Една авария и поне пет въпроса
Публикувано на 21 Nov 2023 10:54
Авариите по водопроводната и канализационна мрежа във Велинград отдавна не са новина. Съобщението, с което общинската фирма „ВКТВ“ уведомява населението за поредното спиране на водата, вече години наред е част от градския пейзаж и фолклор.
Поредната авария се случи на 15 ноември на едно от платната на улица „Евлоги Георгиев“, разположена от двата бряга на река Луковица. Дни наред преди голямата авария имаше проблеми със запушване на канализацията. От „ВКТВ“ направиха няколко неуспешни опита да я отпушат, но на 15 ноември изкопаването на голям ров стана неизбежно. Но при ремонта на старата канализационна тръба бе повреден и водопроводът, така че районът остана без вода за повече от 20 часа. На 16 ноември сутринта изкопаната огромна дупка се бе превърнала в езеро от мръсни канализационни води. Тежката миризма остана и след като водите изтекоха в реката. Това също не е новина, през лятото в Луковица изтече доста мръсотия от канализацията, а и в момента под моста при Велова баня тръбата бълва вода от преливника. До вечерта на 16 ноември ремонтните дейности приключиха, а на следващия ден от „ВКТВ“ зариха дупката. Част от улицата обаче дълго ще остане затворена, потънала в кал и надупчена от аварии. Най-много пострада семейството, пред чийто двор са разкопките: дни наред проблеми с канализацията, а на финала оградата им се наклони заради пропадането на земната маса по уличното платно.
Дори да приемем ВиК авариите за даденост, то има въпроси, на които общината дължи отговори - и като принципал на „ВКТВ“, и като имаща задължението по закон да се грижи за изграждането на тази публична инфраструктура:
1. Има ли и каква е стратегията на общинското ръководство за поддръжката на канализационната мрежа в СПА столицата при постоянното издаване на разрешителни за строеж в райони, където канализация липсва или е крайно недостатъчна? Типичен такъв пример е районът след Вельова баня в посока 4-ти километър, където кипи усилено строителство на нови и нови туристически обекти. Част от тях са включени в съществуващата канализация, но тя вече изобщо няма капацитет да поеме отходните води на десетките нови хотели, вили, къщи за гости и т.н. За друга част от обектите хората имат основателни съмнения, че канализацията им е „заустена“ директно в реката. Трети включват канализацията си в градската със странни инженерни решения, при които тръба с фи 320 се включва в тръба с фи 200 и резултатът е като този при аварията, за която разказваме.
2. Докога общинските и държавните контролни органи ще си затварят очите за замърсяването на реките на територията на община с канализационни води и отпадъци? Дойде ли най-после време за изграждане на Пречиствателна станция за отпадни води в СПА столицата на България и на Балканите или ще продължат оправданията с несвършена работа от предишни кметове?
3. Има ли връзка аварията с начина, по който се чисти коритото на реката? Видимо е, че на места стените са подкопани и това води до навлизане на вода и слягане на земната основа, което руши уличната канализация.
4. Кой ще обезщети хората, чиито имоти са пострадали заради ВиК проблеми? Примерите са доста: като се почне от наводнени дворове и мазета заради непочистени шахти и се стигне до тежки поражения заради запушени канали. Не коментираме „дреболии“ като повредени електроуреди.
5. Какво е бъдещето на общинската фирма „ВКТВ“, от която до голяма степен зависи състоянието на ВиК мрежата? От 2019 г. общината назначава само временно изпълняващи длъжността управители и не обявява конкурс за титуляр. Общинският съвет не упражнява ефективен контрол върху работата на дружеството. В първата си реч от новия мандат кметът Костадин Коев постави като първи свой приоритет подземната и наземна ВиК инфраструктура, но не каза какви са плановете му за изправената пред фалит общинска фирма „ВКТВ“. След години заобикаляне на темата: рано или късно е „ВКТВ“ да влезе във водна асоциация с всички произтичащи от това плюсове и минуси за клиентите на дружеството, каквито сме всички жители на община Влеинград?
И едно конкретно питане от живеещите на ул. „Евлоги Георгиев“: ще бъде ли подменена канализацията поне до следващата шахта или ще посрещнат зимата с реална опасност от следваща такава авария?
Елена Баева