

Безвремието за Клептуза продължава
Публикувано на 05 Mar 2024 10:36
10 години след първия конкурс за нова визия: История, която си струва да бъде разказвана и помнена. Такава е историята на конкурса за нова визия на Клептуза, обявен от Община Велинград точно преди 10 години. История, която показва как добрите намерения трасират пътя към това, в което днес е превърнато мястото-емблема на нашия град.
Официалният старт на конкурса е даден на 14 февруари 2014 г. Кмет е Иван Лебанов, който през 2008 г. приема от Областната управа собствеността и отговорността за Клептуза. Решението за провеждане на конкурс е от април 2013 г. Забавянето от 10 месеца подсказва, че общината не бърза, въпреки че по това време вече сградите се рушат, а езерата тънат в мръсотия.
Но на старта сякаш звучат фанфари! За първи път Община Велинград провежда конкурс за идеен проект, който да върне блясъка на Клептуза. Условията са ясни: заради защитената зона не може да се увеличава застроената площ на същестуващите сгради, може да има ресторант с малка хотелска част, нужен е паркинг в общинската част пред парка, осветление за езерата - подводно и наземно, изнесена сцена за културни изяви и възможности за спорт и атракции.
Според решението конкурсните предложения ще бъдат разглеждани от комисия с участието на съветници, експерти от ОА, представители на граждански организации. Последното - участието на граждани, остава само добро, но неизпълнено намерение...
Журито, което има тежката дума за оценка и класиране на проектите, е авторитетно. В него със заповед на кмета влизат: проф. д-р арх. Бойко Кадинов - преподавател от катедра “Обществени сгради” в Университета по архитектура, геодезия и строителство (УАГС) - София, проф. д-р арх. Асен Писарски - декан на Археологическия факултет в УАГС, Йордан Аршинков - юрист и общински съветник, главният архитект на Община Велинград Тодор Енев и инж. Тодор Енев - председател на КИИП - Пазарджик.
Общината определя и награден фонд от 10 000 лева, като класираният на първо място участник ще получи възможност да направи и работен проект.
На 23 април 2014 г. комисия с председател зам.-кмета Атанаска Хрисчева отваря петте предложения, които участват в конкурса. Със свои идейни проекти: арх. Георги Сарамбелиев от Пазарджик, “Арх и арт - Тулешков, Стойчева” от София, арх. Галин Василев от София, арх. Васил Спасов от Варна, инж. Любомир Ангелов от София и арх. Милен Арнаудов от Бургас. Комисията проверява документацията и допуска и петте предложения до следващия етап - оценката на журито.
Повечето от предолженията запазват съществуващите две сгради над горното езеро, като ги осъвременяват с хотелска и ресторантска част. Новите идеи са кула с пеещ часовник, амфитеатър с голям екран в долното езеро, плаващо барбекю, много фонтани, озеленени ресторантски тераси над водата, нови алеи и мостове и още ред атракции.
На 30 май журито излиза с решение, че не присъжда първо място. Причината: нито един от проектите не отговаря на условието да не се увеличава застрояването в защитената карстова местност и предлагат хотелска част с 3 етажа, което не отговаря на заданието. На второ място е класиран проектът на арх. Милен Арнаудов от Бургас, който е с най-малка инвазия на Клептуза, но предлага доста атракции като стъклени панели над водопада, плаващо барбекю, амфитетрална сцена с екран. Предложението на журито е този проект да се доработи и съобрази с първоначалното задание, а след това отново да бъде подложен на оценка от журито.
След решението на журито един от участниците - арх. Георги Сарамбелиев заявява, че ще подаде жалба до Комисията за защита на конкуренцията, но по-късно се отказва. В открито писмо до общината той пита дали действително искаме да запазим уникалната природа на Клептуза или ще превърнем езерото в придатък на търговски комплекс. Това е важен въпрос, който и до днес няма отговор.
Историята на конкурса остава с отворен финал. Няма победител, няма награди, няма работен проект... Първият опит на общината да реши трудното уравнение за Клептуза приключва с разочарование за участниците и с провал на добрите намерения.
Денят явно си личи от сутринта, защото историята продължава по същия начин. През през 2019 г., когато кмет вече е Костадин Коев, общината организира обествено обсъждане за Клептуза. Представен е проект, различен от класирания на второ място в конкурса. Много от хората в залата не харесват новата идея Събралото се в голямата зала множество обсъди предложен от общината идеен проект, който предвижда Клептуза да стане паркова зона с фонтани и водни атракции, но без търговска дейност и без двете стари сгради, които да бъдат разрушени. През 2022 г. се появи нов идеен проект, предложен от проф. Бойко Кадинов, но вече не в качеството му на председател на журито. Идеен проект, който общината и до ден днешен не желае да направи публичен за цялата общественост, което поражда и съмнения, и въпроси.
10 години след първия конкурс видимият резултат е един: безвремието за Клептуза продължава.
Елена Баева