Когато корените стaнат крила
Публикувано на 21 Nov 2023 10:40
„Когато годините му много натежаха, той се отстрани от активната читалищна дейност и написа настоящите бележки за живота на читалището до 1950 година включително“. С тези думи завършва забележителният летопис на Мойсей Праматаров, посветен на „първото културно-просветно огнище в Чепинската котловина“ - основаното на 14 ноември 1893 г.
в село Лъджене читалище „Чепино“, чийто наследник е днешното Народно читалище „Отец Паисий-1893“.
На същата дата, но 130 години по-късно, летописът на Мойсей Праматаров заживя нов живот, вече като книга. Първото издание на неговите записки стана възможно благодарение на проекта „Нашите корени са нашите крила!“, с който читалището спечели финансиране от МИГ „Белово, Септември, Велинград“ по Програмата за развитие на селските райони. Предпечатът и печатът са на рекламна агенция „Спектър дизайн“.
Страниците на книгата са „прозорец към една история, която се простира от основаването през 1893 г. до бурното време в средата на 20-ти век“, пише в предговора Силвена Байракова, председател на НЧ „Отец Паисий-1893“. При представянето на книгата на 14 ноември 2023 г. г-жа Байракова каза, че ако днес трябва да се напише книга за следващите години след 1950, това би било огромно предизвикателство.
И това е точно така: на пръв поглед Мойсей Праматаров просто е събрал и подредил факти, свързани с читалищния живот. Но всъщност е извършил огромна работа по издирване на източници, свидетели и документи, прецизно е подредил и съхранил над 50 години читалищен живот: устави, членове, настоятелства, библиотека, сказки, театрални представления, първи кинопрожекции, женски дружества, хор, музика... Разказва неволите на бездомното читалище, как е построена сградата, която и днес е сред най-красивите в центъра на Велинград, как политическите бури се отразяват в читалищния живот. Мойсей Праматаров не само записва, а пречупва събитията през своя мироглед, не само документира, а създава текст, изпълнен с емоции и оценки. Сам виден читалищен деец, общественик, учител и патриот, Мойсей Праматаров оставя в записките си безценни данни за основателите и за някои от най-дейните членове на читалището. За част от тях няма къде другаде да прочетем и това прави книгата изключително ценна за поколенията и за града ни.
Председателят на Литературния клуб „Н. Вапцаров“ Александър Кочев определи книгата на Мойсей Праматаров като „Библията на нашето читалище“. Г-жа Радка Данаилова, която е познавала семейство Праматарови, разказа за техните дъщери и родственици, а сред поканените беше и представител на фамилията - г-жа Елисавета Праматарова-Сариева. Г-н Мрамор Полежански припомни своето предложение към общината, направено на страниците на „Темпо“, за поставяне на паметна плоча като знак на почит към основателя на читалището полк. Атанас Зидаров - патриот с огромен принос към Чепинско.
Премиерата на книгата бе достоен финал на поредицата от събития в чест на 130-тата годишнина на НЧ „Отец Паисий-1893“.
Бяха връчени наградите на победителите в конкурса за есе „Тайната стая на читалището“, също посветен на юбилея. Участваха 11 ученици от Велинград, а журито определи три първи награди за Петър Пелев, Калина Терзиева и Екатерина Байракова.
Елена Баева