ОБРАТНА ВРЪЗКА: Наредбенето продължава
Публикувано на 01 Sep 2023 09:43
От вестник „Темпо” (бр.30 от 21 август) разбрахме, че Общината предлага нова наредба за символиката и отличията. Предварително обаче искам да заявя, че наредбите не са една, а две!
Тъй като съм един от малкото, които знаят цялата предистория на проблема, искам за пореден път да я припомня.
През 2016 г. група граждани внесохме в Общинския съвет докладна записка с предлжение за поставяне паметна плоча на мястото на родната къща на почетния гражданин на Велинград Атанас Семерджиев! Чак през 2018 г. Общинският съвет, с пълно мнозинство, взе решение за поставяне на паметната плоча! Областният управител обаче върна решението като незаканосъобразно, тъй като липсва специална общинска наредба, уреждаща тази материя.
След това група съветници разработиха и внесоха в Общинския съвет проект на „Наредба за символиката на община Велинград, за именуване и преименуване на обекти с общинско значение и за паметниците и другите възпоменателни знаци на територията на община Велинград”. Тя беше качена за обсъждане на сайта на общината през 2019 г.! Обсъждане имаше и приключи, но Общинският съвет така и не обсъди проекто-наребата в продължение на 4 години!
След като няколко пъти се обръщах към общината, изпратих писмо и до областния управител на Пазарджик. И чак тогава настъпи някакво раздвижване в общината, но от там отговориха, че ще разработят нови две наредби! И така, след четири години необяснимо бездействие, общината ни предлага не една, а две нови наредби, които са качени на нейния сайт и по които сега ще дам моето становище!
На първо място - не е е ясно кой е авторът и вносителят на тези наредби?
Второ, лично аз предпочитах наредбата да бъде една поради сериозните предимства, които това дава, но все пак общината е решила да раздели тематиката в две отделни наредби. Това е довело обаче до разностилие, доста пропуски и грешки!
ПРЕДЛОЖЕНИЯ ПО „НАРЕДБА ЗА ИМЕНУВАНЕ И ПРЕИМЕНУВАНЕ НА ОБЩИНСКИ ОБЕКТИ И РЕДА ЗА ОТПРАВЯНЕ НА ПРЕДЛОЖЕНИЯ ЗА ПОСТАВЯНЕ, ПРЕМЕСТВАНЕ И ПРЕМАХВАНЕ НА ПАМЕТНИЦИ, ПАМЕТНИ ПЛОЧИ И ДРУГИ С ОБЩИНСКО ЗНАЧЕНИЕ НА ТЕРИТОРИЯТА НА ОБЩИНА ВЕЛИНГРАД”
1. Като нормативен акт наредбата е структурирана много лошо и така е трудно четима и трудно разбираема:
1.1. В глава първа”Общи положения” крайно неправилно са вкарани текстове ,които би трябвало да са в други глави. Например:
- целият чл.2 би трябвало да бъде част от глава втора „ИМЕНУВАНЕ И ПРЕИМЕНУВАНЕ НА ОБЕКТИ С ОБЩИНСКО ЗНАЧЕНИЕ”!!
- Чл.3 и чл.4 би трябвало да бъдат част от глава трета „ПАМЕТНИЦИ И ДРУГИ ВЪЗПОМЕНАТЕЛНИ ЗНАЦИ”
2. Текстът на настоящия чл. 3 да добие нова, обобщена редакция: „Паметник е недвижимо материално свидетелство в памет и прослава на хора, събития и постижения с принос към общочовешките ценности, към световното и националното развитие и към развитието на община Велинград, в частност, който изразява признателността на населението от общината към тяхното дело и значимост, и представлява мемориален обект по смисъла на § 5, т. 69 от допълнителните разпоредби на Закона за устройство на територията.”
3. Чл.19, т.3. от наредбата, изисква ръководствата на обществени, стопански, научни, културни, неправителствени и други организации и инициативни граждански комитети да представт подписка не по-малко от 1000 (хиляда) души! Това изискване е абсурдно по следните съображения:
- Очевидно авторите на наредбата са копирали този текст от наредба на друга община, без да съобразят за каква огромна разлика в броя на жителите става въпрос! За пример: това е изискване в наредбата за община Бургас, само че нейното население е около 220 хил. души, докато на община Велинград е около 37 хил.души и тенденцията е непрекъснато да намалява! Как е възможно да се изискват подписите на 1000 души и в Бургас и във Велинград при разлика в населението около 6 пъти! Ако приемем една оптимална граница от около 1%,, предлагам този брой да бъде фиксиран на 300 (триста) души!
- За да се постави паметна плоча или паметник е очевидно, че съответната личност вече не трябва да е между живите. А това означава, че може да е изминало достатъчно много време, че тази личност вече да не е позната между по-младото поколение. Крещяш пример е Ангел Герин - една от най-светлите личности от преди години! Той все още няма дори паметна плоча (!!!), заради разните умувания. Е, колко души сега си спомнят за него и за неговото дело? И ние трябва да чакаме подписка от минимум 1000 души ли? Още колко десетилетия трябва да изминат?
- За разлика от референдумите, тази подписка няма юридическа стойност, с изключение спазване на нейния минимален брой! Но дори и цялото население на Велинград да се е подписало, крайното решение се взема от Общинския съвет, който е в състав от 29 души!
И сега внимавайте! В ЗАКОНА ЗА ПРЯКО УЧАСТИЕ НА ГРАЖДАНИТЕ В ДЪРЖАВНАТА ВЛАСТ И МЕСТНОТО САМОУПРАВЛЕНИЕ има изричен раздел „Внасяне и обсъждане на подписката в Народното събрание”. В обсъжданата Наредба няма и дума относно подписката: на какви изисквания трябва да отговаря, ще бъде ли проверявана от ГРАО, какво ще стане ако се открият невалидни подписи и т.н. А това е огромен пропуск в наредбата, който я прави неизползваема!
4. В глава четвърта да се впише текст: „Право на паметна плоча и/или паметник имат всички граждани, удостоени със званието „Почетен гражданин на Велинград”. Мотиви: абсурдно е да се преценява дали личност, която вече е почетен гражданин на Велинград, заслужава или не паметна плоча! Тази личност вече е била обсъждана достатъчно подробно по силата на друга наредба и Обшинският съвет я удостоил с това звание! Не може след време, друг състав на Общинския съвет да преценява дали може или не може да се постави паметна плоча или паметник! Тоест това право е абсолютно, ако почетното звание не е отнето по някаква причина. И тогава трябва да е налице само формално предложение за поставяне на паметен знак!
5. Текстът на ал.2 , от чл.1 буквално се дублира с текста на ал.2 от чл.5! И причината затова е именно лошата структура на наредбата.
6. От текста на наредбата не става ясно кой и как назначава (избира) т.нар. ЕКСПЕРТЕН СЪВЕТ ПО ИЗКУСТВО И АРХИТЕКТУРА?! На кого този съвет е помощен орган. На кмета или на Общинския съвет? Кой и как определя неговия поименен състав? Наложително е този съвет да има утвърдан правилник за дейността му!
ИЗВОД: В сегашния си вид Наредбата има множество пропуски и в този си вид не може да се обсъжда! Цялата наредба трябва да се преработи и тогава да се проведе ново обществено обсъждане!
ПРЕДЛОЖЕНИЯ ПО „НАРЕДБА ЗА СИМВОЛИКАТА И ОТЛИЧИЯТА НА ОБЩИНА ВЕЛИНГРАД”
1. Съгласно чл. 78. ал.1 писмено предложение за удостояване със званието „Почетен гражданин“ могат да правят и обществени и професионални организации и творчески формирования, както и инициативни граждански комитети, което е правилно и чудесно! Същевременно, съгласно чл. 80, ал.1, номинациите се разглеждат от комисия в състав, в който не се предвижда участие на тези организации! В тази връзка предлагам в чл. 80, чл.1 да се добави нова алинея със следния текст: „Ако предложенията са направени съгл. чл.78, ал.1, т. 4 и 5, в комисията участват и представители на вносителите”.
Надявам се авторите на наредбите да вземат предвид моите предложения и да се пристъпи към тяхното приемане. За да не се чакат още четири години за това, както досега!
Иван Велчев