РИОСВ временно спря мината, концесионерът готви ново предложение
Публикувано на 29 Aug 2023 10:17
На 24 август 2023 г. директорът на РИОСВ - Пазарджик Костадин Гешев прекрати процедурата за добив и преработване на волфрамсъдържащи руди от находище „Грънчарица център“ в землището на село Кръстава. Процедурата започна с инвестиционно намерение от страна на концесионера „Ресурс 1“, подадено в началото на месец юли 2023 г.
Преди 5 години аналогично инвестиционно предложение на „Ресур 1“ не бе одобрено от РИОСВ - Пазарджик. То бе обжалвано от фирмата, но бе оставено в сила от две съдебни инстанции, включително Върховния административен съд.
В прессъобщение от РИОСВ - Пазарджик информират, че основанията за недопустимост на новото инвестиционно намерение на „Ресурс-1“ от юли 2023 г. са две. Първото е, че има влязъл в сила административен акт със същия предмет и страни. Второто основание е чл. 2а, ал. 2 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка за въздействие върху околната среда (Наредба ОВОС).
РИОСВ-Пазарджик е изпратила искане за становище за допустимостта на инвестиционното предложение от „Ресурс 1“ до „Национална електрическа компания“ АД, Басейнова дирекция „Западнобеломорски район“ и до Басейнова дирекция „Източнобеломорски район“. В отговор от „НЕК“ АД е изразено становище, че инвестиционното предложение е недопустимо спрямо съоръженията на събирателна деривация „Бистрица“ към язовир Батак, която се явява сервитутна зона, попадаща в находището. В нея се разрешава дейност само във връзка с поддържане и експлоатация, но не и проучване и добив на подземни богатства. Басейнова дирекция „ИБР“ изразява становище, че така представеното инвестиционно предложение не съответства на разпоредбите на Закона за водите и подзаконовите нормативни актове, с оглед учредяването на санитарно-охранителни зони, в които се забранява извършване на всякакъв вид дейности, с изключение на дейностите, свързани с експлоатацията на водоизточниците.
Становищата „НЕК“АД и от Басейнова дирекция „ИБР“ са абсолютна предпоставка за недопустимост на инвестиционното предложение. Императивната правна норма на чл. 2 а, ал. 2 от Наредба ОВОС задължава РИОСВ - Пазарджик да действа в условията на обвързана компетентност и да прекрати производството, когато недопустимостта се потвърди от съответен компетентен орган, каквито са НЕК и БД „ИБР“. Това решение на РИОСВ - Пазарджик подлежи на обжалване по съдебен път.
Но в прессъобщението от РИОСВ се посочва още, че непосредствено преди издаването на решението за прекратяване, в инспекцията e входирано писмо от „Ресурс-1“ АД. С това писмо концесионерът иска прекратяване на производството по тяхна инициатива и посочва, че ще бъде внесено ново уведомление за инвестиционно предложение, което ще бъде съобразено с изискванията на Закона за водите и подзаконовите нормативни документи.
Ситуацията силно напомня 2014 г. Да припомним: през 2010 г. първото инвестиционно предложение на „Ресурс 1“ включваше флотация на място и изграждане на хвостохранилище. Заради високите екологични рискове през 2014 г. от „Ресурс 1“ направиха промени и внесоха ново инвистиционно предложение - без хвостохранилище и без флотация. След дълга битка в рамките на процедурата по ОВОС това предложение бе отхвърлено през 2017 г.
Сега концесионерът отново пробва със същото предложение, което не е законосъобразно и бърза да изпревари поредното решение на РИОСВ за прекратяване на процедурата. От „Ресурс 1“ съобщават, че ще внесат ново инвестиционно предложение, този път съобразено със Закона за водите.
Как е възможно да се случи това? Частичен отговор има в становището на БД „ИБР“, в което се казва, че е необходимо концесионната площ и точката на заустване да се коригира, като се изключат площите, подадащи в трите пояса на санитарно-охранителната зона. Тоест площта на концесията да бъде намалена, но в крайна сметка да започне добив и преработка на волфрамови руди с всички последици от това.
Народният представител от ПП-ДБ Васил Тодев, който е и председател на Гражданската инициатива за запазване на Велинград като екологично чист район без рудодобив, определи това като „опасен развой на проекта за добив на волфрам над Велинград“. В пост във фейсбук той прогнозира, че „инвеститорът ще се опита да „заобиколи“ съществуващата санитарно-охранителна зона, осигуряваща питейна вода за Велинград и да работи в „безопасната част“ на концесионната площ. По този начин формално ще бъдат избегнати законовите ограничения произтичащи от съществуването на СОЗ „Грънчарница“. И за пореден път призовава, че основната цел трябва да бъде прекратяването на концесионния договор, който изтича чак през 2044 г.
През годините и от „Темпо“ многократно сме заявявали, че единственият начин за спиране на рудодобива е прекратяването на договора за концесия. Всичко друго е политика и интереси, които ще бъдат особено силни в навечерието на местните избори.
Елена Баева