

Защо е важно гражданите да участват в обсъждането на общинския бюджет
Публикувано на 23 Jan 2024 10:17
В момента всички общини в България провеждат задължителната процедура за обществено обсъждане на бюджетите за 2024 г. Начинът, по който се организират обсъжданията, е показателен за това дали и доколко една община наистина иска да чуе гласа на своите граждани.
Столична община кани жителите на София на обществено обсъждане, което ще се проведе на 25 януари от 18 часа в аулата на Софийския университет. Община Пловдив е насрочила обсъждането в съботния ден - 27 януари, от 12 часа. Община Габрово е избрала за общественото обсъждане датата 26 януари (петък) от 17.30 часа в ритуалната зала.
Избрахме три произволни български общини, за да се види разликата в организацията, направена от Община Велинград. Нашата община кани велинградчани на обществено обсъждане на бюджета на 24 януари (сряда) в „удобното“ за всички работещи и активни хора време - 15 часа, в голямата зала. Законът не е нарушен, сроковете за обявяване за спазени. Но избраният ден и час показват, че общината за пореден път и за поредна година избра собственото си удобство - обсъждането да е в рамките на нейното работно време пред възможностите за участие на велинградчани.
Да припомним: по време на обсъждането на бюджета за 2023 г. бе предложено от граждани такива процедури да бъдат в удобно за хората време. Тогава и от Общинска администрация, и от Общинския съвет се съгласиха, че занапред часът трябва да бъде съобразен с гражданите, за да могат повече хора да присъстват и да участват активно в разискванията. Но... тогава ситуацията беше предизборна, време за задължителни обещания, а сега след изборите всичко си продължи в стария и добре утъпкан коловоз! Има решение и то е лесно: Общинският съвет да направи промени в Наредбата за обществените обсъждания и да запише, че те се провеждат в удобно за гражданите време. Не са нужни допълнителни финансови средства, нужна е воля и желание от страна на местната управа за диалог с жителите на общината.
Втори немаловажен въпрос, свързан с добрата информираност на велинградчани, е начинът, по който общината огласява данните за бюджета. И тук законът е спазен: на сайта на общината има информация за приходи, разходи, капиталова програма. Но сравнението с други общини отново показва разлики в подхода. Например Столична община публикува същите задължителни данни за приходи и разходи, но в нагледни таблици, които дават възможност на всеки интересуващ се софиянец да направи сравнение по всяка отделно перо какви са били цифрите в бюджета за 2023 г. и как те ще се променят през 2024 г. За интересуващия се велинградчанин подобно сравнение няма да е толкова лесно, ще трябва доста да се порови, за да намери данните за предходни бюджети и да може да си направи съпоставки и изводи. Но истински трудното за хората ще бъде да се ориентират в Програмата за капиталови разходи на Община Велинград, която е толкова „динамична“ и променяща се всеки месец, че със сигурност има и общински съветници, които биха се „загубили“ в предложената от ОА таблица.
Независимо от посочените трудности, важно е гражданите да участват в общественото обсъждане на общинския бюджет. Парите, които общинската хазна получава и разпределя, са от данъците на хората, така че не можем да сме безразлични и да гледаме безучастно отстрани. Общественото обсъждане е една от малкото възможности хората да изразят позиция и то без строгия регламент на изказване по време на сесия на Общинския съвет. На общественото обсъждане изказванията на гражданите са в по-свободна форма, може да задават конкретни въпроси и да получат конкретни отговори. Обсъждането е шанс тези, които сме избрали да ни управляват - кмет и общински съветници, да чуят нашето мнение за данъците и тяхната събираемост, за общинските такси и наеми, за това какви пари се харчат например за озеленяване или за приют за кучета, за адвокатски хонорари или за представителни разходи и т.н. Е, тук има една немаловажна подробност и тя е ще има ли кой да чуе хората. Практиката в последните години сочи, че кметът и голямата част от общинските съветници не удостояват с присъствието си общественото обсъждане на бюджета. Започна нов мандат, да видим дали това ще се промени.
Най-важният аргумент за това, че хората трябва да дават мнения, предложения и становища е, че това е начин техните искания да бъдат включени в сметките за харчовете на общината. Преди години от тази възможност се възползваха живеещи на улица „Борислав“ - една от многобройните улици във Велинград, които се нуждаят от ремонт на водопровод, от асфалтиране, тротоари, озеленяване. Група граждани премина през различни варианти - разговори с кмета, със съветници, писане в социални мрежи и медии, бяха постоянни и не се отказаха да настояват. Накрая внесоха предложение и по време на общественото обсъждане на бюджета и в крайна сметка ремонтът на улицата бе включен в Програмата за капиталови разходи. Чакаха още доста време, но ремонтът най-накрая се случи. Примерът е доказателство, че когато хората са активни и защитават правата си, спазвайки задължителните процедури, имат по-голям шанс да накарат общината да дефинира и да реши проблема. Нещо като библейската максима „Искайте и ще ви се даде“, но в общински вариант.
Гражданите сме силни, когато сме информирани и активни. Но не само в социалните мрежи, а и в процедурите, които по закон ни осигуряват възможност да участваме в обсъждането и решенията по обществени проблеми.
Елена Баева