„Гилотината на гласуването“ поряза опозицията и болницата, но запази заплатите
Публикувано на 30 Nov 2023 15:43
Новият Общински съвет - Велинград проведе заседание на 30 ноември. То бе свикано като извънредно от председателя Димитър Гечев по дневен ред от 29 точки. Според действащия Правилник на Общинския съвет
извънредни заседания се провеждат по предварително обявен дневен ред и по въпроси, които не търпят отлагане. Въпреки това в самия ден на сесията - 30 ноември, кметът Костадин Коев внесе допълнителна точка за преобразуване на имот с площ 25 018 кв.м. от публична (ПОС) в частна (ЧОС) общинска собственост. Имотът е прилежащ на сградата на общинската болница. Предложението на Емил Моллов точката да не влиза в дневния ред бе отхвърлено с 20 гласа, а кметът К. Коев заяви, че който има претенции, може да ги предяви по съдебен ред.
Новосформираното мнозинство от ГЕРБ, ДПС, ИТН и ЗНС включи в действие „гилотината на гласуването“ и без дебати бяха гласувани поредица от решения. Избрани бяха трима заместник-председатели на Общинския съвет, както и председатели на постоянните комисии, като опозицията не получи нито един ръководен пост.
Гласувана бе заплата на кмета в размер на 4442 лева. Председателят на Общинския съвет ще получава 90% от кметското възнаграждение. Месечните възнаграждения на съветниците остават на разрешения максимум - 70% от средната заплата в общинската администрация. В същото време съветниците гласуваха „заради тежкото финансово състояние“ на общината кметът да поиска от министъра на финансите разсрочване на заем от 2.9 милиона лева, за който в общинската хазна няма пари да бъде разплатен в срок.
Мнозинството гласува и няколко решения, свързани с общинското здравопазване, които от опозицията определиха като поредица от стъпки, които ще подарят общинската болница на собственика на частната болница М. Тиков. По негово желание д-р Чавдар Калъчев бе освободен като управител на общинския Медицински център „Велинград 2017“ и на поста бе избран д-р Кемал Аликов. Прекратено бе участието на общината в медицинския център. Прието бе решение да се направи финансов анализ на общинската болница. И на финала с нужните 21 гласа от ГЕРБ, ДПС, ИТН, ЗНС и ВМРО мнозинството преобразува от публична в частна общинска собственост имот от 25 дка в двора на болницата. Въпреки мотивираните изказвания на съветници и граждани за запазване на болницата като публична общинска собственост, кметът К. Коев отсече, че дори има резервни гласове и пет пъти да се гласува, пак ще е същото.
Подробности за решенията очаквайте в следващия брой на вестник „Темпо“.
Елена Баева