

За бюджета все още няма разговор между общината и гражданите
Публикувано на 30 Jan 2024 10:58
На 24 януари общественото обсъждане на бюджета на Община Велинград за 2024 г. събра в голямата зала малцина граждани и, за разлика от предишни години - голям брой общински съветници. Общинска администрация бе представена от главния счетоводител Тодор Масларов, Петър Кондев - началник отдел и Мария Кантарева - главен експерт.
От ръководството на общината присъстваше заместник-кметът Исмаил Моллов, но не и ресорният заместник-кмет Атанас Палигоров. Както и на предишни обществени обсъждания на бюджета отсъстваше и кметът Костадин Коев.
Г-н Масларов представи бюджета за 2024 г., в който сметките са съобразени с моментното финансово състояние, постоянно растящите разходи и финансовата задлъжнялост на общината. Бюджетът е балансиран, републиканската субсидия е с около 4 милиона повече в сравнение с 2023 г., като парите са най-вече за сферата на образованието. В проектобюджета са заложени оптимистични прогнози за собствените приходи и консервативна политика за разходите. Тодор Масларов подчерта, че това е проект - цел, към която общината се стреми.
Програмата за капиталови разходи бе разяснена от инж. Петър Кондев. Нейният общ размер е 13 664 395 лева, като средствата са от различни източници. Целевата субсидия от държавата за 2024 г. е 1 632 800 лева. Тя е с около 30 000 лева повече от 2023 г. и по думите на г-н Кондев е заложена изцяло за Клептуза. Той изрази надежда, че през 2024 г. няма да има толкова чести промени в Програмата за капиталови разходи, каквито в предходни години се правеха на почти всяка сесия. За първи път в бюджета за 2024 г. е предоставена възможност на общините да кандидатстват с конкретни проекти пред МРРБ, които ще бъдат допълнително финансирани. Община Велинград е представила общо 15 проекта: 3 действащи плюс 12, които са за проектиране на ремонти на улици във Велинград.
На въпрос от „Темпо“ за планираните инвестиции на Клептуза г-н Кондев отговори, че на базата на съществуващия идеен проект ще бъдат изготвени работни проекти, като цялата целева субсидия по Капиталовата програма ще бъде заложена за ремонт на парк Клептуза. Той не коментира думите на Надежда Ключкова, общински съветник, че идейният проект за Клептуза не е приет от Общинския съвет.
Съветникът Емил Моллов попита дали задълженията на общината към Министерството на финансите са върнати или отново ще бъдат прихващани от бюджетните субсидии. Тодоро Масларов разясни, че от първия заем в размер на 3 милиона чрез прихващане са върнати на МФ 1.7 милиона и остават 1.25 милиона лева. За втория заем от 2.9 милиона за момента нямат писмо от МФ откъде ще бъдат прихващани дължимите суми. Г-н Моллов изтъкна, че при това положение може и да няма Капиталова програма, а П. Кондев уточни, че ще има Капиталова програма, но може да няма субсидия за нея.
Г-н Моллов обвини Община Велинград в дискриминационно отношение към ръководеното от него Средно училище „В. Левски“, заради което смятат да сигнализират и до Комисията за дискриминация. Като пример посочи гласуваната преди години субсидия от 90 000 лева за ремонт на училищния покрив, която обаче не са получили. Той предложи в новата Капиталова програма да бъде заложена сума от 60 000 лева, с които общината да подпомогне приспособяването на помещение в училището за спорт. В момента СУ „В. Левски“ кандидатства с проект за изграждане на модерна спортна зала върху 1.2 декара, в която ще могат да се провеждат състезания на национално ниво и от каквато Велинград има нужда.
Съветникът Рахим Енгяк поиска в Капиталовата програма да бъдат включени 60 000 лева от субсидията за укрепване на оградата на училището в Кръстава, която е опасна за учениците. Салих Бошнаков също поиска 80 000 лева за водопровода в Грашево, който въпреки изпълнения проект не работи, ползва се стария водопровод и има проблеми с водата. Надежда Ключкова опонира, че щом проектът е извършен и платен, то общината трябва да търси отговорност от изпълнителя. Друго предложение от съветниците направи Ангел Симеонов, който критикува факта, че не са заложени никакви средства за Асфалтова база и Анезица, въпреки направените предложения от граждани. Според П. Кондев ще бъде намерен начин за финансиране на обекти в двете махали, както кметът К. Коев е обещал. Кметът на Драгиново Бисер Маджиров предложи в списъка на бъдат включени ремонт на ул. „Трети март“ и ремонт на дере, което е опасно и наводнява много къщи в селото.
От името на гражданите предложения направиха Павел Александров, който настоя за изтраждане на тротоари по натоварената и опасна за пешеходци улица „Н. Вапцаров“ и Стефка Илинова, която поиска спешен ремонт на ул. „Георги Бакаклов“, където от 2 години има теч на минерална вода и огромни дупки.
От „Темпо“ отново бе направено предложение обществените обсъждания да бъдат насрочвани в часове, които са удобни за гражданите, а не в рамките на работното време на администрацията. Предложението се прави не за първи път, но засега е „глас в пустиня“.
Елена Баева