Предлагат проф. д-р Димитър Масларов за почетен гражданин
Публикувано на 23 Jan 2024 09:57
За изключителни заслуги в областта на медицината и науката проф. д-р Димитър Масларов е предложен за удостояване със званието „Почетен гражданин на Велинград“. Вносител на предложението е председателят на Общинския съвет Димитър Гечев. Ето част от многобройните мотиви за присъждане на званието:
Проф. д-р Димитър Масларов е роден през 1961 г., а през 1987 г. завършва медицина в Медицински университет - София и започва работа в Пневмологична болница – Велинград (СБПЛРПФЗ „Света Петка Българска”) като лекар-ординатор, вътрешни болести. От тук стартира и неговата богата и успешна кариера, неговото израстване като професионалист, чиято мисия е да бъде страж над опазване здравето на хората, от тук започва изграждане на доверието между пациент и лекар.
През 1991г. печели конкурс за научен сътрудник в Института за изучаване на мозъка към БАН по неврофизиология и електрофизиология. През 1995г. печели конкурс в неврологично отделение на Първа многопрофилна болница за активно лечение – София. През 2006 г. е избран за началник на Неврологичното отделение в Университетска Първа МБАЛ „Св. Йоан Кръстител” София, което впоследствие се преобразува в Клиника по нервни болести, която оглавява и до момента. През 1999 г. става „Доктор” ОНС към БАН, а през 2017 г. – доктор на науките към Медицински университет - София. От 2009 г. е доцент по неврология в Медицински колеж „Йорданка Филаретова” към Медицински университет – София, а през 2014 г. е професор по неврология към Медицинския университет.
Дипломиран медиатор от Министерство на правосъдието на РБългария. Преподавателската му дейност е на студентите от Медицинския колеж „Йорданка Филаретова“ и Факултета по обществено здраве към Медицинския Университет – София. Автор и съавтор е над 400 научни труда, от които над 200 са публикувани в специализирани списания и сборници. От тях 97 са публикувани в авторитетни международни и чуждестранни издания. Водещ автор в 145 от научните трудове (36%) като самостоятелни са 44, а в 101 е първи автор. През последните 5 години е публикувал 128 научни труда, от които 35 научни статии в авторитетни чуждестранни и международни списания. Публикувал е 5 монографии, на 3 от които е самостоятелен автор. На национални и международни конгреси, конференции и симпозиуми е участвал със 139 научни съобщения (в чужбина 39).
Участва в развитието на нови научни направления с международно признание в диагностиката и лечението на съдовите заболявания на нервната система, множествената склероза, болестта на Паркинсон и др. Участва в подготовката на кадри и формира устойчива изследователска група и школа в България за диагностициране и лечение на пациенти с ТИА и мозъчни инсулти.
Участва в международни и национални научни проекти по проблемите: мозъчен инсулт, ТИА, болка, невропротекция, множествена склероза и др. Интензивно сътрудничество с Институтът по експериментална морфология, патология и антропология, Института за космически изследвания и технологии, в три ученически научни проекта към УчИ – БАН и лектор на симпозиумите на БАН „Акад. Чудомир Начев“.
Организира и ръководи научни, научно-практически и обучителни конференции и сесии със специалисти по здравни грижи. Автор и съавтор на 44 учебници, ръководства и учебни помагала.
Автор на учебните програми по неврология и 15 години преподавател на 9 специалности на студенти от ФОЗ и Медицински колеж към Медицински Университет - София, с учебната натовареност над 480 лекторски учебни часа средно годишно. Под негово ръководство са подготвени и защитени 3 докторски дисертации и една дипломна работа. Подготвил е 15 специализанти по нервни болести. Голям брой лекари от специалността „обща медицина“ са провели при него индивидуално обучение по нервни болести. Ръководил е лятна учебна практика на петима студенти по медицина.
Поканен лектор на редица международни конгреси, конференции и обучителни курсове. Председателствал е три пъти на самостоятелни секции на Европейски и Световен конгрес по неврология.
Член на постоянния Експертен съвет към Националния консултант по неврология от неговото създаване. Член на 8 чуждестранни и 10 български научни, творчески и професионални организации, като на една е председател на Управителния съвет, а на други две – член на Управителния съвет. Участвал в над 40 научни журита за присъждане на образователни и научни степени и звания.
Отговорен редактор или член на редакционнните колегии на 5 български и 1 чуждестранно научно списание. Член на държавна изпитна комисия за придобиване на специалност по неврология. Национален координатор на три европейски програми, свързани с мозъчните инсулти. Представител на България в два Експертни панела на Европейската академия по неврология(EAN).
Член на Експертен консултативен съвет към Министерство на здравеопазването за създаване и актуализиране на препоръки за лечение на COVID - 19 в извънболничната и болничната помощ в България, 2021г.
Почетен член на Катедрата по невронауки за 2017г. на “Iuliu Hatieganu” University of Medicineand Pharmacy, Cluj-Napoca, Romania - за значителен научен и професионален принос в областта на неврологията. Почетен член на международната докторантска школа и докторантското училище по неврология на “Iuliu Hatieganu” University of Medicineand Pharmacy, Cluj-Napoca, Romania. Носител е на „Почетен знак на гр. Хасково”.
Участие в колективи по редица международни клинични изпитвания, в четири от които лекарствата са получили разрешение на употреба от EMA и FDA. Изнесени над 150 лекции и презентации на фармако-терапевтични срещи и симпозиуми в България.
Повече от 15 години е Началник на Клиника по нервни болести в Университетска Първа МБАЛ „Св. Йоан Кръстител“-София с годишен оборот от над 2000 хоспитализирани и над 5000 амбулаторни пациенти.
В богатата автобиография фигурират специализации в чужбина, председателства десетки комисии, членства в авторитетни творчески и професионални организации, включително и в тяхното ръководство, почетни членства и награди, членства в редакционни колегии, научни публикации, учебници и ръководства, участия в научни проекти, рецензии.
Зад всички цифри и статистики стоят множество спасени човешки животи и безценен принос в науката. Предложението проф. д-р Димитър Масларов да стане следващият почетен гражданин на Велинград ще бъде разгледано и гласувано на 25 януари 2024 г.
Темпо