ОТЗВУК: Това не беше само концерт
Публикувано на 31 Oct 2023 09:58
На 13 септември Велинград отбеляза 94 годишнината от рождението на Николай Гяуров. Вечерта в НЧ „Отец Паисий-1893” се състоя концерт, за който искам да разкажа повече. Залата беше препълнена! Предстоеше големият, истински празник!
И друг път съм писал, че моята майка Димитричка Велчева (лека й пръст!), е живяла на квартира у Гяурови като мома. Тя беше точно 6 г. по-възрастна от Николай Гяуров, който тогава е бил ученик и я помолил да го заведе на жива опера в София! И наистина, майка ми е първият човек в света, която е завела малкия Николай на спектакъл на Софийската опера, което силно го е впечатлило!
В ролята на водеща на концерта се озова Силвена Бобева - председател на читалището, което наскоро навърши 130-годишен юбилей и върху което беше легнала цялата нелека организация. Залата възторжено прие родената във Велинград оперна дива Марена Балинова-Райхл и нейния съпруг проф. д-р Петер Райхл, който не само акомпанираше на пиано всички оперни изпълнения, но и допълваше водещата с разкази за ролите и историята на творбите.
Някои от изпълнителите в този момент бяха болни, но пяха прекрасно и вълнуващо! Това беше израз на голямата им любов към изкуството , уважение към нас, зрителите и поклон към делото на Николай Гяуров! Нещо, за което те заслужават нашата почит и благодарност!
Появиха се и изненади – гости, които не бяха обявени в предварителната програма - басът Бисер Георгиев и сопраното Радостина Николаева от Софийската опера и балет! Тя изпълни прекрасно арията на Чо-чо-сан (мадам Бътерфлай) от едноименната опера на Пучини! Помня, че за първи път гледах тази опера в София, когато бях студент. Тогава тази роля се изпълняваше не от кой да е, а от Гена Димитрова Т.е. това е било някъде в началото на 70-те години, когато изгряваше звездата на Гена Димитрова! И тогава научих, че действието се развива в японския град Нагасаки. Да, да, същият Нагасаки, върху който през 1945 г. се изсипа атомният ад! И винаги, когато съм слушал арията на мадам Бътерфлай, аз се сещах за тази трагедия! Но не по-малко трагична е и съдбата на героинята мадам Бътерфлай! Затова тази ария не може да се изпълнява просто така, а изисква безкрайно себеотдаване и силни чувства! Как можа болната Радостина Николаева не да изпее, а да изиграе тази роля, за мен още е загадка! Но това беше от нейна страна израз на голямата й любов към изкуството, уважение към нас, зрителите и поклон към делото на Николай Гяуров! Нещо, за което тя заслужава нашата почит и благодарност!
Когато се появи басът Бисер Георгиев, ние си мислехме за Николай Гяуров, който също е бас. Но това отлично знае и самият Бисер Георгиев и това още повече засилваше емоционалната тежест върху него. Да изпълняваш арии, които е изпълнявал и великият Гяуров!
Безспорно един от най-вълнуващите и изненадващи моменти в концертната програма бе премиерното представяне на „Антика ноте” от операта „Медея”, написана от Симоне Маер, с оригиналната партитура от личния архив на Марена Балинова-Райхл и проф. д-р Петер Райхл. Нотите са открити сред вещите на Джудита Паста – единствено тя е изпълнявала арията в оригинал.
Разбира се, цялата зала тръпнеше в очакване на Големия гост - четвъртият в света тенор проф. д-р Франсиско Арайза от Мексико! Да се уточним какво означава „четвърти в света”! Ние знаем които са „тримата тенори”, като единият от тях - Лучано Павароти почина, но другите двама останаха! Лично аз не знам кой е третият, но четвъртият стоеше на сцената пред нас: проф. д-р Франсиско Арайза! Беше толкова скромен, естествен...Първо филм напомни,че той се е срещал за първи път с Николай Гяуров през далечната 1984 г. в операта в Чикаго. Тогава Гяуров е бил в своя апогей - на 55 години, завладял оперния свят! Самият той каза много мили думи за Гяуров и то от първо лице. И той като Гяуров е пял на всички известни оперни сцени. А сега... на най-обикновена сцена на читалище във Велинград! И сега изрично искам да напомня и да подчертая,че проф. д-р Франсиско Арайза е изключително ангажиран човек с различни дейности, особено благотворителни! Но той намери време да дойде лично в родния град на Гяуров и лично да засвидетелства своя поклон пред него, като пя и то безплатно!
В друг филм световният Тенор Волфганг Брендел в онлайн връзка също разказа за съвместната си работа и вдъхновението, което е получил от Николай Гяуров!
В края на концерта четиримата оперни певци имаха обща изява, изпълнение на квартет! Едва ли много хора си зададоха въпроса: а кога и как са репетирали те този квартет? Но това са професионалсти, те не могат да си позволят аматьорски действия пред публика! През цялото време те имаха достойно поведение и пяха професионално, всеотдайно, безплатно, с огромно уважение към публиката и към Николай Гяуров! И публиката ги награди с много аплодисменти и обич!
Няма съмнение, че една от най-развълнуваните е била председателят на читалището Силвена Бобева, на която всички ние благодарим! В своето заключително слово тя призова гражданите да подкрепят читалището, за да може да има повече такива изяви! Не се съмнявам, че много граждани ще бъдат отзивчиви! Но г-жа Бобева трябва да знае и друго. От година на година в тази зала звучи и ще звучи много оперна музика. И сцената попива тези звуци и така нейната акустика ще стане по-чувствителна, по-отзивчива към това пеене!
Не, това не беше само концерт! Това беше силно емоционална среща и преживяване с невериятни артисти по повод на нашия велик съгражданин Николай Гяуров!
Иван Велчев