Кога се роди традицията „ледено хоро“ в Чепинско?
Публикувано на 09 Jan 2024 10:13
През последните години мъжкото „ледено хоро“ стана неизменна част от честването на Йордановден. Тръгна от Калофер и стигна до много места в България. Паралелно с това се родиха и споровете дали това е част от многовековна традиция, от българските ни корени или се е родило и носи духа на днешното време.
В Чепинския край традиция за мъжко „ледено хоро“ на Йордановден не е съществувала. Георги Куманов, етнолог в Исторически музей - Велинград, припомня, че традиционно на Йордановден в Каменица в реката са се потапяли само младоженците. Те са скачали за кръста и след това с него са обикаляли селото. Но хоро във вода в нашия край в миналото не е имало. Според г-н Куманов мъжкото „ледено хоро“ е от XXI век и е нещо ново за България.
Във Велинград първото мъжко „ледено хоро“ е от 6 януари 2017 г. Изпълняват го мъжете, които скачат за кръста във водите на Клептуза. На другото място, където по традиция във Велинград се хвърля кръста - Централния минерален плаж „Йосиф Шнитер“, засега няма такава практика.
На Йордановден през 2017 г. е и първото такова хоро в река Мътница в Дорково, където този ритуал през следващите години набира най-голяма популярност.
Снимките от Велинград и Дорково са от архива на „Темпо“ от 2017 г.
Темпо