Всеки може да бъде предприемач
Публикувано на 21 Nov 2023 09:41
В рамките на Световната седмица на предприемачеството- 13-19 ноември - ПГИТ “ Алеко Константинов”- Велинград бе домакин и организатор на едно от най-харесваните събития на Джуниър Ачийвмънт, така наречения иновационен лагер.
В рамките на тази седмица милиони млади хора по света вземат участие в различни дейности, насърчаващи предприемаческо мислене и поведение, генерирайки нови идеи в търсене на различни пътища за развитие. Кампанията се е развила през последните години от инициатива, която вдъхновява младите хора, до събитие, в което се включват предприемачи, инвенститори, политици и обществени структури, които заедно допринасят за растежа на икономиката и културата на различни страни.
Иновационният лагер е нов образователен подход, който мотивира младите хора да бъдат изобретателни и да поемат рискове в интерактивна среда. Той им дава възможност да получат финансова грамотност и да развият предприемачески умения. Йозев Бойс казва „Всеки може да бъде художник“. Аристотел казва „Всеки е политик“. Ние твърдим „Всеки може да бъде предприемач“!
Специални гости и участници в събитието бяха ученици от Професионална гимназия по икономика и мениджмънт, град Пазарджик и седмокласници от ОУ „Христо Ботев”, Велинград.
Сформираните на случаен принцип отбори работиха вдъхновено, вложиха много емоция и въображение в поставения казус „Устойчива мода за по-добро бъдеще”. Те представиха наистина интересни идеи, които бяха оценени от жури в състав: г-жа Невена Мерджанова - старши специалист в отдел „Туризъм и реклама” в Община Велинград, г-жа Весела Апостолова-Бегова - президент на Лайънс клуб Велинград, г-н Филип Ангелов- собственик на фирма за счетоводни и финансови услуги.
Първото място убедително спечели отбор 2 в състав: Соня Нейчева и Антон Кендеров от ПГИМ Пазарджик, Иренка Дрозева и Симона Бозева от ПГИТ „Алеко Константинов” и Катерина Димитрова от ОУ „Христо Ботев” Велинград. Тяхната идея бе фирма „ЕКО Бебе- Дрешки с история” - екологична втора употреба на бебешки дрехи. Оригинални бяха и останалите идеи, представени от участниците: фирма „Еко Корк - Фантазия” - използване на корк за изработване на дрехи и аксесоари; фирма „Future use“ - рециклиране на дрехи втора употреба и фирма „Зелени небеса” с идеята за вертикално земеделие. Ментори на отборите бяха г-н Радослав Райчев - учител по икономически дисциплини и г-жа Мария Узунова - учител по туристически дисциплини в ПГИТ „Алеко Константинов”, г-жа Николина Лискова - учител по икономически дисциплини в ПГИМ и г-н Иван Бандаков - педагогически съветник в ОУ „Христо Ботев”. Специален кетъриг за всички бяха подготвили учениците от 12г клас, специалност „Производство на кулинарни изделия и напитки” и техните преподаватели г-жа Елисавета Бърбовска, г-жа Елена Узунова и г-жа Спаска Китова.
Мотото на Джуниар Ачийвмънт е „От предприемчиви хора към щастлива нация”. Когато един човек запази своята активност и продължи да развива бизнес идеи, шансът да създава екологосъобразни решения е голям. Младите хора имат потенциал и те трябва да бъдат провокирани да се развиват,да реализират своите идеи и умения, които да решават реални проблеми. От тях се очаква да направат света по-добро място за живеене.
ПГИТ „Ал. Константинов“