МЕСТЕН ПАРЛАМЕНТ: 4 години без нова и вдъхновяваща идея за развитието на община
Публикувано на 26 Sep 2023 10:23
Общинските съвети, управлявали Велинград през последните 33 години, нямат практиката да правят равносметка на своя мандат. Спазват единствено законовото изискване – отчети за дейността за всяко полугодие, в които акцент за цифрите за брой гласувани решения, колко от тях са спрени, колко са изпълнени и още подобна статистика.
Но на финала на един мандат равносметката е нещо полезно, още повече в работата на Общинския съвет се оглежда и работата на кмета Костадин Коев.
Мандатът на настоящия Общински съвет започна на 11 ноември 2019 г. с полагането на клетва. 29-те места за съветници бяха разпределени така: ГЕРБ - 11, ДПС - 6, Глас народен - 4, ЗНС - 2, МК БСДП/ЗС „Ал. Стамболийски“ - 2, БСП - 2, ВМРО-БНД - 1 и независим Радослав Димов - 1. В новия Общински съвет от 29 съветници 16 се оказаха „стари“ - с един и повече мандати. Доайен – и по възраст, и по брой мандати (7) се оказа Екатерина Каферинова, която сбъдна мечтата си да произнесе речта и клетвата при встъпването в длъжност на новия Общински съвет. Кой можеше да предположи, че г-жа Каферинова няма да завърши своя рекорден осми мандат и ще намери място в историята на велинградския парламентаризъм и като първия убит общински съветник?!
И още данни за историята:
ТРИМА ПРЕДСЕДАТЕЛИ, ИЗБРАНИ БЕЗ ИЗБОР
Още при първото си гласуване този Общински съвет сътвори и първи парадокс. За председател бе предложена Елисавета Сариева от ГЕРБ и това остана единственото предложение. За първи път в историята на Общински съвет – Велинград кандидатурата за председател бе само една и липсваше всякаква конкуренция или възможност за избор. Но това явно се хареса на съветниците и практиката продължи. Елисавета Сариева бе председател за кратко – подаде оставка на 5 февруари 2020 г. Последвалият избор също бе само с един кандидат за председател – Пламен Хаджиев от ДПС. През март 2021 г. последва ново разместване и ГЕРБ си върна председателското място в лицето на Любомир Перчинков – отново кандидатурата бе само една. До момента това е Общинският съвет с най-голяма брой председатели – трима, като и трите пъти липсата на реален избор изобщо не бе тема на дискусия.
Смяната на председателите има връзка с постоянно променливите мнозинства в Общински съвет – Велинград. Те отдавна не се формират на базата на политически принципи, а на лични, лобистки и икономически интереси. В това отношение мандатът не наруши, а творчески продължи добре изградени и смазани практики.
ЗАПЛАТИТЕ – МАКСИМАЛНИ
Една от първите задачи на новия Общински съвет бе да гласува възнагражденията на кмета на общината, кметове на кметства и на съветниците. Съветниците решиха, че заплатата на кмета К. Коев ще бъде 3100 лева, а техните месечни възнаграждения ще са равни на 70% от средната брутна заплата в Общинска администрация. Както и в предходния мандат, местният парламент гласува максималните възможни по закон възнаграждения, въпреки непромененото тежко финансово състояние на общината. За сравнение в Община Сърница съветниците гласуваха да получават възнаграждение за 2 дни месечно – около 100 лева.
За възнаграждението на председателя на Общинския съвет съветниците също бяха щедри. Първите двама председатели работеха на 4-часов ден срещу 45% от кметската заплата, а третият – на 8-часов ден срещу 90% от кметската заплата.
Интересно е, че в този мандат най-сериозни критики към високите разходи в бюджета на Община Велинград дойдоха от страна на министъра на финансите в кабинета на ГЕРБ – Владислав Горанов. С нарочно писмо през февруари 2020 г. МФ поиска да бъдат намалени разходите за издръжка на Общинския съвет заради лошото финансово състояние на общината. Искането на финансовото министерство не бе уважено – нито тогава, нито в следващите години от мандата. Но през юни 2020 г. бе приет план за финансово оздравяване на общината, в който бе заложено увеличение на данъци и такси през 2021 и 2022 г.
НА СТАРТА – ЗАЕМИ И ИМОТИ
Сред първите решения на новите съветници бе гласуването на поредица от заеми на общинските фирми. Изненадата бе приемането на финансово споразумение с „Еко-Титан“ – фирмата, с която в предишните 4 години общината води десетки съдебни дела за милиони левове.
След това съветниците се заеха с важни имотни въпроси. Гласувани бяха 4 петна в парк „Паничките“ за жилищно строителство върху реституирани имоти, един от които на съветника Александър Даскалов. Последва предложение от кмета К. Коев общината да обезщети собственика на Културния дом - фирма „Карат С“ на Миролюб Столарски с 15 декара имот публична общинска собственост около гроба на Вела Пеева. След поредица от сесии и спорове, в крайна сметка предложението на кмета не бе прието. Но Общинският съвет гласува ново отреждане на парцела на Културния дом, което позволи недовършената сграда да бъде съборена. Още един имотен въпрос – искането на братя Костадин и Георги Велеви за създаване на зала за хазартни игри в читалищната сграда в кв. Чепино, внесено от съветника Антонио Велев. 16 съветници го одобриха, областният управител го спря, но с днешна дата залата е факт.
КОВИД ПАНДЕМИЯТА – СЕСИИ ПО СКАЙП
Ковид пандемията предизвика промени и в работата на Общинския съвет. Първоначално съветниците решиха да провеждат закрити сесии, а след това за първи път работата на местния парламент мина в онлайн режим – сесиите се провеждаха по скайп. Това даде своето отражение: и без това минималните дебати в Общински съвет – Велинград съвсем се загубиха, а думата на гражданите съвсем престана да се чува.
ЗА ЦЕЛИЯ МАНДАТ: ЕДИН СЪВЕТНИК С ЕДНО ПИТАНЕ
Показателен рекорд за мандата е броят питания от страна на съветниците към кмета на общината. От едно от основните си права за изминалите 4 години се е възползвал един единствен съветник! През януари 2020 г. Антонио Велев е отправил питане с общо 5 въпроса, на което е получил писмен отговор. Останалите 28 съветници за целия си мандат не са задали нито един въпрос към кмета К. Коев. А в парламентите именно питането е една от най-ефективните форми на контрол по отношение на изпълнителната власт. Не и във Велинград!
ОБЩИНСКИТЕ ФИРМИ – ЗАДЪЛБОЧАВАНЕ ВМЕСТО РЕШАВАНЕ НА ПРОБЛЕМИТЕ
Общинският съвет пое общинските фирми, чийто принципал е, в незавидно финансово състояние. Но за 4 години, вместо да намерят работещи решения, съветниците задълбочиха проблемите.
В момента дълговете на „ВКТВ“ са близо 1.6 милиона лева, а дружеството е застрашено от перспективата да не може да изпълнява задълженията си като ВиК оператор. „ВКТВ“ не членува във водна асоциация – темата, по която решаващата дума е на съветниците, дори не се обсъжда в Общинския съвет! Това позволява цената на водата да остане ниска, но обрича дружеството на безпаричие и евентуален фалит, Велинград на липса на Пречиствателна станция за отпадни води, а гражданите – на постоянни аварии и липса на вода. За 4 години Общинският съвет не показа воля да намери солидно управление на „ВКТВ“, а предпочете двама временно изпълняващи длъжността управители.
Общинската болница „МБАЛ-Велинград“ на два пъти разклати сериозно Общинския съвет. Избухването на Ковид-19 разкри зеещата дупка в общинското здравеопазване – липсата на Инфекциозно отделение. Въпреки очевидната нужда от изграждането му и сериозната дарителска кампания, в която се включиха стотици граждани, резултат липсва. Междувременно на закрити срещи (нова, но крайно порочна практика!) няколко пъти бе повдигана темата за бъдещето на общинската болница. Подета бе медийна атака срещу управителя на болницата д-р Ж. Чешмеджиев, а след решение на КПКОНПИ за конфликт на интереси и след решение на Общинския съвет през ноември 2021 г. за управител бе избран д-р Ат. Ташев от частната болница „Здраве“. Колективът на общинската болница и много граждани се вдигнаха на протест в защита на общинското здравеопазване. Битката продължи, Общинският съвет насрочи конкурс за избор на управител и през юни 2022 г. избра на горещия пост д-р Д. Гурдев. Но през февруари 2023 г. 15 съветници гласуваха нова смяна на управителя и избраха д-р З. Пепелов . Този път протестите бяха още по-големи, чуха се ясни призиви за оставка на кмета К. Коев, заведени бяха съдебни дела, а групата съветници на ГЕРБ се разцепи. На финала на управленския мандат „МБАЛ-Велинград“ пак е с врид управител, медиците намаляват, а дълговете растат.
КЛЕПТУЗА И ШИРОКО ЗАТВОРЕНИТЕ ОЧИ НА ОБЩИНАТА
Друг основен проблем на Велинград, който кметът К. Коев и общинските съветници не пожелаха да решат в рамките и на този мандат е състоянието на Клептуза. Години бездействие и безстопанственост от страна на общината превърнаха Клептуза от национална емблема на курорта в срам за Велинград. Кметът К. Коев предложи, а 15 съветници подкрепиха идеята му за отдаване на Клептуза на концесия за срок от 35 години със спорния аргумент, че общината няма нужните за ремонт 5 милиона лева. При това увеличиха концесионната площ, включвайки и парка пред езерата! Реакцията на гражданския сектор бе силна, създадена бе гражданската инициатива „За Клептуза“. По причини, които управляващите така и не съобщиха, концесионирането на Клептуза бе стопирано. Дали това е предизборен ход или затишие пред буря – сигурно ще видим в следващия мандат.
МИНАТА - ДЕКЛАРАЦИИ И ОЩЕ НЕЩО
В началото на мандата си този Общински съвет гласува поредната декларация срещу изграждането на мина за добив на волфрам в местността Грънчарица. По-късно съветниците подкрепиха решения за промяна статута на пътуща в района на концесията от общинска в републиканска пътна мрежа. Чак на края на мандата, 2 години след министерската заповед, взеха решение за санитарно-охранителната зона за питейна вода, която е от изключителна важност за понататъшните действия срещу рудодобива. На финала се появи и нова декларация, която този път не бе гласувана вна сесия, а само подписана поединично от съветниците - при това не от всички. За последно Общинският съвет отпусна 30 000 лева за анализи и мероприятия с цел недопускане на рудодобив, но без ясна концепция как точно ще се случи това.
През последните месеци от мандата си общинските съветници въведоха и нова мода – бойкот на заседанията, когато дневният ред не им е изгоден или липсва мнозинство за определена точка. Така от март до юни 2023 г. бяха провалени три сесии. Което никак не допринася за и без това ниското обществено доверие, с което се ползват част от съветниците. А и как да има доверие, когато няма диалог между общинарите и гражданите?! И в този мандат местният парламент не направи дори минимално усилие да зададе тон за дискусия по важни обществени проблеми, да даде възможност на велинградчани да участват с мнения и предложения, да се сложи поне начало на разговор с гражданското общество. Точно обратното: избраните от хората кмет и съветници се капсулираха във властта и публичните им срещи с граждани вече са предимно по официални поводи.
В архивите на „Темпо“ е видно, че при клетвата на този Общински съвет вместо пожелание към съветниците сме ги призовали да върнат диалога в залата на местния парламент и да върнат гражданите в този диалог. За 4 години нищо такова не се случи! Точно обратното: сесиите се провеждат в почти празна зала, само с няколко активни граждани са изключението и често без присъствието на кмета К. Коев. Решенията се гласуват скоростно, без дискусия, с предварителни договорки. Равносметката: за 4 години в залата на местния парламент не се чу нито една нова и вдъхновяваща управленска идея за развитието на Велинград и общината.
Елена Баева
След последната си редовна сесия на 19 септември съветниците от мандат 2019 - 2023 си направиха традиционната снимка за историята пред общината. А след това бяха поканени на официален обяд от председателя Любомир Перчинков.