояване на селищната среда и подобряване на обществената инфраструктура на територията, включително повишаване на енергийната ефективност с цел стабилизиране на икономическите, социалните и екологичните процеси в населените места; и Специфична цел 3.2: Повишаване на осведомеността на местната общност относно практиките и поведението във връзка с устойчивото потребление, кръговата икономика, мониторинга на отпадъците.
По Приоритет 4: Специфична цел 4.1: Изграждане и развитие на капацитета на МИГ и повишаване информираността и активността на местното население в процеса на реализация на СВОМР и Специфична цел 4.2: Стимулиране създаването на устойчиви мрежи за партньорства с местни инициативни групи на територията на страната и ЕС.
На следващ етап от подготовката и изготвянето на Стратегията е дефинирането на мерки за подпомагане, чрез които ще се постигат поставените цели, както и финансов план. Стратегия за Водено от общностите местно развитие следва да води до устойчиво развитие на територията, на която ще се прилага, чрез подкрепа на въвеждането на иновации на територията на МИГ, стимулиране на местната икономика и местното производство, подкрепа за социални дейности, насочени към всички нуждаещи се групи, подкрепа за качествено образование, подобряване на условията за живот и на състоянието на околната среда.
След завършване работата по изготвянето на Стратегията за местно развитие, ще се проведе обществено обсъждане с широката общественост за да се отрази мнението на всички заинтересовани страни на територията на двете общини, информация за което може да бъде намерена на сайтовете на двете общини Ракитово и Пазарджик.